Fractal Design Edison M 650W - Recenzia

Fractal Design Edison M 650W - Recenzia

 

V kruhoch, v ktorých sa pohybujem, sú častou témou počítače. Problémom je, že veľa ľudí pokladajúcich sa za počítačových expertov sa často zameriava len na prestížne komponenty. Tie síce zabezpečujú výkon a rýchlosť pri práci, ale nedokážu fungovať bez dostatočnej podpory tých naozaj dôležitých súčiastok. Ak ste sa rozprávali s niekým o počítačoch, je veľmi pravdepodobné, že prvé otázky sa vždy týkali procesorov, grafických kariet a RAM. Koľkokrát sa vás ale niekto opýtal na zdroj, ktorý všetky tieto komponenty napája?

Na internete sa objavuje veľa odstrašujúcich príbehov o tom, ako sa niekomu uškvaril drahý hardvér len preto, lebo dotyčný bol príliš skúpy priplatiť si za kvalitu. Na druhej strane, ak si niekto kúpi kvalitný zdroj, málokedy o tom píše na internete chválu. Dnes sa dozviete, ako by mal vyzerať kvalitný zdroj, a to vďaka kúsku s menom Fractal Design Edison M a výkonom 650 Wattov.

Obsah balenia a prvé dojmy

Spoločnosť Fractal Design zase raz nesklamala. Škatuľa ladená do čiernej a zlatej farby ukrýva semi-modulárny zdroj zabalený do štýlovej textilnej kapsy. Taktiež obsahuje množstvo konektorov, manuál a pár pomôcok na upratanie káblov. Exteriér zdroja je tak, ako aj ostatné zdroje z ponuky Fractal Design nafarbený na čierno a na vrchnej strane je ozdobený vlysom snehovej vločky. Spodnej strane dominuje 120mm ventilátor, ktorý je pri bežnej inštalácii ukrytý, ale celku dodáva príjemný farebný kontrast. Poteší dĺžka ATX12V kábla, ktorý sa bežne zapája do vrchnej časti matičnej dosky a pri rozmernejších skrinkách je potrebné ho pri niektorých zdrojoch i nadpájať. So zdrojom by ale nemali byť žiadne problémy. Takisto si Edison M alebo skôr Fractal Design zaslúži plusové body za pribalené pásky so suchým zipsom. Nie každá počítačová skrinka totižto ponúka najlepšie možnosti manažovania káblov, a tieto pásky určite prídu vhod.

Semi-modulárnosť a inštalácia

Edison M, tak ako už väčšina moderných zdrojov určených pre náročnejších používateľov, ponúka semi-modularitu, čo znamená, že okrem tých najnutnejších káblov, ktoré vyžaduje drvivá väčšina dnešných matičných dosiek a grafických kariet, sú ostatné voliteľné. Pokiaľ nie sú nutné, netreba ich do zdroja vôbec zapájať. Edison M je dodávaný v štyroch možných výkonnostných variantoch s rôznymi obsahmi káblov. Preto je potrebné si na stránke výrobcu i v obchode skontrolovať, či zdroj, ktorý kupujete, podporuje všetko potrebné na napájanie vášho hardvéru.

V tejto verzii zdroja sú napevno uchytené káble ATX 20+4 pin a ATX12V 4+4 pin na napájanie matičnej dosky a PCI-E 6+2 pin na napájanie grafickej karty. Modulárnych káblov ponúka Edison M viac, a to 2×PCI-E 6+2 pin, 3 x Sata a 2×Molex. Samozrejme, konektorov na týchto kábloch je viac. Čo sa týka inštalácie, tá prebehla bez väčších problémov, až na jednu menšiu nepríjemnosť, ktorou bolo umiestnenie zásuviek pre modulárne káble na úplnom spodku zdroja. Po zasadení do skrinky Fractal Design Define S Window bol prístup pre tieto konektory blokovaný ventilátorom, ktorý je nainštalovaný na spodku za účelom vyfukovania teplého vzduchu. Otáčať zdroj sa mi nechcelo, a tak som sa s problémovým ventilátorom bez väčších výčitiek aspoň nateraz rozlúčil. To iba dokazuje, že pri skladaní počítača je najlepšie si ho i vizuálne predstaviť a ešte pred objednaním či nakúpením komponentov, odstrániť všetky možné konflikty, akokoľvek malé môžu byť.

Hodnotenie 80Plus a komponenty

Čo je 80Plus hodnotenie? V praxi ide o úspešné dokončenie rady testov, ktoré následne udeľujú určitú známku/garanciu, že daný zdroj poskytuje daný výkon pri rozdielnych hodnotách záťaže. Neznamená to však, že zdroj, ktorý nemá hodnotenie 80Plus, je zlý, ale v prípadoch, keď ide o správnu funkcionalitu hardvéru, je lepšie mať isté záruky. Najnižším stupňom je 80Plus Bronze, ktorý ponúkajú napríklad zdroje zo série Integra M. 
Edison M je o dva kroky vpred, preskakuje hodnotenie 80Plus Silver, a zaručuje až 80Plus Gold, čo znamená minimálne 88% efektivitu pri zaťažení 20% i 100%, a dokonca 92% efektivitu pri tej najbežnejšej 50% záťaži.

Edison M takéto výsledky dosahuje vďaka výberu kvalitnej základni, ktorú predstavuje G séria zdrojov od spoločnosti Seasonic a komponentov, ako sú napríklad japonské elektrolytické kondenzátory, ktoré sú zase skvelé v odstraňovaní prílišného elektrického vlnenia.

Naše hodnotenie

Zdroj Fractal Design Edison M si ma za daný čas, čo poháňal výkonný hardvér v testovacom počítači, získal. Hoci zdroj môže odrádzať isté percento záujemcov svojou cenou, za niektoré komponenty je naozaj lepšie si priplatiť. Testovanie nešlo do extrémov, ako napríklad úplne rozobratie či odpajkovanie všetkých komponentov, do akých sa väčšinou púšťajú špecificky zamerané stránky venujúce sa elektronike. No ak túžite po výkonnom zdroji, ktorý ponúka modularitu káblov, bude vám slúžiť veľa rokov a ste ochotní minúť o 20 až 30eur viac ako za menej známe značky, nemusíte už ďalej hľadať.

Klady

 • Kvalitné komponenty
 • Modulárnosť
 • Dizajn hodiaci sa do každej skrinky

Zápory

 • Vyššia cena
 • Umiestnenie zásuviek káblov

Informácie o produkte

Fractal Design Edison M 650W 2016

 • Kategória: Zdroje
 • Šírka: 150 mm
 • Výška: 86 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 150 mm
 • Hmotnosť: 2400 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 120 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska:
 • Procesor:
 • Pamäť:
 • Chladenie procesora:
 • Pevný disk:
 • Grafická karta:
 • Zdroj:
 • Skrinka:
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk