NZXT Sentry 3 - Recenzia

NZXT Sentry 3 - Recenzia

 

NZXT. Táto značka nepredstavuje iba počítačové skrinky, zdroje a chladenie. Celkom logicky ponúka NZXT aj doplnky, ktoré dokážu počítačovým nadšencom zjednodušiť život, alebo ich zostavu odlíšiť od tých bežných. Či už ide o interné ovládače, ktoré sa dajú nastavovať softvérovo, alebo už overené hmatateľné tlačidlá pasujúce do 5.25 šachiet, možnosť priameho rozkazovania komponentom v počítači nie je nikdy na zahodenie. Tentoraz do redakcie zavítala pomerne malá krabička obsahujúca NZXT Sentry 3, ktorý je najnovším hardvérovým ovládačom ventilátorov od tejto spoločnosti.

Obal a jeho obsah

Na prvý pohľad progresívny dizajn plný šikmých uhlov a ostrých hrán, ladený v kombinácii čiernej a modrej ulahodí oku väčšine ľudí, aj keď by sa určite uchytili aj iné farebné kombinácie. Na škatuli je veľmi prehľadne spomenuté všetko, čo Sentry 3 dokáže a proti čomu ochráni, ale keďže nejde o švajčiarsky nožík, ale o zariadenie s jedným účelom, po pár minútach už nebolo čo čítať, a tak som radšej pozrel dnu. V balení sa toho nenachádza príliš veľa, takže okrem manuálu, samotnej jednotky, pár skrutiek a pások na uchytenie a káblika tepelného senzoru veľa nečakajte. Sentry 3 ponúka dotykový displej, aj keď už podľa ochrannej fólie vidieť, že nejde o plne dotykový displej, ale na dotyk budú reagovať iba určité miesta. Takmer hneď po rozbalení ma prekvapili a potešili hneď dve veci. Prvou je už spomínaný pribalený tepelný senzor, ktorého výstup sa dá zobraziť na prednom displeji, a druhou možnosť odpojiť tie káble, ktoré akurát nie sú potrebné.

Spracovanie a inštalácia

Sentry 3 je takmer celý vyrobený z plastu, nepočítajúc káble a boky zasúvané do skrinky, ale aj tak sa mu darí pôsobiť kvalitným, až prémiovým dojmom. Celkovo má Sentry 3 až 5 napájacích konektorov a nezáleží na tom, či sú 3- alebo 4-pinové. Treba však poznamenať, že PWM funkcie 4-pinových ventilátorov nedokáže Sentry spracovávať, pretože otáčky ovláda napájacím napätím a nie softvérovo. Spomínané tepelné čidlo, ktoré bolo pri prevoze chránené samostatným plastovým obalom, vyzeralo byť dostatočne odolné, ale podľa rád na internete je najlepšie ho neumiestňovať priamo medzi procesor a tepelný výmenník, ale na stranu, takže tam sa aj ocitlo. Inštalácia Sentry 3 bola nad mieru jednoduchá, išlo iba o otvorenie skrinky, vytiahnutie záslepky 5.25 šachty, uistenie pár skrutiek a zapojenie káblikov od ventilátorov. Nanešťastie, nie každá počítačová skrinka 5.25 šachtu má, hlavne čo sa týka tých modernejších, takže som si nemohol užiť pohľad na Sentry 3 ani v testovacom počítači uloženom v skrinke Fractal Design Define S ani v súkromnom počítači ukrývajúcom sa v NZXT S340. Našťastie, ako správny fanatik ukrývam doma aj pár kúskov staršieho hardvéru, a tak sa po krátkom presune ocitol môj súkromný počítač spolu so Sentry 3 v skrinke Corsair Carbide Spec-01. A môžem úprimne skonštatovať, že som nadobudol pocit, ako by doňho Sentry patrila odjakživa.

Ovládanie a možnosti

Na ovládanie Sentry 3 nie je potrebný žiaden softvér, stačia iba používateľove prsty. Možno by bolo fajn, pridať podporu tohto zariadenia do softvéru CAM, keďže sa v ňom už dajú dolaďovať nastavenia chladenia NZXT Kraken X61 a podsvietenia NZXT Hue+, nie je to ale žiaden nedostatok. Dotyky registruje Sentry lepšie ako podaktoré mobilné telefóny, a hoci ponúka na malom priestore veľa tlačidiel, nemal som problém stlačiť to správne. V ľavom dolnom rohu displeja sa ukrývajú šípky na zmenu rýchlosti ventilátorov, momentálna teplota, dodávaná čidlom a nad ňou rýchlosť vybraného ventilátora. Smerom doprava sa nachádza nastavenie programov (plný výkon, manuálny a tichý režim), obkolesené grafickým prvkom zobrazujúcim relatívnu rýchlosť ventilátorov. Zvyšok displeja zaberá posuvné nastavenie rýchlosti ventilátorov a výber napájacích kanálov, ktorých nastavenia sa majú meniť. A nakoniec sa úplne vpravo ukrýva tlačidlo na vypnutie displeja a druhé na ovládanie zvuku tlačidiel.

Výkon a výhody

Sentry 3 je napájaný cez molex konektor priamo zo zdroja a dokáže napájať až 15W na každom z jeho piatich kanálov. To znamená, že pokiaľ by som bol veľmi bohatý, mohol by som do Sentry 3 pripojiť až 100 ventilátorov Noctua NF-F12. Na(ne)šťastie to nezašlo až do takých extrémov, a tak som si úplne vystačil s dvoma ventilátormi v skrinke a neskôr som do okruhu pridal aj ventilátor zo vzdušného chladenia Cooler Master Hyper 103. Skvelou možnosťou v Sentry 3 je prepojenie viacerých kanálov, ak má napríklad niekto štyri ventilátory v skrinke a nechce sa mu ich ovládať po jednom, jednoducho sa dá nastaviť ich prelinkovanie, takže keď zmeníte otáčky, zmenia sa na všetkých zároveň. V neposlednom rade si Sentry zaslúži pochvalu za zabudovanú ochranu proti výkyvom v napájaní, takže ani ten najväčší fanatik do drahého vetrania sa nebude musieť báť o svoj systém.

Naše hodnotenie

Sentry 3 je kvalitný kúsok počítačového príslušenstva, ktorý má iba jednu nevýhodu. Jeho plnú funkcionalitu a výkon využije iba hŕstka ľudí a kvôli dizajnu si ho kvôli jeho vyššej cene tiež nekúpia žiadne masy. Mať možnosť manuálne prepnúť ventilátory nepodporujúce softvérové ovládanie na nižšie otáčky, keď som napríklad pozeral film a tých pár stupňov navyše mi nevadilo, je naozaj skvelé. Okrem základného nastavenia a testovania som na Sentry takmer zabudol. Ak by som vypol aj podsvietenie displeja, nikto by si ho asi ani v skrinke nevšimol, pokiaľ by som naňho neupozornil. Preto si pred jeho kúpou treba položiť dve zásadné otázky: 1. Mám toľko ventilátorov a potrebujem mať možnosť ich ovládať? a 2. Chcem odlíšiť svoj systém, aby mi ho na LAN párty každý závidel? Ak je odpoveď aspoň na jednu z nich pozitívna, smelo do toho, Sentry 3 určite nesklame. Ak si ale nie ste odpoveďou istí, radšej si peniaze potenciálne minuté na Sentry 3 odložte na budúci upgrade niektorého z dôležitejších komponentov.

Klady

 • jednoduchá inštalácia
 • kvalitné spracovanie
 • výkon a zabudovaná ochrana
 • intuitívne ovládanie
 • možnosť prepojiť ventilátory
 • dizajn

Zápory

 • určené úzkej skupine ľudí
 • ťažko obhájiteľný pomer cena/výkon
 • absencia prepojenia s CAM softvérom

Informácie o produkte

NZXT Sentry 3 2016

 • Kategória: Chladenie
 • Šírka: 129 mm
 • Výška: 31 mm
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 45 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: NZXT

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk