E-Blue Mazer K727 - Recenzia

E-Blue Mazer K727 - Recenzia

 

Technológia mechanických klávesníc je pomerne stará, no svoj veľký boom na poli hernej scény spomínané klávesnice zažívajú len krátko. Do týchto vôd prenikli hlavne známe značky, ale stále sa o to pokúšajú aj menšie rybky. A ako sa darilo klávesnici Mazer K727 od spoločnosti E-Blue?

Balenie

Klávesnica sa dodáva v čiernej škatuli. Cez ňu je prevlečený papier s potlačou, ktorý znázorňuje farebné varianty a označenie použitých mechanických spínačov v klávesnici. Na opačnej strane sa nachádzajú technické špecifikácie. Čo sa týka samotného balenia, v škatuli okrem klávesnice nájdete už len používateľskú príručku.

Dizajn, prevedenie

Na rozdiel od nedávno recenzovanej hernej myšky sa výrobca pri klávesnici „pochlapil“ a dizajn s materiálmi sú neporovnateľne prémiovejšie. Klávesnica je zhotovená z kombinácie plastu a kovu, presnejšie z hliníka, ktorý pokrýva vrchnú časť klávesnice. Spodná časť je zase plastová. Výrobca mal na túto kombináciu aj dobrý dôvod, pretože spodná časť a boky klávesnice sú podsvietené na modro. Nechýba ani podsvietenie samotných kláves, avšak v RGB prevedení. Rozmery klávesnice sú 365×142,5×33mm a hmotnosť je vďaka kovovej zložke 760g. Za negatívum by som označil absenciu nožičiek, kvôli čomu nie je možné regulovať jej sklon a budete si musieť na to buď zvyknúť, alebo trochu improvizovať. O niečom menším negatívom je absencia pozláteného USB konektora, na inak opletanom kábli, s dĺžkou 1,8m. Riešenie uloženia kláves je tiež trochu atypické, pretože nie sú zapustené v tele, ale vytŕčajú nad hliníkovou základňou. Klávesnica sa predáva v dvoch farebných vyhotoveniach – čiernom a striebornom.

Technické okienko

Na klávesnici sa nachádza 87 kláves, čo je ale škoda, absentuje numerická časť. RGB podsvietenie je rozdelené do niekoľkých úrovní. Prvou podsvietenou časťou je spodok a boky klávesnice, ktoré sa zapínajú/vypínajú s kombináciou kláves Fn+Pause/Break, v tomto prípade skratkou PB. Ďalej je možné podsvietiť všetky klávesy, a to pomocou Fn+Esc. Opätovným stlačením Fn+Esc podsvietenie pulzuje, ďalším stlačením týchto kláves sa podsvietenie vypne. Intenzitu podsvietenia kláves je možné regulovať pomocou Fn+šípka hore/dole, a to až v štyroch úrovniach. Každý rad kláves má svoju vlastnú farbu, prvý rad červenú, druhý oranžovú, tretí modrú, štvrtý zelenú, piaty fialovú a posledný ružovú. Ďalšie svetelné efekty sa spúšťajú pomocou Fn+Del, Fn+End a Fn+Page Down (PD). Napríklad môžete nechať spustené podsvietenie len na jednotlivých klávesoch či rozsvietené klávesy WASD, Ctrl, Shift a Esc. Ďalej môžete nechať zapnuté akési vlny, ktoré sa šíria všetkými smermi od stlačenej klávesy či rozsvecovať jednotlivé klávesy ich stlačením. Týchto efektov je veľa. Meniť môžete takisto aj dobu odozvy, a to v intervaloch 2ms, 4ms a 8ms.

Keďže je klávesnica mechanická, pod krytkami jednotlivých kláves sa nachádzajú mechanické spínače. Okrem nich sa tu vyskytujú aj diódy pre podsvietenie. Pri výbere klávesnice máte na výber zo štyroch rôznych spínačov: čiernych, hnedých, červených a modrých, ktoré sa líšia lineárnym/nelineárnym chodom. Každý zo spínačov nachádza svoje uplatnenie inde. Recenzovaná klávesnica obsahovala čierne spínače s lineárnou charakteristikou, ktoré sú vhodné predovšetkým na hranie hier. E-Blue vo svojej klávesnici použil spínače Kailh, čo je čínska (a teda aj lacnejšia) obdoba pôvodne nemeckých spínačov Cherry MX. Či sú čínske spínače kvalitatívne porovnateľné s tými nemeckými, ťažko povedať, no výrobca udáva životnosť spínačov až na 50 miliónov kliknutí. Za zmienku stojí spomenúť, že klávesnica je odolná voči poliatiu.

Dojmy z používania

Celkom dobré. Dobrý základ, kvalitná technológia, no prazvláštny prístup výrobcu v podobe absencie herného softvéru. Nech rozmýšľam, ako rozmýšľam, čo mi takáto klávesnica ponúka navyše oproti klasickej hernej klávesnici, ktorá je ešte aj podstatne lacnejšia? Predsa len, klávesnica má v hre malú výhodu, a to v podobe rýchlejšej odozvy, ktorú možno ani nezaregistrujete. A pokiaľ ste taký profesionálny hráč, že to zaregistrujete, zrejme už kvalitnú klávesnicu doma máte. Na klávesnici sa celkom dobre hrá i pracuje, komfort písania s mechanickými klávesmi je taktiež dosť vysoký, no degraduje ho absencia nožičiek na reguláciu sklonu, čo bude prekážať asi viacerým z vás.

Naše hodnotenie

Musím povedať, že klávesnica Mazer K727 od výrobcu E-Blue zaujala oveľa viac ako ich nedávno recenzovaná myš. Klávesnica už na prvý pohľad pôsobí prémiovejšie, a to hlavne vďaka použitiu hliníka, z ktorého je zhotovená vrchná časť klávesnice. Atypickým riešením je umiestnenie klávesov nad telom klávesnice, pričom pôsobia dojmom, ako keby sa vznášali vo vzduchu. Mechanické klávesy typu Kailh black sú navrhnuté na hranie, takže po technickej stránke by hráči klávesnici nemali čo vyčítať, a dokonca sa na nej aj dobre píše. Mne osobne však chýbali nožičky na reguláciu sklonu, vďaka čomu by sa mi na nej pracovalo pohodlnejšie. Žiaľ, klávesnici absentuje akýkoľvek herný softvér, vďaka ktorému by ste z nej mohli vyťažiť viac, či už v rámci vytvárania herných profilov, makier, kustomizácie podsvietenia a podobne.

Klady

 • Dizajn, konštrukcia
 • Podsvietenie
 • Odolnosť voči poliatiu

Zápory

 • Žiadny softvér
 • Chýbajúce nožičky

Informácie o produkte

E-Blue Mazer K727

E-Blue Mazer K727 2015

 • Typ: Klávesnica
 • Šírka: 365 mm
 • Výška: 143 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 33 mm
 • Hmotnosť: 760 g
 • Farba: Strieborná/čierna
 • Orientačná cena: 78 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lama plus

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk