Acer Predator 15 - Recenzia

Acer Predator 15 - Recenzia

 

Spoločnosť Acer sa nikdy nezameriavala na hráčov. Aj tie ich najvýkonnejšie notebooky alebo desktopy sa dali označiť ako multimediálne. To sa však v uplynulom roku zmenilo. Acer prišiel s radom Predator, ktorý je cielený predovšetkým na už spomínanú kategóriu používateľov. My sme mali možnosť otestovať notebook Predator15. Ako dopadla premiéra Aceru na tomto poli?

Balenie

Už pri prvom uchopení krabice pocítite, že sa v nej naozaj nachádza ozajstný predátor. Spolu s ním v nej nájdete aj 200W napájací zdroj a menší papierový obal s príslušenstvom. V ňom nemilo prekvapí absencia disku s ovládačmi, ktoré sa pri prípadnej reinštalácii systému určite zídu. Poteší však prítomnosť špeciálneho prídavného ventilátora, ktorý je možné vložiť do slotu pre optickú mechaniku a zvýšiť tak účinnosť chladenia.

Dizajn a konštrukcia

Ak nie ste v segmente herných notebookov zorientovaní, určite si Predatora pri prvom pohľade pomýlite s herným notebookom Asus zo série R.O.G. Bohužiaľ, ani to nezachraňuje celkový dojem z dizajnu. Inak povedané, je fádny a neprináša v tomto segmente nič nové. Na niektorých používateľov môže celkové podsvietenie pôsobiť príliš agresívne. Pre tých je ideálnou voľbou model V17 Nitro Black Edition, ktorý je síce o niečo menej výkonnejší, no jeho výkon je stále dostatočný a dizajn je elegantnejší. A, samozrejme, je aj ľahší. Predatorova váha, ktorá je 3,5kg, z neho nerobí práve prenosného spoločníka. Je veľká škoda, že Aceru sa váhu nepodarilo dostať pod hranicu 3kg, aby sa mohol v tomto ohľade porovnávať s ostatnými hráčmi na trhu.

Notebook je vyhotovený kompletne z plastu, to mu ale neuberá na pevnosti. Plast je zároveň jemne pogumovaný, takže nehrozí, že vám ruky pri písaní ľahko skĺznu zo základne. Základňa sa ani pri uchopení za roh jednou rukou nedeformovala. V každom prípade, Acer mohol vyrobiť aspoň veko displeja z kovu. Pri súčasnom vyhotovení je panel displeja chránený nedostatočne a už pri malom vyvinutom tlaku je možné pozorovať výraznú deformáciu obrazu.

Pri notebookoch tohto typu je zvykom, že konektorová výbava je veľmi bohatá. Konkrétne v pravej hrane sa našlo miesto pre dva USB 3.0 porty, USB Type-C port, HDMI a DisplayPort výstupy a Ethernet. Na druhej strane potom nájdete ďalšie dva USB 3.0 porty, zvukový vstup a výstup, čítačku kariet a vstup pre napájanie, ktorý je umiestnený veľmi nešťastne. V prípade, že je notebook zapojený v sieti, výrazne komplikuje prístup k susediacim USB portom.

Displej

15,6-palcový panel ponúka rozlíšenie FullHD (1920×1080px) a vďaka zobrazovacej technológii IPS sú jeho pozorovacie uhly vynikajúce. Niektorým ortodoxným hráčom môže jeho prítomnosť prekážať, keďže IPS panely majú vyššiu odozvu ako klasické TN panely, ktoré však zároveň trpia deformáciou farieb pri vyšších pozorovacích uhloch. Matné prevedenie zaručuje minimálne odlesky aj pri priamom slnečnom žiarení. Podanie farieb je tiež na skvelej úrovni a celkovo je displej jedným z najväčších lákadiel notebooku.

Klávesnica a touchpad

Písanie na klávesnici je pohodlné, zdvih kláves priam ideálny, prítomnosť numerickej časti príjemným bonusom, no ako celok ju degraduje červené podsvietenie ľavej časti. Pôsobí síce efektne, no v noci ho budú vaše oči preklínať. Nielenže sú popisy tlačidiel takmer nečitateľné, navyše už spomínaná červená farba v tmavom prostredí neskutočne ťahá oči, na rozdiel od modrej, ktorá podsvieťuje numerický blok. Nie je možná ani jeho regulácia.

Intenzívne používanie touchapdu je prakticky nemožné. Jeho povrchová úprava je veľmi dobrá, bohužiaľ, sústavné vynechávanie pohybov a neistý klik tlačidiel pod ním ho predurčujú na používanie len v núdzových situáciách.

Hardvér a výkon

Predator nezískal svoje označenie len tak. V jeho tele sa skrýva naozajstný dravec v podobe procesora Intel Core i7 6700HQ, ktorý disponuje štyrmi fyzickými jadrami s taktom 2,5GHz a možnosťou okamžitého pretaktovania vďaka technológii TurboBoost až na 3,5GHz. Nanešťastie, táto hodnota je v prípade Predatora len teoretická. Kvôli nedostatočnému chladeniu procesora bola maximálna dosiahnutá hodnota počas testovania 3,0GHz. Viac však znepokojuje samotná teplota procesora. Tá sa pri plnej záťaži vyšplhala na astronomickú hodnotu 95°C. Ak zoberieme do úvahy časom sa zhoršujúcu vrstvu teplovodivej pasty medzi procesorom a chladičom, môžeme sa iba domnievať, aké teploty bude procesor dosahovať po dvoch rokoch používania.

Našťastie, týmto nedostatkom netrpí grafická karta, ktorá je v notebooku zastúpená modelom NVIDIA GeForce GTX 980M so 4GB dedikovanej pamäte. Teplota jadra, či už pri klasických benchmarkoch, alebo benchmarkoch zameraných na stabilitu pri maximálnom využití, neprekročila hranicu 70°C. Zásluhu na tom má predovšetkým prídavný ventilátor. Tieto dva komponenty dopĺňa 16GB operačnej pamäte. Takéto množstvo je plne dostačujúce na náročné hranie aj na strih videa.

Notebook bol podrobený viacerým testovacím benchmarkom, ktoré ukázali, že v mohutnom tele sa ukrýva naozaj výkonná kombinácia komponentov. Cinebench síce potvrdil, že oproti klasickým desktopovým procesorom z radu Core i7 je mobilná verzia podstatne slabšia, no na pomery notebookov ide o špičku. Pri grafických benchmarkoch sa zopakoval rovnaký scenár ako pri benchmarkoch procesora. Väčšinu z vás ale zaujímajú reálne herné testy. Tie prebiehali v trojici hier Grid2, Hitman: Absolution a Assassin's Creed: Syndicate. Zatiaľ čo prvé dva tituly boli hrateľné aj na Ultra nastaveniach, Assassin's Creed: Syndicate mal už pri tomto type nastavení problém s frame-ratom.

V notebooku sa nachádzajú rovno dve úložné jednotky. SSD disk je navyše pripojený cez PCIe zbernicu, takže jeho rýchlosť je veľká. Druhý, klasický platňový, 1TB disk vám zase skvele poslúži na uloženie dát, ako napríklad filmov, hudby alebo fotografie.

Batéria

Kapacita akumulátora, 98Wh, sa na prvý pohľad môže zdať ako gigantická, no ak začnete využívať  výkonový potenciál notebooku naplno, s viac ako jeden a pol hodinou používania nepočítajte. Čo sa týka nenáročného prehliadania webu alebo úpravy kancelárskych dokumentov, tak je na tom notebook s výdržou lepšie. K pripojeniu adaptéra vás vyzve po šiestich hodinách, čo je na notebook tohto typu uspokojivý výsledok.

Operačný systém

Predator je dodávaný s operačným systémom Windows10 Home, ktorý je doplnený o aplikácie výrobcu. Tie bývajú väčšinou tŕňom v oku mnohých používateľov, ale v prípade tohto notebooku sú naozaj užitočné. Aplikácia Predator Sense spravuje vaše klávesové skratky, makrá a priraďovanie rôznych špeciálnych funkcií a systémových profilov k funkčným tlačidlám. Nástroj Acer DustDefender zase pravidelným uvedením hlavných ventilátorov do reverzného smeru zabraňuje usadzovaniu nepriateľa každej elektroniky – prachu. Pre efektívnu správu siete je k dispozícii aplikácia Killer Network Manager. V nej máte prehľad, ktorá aplikácia využíva najviac dátových prenosov a aj štatistiky o histórii vašich pripojení do rôznych sietí. Poslednou je Acer Care Center, ktorá je užitočná hlavne pri vymazávaní dočasných súborov alebo zálohovaní systému. Všetky aplikácie plnia svoj účel skvelo, čo sa v určitých situáciách nedalo povedať o systéme Windows10. Fakt, že sa niekedy vypínal skoro tridsať sekúnd, je ešte s privretými očami akceptovateľný, no hráči určite nebudú chápať, že „užitočná” notifikácia o novej verzii Office2016 vás automaticky počas hrania presmeruje na pracovnú plochu.

Naše hodnotenie

Acer Predator15 je vcelku vydareným vstupom Aceru na pole herných notebookov. Samozrejme, pôrodné bolesti sa našli, no je len na vás, či mu to odpustíte, alebo nie. Tou najzávažnejšou je podľa nás horšie chladenie procesora, ktoré môžete v súčasnosti ignorovať, no v budúcnosti môže tento nedostatok spôsobovať výrazné problémy. Na druhú stranu, herný výkon je vynikajúci a GeForce GTX980M si poradila aj s najnovším titulom Assassins Creed: Syndicate. Oceníte taktiež užitočný doplnkový softvér od výrobcu.

Klady

 • skvelý výkon ako CPU tak GPU
 • matný displej s dobrými pozorovacími uhlami a podaním farieb
 • súbor nástrojov od výrobcu
 • extra ventilátor v balení
 • konektorová výbava
 • výdrž pri bežnej práci

Zápory

 • nedostatočné chladenie procesora
 • slabá ochrana displeja
 • absencia regulácie podsvietenia klávesnice
 • vyššia hmotnosť

Informácie o produkte

Acer Predator 15 2016

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 391 mm
 • Výška: 299 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 39 mm
 • Hmotnosť: 3500 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 2100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Zobraziť viac

Korekcia: Majka Danihelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk