Fractal Design Define S Window - Recenzia

Fractal Design Define S Window - Recenzia

 

Spojenie slov Fractal Design sa posledné roky nesie v znamení kvailtného spracovania počítačového hardvéru, či už ide o počítačové skrinky, ventilátory, alebo zdroje. Zdá sa, že hlavným motom tejto spoločnosti sú kvalitné materiály a praktické spracovanie ich produktov. Nám sa pod naše hrania chtivé ruky dostala nová PC skrinka Fractal Design Define S Window, na ktorej sme mali možnosť overiť si, či sa týmito zásadami spoločnosť Fractal Design stále riadi.

Skrinka Define S zdieľa všetky parametre s našou, o niečo krajšou a samozrejme aj drahšou verziou Define S Window, ktorá hráčom okrem hŕby priestoru ponúka aj priehľadný bok, v ktorom môžu svojim známym vystavovať svoj nadupaný hardvér.

Čo sa týka rozmerov, skrinka poteší šírkou 233mm, výškou 451mm a dĺžkou až 520mm. Predný panel zíva prázdnotou, ale zvrchu, na jeho zlome nájdete dedikované porty pre mikrofón a slúchadlá spolu s tlačidlom reštartu, zapnúť/vypnúť, indikačnou LED diódov a dvoma USB 3.0 portami. Príbeh tejto počítačovej skrýše ale nediktujú iba vonkajšie rozmery a parametre, ale hlavne inteligentné rozvrhnutie vnútra. Vo väčšine počitačových skriniek sme totiž stále zvyknutí na plastové alebo kovové šachty určené pre 3.5 palcové HDD, ktorých sa ale Define S veľmi šikovne zbavuje.

Je pravda, že táto skrinka neponúkne miesto viac ako piatim diskom, z čoho tri pozície sú určené pre 3.5 palcové disky a dve sú pre 2.5 palcové, hlavne SSD disky. Keď sa ale úprimne zamyslíme, neprichádza nám na um žiadna situácia, v ktorej by používatelia v skrinke potrebovali viac diskov. Všetky pozície určené pre disky sa nachádzajú na druhej strane kovovej steny, na ktorú sa upevňuje matičná doska. To na jednej strane znamená šikovné ukrytie ničím nezaujímavých kúskov hardvéru a jeho káblov a na druhej zase vytvorenie voľného priestoru na tej zaujímavejšej strane, ktorá je vďaka zakomponovanému plexisklu viditeľná všetkým záujemcom.

Na čo je ale najlepšie tento priestor použiť? Odpoveď je naozaj veľmi jednoduchá. Skrinka Define S Window akoby bola dizajnovaná presne pre účel efektného počítača s vodným chladením. V dobe testovania sme nanešťastie nedisponovali funkčnými komponentami na integrovanie vodného obehu, keď sme ale do tejto skrinky osadili náš cenovo dostupný herný systém s jedným zo skupiny rozmernejších vzdušných chladičov, Cooler Master Hyper 103, bol prázdny priestor, kam by mohla byť osadená vodná pumpa a rezervoár, naozaj ako päsť na oko. Musíme ale podotknúť, že čo sa týka skvelého rozvrhnutia tejto skrinky a jej vzdušnej cirkulácie, mali sme po transplantácií hardvéru zo skrinky Corsair Carbide Spec-01 možnosť namerať teploty procesoru v priemere nižšie až o 4°C.

Keď sme už spomenuli fakt, že sme si na vlastné oči a vlastnoručne vyskúšali, ako sa do tejto skrinky zmestí bežný herný hardvér, nemôžeme nespomenúť naozaj fenomenálnu snahu spoločnosti Fractal Desing, zjednodušiť správu káblov, takzvaný „cable management“. V minulosti bolo produktom od tejto spoločnosti mnohokrát vyčítané zanedbávanie tejto, pre mnohých dôležitej, stránky počítačových skriniek. Tomuto produktu ale nemáme takmer čo vytknúť. Na zadnej strane mo-bo prepážky je dostatok priestoru, množstvo úchytov, o ktoré sa dajú pripevniť sťahovacie pásky a na tej najdôležitejšej trase káblov sú strategicky rozmiestnené suche zipsy s logom Fractal Design, ktorými sme pri našom skladaní počítača upevnili nielen drôty vedúce z predného I/O panelu, ale aj hlavné napájacie káble matičnej dosky, disku a grafickej karty. Samozrejme, keby sa nám chcelo stráviť menežovaním káblov viac ako 10 minút, vyzerala by pravá strana skrinky ešte usporiadanejšie.


Doteraz sme sa o tomto produkte vyjadrovali iba pozitívne. Samozrejme, každá minca má dve strany a ani skrinka Define S Window nemôže byť výnimkov. Jedným z mála vlastností, ktorými dokáže tento PC case odradiť potenciálnych zákazníkov je neprítomnosť podpory internej DVD mechaniky. Celý predný panel je totiž jednoliaty a narozdiel od produktov ako Fractal Desing Define R5 nefunguje ako odklápatelné dvierka, za ktorými sa dajú ukryť DVD mechaniky, alebo regulátory otáčok ventilátorov.

Našťastie môžeme povedať, že v dnešnej dobe, kedy je všetko v oblakoch, bezdrôtové alebo prinajhoršom prepojiteľné USB káblom, nám možnosť načítať rovno v počítači CDčka alebo DVDčka absolútne nechýbala. A ak by sme náhodou chceli inštalovať hry z CDčiek, alebo by sa nám nechcelo sťahovať 60 GB dát ako pri GTA V, vždy existuje možnosť externých DVD mechaník, ktoré sa cenovo pohybujú veľmi blízko tým zabudovaným. Možno sme si pri tomto „odhalení“ uvedomili práve opak tejto situácie, ktorým je uvolnenie množstva priestoru vnútri skrinky, použiteľného na umiestnenie už spomínaného vodného chladenia.

Nemenovaný internetový portál, zaoberajúci sa recenzovaním počítačového hardvéru, sa o skrinke Define S Window vyjadril slovami „Nič na svete nie je perfektné. Define S sa napriek tomu k perfektnosti priblížil na dosah, aspoň čo sa počítačových skriniek týka.“ a my si nedokážeme nepožičať ich slová. Áno, Define S Window nie je tou najlacnejšou PC skrinkou v ponuke, možno ani tou najkvalitnejšie vyrobenou z najlepších materiálov. Ak ale hľadáte dostatočne rozmernú skrinku pre svoj počítač, do ktorej sa zmestia aj tie najdlhšie grafické karty spolu s výkonným systémom vodného chladenia, lepšiu ponuku nájdete len veľmi ťažko.Informácie o produkte

Fractal Design Define S Window

Fractal Design Define S Window 2015

 • Typ: PC Skriňa
 • Šírka: 322 mm
 • Výška: 615 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 535 mm
 • Hmotnosť: 9100 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Naše hodnotenie

Perfektne rozvrhnutý a priestorný počítačový case, ktorý v sebe dokáže ukryť aj tie najtrúfalejšie herné systémy. S cenou, ktorá síce nepoteší záujemcov o herný systém „za pár korún“, ale milo prekvapí počítačových nadšencov, ktorí doteraz platili oveľa viac za porovnateľnú kvalitu. Spojenie všetkých vychytávok, zlepšovákov a dôrazu na jednoduchosť použitia a udržiavania bude určite znamenať iba spokojných zákazníkov.

Klady

 • Dizajn
 • Konštrukcia s vodným chladením na mysli
 • Neuveriteľné množstvo miesta pre chladenie
 • Strategicky umiestnené prachové filtre
 • Rozumná cena za poskytnutú kvalitu

Zápory

 • Absencia 5.25'' šachiet
Korekcia: Nikoleta Janková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk