Fractal Desing Define R5 - Recenzia

Fractal Desing Define R5 - Recenzia

Švédsky výrobca počítačového príslušenstva, Fractal Design, prináša štvrtú revíziu svojej azda najpopulárnejšej počítačovej skrine, Define R5, patriacej do kategórie Mid Tower. Čo sa Severanom podarilo vylepšiť v porovnaní s takmer dokonalou R4-kou? Čítajte ďalej.

Dizajn, konštrukcia

Tieto parametre sú pre modelovú radu Define R alfou a omegou a inak tomu nie je ani v tomto prípade. Fractal opäť stavil na jednoduchý a elegantný, no zároveň overený dizajn, ktorý sa ako taký výraznejšie nezmenil, no výrobca použil množstvo inovácií.

Zmeny však neobišli rozmery a hmotnosť. R5-ka je o 13 mm nižšia a o 8 mm hlbšia a oproti štvorke schudla približne o dve kilá. Vyjadrené v číslach, rozmery sú 232×462×531mm a hmotnosť 11,2 kg. Čo sa použitých materiálov týka, Define R5 je už klasicky zhotovená z ocele a plastu. Dlho očakávané zmeny sa udiali aj na predných dvierkach, u tých si môžete po novom zvoliť otváranie na pravú alebo ľavú stranu. Pánty dvierok sú kovové, vďaka čomu pôsobia pevne. Po bokoch sa už zvyčajne nachádza perforácia pre prístup vzduchu.

Pod dvierkami s imitáciou brúseného hliníka sa nachádza dvojica pozícií pre 5,25" optické mechaniky, 140 mm ventilátor a regulátor otáčok pre trojicu ventilátorov v skrini.

Predný ventilátor chráni prachový filter, ktorý sa po novom vyberá jednoduchšie, upevnený je pomocou poistky, ktorú stačí zatlačiť a filter jednoducho vybrať.

Krokom vpredu je aj rozšírenie panela s ovládacími prvkami a portami. Pri R4-ke boli všetky tlačidlá a porty na seba natlačené, R5-ka ponúkne pre každé tlačidlo či port dosť miesta naokolo. Menšou zmenou prešiel aj USB 3.0 port, ktorý už nie je odlíšený modrou farbou, ale je farebne totožný s USB 2.0 portom.

Z dizajnového hľadiska, najväčšiu zmenu si všimnete, resp. nevšimnete, pri perforáciách ventilátorových pozícií v hornej a bočnej časti. Tie sú po novom zakryté plastovými krytkami, ktoré môžete v prípade, že do pozície osadíte ventilátor, jednoducho vycvaknúť von. Fractal nazval tento systém ModuVent.

Vylepšením prešiel aj prachový filter, umiestnený zospodu skrine, ktorý sa po novom vyťahuje z prednej strany, čo uľahčí jeho čistenie. Takisto aj jeho konštrukcia je oproti predchodcovi výrazne pevnejšia.

Zadná strana prešla len menšími úpravami, zmizla zvislá PCI záslepka, pribudli plastové poistky, ktoré spolu s dvojicou skrutiek držia ľavú bočnicu na svojom mieste.

Po odobratí skrutiek je potrebné zatlačiť posuvné tlačidlo, umiestnené v strede skrine smerom nadol, aby sa dala bočnica vytiahnuť. Najnovší prírastok do modelovej rady, Define R, sa dodáva v troch farebných vyhotoveniach, čiernom, tzv. Titanium a bielom. Okrem výberu farby máte možnosť si zvoliť variant s presklenou alebo obyčajnou bočnicou.

Balenie

V balení sa štandardne nachádza montážne príslušenstvo a návod na použitie, resp. užívateľská príručka.

Interiér, modularita

Generačný pokrok si ihneď všimnete aj vnútri skrine. V prvom rade, interiér R5-ky pôsobí „čistejšie“, plechy nie sú „dierkované“ ako ementál, ako tomu bolo pri Define R4.

Druhým, výraznejším, prvkom je zväčšenie priestoru pre backplate matičnej dosky v tvare obdĺžnika. Z druhej strany, pod pravou bočnicou, pribudla dvojica 2,5" pozícií pre SSD disky.

Fractal sa navyše konečne poučil a pre manažment káblov použil suchý zips so svojim logom, vďaka čomu už nebudú káble rozťahané po celom priestore skrine. Pre ťahanie káblov je samozrejmé dostatočné množstvo gumených priechodiek a háčiky, do ktorých zachytíte a upevníte ťahané káble.

Za matičnou doskou je šírka priestoru pre kabeláž 20 mm, v mieste pozície pre zdroj je to až 35 mm. V spodnej časti, v mieste inštalácie zdroja, je do konštrukcie vyrazené logo výrobcu, škoda len, že ho bude prekrývať zdroj.

Predstavenie modelu Define R5 sprevádzal slogan „Silence Redefined“, ktorý v podstate hovorí o novej definícii ticha. To zabezpečuje protihluková izolácia na bočniciach či vnútri dvierok, spolu s možnosťou regulácie otáčok ventilátorov v troch stupňoch.

Fractal Define R5 je vybavená ôsmymi, 3,5" pozíciami, rozdelenými do košov po 5 a 3, ktoré sú primárne určené pre klasické pevné disky, no umiestnite do nich aj klasické SSD disky. Miernym negatívom je absencia gumových podložiek na diskových pozíciách. Okrem toho, vnútri sa nachádzajú aj dve 5,25" pozície pre optické mechaniky. S jednotlivými pozíciami a diskovými košmi si môžete pritom robiť takmer čo chcete. Po novom, ak by ste chceli, môžete ich vybrať rovno aj všetky, dokonca aj koše na optické mechaniky. Možností usporiadania je hneď niekoľko, každý si nájde tú svoju. Ak by ste napr. chceli doplniť do prednej časti ventilátor, diskové koše sa dajú posunúť až ku zdroju, vďaka čomu vznikne dostatok priestoru na osadenie ventilátora. Pre čo najefektívnejšie chladenie pomocou predného ventilátora je najlepšou voľbou vybrať kôš s piatimi diskovými pozíciami a využiť ten menší, prípadne vybrať oba diskové koše či kôš s optickými mechanikami nahradiť diskovým košom. Tých možností je naozaj veľa, za čo treba Fractal naozaj pochváliť, pre každé zapojenie vznikne hneď niekoľko alternatív inštalácie košov. R5-ka vám dokonca ponúkne možnosť otočenia diskových smerom dovnútra skrine.

Usporiadanie diskových košov ovplyvní aj dĺžku grafickej karty, ktorú do zostavy nainštalujete. V prípade, že by ste vrchné diskové koše ponechali, do skrine vtesnáte grafickú kartu dĺžky maximálne 310mm, po odobratí spomínaných diskových košov získate ďalších 130mm naviac, teda výsledných 440mm.

Podobné je to aj u zdroja, jeho dĺžka akurát závisí od (ne)inštalácie ventilátorov do spodnej časti. Ak by ste sa rozhodli za zdroj umiestniť 120, resp. 140mm ventilátor, maximálna dĺžka zdroja bude 190, resp. 170 mm. V prípade neosadenia pozície ventilátorom, maximálna dĺžka zdroja môže byť až 300 mm. Pre chladič procesora je výškový priestor 180 mm. Keďže ide o skriňu typu Mid Tower, tá pojme základné dosky typu ATX, Micro ATX a Mini ITX.

Možnosti chladenia

Fractal vám ponúkne rôznorodú variabilitu aj v tomto smere. Skrinka sa dodáva s dvojicou 140mm, tisíc otáčkových ventilátorov, umiestnených vpredu a vzadu. Ventilátory sa od starých líšia počtom lopatiek, ale aj zúbkovaním, ktoré zvyšuje ich efektivitu.

Do skrine sa zmestí celkovo až 9 ventilátorov veľkosti 120-140 mm, viď schéma.

Pozície troch horných a bočného ventilátora sú prekryté spomínaným systémom ModuVent, tvoreným plastovými krytkami jednotlivých pozícií, vďaka čomu dizajn nie je narušený perforáciami a otvormi. V prípade, že by ste sa do niektorých pozícií rozhodli umiestniť ventilátor, stačí krytku jednoducho vybrať. Novinkou je aj možnosť polohovania zadného ventilátora v rozmedzí pár centimetrov, vďaka čomu môžete smerovať prúdenie vzduchu tam, kde potrebujete.

Samozrejmosťou je podpora radiátorov vodného chladenia, rôznych veľkostí a rôzneho usporiadania, ktoré sú zobrazené v nasledujúcich schémach.

Technické špecifikácie

 • Rozmery: 232×462×531 mm
 • Hmotnosť: 11,2 kg
 • Typ skrine: Mid Tower

Chladenie

 • Vpredu: 2 – 120/140 mm ventilátory (v balení 1 ventilátor Fractal Design Dynamic GP14, 1000 otáčok/min)
 • Vzadu: 1 – 120/140 mm ventilátor (v balení 1 ventilátor 1 Fractal Design Dynamic GP14, 1000 otáčok/min)
 • Hore: 3 - 120/140 mm ventilátory (nenachádzajú sa v balení)
 • Dole: 2 – 120/140 mm ventilátor (nenachádzajú sa v balení)
 • Na boku: 1 – 120/140 mm ventilátor (nenachádzajú sa v balení)
 • Regulátor otáčok: 3 úrovne rýchlosti pre trojicu ventilátorov
 • Prachové filtre: predný a spodný filter

Podpora vodného chladenia

 • Vpredu – 360, 280, 240, 140 a 120 mm radiátory všetkých hrúbok (vyžaduje demontáž všetkých diskových košov a košov optických mechaník)
 • Hore – 420, 360, 280, 240, 140 a 120 mm radiátory (maximálna hrúbka oboch radiátorov 55 mm + možnosť inštalácie ventilátorov na 420, 280 a 140 mm radiátory)
 • Dole – 120 alebo 240 mm radiátor
 • Vzadu – 120 alebo 140 mm radiátor

Predné rozhranie

 • 2 USB 3.0 + 2 USB 2.0
 • Audio in/out
 • Tlačidlo zapínania s modrým LED podsvietením
 • Tlačidlo reset

Obsah balenia

 • Počítačová skriňa Define R5
 • Užívateľský manuál
 • Montážne príslušenstvo

Informácie o produkte

Fractal Design Define R5

Fractal Design Define R5 2015

 • Typ: PC Skriňa
 • Šírka: 232 mm
 • Výška: 462 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 531 mm
 • Hmotnosť: 11200 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 103 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Naše hodnotenie

Opäť skvelé. Najvydarenejšia revízia modelovej rady Define R, ktorá obsahuje najviac praktických inovácií. Začínajúc dvierkami s možnosťou otvárania do oboch strán, cez neskutočnú variabilitu usporiadania diskových a mechanikových pozícií či chladenia, až cez systém ModuVent, vďaka ktorému na skrini neuvidíte perforácie ventilátorových pozícií dovtedy, kým to nebude potrebné. Praktickou zmenou je aj vyťahovanie spodného filtra z prednej strany, rovnako aj jeho robustnejšia konštrukcia a pokrytie celej spodnej časti skrine. Mínusy u Fractal Desing Define R5 hľadať len ťažko.

Klady

 • Dizajn
 • Konštrukcia
 • Možnosť voľby strany pre otváranie dvierok
 • Modularita usporiadania košov
 • Elegantné kryty ventilátorových pozícií
 • Vylepšené prachové filtre
 • Rozumná cena

Zápory

 • Nič závažné
Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk