Razer Naga Chroma - Recenzia

Razer Naga Chroma - Recenzia

 

Model Naga Chroma je novým pokračovateľom série Naga, ktorý uzrel svetlo sveta ešte v roku 2009. Za ten čas prešiel, v porovnaní so starším modelom, mnohými zmenami a vylepšeniami.

Balenie

Balenie, resp. jeho obsah je typicky razerovský. Obal nevyzerá luxusne a okrem spomínanej myši v malej papierovej škatuľke nájdete nejaké papieriky s obrázkami a návodmi a dvojicu hadích samolepiek.

Dizajn, prevedenie

Dizajn Nagy Chroma je totožný s modelovou radou Naga 2014. Razer by bol hlúpy, ak by menil podarený a ergonomicky výborný dizajn, vďaka ktorému vám myš sadne do ruky ako uliata. Všetky prsty dosadnú presne tam, kam majú. Palec máte položený na bočnom tlačidlovom paneli s 12-timi tlačidlami, ukazovák a prostredník približne lemujú hrany pravého a ľavého tlačidla, prstenník zase odpočíva na opierke a malíček je približne na bočnej hrane. Na myši sa nachádza celkovo 19 tlačidiel, z toho 12 tlačidiel je umiestnených na bočnom paneli pre palec. Tlačidlá sú od seba dostatočne vzdialené, čo zabraňuje nechcenému stlačeniu iného tlačidla. Zaujímavosťou je rolovacie koliesko, ktoré po naklonení do strán funguje ako scroll smerom nahor alebo nadol. Pod ním sa nachádza dvojica tlačidiel slúžiaca na prepínanie medzi úrovňami DPI.

Na chrbte myši je tradične umiestnené podsvietené logo výrobcu spolu s rolovacím kolieskom a bočnými tlačidlami. Označenie Chroma v modeli napovedá, že myš bude „hrať“ celou škálou farieb, teda približne 16,8 – milióna.
Prevedenie myši je plastové, ladené do matnej čiernej farby. Povrch Nagy je mierne zdrsnený, takže sa vám v ruke nebude šmýkať. USB kábel je 2,1m dlhý a jeho koncovka je pozlátená. Rozmery Nagy sú 119×75×43 mm a hmotnosť 135 g.

Softvér

Herné periférie od Razeru združuje softvér Synapse. Samozrejme, myš funguje aj bez neho, avšak prídete o mnoho funkcií, ktoré ponúka. Medzi tie najbežnejšie patrí vytváranie makier, profilov, ktorých môžete mať v podstate nekonečné množstvo, vytváranie až ôsmich rôznych keymapov v rámci jedného profilu a v neposlednom rade programovanie funkcií pre každé z tlačidiel. Takto vytvorený profil viete následne „spárovať“ s vybraným .exe súborom, teda nejakou konkrétnou hrou alebo programom. Ďalej nechýba nastavenie DPI, akcelerácie a polling rate, o ktorých sa viac dozviete v nasledujúcej kapitole.

Razer Naga umožňuje aj nastavenie podsvietenia. Meniť farbu a efekt môžete nezávisle od seba na koliesku, bočnom paneli s tlačidlami a logu. Každé z nich ponúkne možnosť nastavenia efektu breathing, v rámci ktorého sa môžu striedať dve farby alebo to necháte na random striedaní farieb. Ďalším nastavením je reactive, ktoré reaguje pri stlačení tlačidla. Dĺžku svetelného efektu si môžete nastaviť na krátku, strednú a dlhú. Nasleduje efekt spectrum cycling, ktorý cykluje celé portfólio farieb. Predposledným efektom je static, teda statické podsvietenie. No a nakoniec môžete podsvietenie úplne vypnúť. Každý z efektov umožňuje nastavanie intenzity podsvietenia, teda sa vám nestane, že vám bude myš za tmy, resp. večer vypaľovať oči. Ďalšou šikovnou vecou je vypnutie celého podsvietenia v prípade, že sa vypne monitor, teda napr. pri vypnutí počítača alebo úspornom režime. Ak vlastníte od Razeru aj klávesnicu, viete si aplikovať rovnaké nastavenia podsvietenia pre obe periférie súčasne.

Pre maximalizáciu presnosti Razer ponúka kalibráciu myši v závislosti od podložky, ktorú používate. Na výber máte razerárcke podložky, prípadne si viete podložku od iného výrobcu nakalibrovať pohybom myši po jej povrchu. Okrem toho si viete nastaviť aj zdvih myši.

Veľmi zaujímavou je funkcia Stats, ktorá zaznamenáva údaje ako počet kliknutí, prejdenú vzdialenosť, počet narotovaných centimetrov s kolieskom, zmeny profilov, makier a keymapov. Funkcia takisto počíta herný čas. Súčasťou nej sú tzv. heatmaps, ktoré znázorňujú pohyb myši po monitore alebo oblasti, kde najviac klikáte.

Technické okienko

Razer Naga Chroma je herná myš s novým 5G laserovým senzorom a rozlíšením až 16000DPI. Myš dokáže zachytiť pohyb až 210 palcov za sekundu s maximálnym zrýchlením 50G a odozvou 1ms.

Razer Synapse ponúka možnosť nastavenia polling rate, a to v úrovniach 125, 500 a 1000Hz. Čo sa týka nastavenia DPI, od výroby je prednastavených 5 úrovní – 800, 1800, 4500, 9000 a 16000. Okrem vlastného nastavenia hodnôt DPI si môžete meniť aj množstvo úrovní, v rozmedzí 2 – 5, pričom zvolená úroveň DPI sa zobrazuje na monitore. Takisto je možné meniť aj akceleráciu myši v rozmedzí 0 – 10. Samozrejmosťou je vytváranie vlastných profilov či makier.

Dojmy z používania

Razerahodné. Asi tak by som stručne zhodnotil dojmy z používania tohto hlodavca. Jediným maličkým negatívom je možno trošku hlasnejšie klikanie pravého a ľavého tlačidla, ktoré je počuteľné hlavne pri práci na internete a podobne, to však ale nijak neuberá na kvalitách Nagy. S Nagou sa mi pracovalo veľmi dobre. Po podložke nádherne a presne „lieta“, v ruke sedí veľmi dobre a nekĺže. Majitelia veľkých monitorov ocenia senzitivitu 16000 – DPI, prívržencov MMO žánrov poteší zase 12 programovateľných tlačidiel na paneli pre palec, ku ktorým je pohodlný prístup. Tlačidlá sú rozumne rozdelené s dostatočným odstupom, takže sa vám nestane, že by ste stlačili zlé tlačidlo. Razer Synapse je kapitola sama o sebe, jednoducho perfektný.

Naše hodnotenie

Herná myš Razer Naga Chroma je nový nástupca série, ako sa patrí. Výrobca síce zachoval dizajn z predošlých ročníkov, no najvýznamnejšie zmeny sa udiali vnútri myši, hlavne v podobe pokročilejšieho snímača, umožňujúceho vyššie rozlíšenie. Ja osobne musím vyzdvihnúť opletaný kábel s pozlátenou USB koncovkou, teda predovšetkým jeho dĺžku, ktorá je o pár desiatok centimetrov väčšia, ako býva u konkurencie. Spomínam to preto, pretože sa mi dosť často stávalo, že dĺžka kábla bola pri mojej zostave na hrane. Výbornú myš dopĺňa výborný softvér a jeho funkcie, ktoré umožňujú široké spektrum nastavení. Čerešničkou na torte je podsvietenie, ktoré ponúkne tiež široké možnosti nastavení. Veľa ľudí zrejme odradí cena, no v porovnaní s minuloročnou bezdrôtovou Nagou je podstatne nižšia.

Klady

 • Dizajn, prevedenie
 • Full spectrum podsvietenie
 • Prepracovaný softvér
 • Funkcie, parametre
 • Ergonómia
 • Kábel

Zápory

 • Nič dôležité

Informácie o produkte

Razer Naga Chroma 2016

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 119 mm
 • Výška: 753 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 43 mm
 • Hmotnosť: 135 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Razer

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk