D-Link DIR-880L - Recenzia

D-Link DIR-880L - Recenzia

 

V dnešnej dobe, keď bežne v domácnosti máme niekoľko smartfónov, počítačov, tabletov, notebookov, konzol či televízii, výkon klasického routra málokedy postačuje. D-Link so svojim dvojpásmovým Wi-Fi routrom by mohol tento problém vyriešiť.

Balenie

Vzhľadom na rozmery routra, D-Link DIR-880L sa dodáva v pomerne veľkej škatuli, v ktorej okrem routra nájdete trojicu demontovateľných antén, ethernetový kábel o dĺžke 1 m, návod, inštalačné CD, napájací kábel s dvoma adaptérmi a príslušenstvo pre montáž na stenu (dvojicu hmoždiniek a skrutiek).

Dizajn, prevedenie

Ako sme už v úvodne naznačili, D-Link DIR-880L je router celkom slušných rozmerov, meria 246,9×190,4×47,2 mm a váži približne 750 g. Čo sa týka bližšieho popisu dizajnu, zariadenie má obdĺžnikový pôdorys a od ostatných routrov sa veľmi nelíši. Pri pohľade zboku si všimnete, ako sa spredu, až do približne dvoch tretín, hrúbka routru zväčšuje, zvyšná tretina je rovná. Tento predel rozdeľuje aj povrchovú úpravu, v prednej časti je povrch lesklý a hladký, v zadnej časti je matný, so vzorom malých štvorčekov. Dodáva sa v dvoch farebných vyhotoveniach, čiernom a bielom.

Ovládacie prvky a konektivita

Čo sa nejakých fyzických ovládacích prvkov týka, na zadnej strane nájdete tlačidlo power a reset. Okrem toho sa tu nachádza gigový ethernetový WAN port a štvorica, taktiež gigových, LAN portov, USB 2.0 port a napájanie. Pri pohľade spredu, na pravom boku nájdete tlačidlo nastavenia WPS, na ľavom ďalší USB port, tentoraz ale 3.0. Keďže sa v balení nachádza trojica antén, nebude asi žiadnym prekvapením, že D-Link DIR-880L je router s troma „ušami“. Menšia výčitka smeruje k prevedeniu antén, sú plastové a pôsobia krehko a trochu lacno. Samozrejmosťou je dvojpásmové, Dual-Band pokrytie frekvencií 2,4GHz a 5GHz. D-Link podporuje Wi-Fi štandardy 802.11 a/b/g/n/ac, vďaka čomu je možné dosiahnuť až štvornásobne vyššie rýchlosti. V kombinácii oboch pásem je to až 1900Mb/s, 600Mb/s pre 2,4GHz pásmo a zvyšných 1300Mb/s pre 5-gigové pásmo.

Možnosti nastavenia

D-Link DIR-880L, tak ako aj iné routre, ponúkne všakovaké systémové nastavenia. Poďme ale po poriadku. Hneď v úvode si po webovom prihlásení do adminu routra vyberiete názov a heslo pre obidve pásma, nastavíte si heslo a prihlásite sa, resp. si vytvoríte konto do „mydlink“. Registráciou získate prístup pre ovládanie routra z cloudu či prehľad vašich pripojených zariadení.


Domáca obrazovka v systémovom prostredí zobrazuje informácie o pripojení do internetu, prehľad pripojených zariadení a USB periférií, či nastavenia pre Wi-Fi a zdieľanie obsahu z USB. Celé užívateľské prostredie je intuitívne a navrhnuté na jednoduché používanie. Nastavenia ponúkajú asi to, čo u väčšiny ostatných routrov, začínajúc voľbou názvu siete, končiac voľbou šifrovania. Zaujímavou funkciou je tzv. QoS Engine, ktorá umožňuje priradzovať pripojeným klientom prioritu či SharePort, pomocou ktorého získate prístup k dokumentom, obrázkom, hudbe a videám vo vašom počítači z internetového prehliadača.

Dojmy z používania

Prvá časť výkonu routra sa testovala prijímaním a odosielaním zložky s deviatimi súbormi medzi počítačom a notebookom v domácej sieti o veľkosti 3,13GB, ktorá by mohla vo vašom prípade reprezentovať zložku s filmami, hudbou a podobne. Testovacie vzdialenosti boli približne 0,5 m od routra, 5 m a prekážka v podobe steny. Vzhľadom na technické možnosti notebooku prebehol test len na frekvencii 2,4GHz. Východzou vzdialenosťou bolo 0,5 m, povedzme notebook na stole. Rýchlosť sťahovania súboru z počítača v sieti predstavovala 6,66MB/s, rýchlosť uploadu 2,75MBs. Druhou vzdialenosťou bolo 5 m, kde sa rýchlosť downloadu dokonca zvýšila na 8,03MB/s, rýchlosť uploadu ostala približne rovnaká, 2,7MB/s. Pri prekážke v podobe steny rýchlosť downloadu klesla zanedbateľne na 6,47MB/s, upload si polepšil na 2,97MB/s. Výsledky merania si môžete v nasledujúcom grafe.

Druhou časťou testovania výkonu bolo meranie rýchlosti downloadu a uploadu pomocou webového speedtestu. Výsledky boli veľmi podobné ako v prvom meraní, interpretované sú už len graficky. Druhým meraním sa v podstate len potvrdili výsledky z merania prvého. Ako je vidieť, D-Link DIR-880L dosahuje približne rovnaký výkon v jeho blízkosti, vo vzdialenosti 5 m, dokonca aj cez prekážku v podobe panelovej steny, vďaka čomu je schopný bez straty rýchlosti pokryť minimálne 3-izbový byt. Pre dosiahnutie čo najlepšej rýchlosti downloadu a uploadu je limitujúci predovšetkým použitý hardvér.

Technické špecifikácie

 • Rozmery: 246,9×190,4×47,2 mm
 • Hmotnosť: 745 g
 • Funkcia: Prístupový bod (Access point), Router, Klient
 • Rýchlosť: až 1 900 Mb/s (600Mb/s pre 2,4GHz pásmo a 1300Mb/s pre 5GHz pásmo)
 • Štandardy: 802.11a (5GHz), 802.11b (2,4GHz), 802.11g (2,4GHz), 802.11n, 802.11ac
 • Bezpečnosť: WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPS
 • LAN: 4× 10/100/1000Mbit/s
 • WAN: 1×
 • Konektory: 1× USB 2.0, 1× USB 3.0
 • Počet antén: 3×
 • Rozhranie: Dual-Band (2,4 + 5 GHz), Odnímateľná anténa, Gigabit LAN, USB pre printserver

Informácie o produkte

D-Link DIR-880L

D-Link DIR-880L 2015

 • Typ: Wi-Fi Router
 • Šírka: 246 mm
 • Výška: 190 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 45 mm
 • Hmotnosť: 745 g
 • Farba: Biela
 • Orientačná cena: 161 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Dataconsult

Naše hodnotenie

Čo viac dodať na záver? D-Link DIR-880L splnil to, čo sa od neho aj očakávalo. Pokryť danú plochu signálom a výkonom. Je síce pravda, že signál a výkon na mobile strácali na intenzite viac ako u notebooku, no tieto zariadenia nemožno z hľadiska Wi-Fi adaptérov porovnávať. Podstatné je však to, že router dokázal distribuovať po celom priestore 3-izbového bytu veľmi podobný výkon. Samozrejme, s narastajúcim vzdialenosťami by výkon a signál klesol, úlohu v bežnej domácnosti si však D-Link splní veľmi dobre. Medzi jeho hlavné výhody patrí schopnosť dvojpásmového vysielania signálu, teda v prípade, že máte v domácnosti viac zariadení pripojených na internet, môžu využívať obe siete bez obmedzenia výkonu. Na zahodenie nie sú ani teoretické prenosové rýchlosti, 600Mb/s pre 2,4GHz pásmo a  1300Mb/s pre 5-gigové pásmo, avšak k tomu potrebujete aj patričný hardvér. Pre menej skúsených užívateľov je veľkým plusom veľmi prehľadné menu a jednoduché nastavenie routra. Potencionálnych kupcov môže odradiť predovšetkým vyššia cena, trošku zamrzí konštrukčné prevedenie pribalených antén.

Klady

 • Dvojpásmový router
 • Teoretické prenosové rýchlosti
 • Jednoduché a prehľadné menu
 • Výkon

Zápory

 • Vyššia cena
 • Konštrukčné prevedenie antén
Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk