Creative Sound Blaster Tactic3D Rage Wireless V2.0 - Recenzia

Creative Sound Blaster Tactic3D Rage Wireless V2.0 - Recenzia

 

Už niekoľko rokov je spoločnosť Creative s radou Sound Blaster v popredí na poli PC audia. Ich technológiu môžeme nájsť ako v externých, tak v interných zariadeniach, matičných doskách či softvéri na vylepšenie zvuku. Bola by škoda nevyužiť tak široké spektrum znalostí, a preto sa na trh dostáva prírastok aj medzi herné headeaty, Sound Blaster Tactic3D Rage Wireless V2.0, ktorý osloví hráčov hľadajúcich bezdrôtové riešenie, no s nižším rozpočtom.

Balenie

Balenie je presne také, ako samotný názov headsestu. Agresívne a nápadité, zamerané na mladých hráčov, na ktorom dominuje krvavo červená farba v kombinácii s čiernou. Kompletné označenie nájdeme doslova na každej strane a zvyšok miesta je preplnený použitými technológiami a funkciami. Za to obsah je už skromnejší. Okrem headsetu obsahuje len bezdrôtový USB vysielač, nabíjací kábel, odnímateľný mikrofón a manuál.

Dizajn a zhotovenie

Na to, aby výsledná cena bola prijateľná, muselo sa urobiť najviac kompromisov práve pri použitých materiáloch a konštrukcii. Nejde o vyslovenú tragédiu, ale šetrenie jednoducho cítiť. A to doslova. Po nasadení sa pamäťová pena náušníkov síce prispôsobí, ale kvôli vyššej tvrdosti po istej dobe začnú slúchadlá na hlave tlačiť. Taktiež sa v nich uši pomerne dosť potia, ale pri pravidelných prestávkach je to znesiteľné. Rovnaká výplň je použitá aj na hlavovom moste, z ktorého sa pomocou dvoch kovových ramien nastavuje dĺžka mušlí. Celkovo je headset ladený do matného čierneho plastu a jedinú výnimku tvorí lesklý názov tiahnuci sa po celom vrchu. Typické červené prvky predstavujú úchytky mušlí a nápisy Rage po stranách. Veľkým prekvapením je podsvietenie, na ktoré sme zvyknutí pri headseatoch z vyššej cenovej kategórie. O to viac, že sa nejedná len o jednoduché jednofarebné riešenie, ale o plnohodnotné LED podsvietenie SB Prism s možnosťou nastavenia celého spektra farieb.

Ohľadom ovládania nie je čo vytknúť. Všetky prvky nájdeme na ľavej mušli a pozostávajú z tlačidiel zapnutia/vypnutia celého headsetu a mikrofónu a koliesko pre nastavovanie hlasitosti, ktoré sa navyše otáča o 360°, takže nehrozí jeho pretočenie. Jednoduché, no funkčné riešenie je lepšia cesta, ako naslepo hľadať to správne tlačidlo v spleti ostatných. Mikrofón je oddeliteľný a pripája sa rovnako na ľavej strane. Niekomu by možno vyhovoval otočný či výsuvný ako v prípade značky Razer, ale z praktického hľadiska osobne preferujem možnosť úplného odpojenia. Komunikáciu s PC alebo PS4 zabezpečuje bezdrôtový vysielač. Pripája sa do USB portu a veľkostne aj vzhľadovo je takmer totožný s bežnými USB kľúčmi. Rozdielom je len tlačidlo pre spárovanie, ktoré sme počas užívania ani nepotrebovali. Stačilo headset zapnúť a spojenie prebehlo za pár sekúnd. Jeho dosah sa pohybuje okolo 10 metrov. Škoda, že majitelia konzol Xbox majú smolu a Tactic3D Rage nie je možné pripojiť ani pomocou klasického 3,5mm jacku, čím by sa jeho možnosti a využiteľnosť ešte znásobili.

Zvukový prejav a funkcie

Od herného headsetu nemožno vyžadovať presnosť podania ako je to pri kvalitnejších slúchadlách, ale na to ani určené nie sú. Našťastie to, čo sa ušetrilo na materiáloch, bolo použité na zvukový prejav. Vo vnútri preto nájdeme dvojicu 50 mm neodýmových magnetov. Ide o overené riešenie schopné priniesť silné basy vyžadované hlavne pri hrách a filmoch. Aj v základnom nastavení je zvuk pomerne vyvážený a pre bežné používanie postačuje. Je vidieť, že ide o výrobok od spoločnosti, ktorá sa pohybuje práve v tejto sfére a nie je žiadnym nováčikom.

Pre dodatočné nastavenia je nutné nainštalovanie programu SBX Pro Studio. Najväčšou výhodou je podpora profilov. Je si tak možné zvoliť hlasitosť slúchadiel a mikrofónu pre každú situáciu a jednoducho medzi nimi prepínať. Medzi uloženými nájdeme aj ten od profesionálnych hráčov z Team Dignitas, ktorí headset oficiálne používajú. Softvér ďalej ponúka možnosti zvýraznenia basov, dialógov alebo priestorového efektu. Pochopiteľne ide o virtuálnu prezentáciu simulujúcu zostavu 7.1. Nie je tak kvalitný ako v prípade Razer Synapse, ale v rámci možností podobných slúchadiel sa dá dobre rozlišovať smer odkiaľ zvuk prichádza. S tým súvisí aj ďalšia proklamovaná funkcia Scout Mode. Tá ma za úlohu zvýrazniť vzdialené zvuky akými sú kroky či hodenie granátu a dať hráčom výhodu oproti súperom. Samozrejmosťou je aj klasický 10-pásmový ekvalizér pre doladenie detailov podľa vašej chuti. Znova je na výber z niekoľkých preddefinovaných profilov.


Nezabudlo sa ani na mikrofón. Ak si myslíte, že nemáte dostatočne mužný hlas alebo si len chcete vystreliť z kamarátov, stačí ak si ho upravíte podobne ako zvuk v ekvalizéri. Poslednou, no určite nie menej dôležitou funkciou je SB Prism, čiže ovládanie podsvietenia. Okrem výberu farby si môžete zadefinovať intenzitu, pulzovanie či vypnutie po určitom čase. Šikovnou pomôckou je signalizácia stavu batérie v dolnej časti. Výrobcom je udávaná výdrž 16 hodín, čo je skutočne úctyhodné a ešte chvályhodnejšie je, že ide o reálne dosiahnuteľné výsledky.

Technické špecifikácie

Slúchadlá

 • Frekvenčný rozsah: 20 – 20,000 Hz
 • Impedancia: 32Ω pri 1 kHz
 • Citlivosť (@1 kHz, 1 V/Pa): 102 dB pri 1 kHz Max
 • Meniče: 50 mm neodymové magnety

Mikrofón

 • Frekvenčný rozsah: 100 Hz – 6,5 kHz
 • Typ: jednosmerný

Informácie o produkte

Creative Sound Blaster Tactic3D Rage Wireless V2.0

Creative Sound Blaster Tactic3D Rage Wireless V2.0 2015

 • Typ: Headser
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 64 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Naše hodnotenie

Creative Sound Blaster Tactic3D Rage Wireless V2.0 je jedným z najlacnejších bezdrôtových headsetov na trhu, no oproti konkurencii prináša viacero funkcii akým je napríklad podsvietenie. Dlhoročné pôsobenie spoločnosti na trhu PC audia sa odzrkadlila aj v kvalite zvuku a na primárne hráčsky zameraný headset je zvukový prejav vyvážený. Úplné doladenie sa následne dá realizovať cez stiahnuteľný softvér, ktorý poskytuje okrem 10-pásmového ekvalizéra ďalšie možnosti nastavenia. Okrem bežných zvýraznení basov či dialógov obsahuje aj podporu funkcie Scout Mode, teda zvýraznenie vzdialených krokov nepriateľov, čím hráči získavajú cennú výhodu. Svoj hlas zachytávaný cez odnímateľný mikrofón si upravíte pomocou viacerých profilov (od marťanov po ogrov) alebo si vytvoríte vlastný. Všetky základné funkcie viete ovládať pomocou tlačidiel a kolieska na ľavej strane a headset si nabijete pomocou pribaleného USB kábla, no nie skôr ako po približne 15 hodinách, keďže výdrž je skutočne výborná. Dosah vysielača je dostatočný na pokrytie bytu a jeho inštalácia nemôže byť jednoduchšia. Headset funguje aj bez inštalácie dodatočného softvéru, ale s ním sa jeho možnosti podstatne rozširujú. Nevýhodou a trpkým zistením je absencia podpory pre Xbox či 3,5 mm jacku. Šetrením prešli aj použité materiály, no pri šetrnom zaobchádzaní by sa nemalo nič stať a viac oceníte zvukové a vizuálne kvality headset, na ktoré je zameraný.

Klady

 • Pomer ceny/kvality
 • Podpora PS4
 • Podsvietenie
 • Výdrž batérie

Zápory

 • Bez 3,5 mm jacku a podpory Xbox
 • Tvrdšie polstrovanie
Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk