Lenovo ThinkPad X1 Carbon - Recenzia

Lenovo ThinkPad X1 Carbon - Recenzia

 

Skalnú sériu notebookov ThinkPad, ktorá si drží svoje miesto na trhu prenosných pracovných počítačov už viac než 20 rokov, snáď netreba predstavovať žiadnemu počítačovému nadšencovi. Do povedomia sa za posledné roky dostalo aj slovíčko Carbon v súvislosti s ultraprenosným ThinkPadom, ktorý opäť dokazuje, že ultrabook nie je len štýlová vychytávka pre profesionálnych facebookarov, ale je plnohodnotným pracovným spoločníkom. Kombinácia high-end komponentov s maximálnou prenosnosťou, skvelou výdržou batérie a s odolným uhlíkovým šasi uzrela svetlo sveta už po tretí raz, opäť dokazujúc svoje kvality.

 

Prvé dojmy

Komu už nejaký ten ThinkPad cez ruky prešiel, vie, že zbytočne by očakával nejaké vyparádené balenie. Netreba rozhadzovať tam, kde to nie je potrebné, aj tak to balenie pravdepodobne použijete len pri preprave notebooku medzi obchodom a vaším stolom. Teda v jednoduchosti – kartónová škatuľa, notebook, nabíjačka a potešila aj redukcia na ethernet.

Prémiová konštrukcia a vojenská odolnosť

Kovová konštrukcia je pri väčšine ultrabookov samozrejmosťou, väčšinou sa však siaha po hliníku. Lenovo si razí vlastnú cestu. Konštrukcia z uhlíkových vlákien zabezpečuje nevšednú pevnosť a odolnosť, a pritom stále zostáva pri doslova smiešnych číslach, keď sa začneme baviť o hmotnosti. Lenovo sa o ňom vyjadruje ako o doposiaľ najodolnejšom ThinkPade, za čím stojí séria náročných testov, a to či už ide o vodu, prach, teplo alebo len o nechcené vykĺznutie z ruky. Hmotnosť 1,3kg je pri 14-palcovom notebooku takýchto parametrov celkom slušný údaj a na rozdiel od klasických ThinkPadov je držanie notebooku v jednou rukou, hoci aj za roh, úsmevná záležitosť.

Povrch a farba sa drží starej dobrej klasiky, na dotyk je príjemný, no po na veku sa nám po čase objavili malé škrabance či škvrnky. V ľavom dolnom roku sa nachádza už kultové logo ThinkPadu so svetielkom na bodke „i". Na veku toho viac nenájdeme. Spodná časť je jednoliata a vykúkajú z nej otvory na vetranie. Aj napriek ultratenkej konštrukcii je nádielka portov na bokoch pomerne slušná.

FullHD až WQHD

Ak má stroj menších rozmerov nahradiť plnohodnotnú pracovnú stanicu, rozlíšenie displeja hrá veľmi dôležitú úlohu. Na rozdiel od netbookov, kde sa nám na miniatúrnu obrazovku nezmestí ani okno Facebooku, musíme na 14 palcov dostať prehľadnú plochu umožňujúcu pohodlnú prácu a plnohodnotný multitasking. Riešením je vtlačiť monitor s rozlíšením hodných 23 palcov takmer na polovicu, a zvýšiť tak jemnosť a ostrosť displeja. Na druhej strane musíme rátať s tým, že všetko bude jednoducho menšie, ako sme zvyknutí. Jasné a čitateľné, avšak malé. Lenovo dáva do ponuky dotykový IPS WQHD displej (2560×1440 pixlov) a klasický (nedotykový) FullHD. Pre väčšinu používateľov na 14-palcovom displeji FullHD bohato postačí, pre tých náročnejších je k dispozícii o niečo vyššie rozlíšenie s IPS technológiou.

K nám sa dostala menej vybavená verzia s „bežným" FullHD displejom. Aj ten však na 14-palcovej uhlopriečke postačí aj náročnejším používateľom a už pri tomto rozlíšení je potrebné pre pohodlnosť používania používať zväčšenie písma v systéme a zoom v prehliadači. Farebnosť je celkom dobrá, ale o niečo slabšia ako IPS displeje či konkurenčná „Retina" od firmy Apple. Pozorovacie uhly sú celkom na úrovni a pri bežnom používaní sa nestretneme s tým, že by boli nedostačujúce, samozrejme, ak zájdeme do extrémneho uhla, vidno mierne skreslenie kvôli použitej technológii displeja. Ak si to teda zhrnieme, displej je pekný, farebný, s dobrými pozorovacími uhlami a s ideálnym rozlíšením na prácu aj zábavu.

Clickpad a nízky chiclet

Klávesnica nesie klasický ThinkPad nádych obohatený o podsvietenie, mierne obmenený nižším zdvihom klávesov za účelom dosiahnutia menšej hrúbky zariadenia. Komfortu pri používaní sa však neubralo a klávesnica zostala rovnako pohodlná a vhodná aj na dlhšie písanie. Nezmizla ani rázna diferenciácia polôh medzi stlačeným a nestlačeným klávesom. Problém jej nerobia ani „ťažšie prsty" a nezapochybuje ani pri silnejšom zaobchádzaní. Jednoducho, kvalita značky ThinkPad!

Prítomnosť Trackpointu (polohovacej guľôčky uprostred klávesnice) je samozrejmosťou, zostali nám tlačidlá pri touchpade v charakteristickom dizajne. Pod tlačidlami je umiestnený touchpad/clickpad, ktorý kombinuje prvky oboch a opäť nám z toho vychádza taký mix, ktorý si treba nastaviť podľa svojich predstáv. Celá plocha slúži ako jedno veľké tlačidlo a spodné dva rohy sú používané ako ľavé a pravé. Taktiež je tu podpora gest viacerými prstami. Teda máme rovno tri možnosti, ako stlačiť jedno tlačidlo myši.

Patričný výkon

Spĺňajúc intelovskú definíciu ultrabooku je X1 Carbon osadený nízko energetickými procesormi Intel Core a solid-state diskom. Náš model pobral vyššiu konfiguráciu a prišiel s 256GB SSD a i7-5600U, dvojjadrovým procesorom so základnou frekvenciou 2,6GHz (3,2GHz Turbo Boost), 4MB cache a výkonom do 15 wattov. Procesoru sekunduje až 8GB operačnej pamäte, z ktorej si časť zaberá integrovaná grafika Intel® HD Graphics 5500.

Notebook sa tak radí medzi výkonnejšie systémy, ktorým vrásky na čele nespravia ani grafické prostredia, úprava videa či menej náročné hry. Samozrejme, kto chce hrávať, tak si nekúpi ultrabook a nám ostatným X1 Carbon s bleskovou rýchlosťou splní každé prianie. Svižnosti systému napomáha SSD od Samsungu, ktorému sme namerali až 530MB/s pri sekvenčnom čítaní a 241MB/s pri zápise. Chod systému je rýchly a so zapochybovaním sa takmer ani nestretneme, aplikácie sú spustené v momente a takmer sme zabudli, čo znamenajú slová zamrznúť a zaseknúť.

Vyladené chladenie

Udržať takýto výkon na uzde nie je v doposiaľ najtenšom ThinkPade rozhodne žiadna hračka. Inžinieri z Lenova si to zobrali pod patronát a prišli s novými lopatkami ventilátora. Výsledkom je, že je notebook pri bežnom používaní až prekvapivo tichý. Pri silnejšej záťaži (benchmarky, hry) je chladenie pulzujúce. Miestami sa na pár sekúnd rýchlejšie roztočí a potom opäť stíchne. Lenovo nám umožňuje vybrať si medzi dvoma nastaveniami ventilátora, jedným, ktorý sa snaží držať si konštantnú úroveň a druhý, ktorý sa ho snaží požívať čo najmenej a v prípade potreby troška zahučí, čo však môže v tichej kancelárii pôsobiť rušivo.

Nekompromisná batéria

Vďaka nízkoenergetickým komponentom majú ultrabooky zlomkovú spotrebu oproti profesionálnym strojom. Spoločnosť Lenovo si uvedomuje túto vymoženosť, a vytvorila tak pracovný stroj, ktorý dokáže byť nažive takmer celý deň. Pri nenáročnej práci nám ukazovateľ zostávajúceho času vyskočil aj na 12 hodín, čo má na svedomí 8-článková Li-Po batéria s výdržou 50Wh. Výrobca sľubuje necelých 11 hodín práce, čo, samozrejme, závisí od intenzity používania. Prax je asi taká, že nám X1 Carbon pri domácom použití (internet, videá, filmy, hudba, office) vydržal dobrých 8 – 9 hodín.

Konektivita

Samozrejmé Wi-Fi (AC) a Bluetooth 4.0 sú doplnené aj o zabudovaný 3G modem. Bezdrôtovú konektivitu na bokoch dopĺňa zástup portov. Nájdeme tu dva USB 3.0 porty, MiniDP, OneLink Dock port, HDMI, slúchadlá/mikrofón 3,5mm kombo a mini konektor na ethernet.

Verdikt

ThinkPad X1 Carbon nie je žiaden priekopník strednej cenovej kategórie, je to prémiové zariadenie tvoriace vlastnú podkategóriu ultrabookov. Jednoducho ThinkPad. Ultrabooky nie sú lacná sranda a ani X1 nie je výnimkou. Cenovka sa pohybuje okolo 1000 až 2000€, a to v závislosti od konfigurácie (náš model 1750€). Samozrejme, dá sa tu hovoriť o konkurencii z každej strany, a to či už od Apple alebo od Asusu a iných tradičných výrobcov ultraprenosných notebookov. ThinkPad je ThinkPad, overená kvalita, prémiové materiály, výkon a skvelá výdrž batérie. Ako spoločník študenta či podnikateľa, ktorý od svojho stroja vyžaduje všetko, čo mu ponúkne. Pracovná stanica v kompaktnom, prenosnom a odolnom balení – X1 Carbon je skvelá voľba.

Technická špecifikácia

CPU: Intel® Core™ i7-5600U (4M Cache, takt až do 3.20GHz)
OS: Windows 8.1 (Pro) (64bit) / Windows 7 Professional (64bit)
GPU: Intel® HD Graphics 5500
RAM: 8GB DDR3L-12800 1600MHz
Displej: 14" FHD TN (1920 × 1080) (300nit)
Hmotnosť: 1,3kg
Úložisko: 256GB SSD
Výdrž: až 10,9 hodiny
I/O: 2×USB 3.0, slúchadlá/Mic Combo, OneLink Dock port, HDMI, Mini DP, redukcia na Ethernet
Bezdrôtová komunikácia: WLAN – Intel® 7265 (2×2) AC with Bluetooth 4.0

Informácie o produkte

Lenovo X1 Carbon

Lenovo X1 Carbon 2015

 • Typ: Notebook
 • Operačný sytém: Windows 8.1 Pro
 • Šírka: 331 mm
 • Výška: 226 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 17 mm
 • Hmotnosť: 1310 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 1750 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Naše hodnotenie

Spoločnosť Lenovo opäť nesklamala a po dvadsiatich rokoch značky ThinkPad dokáže stále vytvárať lepšie a lepšie prenosné zariadenia určené pre podniky a na prácu. X1 Carbon s sebe skrýva pracovnú stanicu v odolnom prenosnom tele z uhlíkových vlákien, ktorá po všetkých aspektoch stále dokazuje svoje kvality. Pekný displej, dobrý výkon a skvelá výdrž batérie robia už tretiu generáciu tohto ultrabooku opäť úspešnou, samozrejme, nič nie je zadarmo a za kvalitu si treba priplatiť, čo sa odráža na cene, ktorá sa dá v našej konfigurácii vyčísliť na približne 1750 eur.

Klady

 • Konštrukcia z uhlíkových vlákien
 • Pekný displej
 • Skvelý výkon
 • Kvalita ThinkPad

Zápory

 • Cena
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk