BenQ treVolo - Recenzia

BenQ treVolo - Recenzia

 

Bezdrôtových reproduktorov je pomerne veľa, no dovolím si tvrdiť, že špičkový zvuk má len máloktorý z nich. Do tejto kategórie sa pokúsila zapadnúť spoločnosť BenQ, ktorá sa však paradoxne inak výrobe reproduktorov nevenuje. Predstavujem vám treVolo.

Elektrostatický reproduktor

Benq treVolo sa radí do kategórie elektrostatických reproduktorov, pričom technológiu elektrostatických membrán využívajú špičkové reproduktory pre posluchové miestnosti. Navyše, treVolo je vôbec prvý bezdrôtový elektrostatický reproduktor, využívajúci technológiu štvornásobného zosilňovača s aktívnymi elektrostatickými panelmi, basovými reproduktormi a DSP čipom pre vysoko kvalitný zvuk, čo musela byť pre výrobcu naozaj výzva. Jednoducho povedané, elektrostatické reproduktory pracujú na princípe vzájomného priťahovania a odpudzovania elektricky nabitých dosiek. Ďalším fyzikálnym výkladom vás nebudem trápiť, sám mu nerozumiem, no podstatné je, že to funguje.

Balenie

Nuž, v tomto smere sa výrobca veľmi nepochlapil. V balení totiž nájdete len technickú dokumentáciu a sieťový adaptér, čo je tak trochu sklamanie. Prečo, dočítate sa ďalej.

Dizajn, prevedenie

Nielen na dizajne a prevedení, ale hlavne na samotnom koncepte zariadenia odviedol výrobca vynikajúcu prácu. BenQ priniesol dizajnové riešenie, ktoré je nové, neobkukané, zaujímavé a navyše aj funkčné. Teraz mám konkrétne na mysli dvojicu bočných reproduktorov, ktoré sa vyklopia dopredu. Pri zatvorenom stave tak reproduktor šetrí miesto, pri otvorenom to vyzerá super a reproduktory trochu pripomínajú slonie uši. Telo treVola je vyrobené z kombinácie plastu a kovu, avšak kovový materiál prevláda. Reproduktor má pri pohľade zhora pôdorys lichobežníka, ktorého šírka sa smerom dozadu zužuje. Prednej strane dominuje dokopy 18 vysústružených kruhov, v dvoch mriežkach 3×3, ktoré slúžia ako otvory pre prestup zvuku z dvojice reproduktorov. Horná stena obsahuje ovládacie prvky, zadná stena tlačidlo pre spárovanie zariadení prostredníctvom bezdrôtovej technológie Bluetooth a štvoricu portov. Po bokoch sa nachádza dvojica otvárateľných reproduktorov. Po ich otvorení na vás vykuknú ďalšie dva reproduktory, umiestnené v tele treVola. Zospodu je umiestnený podstavec, ktorý má mierny sklon a reproduktor je tak trochu naklonený smerom nahor. TreVolo v zatvorenom stave meria 174,6×134,6×78,5mm a váži slušných 1200g. Dostupné je v dvoch farebných vyhotoveniach, čiernom a bielom.

Rozhranie, komunikácia

Čo sa rozhrania týka, treVolo na zadnej stene obsahuje štvoricu portov. Pri pohľade zľava je to napájanie, Line out, Line In a microUSB port. K reproduktoru tak môže pripojiť v podstate všetko, cez čo dokážete prehrať zvuk. Či už je to mobilný telefón, tablet, mp3 prehrávač, notebook alebo stolný počítač. Práve s týmito možnosťami súvisí aj mierne sklamanie z obsahu balenia. Samozrejme, u väčšiny sa nejaké audio káble a microUSB kábel nájdu, avšak pri takej cenovke by mohol byť výrobca trošku štedrejší. Bezdrôtovo komunikuje treVolo prostredníctvom Bluetooth, s podporou verzie 4.1 a technológie aptX, vďaka ktorej je možné dosiahnuť vyššiu kvalitu prenášaného zvuku, porovnateľnú s kvalitou CD nahrávky.

Ovládanie

V prípade, že chcete treVolo používať bezdrôtovo, na začiatku je potrebné spárovanie reproduktora s daným zariadením. Na to slúži tlačidlo umiestnené v zadnej časti, ktoré reproduktor „zviditeľní“ napr. pre váš telefón. Po spárovaní už len stačí pustiť skladbu a môžete počúvať. Zvyšné ovládacie prvky sú umiestnené na hornej stene. K zapínaniu/vypínaniu reproduktora poslúži veľké kruhové tlačidlo s príslušným logom, ktoré je navyše podsvietené. Okrem toho tu nájdete ďalšie štyri tlačidlá. Dve z nich slúžia na ovládanie hlasitosti, tretie na pozastavenie/spustenie skladby a štvrté na voľbu jedného z trojice hudobných režimov. Posledná menovaná dvojica plní ešte jednu funkciu. V treVole sa nachádza aj mikrofón, vďaka čomu ho možno využiť aj pri telefonovaní, a tak tieto tlačidlá použijete na prijatie a zavesenie hovoru.

Dojmy z používania

Hneď v úvode nadviažem na predchádzajúcu kapitolu, kde som spomínal trojicu hudobných režimov. V podstate ide o akýsi ekvalizér, ktorý zahŕňa režimy Pure, Warm a Vivid. Tlačová správa hovorí, že režim Pure (čistý, power tlačidlo svieti na zeleno) minimálne ovplyvňuje ekvalizér, Warm (teplý, svieti na červeno) mierne zdôrazňuje basy a Vivid (živý, svieti na modro) zvýrazňuje hlasy a nástroje, ako je gitara alebo saxofón. Každý z trojice režimov hrá svojsky a hodí sa k inému hudobnému žánru. Mne osobne sa najviac poznával režim Vivid, ktorý poskytol rozumný kompromis medzi výškami, stredmi a basmi, navyše oproti ostatným režimom obsahuje aj mierny gain, takže ozvučenie je o niečo hlasitejšie. Bez ohľadu na režim, treVolo ponúkne naozaj špičkové zvukové podanie, ktoré je vyšperkované po každej stránke. Je naozaj pôžitok počúvať nejakú operu alebo klasickú hudbu a vychutnávať si detaily všetkých hudobných nástrojov, či rock alebo elektronickú hudbu, a naozaj počuť basy.

Nízke frekvencie má na starosti dvojica vysoko kvalitných, 2,5-palcových basových reproduktorov, kombinovaných s pasívnymi rezonátormi pre presné a vysoko kvalitné basy. Každý menič je pritom napájaný svojím vlastným zosilňovačom a používa pokročilý DSP čip za účelom plynulého prechodu od nízkych k vysokým frekvenciám a reprodukcie čistého a presného zvuku. Doplnkom k DSP čipu je technológia TrueSound, ktorej úlohou je vylepšiť kvalitu zvuku pri vysoko komprimovaných pôvodných zvukových súboroch. V praxi to funguje tak, že ak DSP čip reproduktora detekuje stratu dát vyšších frekvencií z dôvodu nízkeho dátového toku záznamu, alebo vysokých kompresných úrovní, technológia TrueSound zdokonalí detaily v príslušnom rozsahu zvukového spektra. Výhodou elektrostatických polohovateľných panelových reproduktorov je aj zvukový rozptyl, resp. šírenie zvuku v priestore, nakoľko vysielajú zvuk nielen dopredu, ale aj dozadu. Vďaka tomu prakticky nezáleží, kde treVolo umiestnite, takmer celú miestnosť pokryje rovnako kvalitným zvukom. S tým súvisí aj veľkosť priestoru, ktorý treVolo pokryje. Pri maximálnej hlasitosti urobíte radosť všetkým členom rodiny, hudbu počuť po celom byte.

Žiaľ, treVolo nie je len o superlatívoch. Asi najväčším negatívom zariadenia je nemožnosť polohovania jeho sklonu, nakoľko je podstavec napevno zabudovaný. Aj keď je síce treVolo mierne naklonené smerom nahor, reproduktory vám aj tak hrajú „do tela“, približne niekde do oblasti hrudníka, čo mierne degraduje kvalitu zvuku. Ak si reproduktor nakloníte smerom k hlave, ten rozdiel budete počuť. Samozrejme, dá sa s tým popasovať, ja som to riešil podložením prednej hrany knihou, no vývojári mohli tušiť, že toto bude achillovou pätou treVola. Ďalšie mínus si BenQ zaslúži za absenciu diaľkového ovládania. Áno, môžete si síce stiahnuť aplikáciu pre smartfóny a tablety, no ovládanie je obmedzené len na voľbu režimu. Mohol by preto výrobca popracovať aspoň na vylepšení aplikácie.

Softvér

Do vášho smartfónu a tabletu si môžete stiahnuť aplikáciu s názvom treVolo, ktorá vám okrem manuálu ponúkne aj voľbu zvukového režimu či vám zobrazí kapacitu batérie.

Viac než slušná výdrž batérie

Zabudovaná batéria v treVole vydrží na jedno dobite až 12 hodín prehrávania. Ja osobne som používal treVolo asi týždeň a stále hrá. Pokiaľ nechystáte nejaký hudobný maratón, batéria vám na jedno dobitie vydrží dlho.

Informácie o produkte

BenQ treVolo

BenQ treVolo 2015

 • Typ: Reproduktor
 • Šírka: 174 mm
 • Výška: 134 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 78 mm
 • Hmotnosť: 1200 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 329 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: BenQ

Naše hodnotenie

Hudobná evolúcia. A to doslova. Minimálne aspoň v segmente bezdrôtových reproduktorov. Klobúk dole pred spoločnosťou BenQ, že sa bez akýchkoľvek skúseností vo výrobe reproduktorov vrhla do takéhoto ambiciózneho a evolučného projektu. Hneď po rozbalení škatule vás zaujme trocha netradičný, ale zaujímavý dizajn so šikovným otváraním panelových reproduktorov. Určite vás prekvapí hmotnosť zariadenia, ktorá je vo väčšej miere ovplyvnená dominanciou kovu. To najpodstatnejšie ale prichádza po zapnutí treVola. Úžasný zvuk a všetky jeho detaily si jednoducho zamilujete. Veľkou výhodou je vďaka širokému rozhraniu možnosť pripojenia reproduktora takmer k akémukoľvek zariadeniu, ktoré produkuje zvuk, pričom hudbu si na jedno dobitie môžete vychutnávať až 12 hodín. Na strane druhej, naozaj zamrzia banality ako fakt chudobný obsah balenia, ktoré obsahuje len nabíjačku, či absencia diaľkového ovládania. Najviac vás ale asi bude hnevať nemožnosť polohovať podstavec, s čím je spojená nutnosť podkladať treVolo, aby ste dosiahli čo najoptimálnejší zvuk. Pozitíva však vysoko prevyšujú negatíva. Za seba musím povedať, že taký skvelý zvuk som na obdobnom zariadení nepočul a dúfam, že toto smerovanie je „hudba budúcnosti“.

Klady

 • Dizajn
 • Konštrukcia
 • Špičkové zvukové podanie
 • Bezdrôtové prehrávanie hudby
 • Možnosti prepojenia
 • Výdrž batérie
 • Možnosť hands free využitia

Zápory

 • Nemožnosť polohovať podstavec
 • Obsah balenia
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk