Creative Sound Blaster Free - Recenzia

Creative Sound Blaster Free - Recenzia

 

Prednedávnom sme dostali možnosť pozrieť sa na zúbok prenosnému reproduktoru Creative Sound Blaster Roar 2, ktorý nás v mnohých smeroch veľmi príjemne potešil. Jedinými dvoma výčitkami, ktoré sme voči nemu mali, bola vyššia cena a celkom prekvapivá váha, pohybujúca sa okolo jedného kilogramu. Teraz sme si užívali výrobok s podobným určením, ktorý ale k podobnému výsledku pristupuje z úplne inej strany.

Trh s prenosnými reproduktormi je naozaj bohatý a na potenciálnych kupcov si brúsia zuby značky ako Bose, Phillips, alebo Beats, takže nový výrobok nemôže potešiť iba novým dizajnom, ale aby zaujal, potrebuje mať aj skvelé funkcie. Hneď na začiatku si rýchlo prejdeme porovnanie s prémiovejším modelom Roar 2, aby sme sa k tomu nemuseli neustále vracať. Čo sa týka rozmerov, model Free je menší, s tubovým tvarom miesto tehličkového a oproti modelu Roar 2 je o viac ako polovicu ľahší. Spracovanie nemá síce ten istý punc ako Roar 2, ale na dotyk sú materiály kvalitné. Cenovo osloví hlavne strednú triedu zákazníkov, pretože na rozdiel od vyššej, trojcifernej cenovky, ktorou sa pýši jeho väčší brat, sa jeho cena drží pod 100 eur.

Prvé dojmy a spracovanie

Balenie je prispôsobené formátu reproduktora, takže si ho domov môžete odniesť v peknom tubuse z tvrdého kartónu. Tento typ reproduktorov sa väčšinou označuje ako „pilulkový“, alebo „fľašový“, narážajúc na jeho tvar a prináša hneď niekoľko výhod. Asi hlavnou je avizované šírenie zvuku v celom 360° rozsahu okolia pri postavení na jednu zo strán. Reproduktor sa dá takisto položiť horizontálne a vtedy je zvuk koncentrovanejší do jedného smeru. Celá mriežka ukrývajúca reproduktory je vyrobená z kvalitne vyzerajúceho kovu, ktorý sa nám nepodarilo poškriabať ani prehnúť počas dvoch týždňov nosenia v brašni, ani pri nešetrnejšom zachádzaní. Zvyšok je, okrem dvoch kovových prstencov na samých koncoch zariadenia, vyrobený z matného, soft-touch plastu, ktorý tiež potešil kvalitným spracovaním, na ktorý ale máme menšie výčitky spojené s priťahovaním omrviniek a prachu. Tie boli ale možno viditeľné kvôli tomu, že testovaný model bol v čiernom prevedení. Pri bielej verzii by sme takéto problémy určite nepostrehli. A pravdou je, že takmer každý druh povrchu a materiálu je lepší ako takzvaný plastic gloss finish, ktorý je absolútnym magnetom pre znečistenie, mastnotu a odtlačky prstov.

Konektivita

Sound Blaster Free sa snaží prehrávanie hudby kedykoľvek a kdekoľvek svojim používateľom čo najviac zjednodušiť. Preto ponúka nielen bezdrátove pripojenie zariadení cez Bluetooth 4.0, ale aj integrovanú čítačku microSD kariet do kapacity 32GB, 3.5mm AUX a microUSB/USB vstupy. To znamená, že k nemu pripojíte všetko od starých walkmanov alebo discmanov, cez počítače, až po najnovšie smartfóny. Pri požívaní pripojenia cez Bluetooth SB Free takisto poteší funkciou multi-point, ktorá povoľuje pripojiť k jednému smartfónu hneď dve zariadenia.

Funkcie a vychytávky

Prehrávanie hudby je samozrejmosťou, ale veľmi príjemne nás prekvapila možnosť používať toto zariadenie v spojení s počítačom ako externú zvukovú kartu. Na to, aby si mohli jeho majitelia užívať všetky možnosti nastavenia zvuku, síce treba na počítač nainštalovať program SBX Pro Studio, ten je ale zadarmo a poskytuje naozaj detailné nastavenia a skvelé spracovanie zvukových signálov. Keď sa nám párkrát zdalo, že sa hudba z tohto reproduktoru nesie akosi príliš slabo, vždy existovala možnosť stlačiť tlačidlo LOUD, vďaka ktorému boli zvuky ešte výraznejšie a hlasitosť počuteľne vyššia. Poslednou veľkou vychytávkou a veľmi príjemnou správou pre aktívnych ľudí, ktorí hľadajú prenosný reproduktor, u ktorého by sa nemuseli báť zobrať ho so sebou kamkoľvek, je certifikácia IPX4, ktorou sa SB Free pýši. Certifikácia IPX4 sa udeľuje zariadeniam, ktoré spĺňajú radu požiadaviek, ale v skratke pre koncových používateľov znamená, že takýmto produktom nemôže ublížiť pokropenie vodou, slabý dážď, ošpliechanie vodou z umývadla pri počúvaní hudby v kuchyni alebo ani upevnenie reproduktoru na bicykel a prejazd cez kaluž. Samozrejme, že teraz neradíme potenciálnym kupcom, aby SB Free používali ako štít pri šibačkovej oblievačke, ale zariadenie by malo vydržať takmer všetko nešetrnejšie zachádzanie.

Batéria

Tento malý/veľký boombox poháňa nabíjateľná batéria z lithium-ion polymérov, ktorá sľubuje výdrž až desať hodín. Hoci sme nenašli možnosť si tento fakt naozaj dôsledne overiť a na celom internete sme sa nedozvedeli, akú presne kapacitu táto batéria má, po predošlých skúsenostiach s produktmi spoločnosti Creative nemáme problém tejto informácii uveriť. Aj keď musíme podotknúť, že pri neustálom prehrávaní hudby „na plné pecky“ a pripojenom smartfóne, ktorý sa dá takto nabíjať, bude možno aktuálna doba prehrávania kratšia.

Zvuk

Výšky sú vysoké, basy naopak hlboké, aj keď nedokážu rozvibrovať kosti bez toho, aby sa kvalita zvuku znížila. Takže hoci sa vo vnútri neukrýva žiaden dedikovaný subwoofer, hudba bola viac ako počúvateľná, pokiaľ sme samozrejme všetky ovládače nevytočili na maximum. Áno, drahšie reprosústavy alebo prémiové prenosné zariadenia majú pred SB Free značný náskok, čo sa ale týka rozmerov, hmotnosti, celkovej mobility a hlavne ceny, existuje pre tento „repráčik“ len malá konkurencia. Pokiaľ hľadáte zariadenie, ktorým dokážete zobudiť polku mesta alebo ktorého zvuk je za každých okolností krištáľovo čistý, tak toto zariadenie nie je pre vás. Ak ale chcete mať možnosť zobrať si hlasnú muziku so sebou či už na hory, do hotela, alebo na študentský internát, a plochý zvuk mobilných mikroreproduktorov vám nestačí, existuje veľmi málo porovnateľných alternatív.

Informácie o produkte

Creative Sound Blaster Free

Creative Sound Blaster Free 2015

 • Typ: Bezdrôtový reproduktor
 • Šírka: 71 mm
 • Výška: 200 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 68 mm
 • Hmotnosť: 446 g
 • Farba: Čierna, Biela
 • Orientačná cena: 99 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Naše hodnotenie

Aktívne a atraktívne zariadenie, určené pre aktívnych ľudí. Sound Blaster Free sa nenechal zahanbiť a takmer každú možnú situáciu, pred ktorú sme ho postavili, od domáceho prehrávania, cez nahradenie audio systému v aute, až po sprostredkovanie soundtracku pri vychádzke v lese a blbnutí na lúke, zvládol na jednotku. Áno, nie je taký hlasný ako veľké reproduktory, nedokáže sprostredkovať skladby do takých detailov, že počujete, ako si spevák v štúdiu poškrabal pozadie ani nedokáže vyliečiť prechladnutie. To by ale od tohto zariadenia ani nemalo byť očakávané. Bežné vychutnávanie hudby zato zvládne takmer perfektne a to s cenou, ktorá vás, keď už nie poteší, tak aspoň milo prekvapí.

Klady

 • Dizajn
 • Kompaktné rozmery
 • Vysoká výdrž batérie
 • Množstvo možností pripojenia zariadení
 • Kvalitné spracovanie

Zápory

 • Plastový povrch zariadenia v čiernom prevedení
 • Nižšia kvalita zvuku pri vyššej hlasitosti
 • Menej výrazné basy
Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk