Creative Sound Blaster X H3 - Recenzia

Creative Sound Blaster X H3 - Recenzia

 

Séria Sound Blaster už nejaký ten rok nenecháva srdcia a uši zanietených hráčov chladnými. Ani v poslednej dobe vývojové tímy nezaháľajú a opäť prinášajú oheň do políc v obchodoch v podobe produktov Sound Blaster X.

Pre menej náročných nadšencov sú v ponuke okrem 7-kanálových high-endov (H7) aj „bežné“, lacnejšie stereo slúchadlá s označením H3, ktoré okrem výrazných basov pre herné efekty a kvalitného mikrofónu prinášajú aj štýlový dizajn kombinovaný s ergonomickým tvarom a veľkými náušníkmi.

Prvé dojmy

Creative sa nezaprie, je to predizajnovaná škatuľa s priehľadnou časťou, z ktorej v priebehu niekoľkých sekúnd dostaneme naaranžované slúchadlá a po chvíľke napätia aj pribalený mikrofón a pár káblov pre zariadenia nekompatibilné so štvorpólovým jackom.

Komfort verzus kompakt

Herné špeciály sú známe svojimi väčšími rozmermi, ktoré aj napriek kompaktnosti poskytujú väčšie pohodlie. Veľké náušníky nám bez problémov pojmú celé ucho, čo nielen odizoluje hráča od reality a okolie od akčných efektov, ale zároveň to netlačí na uši a umožňuje nám bez väčších problémov s bolesťou prehrať väčšinu dňa. Nevýhodou takejto izolácie je, že je v slúchadlách trošku teplejšie a v zápale hry sa môžeme troška potiť či jednoducho pociťovať nadpriemerné teplo.

Na rozdiel od početnej konkurencie nie sú satelity otočné, teda prispôsobujú sa uchu len v horizontálnom smere a taktiež sa v ňom dajú poskladať pre prípad opustenia domáceho prostredia.

Kostra je kompletne z plastu, čo síce zaručuje nižšiu hmotnosť a lepšie sedenie na hlave, no musíme povedať, že tenký hlavový most, ktorý je navyše zospodu nahradený penou, nevyzerá veľmi robustne. Nevymeranejší pohyb pri „strhávaní“ slúchadiel z hlavy po zbytočnej prehre a spŕške nadávok na spoluhráčov by tak mohol spôsobiť ďalší nepríjemný prejav na adresu výrobcu zlomených slúchadiel. Predsa len, pod nálepkou kvalitných slúchadiel by sme očakávali o čosi viac prepracovanú kostru.

Naopak, samotné satelity vyzerajú dosť solídne. Z vonkajšej strany ich lemuje textúra Sound Blaster doplnená o červené X-ko, reprezentujúce modelovú radu. Vonkajší obvod je porytý mäkkou, prispôsobiteľnou penou lemovanou kožou. Kabeláž je vedená z ľavého satelitu. Kábel je napevno a vedľa neho je zdierka na pripojenie mikrofón v prípade kooperačnej hry. Na plátennom kábli je umiestnená malá plastová škatuľka, ktorá okrem rušivých zvukov pri jej klepkaní o stôl taktiež ovláda činnosť mikrofónu a nie práve najšikovnejším spôsobom aj hlasitosť.

Výbuchy si užijete, hudbu až tak nie

Na začiatok treba povedať, že musíme chápať medzeru medzi hudobnými a hernými slúchadlami. Preto výrobcovi odpúšťame miestami prestrelené basy, čakajúce na šťavnaté herné efekty, ktoré poriadne zatrasú vašimi zvukovými kostičkami. Nie, nie je to zas tak, že by boli na počúvanie hudby nepoužiteľné, stačí sa trošku pohrať s ekvalizérom, slúchadlá potenciál majú, len ho treba vedieť využiť.

O zvukové podanie sa starajú neodymové 40mm celospektrálne meniče, disponujúce veľmi slušnou citlivosťou dosahujúcou až 118dB. Impedancia je bežných 32ohmov a frekvenčný rozsah taktiež vskutku bežných 20Hz až 20kHz.

Čísla nehovoria za všetko, no našeptávajú, že v konečnom dôsledku sa zaradíme niekam do pomyselnej strednej triedy medzi slúchadlami. Okrem toho, že sa dopredu derú basy, v pozadí počujeme aj stred aj výšky. Pri technickej náročnejšej hudbe však niektoré časti spektra nie sú až také výrazné, ako by sme chceli. Naopak, ak máte v obľube syntetizátory, pri X H3 si prídete na svoje. Samotné zvukové podanie je celkom na úrovni, síce nie je také verné, ako pri štúdiových slúchadlách, rozhodne patrí medzi tie schopnejšie kúsky. Ako herné slúchadlá spĺňajú naše očakávania perfektne.

Vyššia citlivosť má docieliť, že vám v hre neujde žiaden tichý pazvuk, ktorý by prezradil protihráča za vaším chrbtom. V kombinácii s dobrou zvukovou izoláciou zvukov z okolia a aspoň virtuálnym priestorovým zvukom je to celkom dobrá taktická výhoda v boji. Naopak pri akčných scénach nám dopumpujú adrenalín s masívnymi efektmi. Jednoducho dobrá voľba do boja.

Technická špecifikácia

 • Konfigurácia: 2.0 - Stereo
 • Frekvenčný rozsah: 20 – 20000Hz
 • Citlivosť: 118dB/mW
 • Meniče: 40mm
 • Ovládanie hlasitosti: áno
 • Impedancia: 32Ohm
 • Frekvenčný rozsah (mikrofón): 100Hz – 15kHz
 • Citlivosť (mikrofón): -40dB
 • Dĺžka kábla: 1,2m
 • Konektor: 4-pólový, 3,5mm, adaptér na 2×3-pólový 3,5mm jack

Naše hodnotenie

Firma Creative sa týmto počinom snažila potlačiť kvalitu X H5 a H7 do nižšej cenovej skupiny, kvôli čomu znížila náklady na konštrukciu použitím bežného ABS plastu, no snažila sa zachovať prednosti kvalitných herných slúchadiel. V oblasti komfortu sa im to podarilo na jednotku a pri používaní jednoducho vieme, že nám na ušiach sedia slúchadlá prémiovej kvality. Menšie škrty sa odohrali aj v oblasti zvuku, a to znížením konfigurácie a použitím menších meničov. Rozhodne to však neznamenalo nejaké drastické zníženie kvality zvukového podania a X H3 rozhodne patria medzi tie lepšie kúsky. Aj na vzdory šetreniam sa cena usídlila o čosi vyššie a za vstupný kúsok do série SB X zaplatíte niečo okolo 60 eur.

Klady

 • Komfortné náušníky
 • Vysoká citlivosť
 • Výdatné herné zvukové efekty(basy)

Zápory

 • Konštrukcia z ABS plastu
 • Vyššia cena

Informácie o produkte

Creative Sound Blaster X H3

Creative Sound Blaster X H3 2015

 • Typ: Headset
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 60 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk