Asus Z170-K - Recenzia

Asus Z170-K - Recenzia

 

S matičnými doskami od spoločnosti Asus sme už mali tú česť pracovať, a hoci nie vždy oslovia najkvalitnejším spracovaním alebo funkcionalitou, len málokedy je im čo vyčítať. Preto, keď sme dostali možnosť vyskúšať si dosku s označením Z170-K, ktorá cenovo aj funkčne spadá do nižšej strednej triedy, vedeli sme, na čo presne si dať pozor, a mali sme celkovú predstavu, čo od nej môžeme očakávať.

Doska Asus Z170-K podľa dostupných informácií plánuje byť akousi vstupnou bránou do sveta procesorov s architektúrou typu Skylake, ktorá ponúkne vo väčšine prípadov aspoň tú najnutnejšiu funkcionalitu, a niekde dokonca aj niečo navyše. Ku koncu minulého roka sme zisťovali, či je to pravda a či nás táto doska dokáže niečím prekvapiť. Doniesol nám Asus pod stromček sladkú salónku alebo iba kus pozláteného uhlia?

Obal a jeho obsah

Štandardné balenie v sebe ukrýva všetky potrebné súčiastky, takže okrem dosky, ktorá je ladená v oku lahodiacej kombinácii čiernej a zlatej, sú v balení ešte I/O kryt, manuál, CD-čko s drivermi a dva SATA káble. Najprv nás prekvapila absencia SLI konektora, potom sme si ale uvedomili, že pre používateľov, ktorí vo svojom počítači plánujú používať dve a viac grafických kariet, asi nebudú dosky nižšej strednej triedy prvou voľbou. Baleniu sa inak nedá takmer nič vytknúť, aj keď konkurenčné výrobky nás vždy potešili nejakou maličkosťou, či už to bola visačka na dvere s nápisom Nerušiť, hrám sa, nálepky na rozlíšenie káblov vnútri aj vonku skrinky, alebo nalepovacie logo výrobcu produktového radu.


Prvé dojmy a spracovanie

Asi najlepším vizuálnym faktorom dosky je jej farebná kombinácia, ktorá u ostatných výrobcov nie je až taká rozšírená a dá sa sem-tam vidieť na drahších profi doskách. Pri Z170-K nás príjemne prekvapilo zabudované LED osvetlenie, ktoré indikuje dráhu dát z audio čipu Realtek, ktorý sa nachádza v ľavej spodnej časti dosky. Farba síce neohúri a nám sa zdala až príliš oranžová na to, aby si sadla so zlatými prvkami na doske, no komu sa nepáči, môže si podsvietenie vypnúť. Keď sme Z170-K vytiahli z obalu, čakali nás ďalšie prekvapenia, prvým sú samotné rozmery dosky. Hoci je ATX formát štandardom u väčšiny matičných dosiek, nemá úplne presne definované rozmery. Hneď na prvý pohľad sa nám zdalo, že Z170-K je o čosi užšia ako iné dosky, ktoré sme mali k dispozícii. Prirovnanie ku konkurenčnej doske nám tento fakt potvrdilo a jej bližšie skúmanie takisto odhalilo aj jej ďalšiu, nie veľmi pozitívnu vlastnosť. Jej materiál je totiž viditeľne tenší ako u konkurenčných výrobkov, s ktorými sme doteraz pracovali.

Inštalácia

PCB (Printed Circuit Board) je na tejto matičnej doske o čosi tenší, než na aký sme normálne zvyknutí. Toto sa premietlo do nadmerného prehýbania pri voľnom držaní a inštalácii a pri osádzaní hlavy vodného chladenia na procesor sme mali naozaj obavy, či to doska vydrží. Takisto sa pri inštalácii ukázala aj úzkosť dosky, lebo jej plocha nepokryla všetky skrutkové odstupy, na ktoré sme doteraz ATX-ové dosky inštalovali. Celkovo bola užšia o viac ako centimeter a v spojení s jej ohybnosťou sme si naozaj neboli istí jej životnosťou, hlavne ak by sa s počítačom často hýbalo. Poslednou nepríjemnosťou, s ktorou sme sa stretli po osadení dosky a pri zapájaní komponentov, bol nízky počet napájacích konektorov na ventilátory. Náš testovací počítač by sme nezaradili do kategórie s extrémnym riešením chladenia, ale berieme ako bežnú vec, že v lepších počítačoch sú aspoň štyri ventilátory (tri v skrinke a jeden na procesore). Náš testovací počítač nie je výnimkou, hoci sú tri ventilátory na radiátore vodného chladenia napájané cez jeden konektor. Pripočítali sme k tomu jeden ventilátor na spodku skrinky, jeden vzadu a napájanie vodnej pumpy na procesore a ocitli sme sa v situácii, keď sme krútili hlavou pri zistení, že na doske sú iba tri napájacie body. Keby boli aspoň umiestnené s minimálnym prihliadnutím na logiku. Všetky tri sa totiž nachádzajú v hornej polovici dosky, takže pri spodnom ventilátore sme sa nakoniec (po desaťminútovom hľadaní v škatuliach s náhradnými káblami a konektormi) museli uspokojiť s napájaním zdroj>molex>3pin. Našťastie, pri inštalácii už nedošlo k žiadnym nemilým prekvapeniam ani k žiadnej havárii a mohli sme sa pustiť do používania.

Taktovanie a bežné používanie

Odhliadnuc od menšieho zdržania, ktoré nám doska spôsobila spomínaným napájaním ventilátorov, neboli so samotnou inštaláciou žiadne problémy. Neskúsenejších používateľov poteší prehľadný a funkčný ASUS BIOS s EZ módom a tí skúsenejší sa veľmi ľahko dostanú do samotných útrob nastavení cez Advance mód. Vďaka osadenému čipu i7-6700K, ktorý je veľmi prívetivý k taktovaniu, sme jemne potlačili čísla Gigahertzov hore, aj keď sme sa pre istotu držali v už overených parametroch. Predsa len sme nechceli len tak štekliť hada bosou nohou, a navyše nám k extrémnejšiemu taktovaniu chýbal debug panel, ktorý pomáha odhaliť škriatkov, keď sa dostane počítač za hranice stability.

Celkovo ale doska poslúžila svojmu účelu, takže sa nezadýchala ani pri hraní náročnejších hier (GTA V, Alien Isolation, Metro: Last Light Redux), ani pri syntetickom testovaní. Stále sme si však uvedomovali, že na náročnejšiu stavbu, pokiaľ by hráči, alebo profesionálni používatelia plánovali tlačiť hardvér až na hranicu únosnosti, sa táto doska až tak nehodí.

Technické špecifikácie

Asus Z170-K
CPU Intel Socket 1151
Čipset Intel Z170
RAM 4× DIMM, Maximálne 64GB, DDR4 Podpora Dual Channel a XMP profilov
Podpora Multi-GPU AMD Quad-GPU CrossFireX™ Technology
Expanzné sloty 1× PCIe 3.0/2.0x16 1× PCIe 3.0/2.0x16 2× PCIe 3.0/2.0x1 2× PCI
Možnosti úložiska 1× M.2 Socket 3
1× SATA Express
6× SATA 6Gb/s Podpora Raid 0, 1, 5, 10 Podpora Intel Smart Response Technology
LAN Realtek RTL8111H, 1xGigabit LAN
Audio Realtek ALC887 s elektronickým tienením a LED osvetlením
USB Porty Externé:
2× USB 3.1 Typ A
1× USB 3.1 Typ C
2× USB 2.0
Interné:
2× USB 3.0 konektor 2×USB 2.0/1.1 konektor

Naše hodnotenie

Keď sme sa pozreli na čas strávený s týmto výrobkom, najviac nám po mysli behali spomienky, ako nám svojím rozvrhnutím a niektorými vlastnosťami nepríjemne strpčil život pri inštalácii. Našťastie, keď už bolo všetko pozapájané a mohli sme sa poobzerať v BIOS-e a v nastaveniach, doska Z170-K z toho nevyšla až tak zle. Je pravda, že viaceré veci by sme si na nej vedeli predstaviť lepšie alebo kvalitnejšie, ale ako odrazový mostík pre LGA 1151 čipset bohato postačí. A hoci Asus zaručoval päťnásobnú ochranu a všetko vybavenie nutné na bezpečné taktovanie, akosi sme sa nevedeli prinútiť riskovať a radšej sme sa príliš nebláznili. Aj tak sme si užívali na procesore i7-6700K stabilných 4,5GHz pri 1,3V. Takže kto si myslí, že si vystačí so základnou funkcionalitou a poteší ho navyše USB 3.1 typ C a jeden M.2 konektor, môže kúpou tejto dosky ušetriť aj 50 eur, ktoré by musel zaplatiť za bohatšie vybavené výrobky v kvalitnejšom prevedení. Ak ale plánujete skladať počítač, ktorý sa bude častejšie prenášať, a chcete si byť istí všetkými komponentmi, radšej sa pozrite na kvalitnejšie varianty, či už od spoločnosti Asus, alebo od iných výrobcov, ktorých ceny začínajú na hranici 180 eur.

Klady

 • Farebná kombinácia
 • LED podsvietenie

Zápory

 • Prehýbanie
 • Kvalita prevedenia
 • Počet a rozvrhnutie napájania ventilátorov

Informácie o produkte

Asus Z170-K 2015

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 224 mm
 • Výška: 305 mm
 • Orientačná cena: 130 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska:
 • Procesor:
 • Pamäť:
 • Chladenie procesora:
 • Pevný disk:
 • Grafická karta:
 • Zdroj:
 • Skrinka:
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk