ASUS ROG G501 - Recenzia

ASUS ROG G501 - Recenzia

 

Spoločnosť ASUS oživila svoju rodinu herných notebookov o celkom slušný kúsok so 4k displejom. Ako dopadol nadupaný Republic of Gamers ultrabook s hrúbkou len 20,6mm a silnou Nvidia grafickou kartou, sa dočítate v nami pripravenej recenzii.

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Dizajn ultrabooku je jednoliaty. Celá konštrukcia je postavená na hliníkových materiáloch, ktoré sú dostatočne pevné a zároveň, na prekvapenie, aj celkom ľahké. Hliníková základňa obsahuje štyri gumičky pre vyvýšenie ultrabooku. Predné nožičky sú nižšie a tie zadné sú o pár milimetrov vyššie. Odvetrávacie mriežky by sme tu hľadali márne, no nájdeme tu dve mriežky pre reproduktory, umiestnené po oboch stranách. Na ľavej hrane ultrabooku nájdeme konektor na nabíjanie, USB3.0, MiniDisplayPort, HDMI konektor. Na pravej hrane nájdeme 2 USB3.0 porty, čítačku kariet a audio jack konektor. Na prednej hrane sú umiestnené kontrolky aktivity disku, zapnutia a nabíjania. Keďže sa tu nenachádza LAN konektor, výrobca ho pribalil v podobe redukcie z USB na LAN.

Na vrchnej časti ultrabooku dominuje plnohodnotná klávesnica s numerickou časťou, potlačená znakmi červenej farby. Táto klávesnica je navyše podsvietená červenými LED svetlami s možnosťou trojitého stupňovania intenzity a špeciálne označenými klávesmi WASD. Touchpad je lesklý, celoplošný a taktiež orámovaný červeným rámom. Na pravej strane opierky rúk sa nachádza červené logo ROG a nad klávesnicou nápis REPUBLIC OF GAMERS. Azda najhlavnejšiu časť G501 tvorí úzky, 15,6-palcový UltraHD displej. Displej má úzky rám, no do vrchnej časti za zmestila HD kamera a dvojica mikrofónov. Samotný okraj displeja je znova orámovaný červeným pásom. Pod displejom je umiestnené aj chladenie celého ultrabooku. Celková hmotnosť ultrabooku sa zastavila na 2,06kg a jeho výška je 20,6mm. Stáva sa tak jedným z najtenších a najľahších ultrabookov vo svojej triede a ozajstnou mobilnou hernou stanicou.

DISPLEJ

4K UHD matný displej o rozlíšení 3840×2160pix a uhlopriečke 15,6-palca je vcelku impozantný. Ponúkne vám o 300% väčší pracovný priestor než Full HD rozlíšenie a zobrazí tak viac než 8 miliónov pixlov. Vďaka IPS technológii dokáže zobraziť 16,77-milióna farieb pri svietivosti 330cd/m². Reprodukcia farieb je tak skutočne verná a napomáha tomu aj slušný pozorovací uhol – 178 stupňov. Vďaka technológii ASUS Splendid si môžete nastaviť aj korekciu farieb a prispôsobiť si tak obraz pre svoje oči pri rôznych činnostiach, ako je sledovanie filmov, písanie či hranie.

ROZHRANIE A KOMUNIKÁCIA

Tento ultrabook je celkom dobre vybavené komunikačné rozhranie. Obsahuje 3× USB 3.0, mini DisplayPort/Thunderbolt, HDMI port, Audio Jack a čítačku kariet. Bezdrôtovú komunikáciu zabezpečuje Wi-Fi b/g/n a Bluetooth 4.0. Drôtové internetové pripojenie je zabezpečené cez redukciu USB – LAN. Mini DisplayPort a HDMI navyše podporujú prenášanie 4K signálu, a tak si môžete pripojiť svoj ultrabook aj na väčšiu televíziu bez prekážok.

KLÁVESNICA A TOUCHPAD

Klávesnica má dobré rozloženie kláves. Klávesy sú navyše precízne vyrobené, sú nízko profilové – len 1,6mm vysoké a majú rýchlu odozvu. Klávesy WASD sú špeciálne označené po svojej výške červenou farbou. Klávesnica je plnohodnotná a obsahuje aj numerickú časť. Na klávesnici je možné zapnúť podsvietenie, ktoré je červenej farby, a dá sa regulovať v štyroch stupňoch.

Touchpad je jednoliaty, lesklej farby a orámovaný červeným rámikom. Keďže tlačidlá nie sú rozdelené, zvýšila sa tak plocha, o ktorú je možné pohybovať kurzorom. Povrch touchpadu je na dotyk drsnejší a pohyb prstov po ňom je celkom presný. Ľavé a pravé tlačidlo majú mierne vyššiu odozvu, ako by sme očakávali.

HARDVÉR A VÝKON

Štvorjadrový procesor Intel Core i7 4720HQ o frekvencii 2,6GHz so zapnutým turbo boostom 3,6GHz a integrovanou grafikou Intel HD 4600, TDP 47W a podporou HyperThreading je len začiatkom. Procesoru sekunduje 16GB RAM DDR3 o frekvencii 1600MHz pre dostatočnú rezervu aj po spustení naozaj náročných aplikácií. A aby vám ten všetok výkon aj na niečo bol, ASUS osadil tento ultrabook 4GB grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 960M.

Na rýchlu odozvu je pripravený SSD disk o kapacite 128GB, ktorý je osadený v PCI Express x4 slote, ponúka tak viac než dvojnásobne rýchlejšiu odozvu a rýchlosť prenosu dát ako SATA III. Na ukladanie dát je použitý 1TB 5400ot. harddisk. Aby sa všetok tento výkonný hardvér mal čím chladiť, ASUS použil Hyper Cool technológiu, ktorá zahŕňa dva tiché, nízko profilové ventilátory, s dvojitou vrstvou chladiacich rúrok. Zaručuje tak pomerne chladné pracovné prostredie, akým je klávesnica a touchpad, a stabilný výkon pri hrách. G501 je najchladnejší, najtichší ultramobilný herný notebook na trhu, udrží vás tak v tempe hry aj v tom najväčšom zápale bez problémov.

VÝDRŽ

96Wh, šesťčlánková batéria tvoriaca približne 1/3 ultrabooku je presne to, čo potrebujete. Nebudete mať problém pozrieť si celý film alebo odohrať niekoľko kôl svojej obľúbenej hry bez prídavného napájania.

AUDIO

Vstavané stereoreproduktory Bang & Olufsen ponúkajú vysokú kvalitu, ktorú pocítite na vlastnej koži ihneď po prvej prehranej skladbe alebo odohraného kola v akčnej hre. Cez ekvalizér MaxxAudio si dokážete prispôsobiť zvuk svojim podmienkam a pre každú situáciu. Vytvárať si vlastné profily pre relax, hry, hudbu alebo nadupaný film.

TEST

Po zapnutí ultrabooku tlačidlom na klávesnici sa nám spustil Windows 8.1. Už hneď na prvý pohľad nám bolo známe, že ide o model so 4K displejom. Obrovské rozlíšenie na nás pôsobilo príjemne a pracovná plocha sa roztiahla tak, akoby sme mali pocit, že robíme na klasickom notebooku. Ako prvé sme sa pripojili na internet cez Wi-Fi, pripojili sme externý harddisk a zapli sme si film vo FullHD rozlíšení. Ohromila nás celková kvalita reproduktorov a tiež ich priestorový zvuk. Očividne ich umiestnenie po okrajoch spodnej časti notebooku bola dobrá voľba. Zvuk sme si vďaka vstavanému softvéru mohli ihneď prispôsobiť podľa vlastného uváženia. Po prezretí filmu sme veľmi neregistrovali fakt, že sme ho pozerali na 4K displeji, i keď bola kvalita výborná. Film v 4K rozlíšení sme nemali, a tak sme si pustili pár upútaviek a videoklipov cez internet. Síce načítanie videa bolo nekonečné, ale výsledok stál za to, kvalita bola na veľmi dobrej úrovni a rozdiel medzi FHD a UHD rozlíšením sme naozaj spozorovali. Matný displej na celom notebooku vynikal a nevieme si to predstaviť, keby bol osadený lesklý displej.

Pri kancelárskych činnostiach, surfovaniu po webe či pozeraní filmov sa na notebooku pracovalo výborne. Nezaznamenali sme prehrievanie a ventilátory sa točili na nízkej úrovni, nevydávali tak takmer žiadny badateľný hluk. Po nainštalovaní hier sme sa pustili do tej činnosti, na ktorú bol ultrabook stavaný – na hranie. Rýchlosť inštalácie bola aj napriek rýchlemu procesoru a SSD disku pomalšia, než sme čakali, aj keď sme inštalovali aplikácie na SSD disk, aj keď inštalácia prebiehala na pomalý, 5400-otáčkový harddisk. Spúšťanie hier a načítavanie levelov trvalo tiež neprimerane dlho.

Po zapnutí Battlefieldu 4 v prednastavenom 4k rozlíšení sme boli ohromení. Hra bežala svižne na stredných detailoch. Nadšenie ale netrvalo dlho a už po dvoch minútach sa ultrabook zohrial priveľmi a rapídne sa tak znížila plynulosť hry. Notebook mal v nečinnosti niečo cez 55 stupňov pri 2600 otáčkach, a pri plnom zaťažení 86 stupňov Celzia pri 4500 otáčkach. Z pôvodných krásnych 25fps pri nízkej teplote notebooku sa framerate znížil na 8fps. Situácia sa opakovala aj pri nižších rozlíšeniach. Najviac sa nám pozdávalo hranie v rozlíšení 1768×1152pix, kde sa framerate neznižoval až tak rapídne a ostalo zachované aj pomerne vysoké rozlíšenie. Po dlhom testovaní sme napokon museli zvoliť rozlíšenie 1600×900pix, v ktorom sa framerate pohyboval od 126fps až na spodnú hranicu, 40fps. Dialo sa to, pretože sa grafická karta vždy podtaktovala, aby sa dal jej tepelný výkon vychladiť, a tak stratila niečo cez dve tretiny svojho herného výkonu.

Chladenie fučalo naplno a aj tak nedokázalo skrotiť teplotu ultrabooku na menej než 80 stupňov. Všetko teplo sa sústreďovalo priamo pod displejom, kde sú vyvedené chladiace mriežky notebooku. Prostredie klávesnice ostalo dostatočne chladné, ale pár centimetrov bližšie k displeju a dlaň by ste neudržali ani na pár sekúnd. Toto chladenie malo za následok aj prehriatie displeja natoľko, že ukazoval zlé podsvietenie a podával veľmi zlú kvalitu farieb. Ultrabook sme museli vypnúť a keď sa samovoľne ochladil, po znovu zapnutí displej nabehol v poriadku. Pri hraní menej náročných hier sme nemali problém ani s prehrievaním ani framedropmi v rozlíšení 4K.

Pri pracovaní sme objavili ďalšiu slabinu 4K rozlíšenia. Pracovná plocha bola síce roztiahnutá a prispôsobená, webové prehliadače taktiež. No hneď ako sme zapli aplikáciu, ktorá sa zobrazovala na určitý počet pixlov ako Origin, či TeamSpeak, tabuľky a texty boli také malé v na takom jemnom rozlíšení, že sme ich museli čítať z veľmi blízkej vzdialenosti. Najviac nás očarila na červeno podsvietená klávesnica s regulovateľným jasom. Perfektne sa nám hodila pri nočnom hraní a zvýraznené klávesy WASD boli pri ich osvetlení ešte výraznejšie. Touchpad bol dobre spracovaný, i keď by sme si priali jeho kĺzavejší povrch. Hliníkový povrch ultrabooku bol naozaj úchvatný, všetky tie červené rámčeky a nápisy len dopĺňali jeho exkluzivitu. Malo to aj jednu obrovskú nevýhodu. Udržať notebook na oko v perfektnom stave bolo takmer nemožné. Bolo na ňom vidno každé zrnko prachu, každý čo i len najmenší odtlačok prsta, stopy po dlaniach, proste všetko. A bojová úloha bola notebook vyleštiť tak, aby na ňom nebolo vidno žiadne stopy. Jeho údržba bola veľmi náročná.

Príslušenstvo

Ruksak ROG

Ruksak je klasický, celý čierny, prezlečený do dizajnu a vzhľadu ROG, ktorým oplýva jeho predná časť. Priestranné vnútorné úložisko umožňuje uchovanie aj väčšieho a hrubšieho notebooku, ako je ten, pre ktorý je primárne určený. Veľké množstvo priečinkov dobre poslúži na poschovávanie drobností, adaptéra či myši. Vonkajšia časť sa dá otvoriť do podstatne veľkého uhla, a tak sa v nej dá rýchlo zorientovať. Hlavná časť ponúka taktiež široký otvor. Ruksak sa nosí pohodlne, je ľahký. Jeho vonkajšia výplň je dobre tvarovaná a úchyty ruksaka sa dajú spojiť prackou tak, aby vám nezliezol z chrbta.

Headset Cerberus ROG

Cerberus je mohutný headset s obrovskými, 60mm neodymovými meničmi. Vonkajšie obruče a vnútorné výplne meničov sú ladené do červenej farby, inak je celý headset čienej farby, ktoré znova dopĺňajú nápisy Republic of Gamers. Hlavový most je dostatočne pevný a prispôsobiteľná je aj jeho výška, respektíve šírka. Headset sa dá vďaka tomu založiť aj na futbalovú loptu. Mikrofón je odnímateľný a plne prispôsobiteľný. Jeho zakončenie je penové na čo najlepšie odrušenie. Pri používaní nám zvuk vychádzajúci z headsetu prišiel príliš obyčajný a najviac sme boli sklamaní z mikrofónu, ktorý svojou kvalitou veľmi zaostával za konkurenciou. Ovládanie hlasitosti sa nachádzalo na kábli v podobe potenciometra, spolu s prepínačom mikrofónu. Ovládanie bolo na náš vkus príliš blízko k slúchadlám. Podstatne vyššia hmotnosť headsetu nám prekážala pri dlhodobejšom používaní, a to približne dve hodiny, potom nás už priveľmi na hlave tlačili. Pri prenášaní zaberie headset viac miesta a, samozrejme, pridá aj na hmotnosti.

Myš ROG

Myš nám prišla z celého príslušenstva ako najobyčajnejšia. Ak by sa tam nenachádzali nápisy ROG, mysleli by sme si, že je to nejaká lacnejšia alternatíva, ktorú je možné nájsť bežne v obchodoch. S myšou sa pracovalo pohodlne, nevŕzgala a jej odozva bola primeraná. Kábel nebol jeden z tých najkvalitnejších, ale aspoň sa nezamotával. Dizajn myši bol klasický, uchopenie myši bolo taktiež dobré. Čierno-šedé prevedenie mohlo byť nahradené čierno-červeným.

TECHNICKÉ ŠPECIFIKÁCIE

 • Model: G501JW
 • Rozmery: 383×255×20,6mm
 • Hmotnosť: 2,06kg
 • Procesor: štvorjadrový Intel Core i7 4720HQ, podpora Hyper-Threading
 • Operačná pamäť: 16GB DDR3 1600MHz
 • Displej: 15,6" 4K UHD 3840×2160px, matný
 • Pevný disk: 1TB a 128GB SSD
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 960M 4GB
 • Audio: Stereo reproduktory Bang & Olufsen ICEpower®, SonicMaster Premium, podpora ICESound
 • Rozhranie a konektivita: 1× HDMI, 3×USB 3.0, 1× slúchadlá, HD kamera, čítačka kariet 2v1, WLAN 802.11//b/g/n, Bluetooth 4.0, 1×Thunderbolt, 1× miniDisplay Port
 • Operačný systém: Windows 8.1
 • Batéria: 96Wh, 6-článková
 • Výkon AC adaptéru: 120W
 • Príslušenstvo: headset Cerberus ROG, myš ROG, ruksak ROG, utierka, páska na adaptér, USB-LAN káblik, 120W adaptér

Informácie o produkte

ASUS G501JW

ASUS G501JW 2015

 • Typ: Notebook
 • Operačný sytém: Windows 8.1
 • Šírka: 383 mm
 • Výška: 255 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 20 mm
 • Hmotnosť: 2006 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 1500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Naše hodnotenie

Ultrabook ASUS ROG spĺňa všetky moderné požiadavky ultraprenosného počítača. Je ľahký, tenký, elegantný a hlavne výkonný. Za cenu 1500 EUR si snáď už viac priať ani nemôžete, keď beriete na vedomie fakt, že príslušenstvo je naozaj bohaté, nájdete tu ruksak, headset a myš ROG v jednom balení. Notebook je naozaj spracovaný na veľmi vysokej úrovni, a to či už po technickej, alebo po hardvérovej stránke. Zaskočiť vás môže marketingový ťah v podobe prílišného zahriatia notebooku, následného podtaktovania grafickej karty a extrémnej straty grafického výkonu. Chladenie plnilo svoju úlohu dostatočne, no na úkor malej hrúbky ultrabooku to nebolo až také účinné, ako to bolo potrebné. 5400-otáčkový harddisk by sme určite nahradili 7200-otáčkovým a prijali by sme minimálne 256GB SDD disk. Klávesnica je spracovaná naozaj dobre, píše sa na nej presne a je výborne podsvietená. Spokojní sme boli aj s ozvučením ultrabooku. Model so vstavaným 4K displejom je na uváženie, pretože moderné hry si na notebooku neužijete naplno a na pozeranie filmov plnohodnotne postačí FullHD displej. No ak chcete niečo viac a zároveň zostať mobilní i na cestách, tento herný ultrabook bude presne pre vás.

Klady

 • Dizajn, hliníkové prevedenie
 • Výkon
 • Hmotnosť, hrúbka
 • Podsvietená klávesnica
 • Tenký UHD displej
 • Bohaté príslušenstvo
 • Ozvučenie

Zápory

 • Málo účinné chladenie, prehrievanie displeja
 • Obrovská strata grafického výkonu pri záťaži
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk