Lenovo P90 - Recenzia

Lenovo P90 - Recenzia

Z dielne Lenova, výrobcu výpočtovej techniky, vyšiel v apríli nový model smartfónu. S primeranou cenou a namakanou hardvérovou výbavou, či a 5,5-FHD displejom zaujme nejedného priaznivca technológií. Či výrobca splnil to, čo je napísané na papieri, sa dočítate v našej recenzii.

Dizajn a konštrukcia

Smartfón je zložený z dvoch častí, ktoré tvoria spolu unibody konštrukciu. Zadná strana je tvorená matným, na dotyk jemným plastom, ktorý sa v ruke nešmýka a nezanecháva obzvlášť viditeľné odtlačky prstov. Zadná strana obsahuje hlavný fotoaparát, ktorý je vysunutý a nechránený, spolu s dvojtónovým bleskom a mikrofónom umiestneným v strede hornej časti. V strednej časti sa nachádzajú logá Lenova a Intelu. Na spodnej časti nájdeme pod mriežkou ukrytý hlavný reproduktor.

Vo vrchnej hrane je umiestnený audio jack 3,5mm, v spodnej hrane microUSB konektor a, atypicky, na ľavej strane sú umiestnené ovládacie tlačidla hlasitosti a zapnutia. Pravá hrana ukrýva pod krytkou slot na microSIM kartu. V prednej časti smartfónu je osadený veľký displej s pomerne úzkym rámom. Spodná časť obsahuje kapacitné ovládacie tlačidlá s mikrofónom a vrchná časť diódy, reproduktor a prednú kameru a opäť nápis Lenovo. Konštrukcia je celkovo pevná, pri stláčaní smartfónu diely nevŕzgajú a vďaka svojej malej hrúbke sa smartfón dobre drží. Kvôli veľkému displeju a dotykovým tlačidlám narástla jeho dĺžka ešte o čosi viac, a tak je manipulácia s telefónom náročnejšia, resp. menej obratnejšia. Hmotnosť cez 150g nie je tiež najmenšia a budete ju cítiť ako pri držaní v rukách, tak aj pri nosení vo svojich vreckách.

Displej

Výrobca sa rozhodol do nového zariadenia zakomponovať obrovský, 5,5-palcový FHD IPS displej. Softvérové ovládacie tlačidlá Lenovo v tomto prípade vynechal, a tak si užijete jeho celú šírku aj dĺžku.
Farby displeja sú výrazné i keď menej verné, pozorovacie uhly sú dostatočne dobré vďaka použitej IPS technológii. Sledovanie filmov, videí, ako i prezeranie webu je vďaka veľkej a na rozlíšenie jemnej obrazovke pohodlnejšie. Pri písaní sa klávesnica vysunie približne do 2/5 na výšku a viac než o polovicu na šírku. Písanie je tak dostatočne pohodlné a prehľadné.

Kamera

Predná kamera

5 MPIX šošovka fotoaparátu ponúka natáčanie 1080p videa pri 30fps vo formáte 4:3. Reakcie fotoaparátu sú pri nižšom okolitom svetle odbrzdené, a tak video hovory či natáčanie videí nie je plynulé. Fotografie sú vzhľadom na veľkosť šošovky primerane dobré aj v horších svetelných podmienkach.

Zadná kamera

13 MPIX fotoaparát dokáže spraviť celkom ostré fotky. Automatické zaostrovanie pracovalo primerane rýchlo, funkcia Turzo pri držaní tlačidla spúšte na obrazovke fungovala taktiež dobre. Funkcií fotoaparátu bolo málo. Nastavenie snímania, zaostrovania, panorámy efektov farieb dopĺňala len funkcia HDR. Absencia hardvérovej spúšte na funkciách ešte ubrala.
Dvojtónový blesk svoj účel spĺňal dostatočne dobre a vďaka nemu sa dali odfotiť slušné fotky za šera aj za tmy. Kamera dokázala taktiež zachytiť 1080p video pri 30fps, no rýchlosť zaostrovania nebola postačujúca a taktiež video snímky neboli veľmi plynulé.

HARDVÉR A VÝKON

Ako procesorová jednotka bol použitý štvorjadrový Intel Atom Z3560 s frekvenciou 1,83GHz, sekundovalo mu 2GB operačnej RAM pamäte. Grafická karta PowerVR G6430, postačujúca pre rozbehanie nových hier, a 32GB Flash pamäť na dáta a OS ponúka priestor pre dostatočný počet dát fotiek, hier a hudby. S 13MPIX zadným fotoaparátom zachytíte momentky a s 5MPIX predným fotoaparátom môžete vykonávať video hovory. Oba fotoaparáty ponúknu FHD nahrávanie pri 30fps.

Veľký, 5,5-palcový IPS FHD displej zobrazuje všetko vo vysokom rozlíšení a v dobrom farebnom podaní. Nebude vám robiť problém zhliadnuť počas cesty aj nejaký film či surfovať po internete. Pri pripojení v domácich sieťach vám pomôže 5GHz Wi-Fi modul s certifikátom 802.11 b/g/n/ac a hotspotom. Smartfónu nechýba ani navigácia Glonass, A-GPS, kompas a rôzne akcelerometre. Napájanie všetkého tohto hardvéru bude zaisťovať veľkokapacitná, 4000mAh batéria, ktorá sľubuje dvojdňovú výdrž pri jeho celodennom používaní.

SOFTVÉR

Softvér je v tomto prípade Android KitKat vo verzii 4.4.4. Ponúka pomerne veľké množstvo predinštalovaných aplikácií, farebné grafické prevedenie v upravenej nadstavbe od spoločnosti Lenovo. Z domovskej stránky je odstránené tlačidlo menu, a tak sa všetky ikony aplikácií ukladajú na domovskú stránku. Domovských stránok si môžete vytvoriť hneď niekoľko, a to podľa vlastnej potreby. Môžete vytvárať priečinky a aplikácie tak buď združovať, alebo ich nechať len tak. Môžete si zvoliť rôzne témy či pridávať Widgety. Rolovacia lišta ponúkne podrobné nastavenia zvuku, jasu, dátových pripojení, napríklad pri svietenia LED diódy. Softvér ponúka napríklad aj WLAN pripojenie na miestach, kde ho naozaj využívate najčastejšie, a tak sa zapne len vtedy, keď ste v dosahu takejto siete.

TEST

Štvorjadrovému Inel Atomu sekundovali 2GB operačnej pamäte. Výkon telefónu bol postačujúci, no vadilo nám jeho neustále prehrievanie. Stačilo mať zapnutú WLAN sieť pri zhasnutom displeji a smartfón bol stále teplý. Pri aktívnom používaní sa jeho teplota neznížila. Pri telefonovaní sme držali v ruke horúcu placku a hranie hier ani nekomentujeme - zariadenie vykazovalo normálnu teplotu len v zriedkavých prípadoch. Grafická karta PowerVR dokázala rozbehať množstvo náročných hier aj pri FHD rozlíšení, a to bez otravného trhania obrazu.

4000mAh batéria nevydržala ani z ďaleka tak dlho, ako sa od nej očakávalo. Len pri cca 1h surfovaní po internete a 30 minútovom volaní bola po šestnástich hodinách vybitá. Nabíjanie telefónu naopak trvalo nekonečne a neúmerne dlho. Smartfón nám častejšie oznamoval svoje vybitie ako upozornenia na SMSky či správy na sociálnych sieťach. Použitá Wi-Fi, ktorá ponúkala aj 5GHz štandard, bola pri používaní veľmi pomalá. Dokonca taká pomalá, že načítavanie stránky bolo také zdĺhavé, že sme čakanie nevydržali a prepli na 4G mobilnú sieť. Príjem Wi-Fi signálu bol taktiež slabý a často sa nám stalo to, že signál vypadával na presne tom istom mieste, kde iné smartfóny mali signál dostatočný a fungovali bez problémov. Niekedy sa nám stalo, že z ničoho nič vypadol aj mobilný signál, no celkovo to nebolo viac než trikrát. Pri používaní Bluetooth sme nezaznamenali ani hardvérové, ani softvérové problémy.

Na dotykových ovládacích tlačidlách nám vadilo ich umiestnenie a odozva. Zvyknutí sme na šípku kroku späť na ľavej strane, no pri smartfóne značky Lenovo sa nachádza na strane pravej. Taktiež podsvietenie tlačidiel bolo zapnuté len veľmi krátko, a tak nám robilo problém nahmatať tieto tlačidlá. Podsvietenie sa obnovilo na krátku dobu znova až po ich stlačení. Umiestnenie tlačidiel hlasitosti a zapínania je vhodné viacej pre ľavákov ako pre pravákov, a tak sme si museli naň zvyknúť. Android vo verzii 4.4 KitKat mal svojskú nadstavbu od Lenova. Celé jeho prevedenie nám pripadalo detsky pestrofarebné a prečačkané. Firma Lenovo nechala všetky ikony a widgety na domovskej obrazovke, a tak sa vytlačilo zo softvéru tlačidlo menu. Rolovacia lišta mala dostatočne veľa nastavovacích prvkov a bola prehľadná. Množstvo predinštalovaných aplikácií ako Security, ShareIt, SyncIt, Baterka, čistič a ďalšie nám zaručilo rýchle narábanie so smartfónom bez potreby sťahovania dodatočných aplikácií z obchodu Play.

Najviac nás prekvapila obrovská nevyladenosť tohto OS. Niektoré aplikácie ako Facebook smartfón nedokázal spustiť, iné naopak neustále padali a vyskakovalo hlásenie o zavretí alebo ignorovaní programu. Niekedy bol pre smartfón problém prijať hovor, pretože sa prst nedal posunúť smerom k zelenému tlačidlu. Niektoré vychytávky ako zamknutie smartfónu zatrasením, automatické zosilnenie vyzváňania pri umiestnení vo vrecku, odblokovanie pomocou detekcie tváre a ďalšie nás veľmi potešili a boli naozaj užitočné. Hlasitosť hlavného reproduktora bola nízka. Jeho umiestnenie na zadnej strane len znemožňovalo jeho počutie. Hlasitosť predného reproduktora bola pri telefonovaní taktiež nízka aj na najvyššej hlasitosti, a tak sme mali niekedy problém počuť druhú stranu. Ukladací priestor 32GB s používateľsky dostupným cca 25GB bol pre nás postačujúci, no absencia slotu na pamäťovú kartu je pri takomto smartfóne len mínus. Umiestnenie zadného fotoaparátu taktiež výrobca nedomyslel do detailov. Šošovka z tela mierne vystupuje, a tak keď položíte smartfón na stôl - opriete ho rovno o fotoaparát. Tým pádom príde k veľkému množstvu škrabancov a k znečisteniu.

Informácie o produkte

Lenovo P90

Lenovo P90 2015

 • Typ: Smartfón
 • Operačný sytém: Android 4.4 KitKat
 • Šírka: 150mm
 • Výška: 77mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8mm
 • Hmotnosť: 156g
 • Farba: mramorovo čierna/perlovo biela/lávovo červená
 • Orientačná cena: 325 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Naše hodnotenie

Počas testu sme zaznamenali vysokú úroveň prehrievania smartfónu, nevyladený OS, problémy s prijímaním bezdrôtových signálov a výrazne slabú výdrž batérie. Je dosť pravdepodobné, že aktualizácia firmvéru by odstránila aspoň polovicu týchto neduhov. Celkovo na nás smartfón pôsobil elegantne. Vďaka soft-touch povrchu a jeho hrúbke sa v ruke držal dobre. Pre toho, kto ocení veľký displej, potrebuje ho na prácu alebo relax, bude tento smartfón ideálnym riešením. Pre aktívnych ľudí, ktorí vyžadujú kompaktné rozmery, bude už väčší problém napchať ho do svojho vrecka či držať ho dlhšie pri hlave a telefonovať, a to kvôli jeho vyššej hmotnosti. Pri cene cez 300 EUR je možné očakávať nadupaný smartfón s veľkou kopou technológií. Áno, v podstate je to tak. Smartfón má 5GHz WLAN modul, Bluetooth 4.1, veľký, 5,5-FHD displej, a hlavne 4000mAh batériu. Jediná škoda však je, že nie všetko, čo je v popise, funguje bez problémov. A tak je vhodné pouvažovať o kúpe tohto smartfónu alebo rozmýšľať o úplne inom modeli, či dokonca inej značke.

Klady

 • veľký displej, FullHD rozlíšenie
 • dizajn
 • výkon

Zápory

 • výdrž batérie
 • neustále prehrievanie sa
 • slabý príjem bezdrôtových signálov, pomalé WiFi
 • nevyladený OS
 • slabý výkon reproduktorov
Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk