HP Pavilion Gaming 15 - Recenzia

HP Pavilion Gaming 15 - Recenzia

Herných notebookov je dnes na trhu veľké množstvo, od ultratenkých elegánov až po herné monštrá, ktoré výkonom konkurujú aj tým najvýkonnejším desktopom. Ako si v našej recenzii poradí tento herný stroj od Hewlett-Packard?

Balenie

Nebyť loga HP, pravdepodobne by ste kartónovú škatuľu neodlíši od škatúľ iných spoločností. Po otvorení tejto škatule som bol príjemne prekvapený, že na mňa nevyletelo nespočetné množstvo letákov ani iných zbytočností. Okrem samotného notebooku, uloženého v dvoch veľkých koncovkách z tvrdej peny, batérie a 90W napájacieho adaptéru v samostatnej škatuľke sa v škatuli nachádzali iba krátke inštalačné pokyny. Nič zásadné tu nechýba, nič zbytočné tu nie je navyše.

Dizajn a konštrukcia

Pred jeho otvorením by ste mali asi problém zistiť, že ide o hráčsky notebook. Plastová konštrukcia a zadný kryt displeja z matného plastu sú veľmi podobné obyčajným HP notebookom. Jediné, čo by mohlo naznačiť, že je to herný stroj, sú zelené gumové nohy a množstvo vetracích otvorov na spodnej strane notebooku. Po otvorení ho prezrádza hlavne povrch z lesklého plastu so zeleným šesťuholníkovým vzorom a zelená podsvietená klávesnica. Aj keď je celý notebook z plastu, nikde nič nevŕzga, nepraská, a notebook celkovo pôsobí veľmi kvalitne.

Čo sa rozhraní týka, notebook má trojicu USB portov, z ktorých dva sú USB 3.0 a jeden je USB 2.0. Na pravej strane sa nachádza jeden USB 3.0 port, HDMI, Kensington zámok, diódy zapnutia notebooku a aktivity diskov, 3,5mm combo audio jack a výduch ventilátora. Na ľavej strane sa nachádzajú zvyšné dva USB porty (jeden 3.0, druhý 2.0), 100Mb/s ethernetový port, čítačka pamäťových kariet SD (SD, SDHC, SDXC), port na napájanie a DVD+/-RW mechanika. Bezdrôtová komunikácia je zabezpečená pomocou 802.11a/b/g/n/ac WiFi karty a Bluetooth 4.0. Jediné, čo by sa dalo notebooku v tejto kategórii vytknúť, je maličkosť – v hrane idúcej okolo spodného dielu by sa časom mohli nahromadiť nečistoty. Rozmery notebooku sú 38,45×26,51×2,88cm a jeho hmotnosť je 2,3kg.

Displej

HP Pavilion Gaming 15, ako už názov napovedá, disponuje 15,6-palcovým matným AntiGlare displejom s Full HD rozlíšením a WLED podsvietením. Tento displej je ostrý, má dobré farby a veľmi dobré pozorovacie uhly. Rám displeja ukrýva integrovanú HP TrueVision HD 720p webkameru a mikrofóny a aj keď je trošku hrubší, vynahrádza to svojou pevnosťou a neohne sa, pokiaľ sa o to naozaj nesnažíte.

Klávesnica a touchpad

Klávesnica disponuje numerickou časťou a zeleným podsvietením. Podsvietenie oceníte najmä v tmavých priestoroch a v noci, no uvítal by som viacero úrovní podsvietenia. F-klávesy fungujú neštandardne, napr. pri stlačení klávesy F5 sa zapne/vypne podsvietenie klávesnice a pri stlačení kombinácie Fn+F5 systém zaregistruje stlačenie klávesy F5. Užitočné, ak potrebujete zvýšiť hlasitosť pri pozeraní videa či filmu, ale dosť iritujúce, ak chcete v zápale boja zmeniť pozíciu vo vozidle. Jednotlivé klávesy sú príjemné na dotyk, majú dobrú dráhu stlačenia, no klávesnica nie je bez problémov. Šípky hore a dole sú len polovičnej výšky, na čo sa síce dá časom zvyknúť, no pre niektorých ľudí to môže byť veľká nevýhoda. No to nie je to najzávažnejšie. Počas dlhšieho hrania sa z času na čas klávesy zasekávali, čo nie je nič príjemné, najmä ak hráte nejakú precíznu plošinovku a kláves sa vám zasekne v najnevhodnejšej chvíli.

Touchpad je jednodielny, osadený mierne vľavo od stredu. Tlačidlá myši nie sú oddelené od kurzorovej časti. S touchpadom sa pracuje bezproblémovo, podporuje ovládanie gestami a klikanie tlačidiel je tiché, čo sa od notebooku tejto cenovej kategórie automaticky očakáva.

Hardvér a výkon

Testovaný notebook disponuje štvorjadrovým procesorom Intel Core i5-6300HQ najnovšej architektúry Skylake s pracovnou frekvenciou 2,3GHz a Turbo Boost frekvenciou 3,2GHz. Notebook disponuje 8GB 1600MHz DDR3L operačnej pamäte (1× 8GB) a dvoma slotmi s možnosťou zvýšenia až na 16GB. Trochu zamrzelo použitie DDR3L namiesto DDR4, ktorú tento procesor takisto podporuje, ale pri hraní je v tom zanedbateľný rozdiel. Zvuk zabezpečujú stereo reproduktory Bang & Olufsen nad klávesnicou, ktorých zvuk je celkom slušný vzhľadom na notebookové reproduktory. Kvalitným slúchadlám sa to, samozrejme, nevyrovná, ale sú dostačujúce. Grafický výkon zabezpečuje dedikovaný čip NVIDIA Geforce GTX 950M architektúry Maxwell s 4GB pamäťou s viac ako dostačujúcou kapacitou, no, bohužiaľ, len typu DDR3L, ktorá je jasným bottleneckom tejto karty.

Nechápem, prečo v roku 2016 vôbec existuje herná grafická karta s DDR3 pamäťou. Ja osobne by som preferoval 2GB GDDR5, čo by podľa mňa dostačovalo kapacitne a aj grafický výkon by bol väčší. So spustením aj tých najnovších hier by ste nemali mať problémy, no hrať všetko na ultra detailoch neočakávajte. Notebook obsahuje DVD mechaniku, no či ju v dnešnej dobe digitálnej distribúcie hier niekto využije, je viac ako otázne.

Ďalej sú k dispozícii ďalšie dva varianty, veľmi podobné tomuto, a to o 40€ lacnejší variant bez SSD disku a o 60€ drahší variant s Intel Core i7-6700HQ procesorom. Notebook sme otestovali Cinebench_R15, Unigine Heaven, Unigine Valley, 3DMARK Firestrike a 3DMARK Sky Diver benchmarkmi. Hry boli testované na 1080p rozlíšení s vypnutým Motion Blur, FOV 90 a Battlefield 3 na ultra detailoch, Battlefield 4 na medium detailoch, Plants vs. Zombies Garden Warfare na medium detailoch a Titanfall na najvyšších detailoch. Na zaznamenávanie FPS bol použitý softvér Fraps.

Pre operačný systém a zopár programov je tu 128GB M.2 SSD, ktorý napomáha rýchlemu chodu OS a pre hry a iné veľké dáta je tu 1TB 5400rpm klasický platňový disk.

Batéria

Vymeniteľná batéria s kapacitou 48Wh, resp. 3030mAh, sa nachádza v zadnej časti notebooku. Táto relatívne malá kapacita bohato postačí na pár hodín surfovania po webe, no na hranie určite treba zapojiť notebook do siete. Výmena batérie je jednoduchá, no pre mňa osobne trochu neintuitívna, po uvoľnení dvoch posuvných zámkov sa totižto nevyberá vysunutím dozadu, ale vyklopením do dolnej strany.

Operačný systém

Predinštalovaným operačným systémom je najnovší Windows 10 v 64-bitovej verzii. HP k tomu pridalo ešte Unigine Heaven a Valley Benchmarky, no aj zopár HP aplikácií. Týchto však, našťastie, nie je veľa a nijako závažne neovplyvňujú používanie notebooku, teda, osobne som počas jeho používania na žiaden bloatware nenarazil.

Naše hodnotenie

Celkovo ide o veľmi slušný notebook. Dizajnovo je jednoduchší, neštylizuje sa do pozície špičkového herného notebooku. Jeho konštrukcia je síce plastová, ale veľmi kvalitná. Displej je veľmi slušný, matný Full HD, síce v trošku hrubšom ráme, ale to vyvažuje jeho pevnosť a odolnosť. Takisto je veľmi vítaná kombinácia SSD a klasického platňového disku, vďaka čomu je operačný systém rýchly a zároveň máte dostatok miesta na hry a iné dáta. Jedinými sklamaniami sú zasekávajúca sa klávesnica a použitie DDR3L pamäte pre grafickú kartu, čo znateľne znižuje jej výkon oproti GDDR5.

Klady

 • Dizajn
 • Displej
 • SSD + HDD kombinácia
 • Štvorjadrový procesor

Zápory

 • DDR3L pamäť grafiky
 • Klávesnica

Informácie o produkte

HP Pavilion Gaming 15

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 384 mm
 • Výška: 265 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 28 mm
 • Hmotnosť: 2300 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 969 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk