Recenzia Razer Seirēn - Recenzia

Recenzia Razer Seirēn - Recenzia

 

Vlogy, streamy, podcasty, inštrumentálne nahrávky, interview. Všetky tieto aktivity by mali spoločnú jednu vec. Kvalitný zvukový záznam. V tomto smere sa snaží preraziť aj výrobca predovšetkým počítačových periférií, Razer. O tom, že to myslí naozaj vážne, svedčí aj spolupráca Razeru s hudobníkmi a profesionálnymi youtubermi a streamermi, ktorí spolupracovali a aj budú spolupracovať na budúcom vývoji myšlienky Seirēnu, ktorý si predstavíme v tejto recenzii.

Balenie

Seirēn sa predáva v obrovskej a nádhernej škatuli, ktorá je vystlaná ochrannou penou. Otváranie škatule je vyriešené po bokoch, pomocou dvojice suchých zipsov. Štandardným obsahom balenia je technická dokumentácia, dvojica samolepiek s motívom hadov a trojmetrový zapletaný USB kábel s pozlátenými konektormi pre pripojenie mikrofónu k počítaču. Voliteľným príslušenstvom je odpružený držiak pre stojan a tzv. pop filter, ktoré si môžete dokúpiť každé zvlášť alebo ako set za zvýhodnenú cenu.

Dizajn, prevedenie

S troškou nadsádzky a fantázie, Seirēn svojim tvarom pripomína plechovku. Prevedenie mikrofónu je teda valcovité, na výšku meria necelých 190 mm, jeho priemer je približne 65 mm a spolu s podstavcom váži úctyhodných 1354 g. Dizajn je teda na rozdiel od ostatných nahrávacích mikrofónov nevšedný, no tak ako to u Razeru vo väčšine prípadov býva zvykom, naozaj moderný a vydarený,. Keďže Seirēn osloví predovšetkým mladšie generácie, možno to hodnotiť len kladne. Neodmysliteľnou súčasťou Razeru je logo s trojicou hadov, ktoré výrobca umiestnil na akýsi stredový panel rozdeľujúci perforované, mikrofónové časti. Po zapojení logo efektne svieti na zeleno, podsvietenie sa však dá vypnúť. Čo sa použitých materiálov týka, nosným materiálom je kov v kombinácii s plastom. Mikrofón je pomocou dvoch skrutiek upevnený na masívnom kovovom podstavci, ktorý zabezpečuje jeho maximálnu stabilitu.

Ovládacie prvky a konektivita

Vďaka plug-and-play systému je použitie mikrofónu neuveriteľne jednoduché. Stačí ho len pripojiť k počítaču pomocou USB kábla a hneď ho môžete používať. Napájanie mikrofónu je situované v jeho spodnej časti. Okrem toho tu nájdete aj 3,5 mm jack pre slúchadlá, tlačidlo pre vypnutie podsvietenia a montážny otvor pre príslušenstvo (pop filter alebo odpružený držiak). V prednej časti sa nachádza dvojica koliesok s označením P a G. Koliesko „P“ slúži pre voľbu režimov a koliesko „G“ slúži ako funkcia gain, resp. zosilnenie hlasitosti. Na opačnej strane sa nachádza malý OLED displej, ktorý vás informuje o hlasitosti mikrofónu a zvolenom režime, pod ním sa nachádza koliesko plniace funkciu volume pre pripojené slúchadlá a tlačidlo s logom mikrofónu, pomocou ktorého vypínate záznam zvuku, teda mute.

Možnosti záznamu

Razer Seirēn svojim spôsobom skĺbil štyri rôzne typy mikrofónov do jedného obalu, kardioidný, stereo, všesmerový, dvojsmerový, pričom každý má svoje využitie:

 • Kardioidný – streaming, podcasty, inštrumenty, voice over
 • Stereo – vokály, inštrumenty
 • Všesmerový – konferenčné hovory, eventy
 • Dvojsmerový – interview, inštrumenty, vokálne duetá

Režim si volíte pomocou otočného kolieska označeného písmenom P, pričom o zvolenom režime ste pomocou ikony informovaný prostredníctvom displeja.


Softvér

Neodmysliteľnou súčasťou periférií od Razeru je softvér s názvom Synapse. Ten automaticky detekuje pripojené periférie a vo väčšine prípadov vám umožní pokročilejšie nastavenia. Preto je škoda, že softvérové nastavenia Seirēnu sú obmedzené len na voľbu hodnoty bit rate (bitová rýchlosť) a sampling rate (vzorkovacia rýchlosť).

Technické okienko, dojmy z používania

Seirēn je pod „kapotou“ vybavený trojicou kondenzátorových mikrofónových kapsúl priemeru 14 mm. Razer sa chváli tým, že mikrofón zachytáva záznam v kvalite niekoľkonásobne vyššej než samotné CD. Digitálny mikrofón Razer Seirēn sa môže pochváliť rozsahom 192 kHz/24bit a zabudovaný zosilňovač umožní presné monitorovanie záznamu v reálnom čase pre kontrolu správnosti nastavenia. Čo sa dojmov z používania týka, kvalita zvukového záznamu je veľmi dobrá. Je zaujímavé porovnávať zvuk jednotlivých režimov a je fakt pohodlné si ich meniť prostredníctvom jediného kolieska. Pokiaľ ale plánujete streamovať naživo alebo len s niekým komunikovať, dávajte si pozor na rôzne pazvuky naokolo, Seirēn totiž zachytí pomaly aj pád špendlíka. Naozaj, mikrofóny sú tak citlivé, že zachytia aj niekoľko metrov vzdialené zvuky či tikanie hodín.

Informácie o produkte

Razer Seirēn

Razer Seirēn 2015

 • Typ: Mikrofón
 • Hmotnosť: 1315 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 179 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Razer

Naše hodnotenie

Skvelý. Takto jednoducho sa dá ohodnotiť Seirēn od Razeru. Počínajúc luxusným dizajnom a kvalitným prevedením, cez široké možnosti využitia, končiac naozaj kvalitným zvukom. Či už ste vloger, amatérsky hudobník či rozbiehate nejaký vlastný štúdiový projekt, Razer Seirēn určite nebude zlou voľbou. V prvom rade vás zaujme mohutná konštrukcia mikrofónu a jeho naozaj špičkové prevedenie. Veľkým plusom je príslušenstvo a možnosť zakúpenia setu za zvýhodnenú cenu. No azda najväčším pozitívom Seirēnu je skĺbenie viacerých typov mikrofónov, kardioidneho, stereo, všesmerového a dvojsmerového, do jedného, vďaka čomu budete môcť jedno zariadenie využiť pri viacerých príležitostiach. Ruka v ruke s Razerom ide aj vyššia cena, toto negatívum sa však v posledných riadkoch do istej miery zmazáva.

Klady

 • Dizajn
 • Konštrukcia, použité materiály
 • 4 režimy záznamu
 • Kvalitný záznam zvuku
 • Príslušenstvo

Zápory

 • Žiadne
Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk