Adata XPG Z1 - Recenzia

Adata XPG Z1 - Recenzia

Kto už v minulosti nakupoval RAM-ky, určite sa stretol s množstvom variácií, vo veľa prípadoch aj rovnakého produktu. Kto sa má vyznať vo všetkých tých rýchlostiach odozvy, maximálnych taktoch a ďalšej záplave technických informácií?

Jedno číslo je lepšie, čím bližšie sa nachádza k nule, iné zase musí prekročiť hranicu 2 a viac tisíc, aby nad ním akýkoľvek staviteľ počítačov čo i len rozmýšľal. V konečnom dôsledku ale aj RAM-ky strednej triedy dokážu poskytnúť porovnateľný pracovný aj herný zážitok v reálnom svete, hoci syntetické testy indikujú niečo iné. V našom testovacom počítači už dlhodobo trónia RAM od spoločnosti Adata a my sme sa rozhodli pozrieť sa na ne podrobnejšie.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Balením týchto počítačových komponentov je enormne ťažké odlíšiť sa od konkurencie, však komu by sa chcelo znovu vymýšľať nové prevedenie kolesa. A tak vyberáme štyri do červena ladené pamäťové moduly z bežného plastového obalu. Takmer každý výrobca má svoj vlastný dizajn a ani RAM od Adaty nie je odlišná. Tvar chladiča, ktorý sa skladá z dvoch separátnych kovových plieškov, je podľa výrobcu inšpirovaný krídlami prúdových lietadiel. Nevieme, či v nás tento dizajn evokuje práve lietanie, ale na kráse mu to nič neuberá.

Chladič na pamäťových čipoch sa skladá z dvoch kusov, čo určite poteší milovníkov extrémneho pretaktovania, pretože sa dá z modulu jednoducho odstrániť a vymeniť za aktívne chladenie. Samotný chladič dosahuje najväčších rozmerov – 44 milimetrov, v presnom strede, ale pri inštalácii drvivej väčšiny chladičov by nemal zavadzať.

Inštalácia a základné nastavenia

Hoci ten „pravý hráč“ nebude chcieť vo svojom počítači RAM-ky s taktom nižším ako 3000MHz, z osobnej skúsenosti, podporených výsledkami rôznych testov vieme, že na hranie a bežné fungovanie úplne postačia aj RAM s taktom 1866MHz. Prvých pár týždňov používania sme teda nechávali tieto Adaty na nižšom takte, ale keďže sa nám vždy žiada viac, skončili sme už tradične v BIOS-e a zapli XMP profil, ktorý podporuje takt až 2800MHz. Tieto RAM-ky podporujú funkciu Quad Channel, ktorá by mala byť v spojení novej architektúry Intel Skylake a DDR4 využívaná na 100 %. Bez okolkov sme teda nastavili stabilné pretaktovanie a pustili sme sa do testovania.

Testovanie

Pamäte si prešli tými najrozličnejšími testami, od nášho obľúbeného programu AIDA64 Extreme, cez Cinebench R15, PC Mark Firestrike až po reálne testovanie v tituloch Tomb Raider a Metro Last Light. Testovanie mimo syntetických benchmarkov nevykazuje takmer žiadne viditeľné rozdiely, keďže herné výsledky stoja skôr na procesore a grafickej karte. Rozdiely FPS hodnôt v rádovo desatinách vyzerajú skôr ako bežné odchýlky pri meraní, ktoré mohli byť spôsobené radom iných faktorov, než je výkon RAM. Preto testy v oboch hrách ohodnotíme iba poznámkou „prešiel“. Výsledky syntetických testov a porovnanie s odlišnými RAM-kami si môžete pozrieť na obrázkoch nižšie. Musíme ešte poznamenať, že porovnávacie testy boli uskutočnené v 8GB Dual Channel konfigurácii.

Aida 64 Extreme

PCMark Firestrike

Cinebench R15

Porovnanie s Apacer Commando a Kingston HyperX Predator

Test rýchlosti čítania

Test rýchlosti zapisovania

Test rýchlosti kopírovania

Naše hodnotenie

So značkou Adata sme sa doteraz stretávali hlavne v spojení s dátovými úložiskami, a to či už SSD, alebo HDD. Teraz sme konečne spoznali aj ich RAM a môžeme povedať, že sme neboli sklamaní. XPG Z1 v tejto konfigurácii neohúria najextrémnejšími výsledkami, ale ako stabilný ťahúň nášho testovacieho počítača sa nadmieru osvedčili a ani raz sme na ne nemysleli v negatívnom zmysle. Za cenu, v ktorej sa pohybujú niektoré 8GB kity od konkurencie, sa môžete poistiť na niekoľko rokov dopredu a netrápiť sa nutnosťou upgradovať.

Klady

 • Kvalitné spracovanie
 • Stabilný výkon za všetkých okolností
 • Cena

Zápory

 • Nič

Informácie o produkte

ADATA XPG Z1 2800 MHz DDR4 16GB Quad Channel

ADATA XPG Z1 2800 MHz DDR4 16GB Quad Channel 2015

 • Typ: Operačná pamäť
 • Farba: Červená
 • Orientačná cena: 130 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ADATA

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSI Z170A Gaming M5
 • Procesor: Intel Core i7 - 6700 Skylake
 • Pamäť: ADATA XPG Z1 DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: Fractal Design Kelvin S36
 • Pevný disk: SSD ADATA SP550 128GB
 • Grafická karta: Sapphire Nitro R9 380 OC
 • Zdroj: Fractal Design Integra M 750W
 • Skrinka: Fractal Design Define S - Window
 • Operačný systém: Windows 7 Professional 64bit
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk
Zoznam.sk