Acer Aspire E15 - Recenzia

Acer Aspire E15 - Recenzia

Spoločnosť Acer je známa svojimi výrobkami s dobrým pomerom ceny a kvality. Cenovo ešte viac dostupnými sú notebooky z radu Aspire E. Na jeden z nich sa preto bližšie pozrieme.

Balenie

Očakávať od najnižšieho modelového radu nejaký bonus v podobe podložky či obalu by bolo až príliš optimistické, a preto sa v balení štandardne nachádza samotný notebook a sieťový adaptér. Škoda, že výrobcovia neobetujú zlomok zisku a nepribalia nejakú drobnosť, čím by potešili zákazníka.

Dizajn a spracovanie

Aspire E15 prichádza s jednoduchým telom, rovnými líniami a oblými rohmi. Takýto dizajn nie je ničím prevratný, ale je univerzálny. Pre oživenie pridal Acer do portfólia aj farebné variácie. Nami testovaný model bol v čierno-bordovej kombinácii a vyzeral veľmi zaujímavo. Čierny zvonku a živá červená zvnútra.

V rámci šetrenia je hlavným použitým materiálom plast, no vďaka jeho povrchovej úprave sa lišiacky tvári na niektorých miestach ako kov. Veko displeja má horizontálne ryhy, čím pripomína brúsený hliník. Samozrejme, že tento dojem pominie po prvom dotyku, ale stále pôsobí prijateľnejšie ako bežné hladké povrchy pri väčšine podobných notebookov. Plocha okolo klávesnice a touchpadu dostala takisto odlišnú úpravu. Jemný mriežkovaný vzor napomáha tomu, aby sa vám pri práci nekĺzali ruky, ale kvôli textúrovanému povrchu je všade vidieť odtlačky. Navyše, ani ich čistenie nie je jednoduché. Neuškodilo by teda použiť viac oleofóbnej plastovej zlúčeniny. Celkovo je dizajn celistvý a uhladený, a to aj vďaka touchpadu bez tlačidiel a reproduktorom umiestneným na spodnej strane.
Acer sa určite nebude chváliť váhou 2,4 kilogramov, aj keď v rámci konkurencie ide o bežnú hodnotu. Tu sú, rovnako ako pri ženách, podstatnejšie rozmery, ktoré nie sú také veľké. Notebook má v najhrubšom bode 29,2 milimetrov.
Počas testovania sme sa nestretli so žiadnym vŕzganím či praskaním plastu a konštrukcia bola v rámci možností pevná.

Displej

Bez prípravy udeľujeme dva body. Prvý je za FullHD rozlíšenie. Nebudeme predsa trocháriť a ničiť si oči na takom „obľúbenom“ rozlíšení 1366×768. Druhý bod udeľujeme za matnú úpravu ComfyView, ktorá znižuje odrazy a zlepšuje čitateľnosť na jasnom svetle. Lesknúť sa majú sklá na tuningovej Škode 120 a nie displej notebooku. Panel je navyše kvalitný a bol naň príjemný pohľad. Farby boli o čosi presaturovanejšie, ale v kombinácii s jemnosťou bodov vytvárali pocit ako pri prvom pohľade na AMOLED displej telefónov Samsung. Chválime tiež dostatočné pozorovacie uhly, vďaka čomu si váš obľúbený film užijú aj spolusediaci vo vlaku na trase Margecany – Terencsvár. Displej je hlavným lákadlom tohto modelu.

Klávesnica a touchpad

Na pohodlnú prácu by ale nestačil len pekný displej. E15 preto obsahuje pomerne priestrannú klávesnicu kombinovanú s numerickou časťou. Všetky klávesy sú usporiadané do jednotného obdĺžnikového tvaru, vrátane tlačidla pre zapnutie/vypnutie. Rozložením a matným povrchom sa až náramne podobá na klávesnice notebookov od spoločnosti iPear ® (názov bol zmenený, aby sme sa vyhli žalobám – pozn. red). Zvyknúť si na ňu nepredstavovalo problém a písanie textov bolo prirodzené a rýchle. Zdvih kláves 1,9 milimetra nám úplne vyhovoval. Jedinú výhradu máme voči smerovým šípkam, z ktorých sú prostredné zlúčené do jedného tlačidla. Osobne preferujem štandardné rozdelenie na štyri samostatné klávesy.

Priestranný touchpad je umiestnený na ľavej strane, kvôli čomu sa síce nachádza v strede klávesnice, no v praxi to znamená, že priestor na opretie ľavej ruky oproti pravej je takmer polovičný. Pri práci na stole je to menej limitujúce, ako keby ste mali notebook položený na kolenách. Kvôli väčším rozmerom a absencii samostatných tlačidiel boli na dennom poriadku nechcené pravé kliky. Veľkosť bola naopak výhodou pri prehliadaní obsahu pomocou gest.

Výkon a hardvérové parametre

Acer v rade E ponúka mnoho variácií vnútorných komponentov. Nami testovaný model bol osadený dvojjadrovým procesorom Intel Core i3-4005U s frekvenciou 1,7GHz a podporou Hyper-threading. V kombinácii s integrovanou grafickou kartou Intel HD 4400 nejde o žiadne herné železo, no to vám popri práci nezakazuje spustiť menej náročnú hru na rozumných detailoch a rozlíšení. Operačnú pamäť rieši výrobca jedným 4GB DDR3L modulom s možnosťou rozšírenia o ďalší, a to vďaka voľnému slotu. Úložiskom dát je hybridný, 500GB disk. Oproti štandardným harddiskom ukrýva 8GB SSD pamäť, do ktorej sa ukladajú najpoužívanejšie súbory, a tým sa zrýchľuje štart systému a aplikácií. Nedosahuje výsledky plnohodnotného SSD, ale takéto riešenie je zdravým kompromisom medzi cenou a výkonom. V dnešnej dobe je pomaly miznúcim zjavom prítomnosť optickej mechaniky. I keď nejde o nevyhnutnosť, a vo väčšine prípadov sa zaobídeme aj bez nej, mechanika je dobrým prídavkom do multimediálneho notebooku. Čas výhradne online obsahu ešte nenastal. Ozvučenie má na starosti dvojica reproduktorov. Ich zvukový prejav je podľa očakávaní v tejto cenovej hladine. Kvôli zrozumiteľnosti dialógov je zameraný skôr na stred a má slabšie výšky aj basy. Nešlo by o nič výnimočné, no ich umiestnenie v predných rohoch na spodnej strane je dosť nešťastné. Keby bol notebook na stole, zvuk by sa šíril cez medzeru tvorenú nožičkami, ale keby sa zložil na mäkší povrch alebo na nohy, utlmilo by ho to.

Vôbec sa však nešetrilo na konektivite. Ethernetový port zvládne aj gigabitové pripojenie, wifi abeceda sa vyšplhala cez písmená b/g/n až po a/ac a modrý zúbok je vo verzii 4.0. Z konektorov nechýba HDMI či VGA, in-out jack, zámok Kensington a trojica USB portov. Dva USB porty 3.0 naľavo a jeden 2.0 napravo. Čítačka SD kariet je spolu s notifikačnými diódami na prednej strane.

Výdrž

Výdrž štvorčlánkovej batérie s kapacitou 2520mAh je udávaná na šesť hodín a pri používaní sme sa na tieto hodnoty aj skutočne dostávali. Je nevyhnutné podotknúť, že batéria je integrovaná a prístup k nej, ako aj k ostatným komponentom, je ťažší kvôli spodnému krytu, ktorý tvorí jeden kus plastu.

Operačný systém

Predinštalovaným operačným systémom je 64-bitová verzia Windowsu 8.1 s možnosťou bezplatného prechodu na aktuálny Windows 10. Zarazilo nás však množstvo nainštalovaného bloatwaru. Na niečo podobné sme zvyknutí skôr pri mobilných telefónoch. Pre neskúsených používateľov to môže byť prínosom a budú využívať niektoré aplikácie, ale inak ide len o mrhanie miesta.

Informácie o produkte

Acer Aspire E15 (E5-573-31WX)

Acer Aspire E15 (E5-573-31WX) 2015

 • Typ: Notebook
 • Operačný sytém: Windows 8.1
 • Šírka: 381 mm
 • Výška: 256 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 25 mm
 • Hmotnosť: 2400 g
 • Farba: Červená
 • Orientačná cena: 526 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Naše hodnotenie

Aspire E15 je skutočne vydareným kúskom pre pracovné a multimediálne využitie. Rozmernú klávesnicu a príjemný touchpad oceníte pri kancelárskom použití a kvalitný 15,6-palcový FullHD displej pri prehliadaní videí či obrázkov. Napriek použitiu plastu je celá konštrukcia pevná a nemá bežné problémy, akými sú vŕzganie a nadmerné prehýbanie. Vďaka textúrovanému povrchu veka a vnútorných plôch vyzerá zaujímavo, no vôbec neodpudzuje odtlačky. Procesor Intel Core i3-4005U sa spolu s integrovanou grafickou kartou Intel HD 4400 postará nielen o bežnú prácu, ale dych mu postačí aj na nenáročné hranie a hybridný disk s 8GB SSD pamäťou zrýchli štart systému. Príjemným bonusom je DVD mechanika. Horšie sú na tom reproduktory. Ak si ich položíte na mäkký povrch, prekryjú sa otvory na spodnej strane a utlmíte zvuk. Pri konektivite sa naopak môžete spoľahnúť na všetky rozšírené štandardy a na cestách s ním vydržíte takmer šesť hodín.

Klady

 • Zaujímavý dizajn
 • Výborný displej
 • Výdrž

Zápory

 • Reproduktory
 • Bloatware
 • Odtlačky
Korekcia: Majka Danihelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk