Cherry Stream 3.0 - Recenzia

Cherry Stream 3.0 - Recenzia

 

Počítač. To je skrinka, monitor a periférie. Každý z týchto komponentov je sám o sebe dôležitý, ale aj keby ste mali ten najnadupanejší hardvér, bez tých správnych ovládacích prvkov – klávesnicu a myši – by bol takmer na nič.

Od bežného browsovania po internete až po behanie po bojisku, prácu s počítačmi si hlavne bez klávesníc neviem predstaviť.

Tentoraz mi pod ruky zavítal výrobok od spoločnosti, ktorá sa na poli klávesníc teší takmer legendárnemu štatútu. Profi hráči, ale aj ľudia, ktorí veľa píšu a ktorí sa naozaj potrebujú spoľahnúť na svoj hardvér, takmer bez výnimky siahajú po klávesniciach vybavených mechanickými spínačmi od spoločnosti Cherry. Ja sám nie som žiadnou výnimkou, takže už dlhší čas pracujem s klávesnicou FUNC KB-460, osadenou spínačmi Cherry MX Blue, a nedokážem si ju vynachváliť. Keď som si o klávesnici Cherry Stream 3.0 zisťoval základné informácie, bol som prekvapený, že nejde o mechanický kúsok. Klávesy fungujú na princípe SX Switch, teda plastových nožničkách v spojení s gumenými pružinami, ktoré zabezpečujú odpor a návrat kláves do pôvodnej polohy. Tento typ kláves sa dá nájsť hlavne v notebookových klávesniciach a nízko profilových kúskoch, akým je práve Stream 3.0.

Obal a jeho obsah

Balenie klávesnice je celkom všedné. Biela krabica, na prednej strane zobrazená klávesnica v celej svojej plochej kráse. Základné informácie sú na strane zadnej. Z obalu som získal dojem, že sa v ňom neukrýva ultra prémiový výrobok ani produkt, ktorý sa snaží osloviť tínedžerov milujúcich blikajúce svetielka, ale pracovný ťahúň, ktorý pomôže pri napísaní niekoľko stranovej práce a potom ešte podľa potreby dokáže zabezpečiť výhru v nejakej tej hre. Čo sa týka obsahu, bolo balenie pestrejšie, obsahuje malý manuál a plastovým obalom chránenú klávesnicu, dýchajúcu kvalitou.

Prvé dojmy a spracovanie

Hneď prvá interakcia s Cherry Stream 3.0 sa niesla v pozitívnom duchu. Kvalita – od váhy, cez odpor a takmer nepočuteľné kliknutie pri stlačení až po povrch kláves, akoby hovorili „nemecká precíznosť“. Klávesnica je pritom na počudovanie ťažká, váži takmer jedno kilo a keďže je celý povrch plastový, tušil som, že za tým stojí vnútri ukrytý kovový plát slúžiaci ako podložka pre klávesy. Jediným sklamaním bol iba USB kábel, slúžiaci na pripojenie klávesnice k počítaču. Zdal sa mi mierne tenší a na rozdiel od väčšiny dostupných produktov nebol opletaný. Pri používaní som si preto dával oveľa väčší pozor pri prekladaní a prenášaní, aj keď som, našťastie, nepostrehol žiadnu blížiacu sa katastrofu. Potvrdzujú to aj vyhlásenia Cherry, že klávesnici neublíži ani bližšie stretnutie s rozličnými tekutinami. Radšej som sa to neskúšal overiť, ale je príjemné žiť s pocitom, že ten pohár s perlivým nápojom nemusím mať na druhej strane miestnosti. No nie bezvýhradne, totiž akékoľvek znečistenie sýtenými alebo sladenými nápojmi dokáže mať vplyv na funkčnosť klávesníc aj bez ich skratovania. Z vlastnej skúsenosti musím povedať, že ak sa niektoré tlačidlá kvôli prítomnosti sladkého nánosu zdvíhajú pomalšie ako iné, je to naozaj neznesiteľné.

Vizuál a rozvrhnutie

Klávesnica sa predáva v dvoch farebných variantoch, šedo-bielej a čiernej. Ja som mal k dispozícii čierny variant, ktorý je vskutku vkusný. Plast, z ktorého je klávesnica vyrobená, a hlavne povrchová úprava sa nedá definovať inak ako spojenie toho najlepšieho medzi matným a lesklým prevedením s jemne zdrsneným povrchom. Takisto oceňujem fakt, že písmo na tlačidlách nie je iba obyčajným náterom, ale je spojením laserovej tlače s ABS povrchom, čo zaručuje takmer neprekonateľnú odolnosť voči oteru z dôvodu prílišného používania. Takto sú písmená jasne čitateľné a určite vydržia dlhšie ako brušká prstov bežného používateľa. Za celú dobu používania nevšimol akúkoľvek tvorbu odtlačkov, alebo prílišný kontrast nečistôt. Samotné rozvrhnutie tlačidiel je štandardné, typu L2, takže sa jej používatelia môžu tešiť na oddelenú numerickú časť, šípky umiestnené pod tlačidlami funkcií ako delete a insert a na svojich separátnych miestach sú aj všetky mäkčene a dĺžne. Potešila ma aj integrácia multimediálnych tlačidiel ovládajúcich zvuk a funkcie dopredu, stop a dozadu, ktoré sa nachádzajú na úplnom vrchu klávesnice. Vďaka svojmu umiestneniu sú tak v bezpečí pred náhodným stlačením, ale stále dostatočne blízko, aby ich používanie nebolo nepríjemné.

Ergonómia

Ako používateľ, ktorý si už dávno zvykol na používanie mechanickej klávesnice, som pristupoval k tejto klávesnici s miernou skepsou. Prečo vlastne spoločnosť, ktorá je svetoznáma vďaka mechanickým spínačom vyrába aj klávesnice s gumovým systémom? Na(ne)šťastie sa práci s inými typmi kláves stále nedá vyhnúť úplne, keďže notebooky osadené mechanickými klávesmi sa dajú zatiaľ spočítať na prstoch jednej ruky a v bežných firmách obhájite výdavky spojené aj s tými najlacnejšími mechanickými kúskami veľmi ťažko. Na počudovanie bola pocitová odozva Cherry Stream 3.0 viac ako príjemná a ani pri dlhšom používaní som nerozmýšľal nad pripojením mojej overenej mechanickej spoločníčky. Na čo som si musel zvykať trošku dlhšie, je absencia podsvietenia, no pri bežnom používaní mi to až tak nevadilo. Klávesy sú dostatočne rozmerné, takže po prvotnom navyknutí nedochádzalo k takmer žiadnym omylom alebo stlačeniam zlého klávesu. Takisto musím vyzdvihnúť hlučnosť, respektíve tichosť. Pri písaní na mojej súkromnej klávesnici som si síce zvykol a naučil sa milovať ich počuteľné klikanie, keď som si ju ale párkrát vzal do práce, bolo mi slušne vysvetlené, že si ten samopal mám vziať tam, odkiaľ som ho vzal. Stream 3.0 je dostatočne tichá, stále však poskytuje jemnú a príjemnú zvukovú odozvu, hlavne pri rýchlejšom a razantnejšom písaní.

Naše hodnotenie

Tak ako som nevedel, čo presne od Cherry Stream 3.0 očakávať, tak som bol touto klávesnicou unesený. Nestáva sa predsa každý deň, že by výrobok využívajúci horší systém oslovil ľudí zvyknutých na „to lepšie“. O to viac som bol prekvapený, ako rýchlo mi prirástla k srdcu, aj keď som stále presvedčený o nadradenosti mechanických klávesníc. Kvalitný výrobok sa nezaprie a Stream 3.0 v sebe spája to najlepšie zo sveta nemechanických spínačov. Váha, povrchová úprava a pocit z materiálu, absencia únavy pri dlhšom písaní a cenová dostupnosť pre mňa z tejto klávesnice urobila favorita na používanie v práci aj doma. Niet divu, že predchodca tohto modelu s označením Cherry XT bol najpredávanejším výrobkom spoločnosti. Ak vám záleží na ergonómii a preferujete klávesnice s nízkym zdvihom tlačidiel, lepšiu a dostupnejšiu alternatívu asi nezoženiete.

Klady

 • Povrch
 • Kvalitné spracovanie
 • Odozva a pocit pri písaní
 • Odolnosť voči poliatiu
 • Multimediálne klávesy
 • Rozvrhnutie a rozmery kláves

Zápory

 • Absencia podsvietenia

Informácie o produkte

Cherry Stream 3.0 2015

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 472 mm
 • Výška: 186 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 18 mm
 • Hmotnosť: 940 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 26 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cherry

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk