Creative Sound Blaster Roar 2 - Recenzia

Creative Sound Blaster Roar 2 - Recenzia

 

So značkou Creative si bežný konzumenti spájajú hlavne výrobky zamerané na milovníkov hudby. Či už ide o externé zvukové karty, slúchadlá od tých najzákladnejších, ktoré sú určené pre šetrných študentov, alebo o audiofilné kúsky sľubujúce dostať poslucháčov do audio nirvány. Preto nás neprekvapilo, že produkt, ktorý nám bol zapožičaný na recenzovanie, je určený pre hudbofilov, a to predovšetkým tých mobilných, ktorí sú neustále v pohybe a radi si užijú skvelú hudbu so svojimi priateľmi. Čo sme ale mali očakávať od škatuľky, sľubujúcej naozaj dlhý zoznam impozantných vecí, sme vôbec netušili.

Nehovoríme, že sa vo svete audia vôbec nepohybujeme, základné veci, ako nakupovať každých pár mesiacov štuple do uší na bežné používanie s mobilom, alebo starostlivosť o kvalitný pár slúchadiel, využívaných doma na oddychové vychutnávanie si obľúbenej hudby, si určite zažil takmer každý z nás. Stretnutie s Creative SundBlaster Roar 2 pre nás bolo ale prvým vstúpením do sféry prenosných nabíjateľných reproduktorov. Takže po príchode škatule sme naozaj nečakali dlho a dali sme sa s vervou do odhaľovania všetkých skrytých aj neskrytých funkcií.

Prvé dojmy a balenie

Samotné balenie obsahuje hneď na prvý pohľad a tiež na dotyk dotyk prémiovo a kvalitne vyzerajúci aparát, zladený v kombinácii matnej bielej a striebornej farby. Samozrejme, možnosťou voľby pre temnejšie ladených fanúšikov je aj kombinácia čiernej a striebornej. Okrem toho sme našli ešte manuál so zárukou, microUSB-USB kábel a AC adaptér s vymeniteľnými nástavcami (čo poteší hlavne ľudí, ktorí často cestujúc do Anglicka alebo mimo Európskej únie). Pri manipulácii s reproduktorom sme si takmer okamžite všimli jeho, na svoje malé rozmery, značnú váhu. Nie je to síce také strašné, ako nosiť so sebou malého slona, avšak pri takom kompaktnom zariadení váha tesne pod jedno kilo jednoducho prekvapí.

Čo vlastne Roar 2 je a čo dokáže?

Ako už číslica za menom naznačuje, ide o novú verziu produktu, ktorý spoločnosť Creative predávala. SoundBlaster Roar 2 je prenosný reproduktor, alebo, presnejšie, tri reproduktory so vstavanou batériou, množstvom možností pripojenia, tonou funkcií a o 20 % menším telom, aké mal jeho predchodca. Čím nás absolútne prekvapil a čomu sme spočiatku nevedeli uveriť (pokiaľ sme ho nezapli a nevyskúšali), je fakt, že v tejto škatuľke sa ukrýva naozaj funkčný subwoofer. O tom ale radšej až neskôr.

Konektivita, funkcie

Príjemným prekvapením pre nás boli všetky možné druhy pripojenia najrozličnejších zariadení, od tých najnovších – digitálnych, až po tie staršie – analógové. Celkovo sa dá spojiť alebo spárovať zariadenia až piatimi možnými spôsobmi – sú to AUX-IN pre pripojenie bežného, 3,5mm kábla, slot na microUSB karty, USB port – ak nechcete vyšťaviť mobil bezdrôtovo, a, samozrejme, možné sú aj bezdrôtové možnosti, pozostávajúce z podpory Bluetooth 3.0 a NFC spojení. Čo všetko ale Roar 2 dokáže, keď k nemu niečo pripojíte? Je samozrejmosťou, že to nie je výlučne prehrávať hudbu, to by bolo v dnešnej dobe smart-všetkého nanajvýš podozrivé. Roar 2 dokáže vďaka zabudovanému mikrofónu poslúžiť aj ako diktafón alebo ako reproduktor pre skupinové hovory a v ponúka taktiež dve výstižne nazvané zvukové profily. Prvým je ROAR, ktorý, kto by to bol čakal, vytočí ovládanie hlasitosti na 11, a poteší tak aj tie „najtrsavejšie“ disko maniačky a druhým je funkcia, ktorá sa pri nižšom zvuku prehrávania stará primárne o to, aby náhodou nezanikli basy a sekundárne zabraňuje tomu, aby zneli príliš umelo a zdôrazňovane.

Batéria

Hlavným motorom Roar 2 je 6000mAh Li-ion batéria, ktorá nás nenechala nervózne postávať v trápnom tichu ani po siedmich hodinách nepretržitého a hlučného hrania. Samozrejme, že výdrž batérie je závislá hlavne na štýle používania tohto zariadenia, takže, ak budete počúvať umiernenejšie (namiesto toho, aby ste v noci držali celý panelák v stave bdelosti), určite z neho vyťažíte o pár hodín viac. Musíme ešte spomenúť, že druhým spôsobom, ktorým sa dá skrátiť možná doba prehrávania, je pripojenie vášho zariadenia USB káblom. Je to veľmi praktická funkcia, pretože pri tomto prepojení dokáže Roar 2 fungovať ako PowerBank, a tak je všetky múdre mobily možné nabíjať z už spomínanej 6000mAh batérie, doba hrania sa ale o niečo skráti.

Zvuk

Konečne to najhlavnejšie, podľa čoho si tento produkt bude väčšina potenciálnych zákazníkov vyberať. Jedným slovom môžeme tento produkt zhrnúť ako „HLASNÝ“. Ďalšími dvadsiatimi dvoma slovami, ale stále jedným dychom musíme dodať, že s prekvapivo jasnými výškami a čistými basami, ktorého kvalita audio prehrávania klesne len po jeho potlačení na takmer samotný okraj bezpečnej hlasitosti. Zvuk má SB ROAR 2 naozaj prekvapivo kvalitný. Ani po týždni používania nás neprestáva prekvapovať vernou reprodukciou ako káblom/SD kartou zdieľaných signálov, tak pesničkami zasielanými z bezdrôtovo pripojených zariadení. Technici v Creative museli naozaj pracovať od nevidím do nevidím, aby spojenie dvoch menších stereo reproduktorov a jedného mini subwooferu dokázalo vyplniť nielen miestnosti plnú ľudí, ale aj vonkajšie priestory, takým ľubozvučne znejúcim zvukom.

Technické špecifikácie

Rozmery: 51,0×188,0×109,0mm
Váha: 1kg
Farebné variácie: čierno-strieborná, bielo-strieborná
Výdrž: +/- 8 hodín (závisí od používateľa)
Možnosti pripojenia: AUX-IN, USB/microUSB, slot na SD karty, Bluetooth 3.0, NFC
Podporované formáty pri prehrávaní z SD karty: MP3, WMA a WAV

Naše hodnotenie

Či už išlo o užívanie si hudby pri posedení vonku, dodanie tanečnej inšpirácie na menšej párty alebo iba bežné počúvanie podcastov a pesničiek doma, Roar 2 sa nám osvedčil v každej situácii. Všetky možnosti pripojenia znamenali, že žiaden zdroj zvukov nebol nevyužitý – od mobilov, cez notebooky až po SD karty. Pri prepojení cez Bluetooth sme nemali problémy s prehraním pesničiek zo vzdialenosti viac ako 10 metrov a potešila nás aj podpora kvalitných kodekov ako aptX, AAC a SBC. Zariadenie samotné je intuitívne ovládateľné, kvalitne spracované, elegantné, dokázalo zahanbiť aj omnoho rozmernejšie reprosúpravy. S výdržou batérie, ktorá sa pri rozumnom používaní približuje výdrži niektorých neslávne známych smartfónov, a s možnosťou nevídanej mobility nás Roar 2 jednoducho uchvátil. Samozrejme, že nič nemôže byť úplne perfektné – narážame na váhu. Hoci nám osobne takmer kilo navyše v taške s počítačom počas týždňa natoľko neprekážalo. No pre osobu, ktorá je zvyknutá na brašnu s ultrabookom alebo na kabelku s tabletom, by táto váha bola určite spočiatku nepríjemná. Podľa nás je to ale malá cena, ktorú treba zaplatiť za veľa muziky z takej malej škatuľky.

Klady

 • Malé rozmery
 • Kvalita zvuku
 • Výdrž batérie
 • Množstvo možností pripojenia zariadení
 • Bonusové funkcie vďaka integrovanému mikrofónu
 • Prémiové spracovanie a kvalitné materiály
 • Matný finiš a žiadne lesklé priťahovače špiny a odtlačkov prstov

Zápory

 • Váha
 • Mierne vyššia cena

Informácie o produkte

Creative Sound Blaster Roar 2 2015

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Šírka: 51 mm
 • Výška: 188 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 109 mm
 • Hmotnosť: 1000 g
 • Farba: Čierno-strieborná, Bielo-strieborná
 • Orientačná cena: 229 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk