Creative SoundBlaster X H5 - Recenzia

Creative SoundBlaster X H5 - Recenzia

 

Spoločnosť Creative predstavila sériu Sound Blaster X, prezentovanú ako Pro Gamingovú na nemeckom Gamescome v auguste. Spadá do nej trojica modelov, H3, H5 a H7. V dnešnej recenzii sa dočítate o prostrednom headsete pod označením Creative SoundBlaster X H5.

Balenie

Balenie je u nových produktov rady X netradičné a zaujímavé zároveň. Namiesto hranatých papierových krabičiek Creative prišiel s okrúhlym plastovým puzdrom, ktorého vrchná časť je priesvitná a vidieť tak dovnútra. Slúchadlá sú k svojej podložke pripevnené pomocou suchých pások. Pod touto časťou sa nachádza príslušenstvo v podobe odnímateľného mikrofónu a prepojovacích káblov.

Dizajn, prevedenie

Dizajn aj prevedenie sú u slúchadiel naozaj exkluzívne. Headset je z prevažnej časti zhotovených z luxusných materiálov ako koženka, zosilnená oceľ a hliník. Koženku nájdete na celom hlavovom moste a náušníkoch, kombinácia oceľ a hliník zase tvoria kostru hlavového mosta a spoj medzi mušľami a hlavovým mostom. Základom headsetu sú veľké 50mm fullspectrum neodymové meniče s citlivosťou 118dB/mW, čo ich radí medzi najhlasnejšie slúchadlá vo svojej triede. Samotné meniče sú vnútri mušle naklonené, čím vzniká akustická komora, minimalizujúca rezonanciu vnútri mušle na minimum. Vďaka tomu dokážete vnímať vyššiu čistotu medzi frekvenciami a lepším oddelením zvuku. Koženka na náušníkoch je príjemne mäkká, spolu s pamäťovou výstelkou a rozumným prítlakom slúchadiel na uši vytvára skvelý celok, ktorý vám umožní dlhodobé používanie bez nepríjemného tlačenia. Svoju zásluhu na tom má aj príjemná hmotnosť 260g a rozmery približne 190×152,4×99mm.

Samotný dizajn slúchadiel je naozaj podarený, na jednej strane jednoduchý, no ergonomický, čo je pre pohodlie pri hraní najdôležitejšie. Slúchadlá sú farebne ladené do čiernej farby, výnimkou je spojenie hlavového mosta a mušlí v podobe hliníkového kusu výrazného červeného „X-ka“, nachádzajúceho sa na vonkajšej strane mušlí. V spodnej časti ľavej mušle sa nachádzajú porty pre pripojenie mikrofónu a kábla, ktorý je v podstate zložený z dvoch kusov. V balení sa nachádza kábel s 3,5mm jack koncovkou a malým ovládačom, slúžiacim na reguláciu hlasitosti, vypínanie/zapínanie mikrofónu, ovládanie hovoru a skladieb. Okrem neho je v balení ešte jeden, v podstate predlžovací kábel, ktorý je ukončený 3,5mm jack koncovkami pre slúchadlá a mikrofón. Oba káble majú oplet a merajú po 1,2m, teda po ich spojení dostanete výsledných 2,4m.

Softvér

Slúchadlá sú síce od výroby po zvukovej stránke skvelo vyvážené, no prispôsobiť si ho podľa svojich predstáv môžete pomocou softvéru BlasterX Acoustic Engine. Teda len do určitej miery. K dispozícii je pätica herných žánrov, z ktorých každý obsahuje presety na 2 hry, a poslednou možnosťou je úplne vypnutie efektov. To je všetko.

 

Do pokročilejších nastavení nemáte možnosť zasiahnuť. Na pravej strane sa nachádza tabuľka, kde máte možnosť sledovať, ako sa menia nastavenia zvuku v závislosti od zvoleného presetu a hry. Presnejšie sa tu menia hodnoty pre Surround, Crystalizer, Bass, Smart Volume a Dialog Plus. Čo ma zaráža, je fakt, že pri každej zo zvolenej hry ostáva hodnota Bass na úrovni Off. Ak si teda chcete vyladiť zvuk podľa vlastných predstáv, budete musieť použiť iný softvér na úpravu ekvalizéra.

Dojmy z používania

Vyššie som spomínal, že headset vďaka meničom s citlivosťou 118dB/mW patrí k jedným z najhlasnejším vo svojej kategórii, čo je naozaj poznať. Vďaka tomu získate proti nepriateľom malú výhodu a streľba a výbuchy vám budú trhať uši. Mäkučká koženka, príjemná hmotnosť a optimálny prítlak na uši vám umožnia aj niekoľkohodinové používanie bez toho, aby vás bolela z headsetu hlava alebo uši. Vďaka 3,5mm jack prepojeniu môžete headset pripojiť prakticky k hocičomu, čo toto rozhranie podporuje. V balení sa nachádza dvojica prepojovacích káblov, jeden s 3,5mm jack koncovkou, ktorý využijete hlavne pri zapojení k mobilu, tabletu či konzole, druhý, tzv. Y-Splitter, ktorý obsahuje 3,5mm jack koncovky pre zapojenie slúchadiel a mikrofónu. Na prvom z káblov sa nachádza malý ovládač headsetu, pomocou ktorého môžete regulovať hlasitosť, ovládať hovory, pozastavovať/spúšťať skladby či zapínať/vypínať mikrofón. Creative SoundBlaster X H5 je po zvukovej stránke vyvážený naozaj veľmi dobre, každá zo zvukových zložiek nie je nijak ochudobnená alebo na druhej strane prehnaná. Čo mňa osobne trošku sklamalo, je softvér, ktorý neumožňuje pokročilejšie zvukové nastavenia či vytváranie profilov pre jednotlivé hry. Obsahuje len niekoľko presetov pre pár herných žánrov a zopár hier, bez ďalšej možnosti úprav.

Naše hodnotenie

Viac-menej spokojnosť. Podarený dizajn, veľmi dobré prevedenie vďaka použitiu kvalitných materiálov, vysoký komfort aj pri dlhšom používaní, od výroby veľmi dobre vyvážený zvuk. Čo mi vadilo najviac, je to, že pokiaľ si chcete vyšperkovať zvuk podľa svojich predstáv, budete musieť siahnuť po ďalšom softvéri, nakoľko ten od výrobcu poskytuje len veľmi obmedzené možnosti nastavenia. Keďže ide o herný headset, takisto mi chýbala možnosť vytvárania vlastných profilov pre jednotlivé hry. Inak ale nemám čo headsetu Creative Sound BlasterX H5 vyčítať.

Klady

 • Dizajn
 • Prevedenie
 • Komfortné používanie
 • Odnímateľný kábel
 • Ovládanie na kábli
 • Vyvážený zvuk

Zápory

 • Softvér
 • Nemožnosť vytvárať vlastné profily

Informácie o produkte

Creative SoundBlaster X H5

Creative SoundBlaster X H5 2015

 • Typ: Headset
 • Šírka: 190 mm
 • Výška: 152 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 99 mm
 • Hmotnosť: 216 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 116 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk