DEV1S - Recenzia

DEV1S - Recenzia

Trh herného príslušenstva je naozaj preplnený mnohými perifériami a zlepšovákmi, no v dnešnej dobe, keď okuliare nosí skoro každý druhý človek, sa zrakom hráča zaoberá iba jediná spoločnosť, ktorá predstavovala donedávna monopol na trhu – Gunnars. Dokážu im Slovenské „DEV1S-ky“ konkurovať?

Je nevyvrátiteľným faktom, že v dnešnej dobe skoro každý človek presedí za počítačom, tabletom, telkou a konzolami celé hodiny. A to sa nemusíme ani rozprávať o hráčoch. Či už pracujete v IT priemysle, alebo ste študent či iný pracovník využívajúci na svoju prácu počítač, za obrazovkami vašich strojov ste nútení presedieť mnohé hodiny.

Osobne som o herných okuliaroch uvažoval už dávno, no je faktom, že dať vyše 120eur za okuliare, ktoré si normálne nemám možnosť ani vyskúšať a využíval by som ich iba na hranie, je naozaj dosť. O to viac ma zaujala ponuka, ktorú mi poskytol Dev1 – slovenský streamer a komentátor zápasov Counter Striku. Ten si okrem tohto hobby založil aj vlastnú značku herných slovenských okuliarov. Ponuku vyskúšať si ich som nemohol odmietnuť, pretože sám nosím dioptrické okuliare a reálny efekt herných ma už dlho zaujímal.

Hlavným problémom hráčov s dioptrickými okuliarmi sú samotné okuliare. Ak chceme využiť možnosti slnečných, či v tomto prípade herných okuliarov, musíme ich nasadiť na tie dioptrické. Gunnars síce mali pre ľudí nosiacich dioptriku riešenie, no to zahrňovalo na zákazku vyrobené okuliare, ktoré by boli zároveň dioptrické aj herné, no cena tejto srandičky sa šplhala do výšky niekoľkých stovák dolárov. Dev1 prišiel s kompromisom, ktorý by dovolil „okuliarnikom“ na svoje klasické okuliare pripnúť sklíčka obsahujúce rovnaký materiál, aký obsahujú aj jeho plnohodnotné okuliare, čo je veľká pomoc.

Spočiatku som bol voči technológii veľmi skeptický a nemyslel som si, že by okuliare naozaj nejakým spôsobom mohli ovplyvňovať vnímanie hráča pri hraní, uvoľňovať ho, či dokonca zlepšovať jeho reflexy. O to viac som bol prekvapený, keď som zistili, že som sa mýlil.

Okuliare od Dev1ho prichádzajú v troch variantoch: Gamer, ProGamer a Designer. Práve toto ich odlišuje od konkurencie, a preto sú tieto okuliare dôležité. Ostatné značky majú jeden model okuliarov pre všetkých hráčov, snažia sa o všetky prvky v jednom, ale pritom nerobia ani jeden poriadne. Varianty od Dev1ho ponúkajú plný efekt pre každého hráča. V princípe by mali herné okuliare hráča uvoľniť, jeho oči by mali oddychovať, zatiaľ čo by mal byť sústredenejší a lepšie reagovať. V praxi to však niekedy vyzerá tak, že profi hráčov uvoľnia až príliš, a tým pádom sú viac rozptýlení.

Tu prichádzajú na rad okuliare DEV1S Gamer, ktoré sú určené pre bežných hráčov. Zabezpečia šetrenie očí a uvoľnenie pri dlhých hodinách hrania vášho obľúbeného RPG či stratégie. Pre tých, ktorí sa snažia súťažne hrať napríklad Counter Strike, sú tu okuliare Progamer. Stále šetria oči, no už ich tak neuvoľňujú, práve naopak, zabezpečujú lepšiu sústredenosť a ostrosť diania v hre.

Osobne som si vyskúšal verziu Gamer, ktorú som zo zaujímavosti testoval pri niekoľkých hrách. Zahral som si niekoľko zápasov Heroes of the Storm, kde je podstatná rýchla reakcia a sústredenosť, no otestoval som aj opak – oddychové dlhé sedenie pri hraní Falloutu 4. S prekvapením som sa po pár hodinách hrania spamätal, že používam okuliare a uvedomil si, že mám oči až neobvykle oddýchnuté a „ľahké“ – nič, čo by ste čakali po ôsmych hodinách sedenia v práci za PC a ďalších hodinách hrania. Naozaj som sa pri bežnom hraní cítil veľmi uvoľnene a oddýchnuto. Pri hraní rýchlych zápasov Heroes of the Storm som dokonca pociťoval značné zlepšenie reagovania na udalosti v hre. Celkovo mi hranie s okuliarmi prišlo tak, ako keby som veci videl sústredenejšie alebo prehľadnejšie.

Naše hodnotenie

Dev1 mi osobne požičal okuliare Cyclops Gamer, ktoré každodenne používam pri hraní po celom dni strávenom v práci za počítačom. Aj keď sa z vás nestanú z ničoho nič profesionálni hráči, DEV1S-ky ponúkajú za skvelú cenu 40€ príjemné uvoľnenie pre vaše oči, oddychový zážitok z hrania a pre tých z vás, ktorí sa špecializujú na rýchle hry, kde je dôležitá rýchla reakcia, aj nečakane lepší prehľad diania v hre. Nehovoriac o tom, že vyzerajú veľmi štýlovo.

Klady

  • Vzhľad, štýlovosť
  • Oddych pre oči
  • Sústredenosť
  • Cena

Zápory

  • Nezaškodil by pevnejší/robustnejší rám

Informácie o produkte

Dev1s Dev1s

Dev1s 2015

  • Typ: Hráčske okuliare
  • Farba: Čierna
  • Orientačná cena: 42 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Dev1s
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk