3D svet hier – nVidia 3D Vision

 

Určite si spomeniete na staré sci-fi filmy, kde chlapec so smiešnymi okuliarmi pobehuje po izbe, máva rukami a občas sa potkne o stoličku. Už vtedy si ľudia predstavovali technológie, ktoré by vás odniesli z reality do iného sveta. Dnes sa takáto predstava sčasti stáva realitou, vďaka novým 3D okuliarom od nVidia.

Aj keď je produkt už rok na trhu, až teraz sa dáva na Slovensku do pozornosti, hlavne na rozličných festivaloch či výstavách. Preto sme sa rozhodli v spolupráci s portálom www.notebook.sk pozornejšie preštudovať zákutia 3D technológie na poriadnej mašine a pohľadom hráča.

Aby ste spustili svoj novo zakúpený 3D Vision kit, budete potrebovať hneď niekoľko vecí. Prvou z nich je výkonnejšia grafická karta (minimum GeForce 8800 GT), ktorá rozbehne špeciálne drivery, ako aj 120 Hz monitor. Bez nich táto technológia nefunguje! Akonáhle vlastníte obe potrebné náčinia, smelo môžete zapojiť aj vaše 3D okuliare. Tie pozostávajú zo samotných okuliarov, príslušenstva na zapnutie/vypnutie a zvýšenie/zníženie hĺbky v podobe malej pyramídky a dvoch USB káblov, ktoré tieto prístroje nabíjajú. Zároveň dostanete vymeniteľné nosné ,,držiaky“, ktoré zodpovedajú každej tvári, pre fixáciu na hlave.

Po nainštalovaní software-u a driverov sa konečne začíname ponárať do 3D sveta. Jednoduchý program vám ponastavuje všetko, čo k využívaniu okuliarov potrebujete, zároveň vysvetlí jednoduché ovládanie pre nastavenie pre vás vhodného obrazu. Akonáhle ste hotoví, váš počítač je pripravený na využívanie produktu.

Absolútnym prekvapením a šokom pre vás bude fakt, že v 3D stereo rozbehnete aj tie najstaršie hry s 3D pohľadom. Vision totiž podporuje vyše 350 hier z posledných 10 rokov a zároveň hodnotí kvalitu celého zobrazenia od Excelent po Not recomended (Nie je potrebné zakúpiť špeciálne 3D hry). Celý princíp je založený na skutočnom 3D v hrách a klamlivých 2D efektov, ktoré na obrazovke vyzerajú 3D. Ako príklad môžem spomenúť klamlivé 2D textúry vo WoW, kde zem pôsobila hrboľato, no pri pohľade z tupého uhlu bolo vidno len plochú cestu. Ak vás zaujíma kvalita vášho obľúbeného titulu v 3D, kliknite sem.

Ako ale pôsobí technológia na oči? Na začiatku zle. Počas prvej polhodinky bez oddychu vás rozbolia oči, tak isto hĺbku obrazu nenastavíte viac, ako na 15%, našťastie sa vaše oči po čase adaptujú a postupne si ani neuvedomíte, že okuliare nosíte. To isté platí aj pre hĺbku obrazu, ktorú je možné už po týždni zapnúť na 50% bez hrozby bolesti očí.

Samotné hranie hier je taktiež spočiatku kontroverzné. Zvykať si nebudú len vaše oči, ale aj vaša orientácia. Pri hraní FPS si chvíľu zvykáte na zameriavač (v niektorých hrách je potrebné zapnúť špeciálny zameriavač sprístupnený v paneli s nástrojmi pre Vision), ktorý je zvyčajne ,,nalepený“ na obrazovke, zatiaľ čo vaša zbraň v plnom 3D sa zobrazuje hlbšie v monitore. Taktiež pri hraní stratégii, či iných hier s využívaním myšky budete chvíľu dezorientovaní a zvykať si budete na najzákladnejšie označovacie úkony (kliknúť na jednotku, zamerať v štvorci atd...). Azda najlepšie sa hrajú akčné hry z pohľadu tretej osoby, ktoré nemajú, či majú len veľmi malý hub. Avšak po týždni hrania ani nezaregistrujete, že ste mali nejaké problémy.

3D Vision má jednu nevýhodu. Je ňou záťaž na grafické karty. Akonáhle zapnete 3D Vision v hre, vaša grafická karta začne vytvárať 2 rovnaké obrazy, každý z iného úhlu, čo má za následok zníženie framerate-u na polovicu. Je to problém hlavne u FPS s dobrou grafikou (zo 60 FPS na 30), kde svoju 60-ku potrebujete. Ak vlastníte naozaj vymakaný počítač, pod 30 FPS by vám ani tie najvýkonnejšie tituly nemali klesnúť.

U filmov je to ale bohužiaľ iné. Aj keď je možné prehrávať 3D filmy s pomocou okuliarov, na rozdiel od hier, je potrebné zakúpiť špeciálnu 3D verziu filmu. Samotný program nie je schopný skonvertovať 2D film, ani 2D fotografie. Avšak na trhu sa objavili už prvé „domáce“3D fotoaparáty, ktorých fotky je možné na počítači prezerať.

Preto, ak ste priaznivcami krásnej grafiky a nových technológii, neváhajte. Atmosféra hier naberá neskutočné rozmery, hlavne u hororových titulov, akčných hier a hier s krásnou grafikou. Produkt je dostupný pre všetky novšie zostavy (myslené od 2 ročných zostáv), 120 Hz monitory nie sú o moc drahšie, ako klasické a celý balík u nás dostanete do 150 Euro. Ak vás už nebaví chodiť na 3D do kina, vyskúšajte si ho rovno doma.

Na záver snáď dodáme, že na spomínanej zostave sme vyskúšali hry ako: Battlefield: Bad Company 2, Metro 2033, Dawn of War 2: Chaos Rising, James Cameron's Avatar: The Game a Supreme Commander 2. Všetky spomenuté hry si môžete prísť osobne vyskúšať aj vy, na recenzovanej zostave priamo na Notebook EXPO, ktorá bude trvať len jeden deň, a to 10. apríla 2010 v hoteli Crowne Plaza v Bratislave už od 9:00.

{gallery}/recenzie/3dzostava/{/gallery}

Parametre zostavy zapožičané portálom www.notebook.sk:

MB: ASUS MAXIMUS III FORMULA soc.1156 P55 DDR3 ATX 3xPCIe RAID FW eSATA GL
CPU: Intel® Core™i7-870 processor, 2,93GHz,8MB,1333MHz,LGA1156 BOX
RAM: 2 x 2GB . 1600MHz. CL8 Hyper X..Kingston XMP, DDR 3
Grafická karta: 2x do SLI - MSI NVIDIA N285GTX SUPERPIPE
3D Okuliare: NVIDIA GeForce 3D Vision Kit
HDD: Intel® X25-M SATA Solid State Drive, 80GB-SYSTEM +2xSATA (RAID0)
Myš: Logitech® Gaming Mouse G500
Klávesnica: Logitech® G110 Gaming Keyboard
Monitor: Samsung 2233RZ . 22"W LCD s 3D technológiou

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk