Acer Chromebook 15 - Recenzia

Acer Chromebook 15 - Recenzia

 

Chromebooky sú na druhej strane Atlantického oceánu veľmi populárne zariadenia ako v školách, tak aj v príbytkoch nenáročných používateľov, ktorí naozaj používajú len internetový prehliadač. Pomaly ale isto sa chromebooky dostávajú do povedomia aj u nás, aj keď Google ich propagácii nevenuje príliš veľkú pozornosť. Šíriť dobré meno o týchto zariadeniach teda musia samotní výrobcovia. Jedným z najväčších je Acer, ktorého model Chromebook 15 sme podrobili testu.

Balenie

Balenie ničím neprekvapí. V jednoduchej škatuli s úzkym profilom okrem chromebooku a napájacieho adaptéru nájdete len obligátne príručky, ktoré si určite všetci z vás dopodrobna čítate. Je škoda, že Acer k vlajkovej lodi spomedzi svojho portfólia chromebookov nepridal napríklad jednoduchý neoprénový cestovný obal. Každopádne za zápor to považovať nemôžem. Napájací adaptér je kompaktných rozmerov a tým pádom je vhodný na časté prenášanie spolu s chromebookom.

Dizajn, dielenské spracovanie

Celý chromebook je vyhotovený z plastu, no zároveň nepôsobí veľmi lacno. Biele plasty zaručujú, že viditeľnosť odtlačkov prstov je očividná iba pri priamom osvetlení tela chromebooku. Plasty sú zároveň dostatočne pevné a základňa sa neohýba ani pri uchopení jednou rukou. Bohužiaľ, jej zadná časť veľmi nepríjemne vŕzga, čo kazí celkový dojem z používania. Veko displeja je nadmieru odolné a displej chráni naozaj poctivo. Ani pri vyššom vyvinutom tlaku naň som na displeji nezaregistroval žiadnu deformáciu obrazu. V zadnej stene základne sa nachádza výduch chladiča. Jeho zvuk som počas celého týždňa pri klasickom používaní nezaregistroval, ako napr. streamovanie FullHD videa alebo prehliadanie webu. Chladič sa spustil na plné otáčky len vtedy, keď som testoval prehliadač vo WebGL benchmarku. Hlučnosť však bola stále veľmi nízka. Chromebook 15 zároveň netrpí prehrievaním. Zadná spodná časť základne, kde sa nachádza procesor, bola nanajvýš vlažná.

V bočných hranách sa nachádzajú konektory. Konkrétne v pravej hrane sa nachádza čítačka SD kariet spolu s USB 3.0 konektorom a zámkom Kensington. Ľavá strana taktiež obsahuje tri konektory, a to USB 2.0, HDMI výstup a kombinovaný audio jack. Tí pozorní si všimli, že chýba LAN konektor. Ten je hlavne v našich končinách ešte nevyhnutnosťou, a tak budete musieť tento problém riešiť dokúpením redukcie USB -> LAN. O kompatibilitu sa starať nemusíte, keďže ChromeOS je postavený na Linuxe a tým pádom má všetky ovládača v sebe integrované.

Displej

15,6-palcový IPS displej ponúka rozlíšenie 1920×1080 pixlov, čo je viac než dostatočné. Taktiež pozitívnou správou je, že displej nie je dotykový. Navyše je matný, čo určite oceníte pri práci vonku v týchto slnečných dňoch. Zároveň vďaka tejto povrchovej úprave sú sčasti eliminované aj viditeľné nečistoty, ktoré sú viditeľné len pri priamom ostrom osvetlení. IPS panel zaručuje skvelé pozorovacie uhly, takže deformácia farieb nehrozí. Maximálny jas je dostatočný aj pri práci v exteriéri. Pri vysokom jase ale počítajte so skrátením výdrže batérie.

Klávesnica a touchpad

Už na prvý pohľad si každý všimne, že rozloženie klávesnice nie je štandardné. Chýbajú totiž klávesy CapsLock a pätica kláves, ktorú každý z nás používa na zrýchlenie navigácie, čiže PageUp, PageDown, Home, End a Delete. Každopádne ako negatívum to nevnímam, keďže klávesové skratky, ktoré zastupujú tieto klávesy, sa mi do pamäte vryli prakticky okamžite. Napomáha k tomu aj perfektný sprievodca klávesovými skratkami, ktorého nájdete v nastaveniach. Klávesy majú nízky zdvih, no každé stlačenie je isté. Medzery medzi klávesmi sú dostatočné a tým pádom je chybovosť pri písaní minimálna. Touchpad je jednoducho dokonalý. Povrch je lesklý a prsty po ňom kĺžu skvele, gestá detekuje bezchybne a kliknutie interpretuje ako ťuknutím po povrchu, tak stlačením. Samozrejmosťou je nastavenie rýchlosti pohybu kurzoru v nastaveniach.

Výkon a hardvérové parametre

Pod kapotou chromebooku sa neukrýva žiadny trhač asfaltu typu Intel Core i7, ale obyčajný dvojjadrový Ultra-Low-Voltage Celeron s taktom 1,5GHz na jedno jadro. Jeho výkon je však pre nenáročný systém viac než dostačujúci a po celú dobu testovania chromebooku žiadna operácia netrvala dlho, poprípade sa počas nej systém nespomalil. K veľkosti operačnej pamäti, ktorá má 4GB, taktiež nemám výhrady. Jediný problém môže nastať len v prípade, že patríte k používateľom, ktorí majú otvorených súčasne vyše 30 kariet. V tomto prípade už môže nastať miernejšie spomalenie chodu systému.

Neprehliadnuteľné sú jednoznačne reproduktory, ktoré sa nachádzajú vedľa klávesnice. Ich zvuk je veľmi dobrý a určite vás jeho kvalita poteší aj pri sledovaní filmov alebo seriálov. Len si musíte dávať pozor na maximálnu hlasitosť, ktorá by prebudila aj medveďa zo zimného spánku. Čo sa bezdrôtovej konektivity týka, sú prítomné technológie ako Bluetooth 4.0 a WiFi s podporou rýchleho štandardu ac.

Výdrž

Acer deklaruje, že Chromebook dokáže pracovať 9 hodín pri napájaní z batérie. Ja môžem tento údaj potvrdiť, a dokonca vyhlásiť, že ak budete s Chromebookom pracovať hospodárne, budete môcť dosiahnuť aj vyššiu výdrž, ktorú mu viaceré notebooky v tejto cenovej kategórii môžu len závidieť. Keďže Chromebook je na pripojení k internetu prakticky závislý, ako regulačný prvok výdrže slúži hlavne jas displeja. Nabíjanie je veľmi rýchle. Batéria sa na 100% nabila za 1,5-hodiny.

Operačný systém

ChromeOS je vcelku netradičný operačný systém. V podstate disponuje len jednou jedinou aplikáciou, internetovým prehliadačom, ktorá je dušou celého systému. Samozrejme, systém je možné rozšíriť o aplikácie z obchodu Chrome Webstore, no väčšina “aplikácií” je len odkaz na webovú stránku a natívnych aplikácií je pomenej. Celá idea ChromeOS však spočíva práve v tom, že všetko budete riešiť pomocou webu a nie natívnych aplikácií. Tie sú v súčasnosti príjemným bonusom, no jedného dňa ich nahradia už spomínané webové aplikácie.


Do pozornosti sa natíska otázka, či sa dá na chromebooku pracovať. Ak ste ochotní urobiť pár kompromisov, odpoveď je áno. Webové aplikácie majú pred sebou ešte dlhú cestu a oproti klasickým natívnym strácajú napríklad na rýchlosti, no hlavne je nutné byť nonstop pripojený k internetu, čo môže byť pri cestovaní problém. Ak sa ale cez toto prenesiete, budete s chromebookom nadmieru spokojní. Systém ChromeOS je stabilný, no celkový dojem z používania kazia maličkosti, ako napríklad absencia niektorých rozložení klávesnice. Inak ale k nemu nemám žiadne výhrady.

Informácie o produkte

Acer Chromebook 15

Acer Chromebook 15 2015

 • Typ: Chromebook
 • Operačný sytém: ChromeOS
 • Šírka: 283 mm
 • Výška: 257 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 24 mm
 • Hmotnosť: 2200 g
 • Farba: Biela
 • Orientačná cena: 369 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Naše hodnotenie

Chromebook 15 je ideálny chromebookom pre všetkých, ktorí od zariadenia požadujú skvelú výdrž a stabilný systém za priaznivú cenu. Celý týždeň používania bol vcelku zážitkom, keďže som sa nemusel o nič starať a ako by povedal klasik: „It just works!“ Chromebook 15 je ideálny ako do domácnosti, tak pre študenta. Nenechajte sa odradiť prítomnosťou slabšieho procesora, keďže optimalizácia systému je na vysokej úrovni a záseky sú mu cudzie. Silnou stránkou sú aj kvalitné reproduktory, ktorých zvukový prejav bol skvelý. Nájdu sa síce menšie chybičky v ChromeOS, ktoré sú skôr malichernosťami a s pokojným svedomím ich systému odpúšťam.

Klady

 • Dostatočný výkon
 • Stabilný systém ChromeOS
 • Kvalitné reproduktory
 • Displej s vysokým rozlíšením
 • Výdrž
 • Kvalitný touchpad a klávesnica

Zápory

 • Malé chybičky v ChromeOS
 • Nepríjemné vŕzganie v zadnej časti základne
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk