Pebble Time - Recenzia

Pebble Time - Recenzia

 

Posledný rok sa so slovom hodinky až podozrivo často vyskytuje prídavok inteligentné. Jednoducho sa s nimi roztrhlo vrece, každý výrobca chce mať vlastné, najlepšie, najkrajšie a najinteligentnejšie. Všetci sa naháňajú za funkciami, rozlíšením kruhového displeja, jadrami procesora a veľkosťou operačnej pamäte. Až na Pebble...

Pebble si jednoducho ide svoje. O značke počul len málokto, bude to zrejme tým, že produkt povstal z Kickstarteru a nevyrábajú žiadnu ďalšiu tuctovku s android wear, ktorá po prvom dni zahlási, že ak ich zajtra nechcete nosiť na ruke len ako náramok, bodlo by sa ich hodiť na noc do zásuvky. Pebble Time sú šikovné a nenápadné hodinky, ktoré s vami vydržia celý týždeň, či už ste na služobke, alebo 30 metrov pod vodou.

Prvé dojmy

Škatuľka jednoduchá, kartónové steny a priehľadný top, ktorý nám už v predajni poskytuje výhľad na samotné hodinky. Pod nimi sme našli len magnetickú USB nabíjačku, dokumentáciu a zo dve nálepky. Pre pravých fanúšikov. Vo verzii Time sa hodinky dodávajú s jednoduchým čiernym gumeným náramkom, je však mäkký, príjemný na dotyk a nepotí sa pod ním ruka. Zostáva nám len dúfať, že aj nejaký ten rok vydrží. Samotné hodinky s ním farebne ladia a odlišuje sa iba predná časť, ktorá je od plastového šasi oddelená. Nebyť širokého rámiku, hodinky by mohli mať aj celkom dobrú veľkosť displeja. Zrejme to ale hardvérovo nebolo možné a displej tak zostal na slabších, 1,25-palca.

Ako jedny z mála hodinky Pebble neprepadli dotykovému ovládaniu a na boku nenájdeme ani obľúbené koliesko. Ovládanie je zaručené klasicky, a to pomocou tlačidiel po stranách. Celkovo ich nájdeme štyri. Tri vpravo, ktoré slúžia ako šípky a potvrdzovacie tlačidlo, a jedno vľavo, ktoré slúži ako tlačidlo späť či rozsvietenie displeja. Ovládanie je veľmi jednoduché a používateľ si na neho zvyká len pár minút. Predsa len nie je to tak dávno, čo sme si na staručičkých Nokiách vystačili s niečím podobným. Dokonca aj systém by sa zhruba dal prirovnať k starším telefónom až na to, že je farebný a systém má krajšie grafické spracovanie.

Hračkárske farby a jednoduchý systém

Po prvom zapnutí hodiniek sa nám zobrazí šedá obrazovka s výzvou na inštaláciu aplikácie na vás smarfón. Podporovaný je Android a iOS, používatelia Windows Phone majú opäť raz smolu. Po pripojení sa dostaneme do menu a asi každý si všimne, že nevidí staré známe farby IPS displeja, ale farby sa viac približujú k starším TFT displejom, čo pôsobí trošku hračkárskym dojmom. Rozlíšenie displeja je 144×168 pixlov, čo je síce pomerne málo, no na zobrazovanie notifikácií a textu to postačí. Predsa len, radšej výdrž ako rozlíšenie. Aj keď nám displej svojou farebnosťou a rozlíšením pripomína staručké mobily, predsa len sa oproti nim jedna vec zmenila. Displeju k skvelej čitateľnosti stačí dobré okolité svetlo. Namiesto TFT je totiž osadený farebný elektronický papier. Práve táto zmena umožňuje hodinkám, v kompenzácii za obetovanú kvalitu displeja, skvelú výdrž batérie, stále „zapnutý“ displej, ako pri bežných hodinkách a perfektnú čitateľnosť na priamom slnku bez toho, aby bolo zapnuté podsvietenie.

Operačný systém je vlastný. Postavený je na jednoduchom princípe. Na vrchu je „watchface“ (tvár hodiniek), ktorú si viete cez mobil vybrať zo stoviek dizajnov, ktoré sú dostupné v obchode zdarma. Po stlačení stredného tlačidla sa dostaneme do menu, kde sú pod sebou zoradené všetky aplikácie nainštalované v hodinkách. Základne sú to len nastavenia, hudba, upozornenia, budíky a tváre hodiniek. Aplikácie si však rovnako viete stiahnuť z obchodu. Či už je to pokročilý prehrávač hudby, kompas, fitnes aplikácia, či dokonca jednoduchá hra (napríklad zmenšená verzia Flappy Bird). Aplikácie dokážu bez problémov bežať aj v pozadí, čo dokazuje napríklad aplikácia Misfit, ktorá vám ráta kroky za každý deň aj bez toho, aby ste ju v daný deň vôbec spustili. Náročnejšie aplikácie často vyžadujú, aby bola aplikácia nainštalovaná aj na telefóne a mohla s hodinkami komunikovať a využívať ich len ako obrazovku.

Čo ten Pebble Time dokáže?

Mnohí sa o inteligentných hodinkách vyjadrujú ako o predraženej zbytočnosti. Dovolíme si s týmto vyjadrením nesúhlasiť, keďže cena kvalitných normálnych hodiniek niekedy niekoľkonásobne prevyšuje tie inteligentné. Prvou vecou, ktorá sa pri kúpe inteligentných hodiniek zmení, je frekvencia vyťahovania telefónu z vrecka či kabelky. Vďaka prepojeniu telefónu s hodinkami sa vždy okamžite dozviete, čo sa deje na vašom mobile len pohľadom na ruku. Nemusíte tak kvôli každému zapípaniu hľadať mobil a zisťovať, kto vám píše, všetko je napísané na hodinkách, ktoré sú vždy po (na) ruke. Druhou šikovnou vecou je vibračný motorček v hodinkách, vďaka ktorému už nebudete viac potrebovať hlasité vyzváňanie, pri každej notifikácii vám hodinky zavibrujú, čo si, na rozdiel od mobilu, ktorý je vo vrecku alebo v kabelke, určite všimnete. Viete tak mať istotu, že vám neujde žiaden hovor alebo správa a nemusí o tom vedieť celé okolie.

Základom hodiniek je, samozrejme, obrazovka s časom. Keď sme na nej, tlačidlo na ľavej strane spustí podsvietenie, šípka hore zobrazí zmeškané hovory a naopak šípka dole ukáže udalosti, ktoré sa ešte len stanú, napríklad tie, ktoré máte v kalendári. Aj my sme si v počiatkoch, keď bolo nositeľné inteligentné príslušenstvo len v plienkach, predstavovali človeka, ktorý sa snaží telefonovať nešikovne držiac vytočenú ruku pri uchu, bohužiaľ, tento scenár sa nám nevyplnil. Hovory musíme aj naďalej uskutočňovať pomocou telefónu. So správami nám však pomôžu hodinky. Na Androide sa na správu dá odpovedať pomocou rozpoznávania reči, ktoré zatiaľ nie je dostupné v našom jazyku, a tak budete musieť rozprávať po anglicky. Druhou možnosťou sú predpripravené šablóny a treťou možnosťou sú Emoji. K základným funkcionalitám ešte patrí púšťanie hudby a nastavovanie budíkov. Ďalšie funkcie si môžete pridať doinštalovaním niektorej z mnoho aplikácií dostupných na internete.

Výdrž zabíjajúca konkurenciu

Päť dní používania a stále ostáva 40% batérie? Nie, nehovoríme o Nokii 3310, Pebble Time vďaka svojmu úspornému hardvéru dokáže bežať celý týždeň, čo môžu vlastníci Apple Watch či Motorola Moto 360 len a len závidieť. Pebble si zvolil politiku, ktorá sa sústredí na použiteľnosť zariadenia viac ako na krásu displeja či systému. Áno, fotky si na Pebbleskách nepozrieme, ale za to nám ich stačí raz za týždeň na pár hodín pripojiť do nabíjačky a opäť ich môžeme mať bezstarostne pripnuté na ruke celý týždeň. Veď povedzme si na rovinu, kto z vás hodinkám aspoň raz do týždňa nedopraje aspoň kúsok oddychu?

Technická špecifikácia

 • Displej: Vždy zapnutý E-Paper s LED podsvietením
 • Výdrž batérie: 7 dní
 • Odolnosť voči vode: do 30 metrov
 • Hrúbka: 9,5mm
 • Dobíjanie: magnetické – USB
 • Remienok: Silikónový 22mm
 • Kompatibilita: iPhone 4S na iOS 8 a novšie, Android 4.0 ICS a novšie

Informácie o produkte

Pebble Time

Pebble Time 2015

 • Typ: Smartwatch
 • Operačný sytém: Vlastný
 • Hĺbka/hrúbka: 9 mm
 • Hmotnosť: 38 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 250 €

Naše hodnotenie

Inteligentných hodiniek prichádza na trh viac, než by celá redakcia stíhala otestovať a ťažko povedať, ktoré sú na trhu aktuálne najlepšie, lebo možno už zajtra tu budú iné, ešte lepšie, ešte krajšie a ešte lacnejšie. Konkurencia je veľká, no Pebble Time jej má čo ukázať. V prvom rade je to displej, ktorý sa na hodinky náramne hodí, síce v slabšej kvalite, ale je skvele viditeľný len vďaka vonkajšiemu svetlu, čo umožňuje podstatne väčšia výdrž batérie, s ktorou sú na tom Pebble Time skvele. Ak hľadáte jednoduchú dekoráciu na ruku, ktorá vám okrem oznámenia času zavrčí pri každej správe a započíta každý váš krok, Pebble Time sú skvelá voľba.

Klady

 • Výdrž batérie
 • Kvalitné vyhotovenie
 • Vždy zapnutý E-Paper farebný displej
 • Široká ponuka aplikácií a dizajnov na obchode

Zápory

 • Slabšia farebnosť a rozlíšenie displeja
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk