ASUS GL552JX - Recenzia

ASUS GL552JX - Recenzia

 

Keď sa spomenie ASUS ROG, väčšina ľudí si predstaví tie najdrahšie a najvýkonnejšie herné stroje, aké sa dajú kúpiť. Zaslúži si teda ASUS GL552 toto krásne ROG logo? Dozviete sa v recenzii.

Dizajn a konštrukcia

Dizajn je jednoduchý, no fádny, keďže sme takýto základ videli už na predchádzajúcich modeloch od spoločnosti ASUS. Vzhľad notebooku je ale stále atraktívny, hoci by sme privítali i niečo nové. Celé telo notebooku je, bohužiaľ, vyrobené z plastu s rôznymi povrchovými úpravami. Zadná strana displeja obsahuje výraznú textúru, na ktorej prakticky nevidieť odtlačky prstov. Strednej časti krytu dominuje vzhľad brúseného hliníka s červeným podsvieteným ROG logom. Na vnútornej strane sa nachádza matný plast s povrchom, ktorý je veľmi príjemný na dotyk, no odtlačky prstov sú na danom povrchu ako „päsť na oko“ a zbaviť sa ich je veľmi náročné. Pod displejom sa nachádza dvojica malých reproduktorov, ktorých kvalita zvuku rozhodne neoslní, podobne ako aj ich maximálna hlasitosť.

Celkovo je po konštrukčnej stránke notebook spracovaný veľmi dobre. Notebook je pevný. Neprehýbal sa ani v prípadoch, keď sme ho chytili za roh a prenášali. Pevnosť displeja je nižšia, a to z dôvodu plastovej konštrukcie, no rozhodne to nie je žiadna tragédia. Prehýbanie v okolí klávesnice pri silnejšom zatlačení sa taktiež nekonalo. Tuhosť pántov je ideálna a vibrácie pri cestovaní na polohu displeja nemali žiadny efekt. Celkovo je po konštrukčnej stránke notebook spracovaný veľmi dobre. Nemusíte sa teda obávať žiadneho škrípania či vŕzgania.

Konektorová výbava

Rozmiestnenie konektorov je v tomto prípade úplne štandardné. Na ľavej strane sa nachádza nad výduchom chladenia konektor napájania, smerom nadol je zase VGA (D-SUB), HDMI, RJ45 (LAN) a 2×USB 3.0. Na pravej strane sa nachádza Kensington Lock, optická mechanika s podporou DL DVD, USB 2.0 a audio jacky pre mikrofón a slúchadlá. Na prednej strane je už len čítačka pamäťových kariet. Ku konektorovej výbave máme len jednu výhradu, a to tú, že pravá strana by uvítala minimálne ešte jeden konektor USB.

Displej

Notebook disponuje 15,6“ FullHD displejom, ktorý je založený na technológii IPS. Táto technológia má v porovnaní s klasickým TN panelom omnoho živšie podanie farieb, spoločne s výrazne lepšími pozorovacími uhlami. Matná povrchová úprava je veľmi vítaná kvôli čitateľnosti na slnku. Intenzita podsvietenia je ideálna, no jeho kvalita sa zaradila iba do šedého priemeru. V tmavšom prostredí (v hornej tretine) je na displeji jasne vidieť výraznejšie presvitanie podsvietenia. Za podanie farieb by si panel vyslúžil pomyselnú jednotku. Farby sú živé a presné. To isté platí aj pre pozorovacie uhly, ktoré sú taktiež veľmi dobré. Nad displejom sa nachádza s mikrofónom i webkamera, ktorá je v tmavšom prostredí prakticky nepoužiteľná.

Klávesnica a touchpad

Notebook obsahuje klasickú „ASUS-ácku“ klávesnicu s numerickým blokom a červeným podsvietením. Rozloženie klávesnice je ideálne. Stisk kláves je veľmi istý a príjemný. Podsvietenie je rovnomerné po celej ploche klávesnice. Samozrejme, nechýba ani možnosť meniť jeho intenzitu. Klávesy WASD sú navyše pre ľahšiu orientáciu zvýraznené.

V ľavej tretine notebooku sa nachádza veľký touchpad, ktorý je mierne zapustený a vizuálne ho veľmi pekne oddeľuje červená linka. Touchpad sa, samozrejme, dá stláčať po celej ploche. Stisk sprevádza jasné kliknutie, no tuhosť nie je ideálna, najmä v hornej polovici. V spodnej časti sa nachádza oddelené pravé tlačidlo. Reakcia touchpad-u je síce presná, no veľakrát ju sprevádza mierne oneskorenie.

Hardvér a výkon

Nami testovaný stroj ASUS GL552JX-CN335T obsahuje nasledujúce komponenty:
• Intel Core i7 4750HQ@2GHz(Turbo 3,2GHz)
• Nvidia GeForce GTX950M 2GB DDR3 + Intel Iris Pro 5200
• 6GB DDR3
• 750GB HDD 7200rpm

Procesorom je v tomto prípade štvor-jadro minulej generácie Haswell. Radšej by sme privítali Skylake, pretože konkrétny procesor má TDP 47W, čo rozhodne nie je málo. Procesor inak disponuje slušnou dávkou výkonu, preto sa pri hraní alebo pri strihaní videí netreba obávať nedostatkov.

Keďže testujeme herný notebook, poriadna grafika je nutnosťou. V tomto prípade sme však zostali sklamaní. Grafika je strednej výkonnostnej triedy, ktorá sa skôr používa vo výkonnejších multimediálnych notebookoch. Grafika navyše disponuje staršou pamäťou typu DDR3 (štandardne sa využíva pamäť typu GDDR5), preto je možné, že grafika bude mať problémy pri vyšších rozlíšeniach textúr.
Notebook má 6GB pamäť, a v dnešnej dobe priemer začína na 8GB. Avšak na bežné hranie to bohato stačí. Nedostatky sme síce nespozorovali, no stačí mať v prehliadači otvorených viac ako 15 okien, zapnutúť nejakú hru a nedostatok by sa pravdepodobne prejavil.

Disky SSD za poslednú dobu výrazne zlacneli, no GL552 aj napriek tomu žiaden nedostal. Museli sme sa uspokojiť so 750GB pevným diskom, ktorý má 7200rpm. Kapacita sa dá považovať za dostatočnú. Napriek tomu, že notebook SSD nedisponuje týmto diskom, má jeden voľný M.2 slot, do ktorého si používateľ môže bez porušenia záruky SSD disk vložiť.

Výkon CPU sme merali pomocou dobre známeho Cinebenchu a grafiku sme testovali klasickou trojicou testov: 3DMark Firestrike, Unigine Heaven a Unigine Valley, Crystal Disk Mark, ktorý slúži len na meranie rýchlosti pevného disku.

Na záver sme, samozrejme, pridali aj pár hier.

Veľa výkonných notebookov má v dnešnej dobe značne poddimenzované chladenie, a preto dochádza k prehrievaniu, ktoré má za následok degradovanie výkonu. Počas nášho testovania zostávalo telo notebooku príjemne chladné, čo sa dá povedať i o procesore, ktorý v priemere dosahoval teplotu okolo 40°C. Notebook zostával väčšinu času bezhlučný, pretože nepotreboval ani aktívne chladenie. Pri hraní sa telo notebooku zohrievalo iba minimálne. Teploty procesora vyskočili na vyšších 77°C a pri grafike na rovných 70°C. Teploty sú možno vyššie, no stále v rámci normy, keď nedochádza k throttlingu. Hlučnosť notebooku však stále zostávala na veľmi príjemnej úrovni šepotu. Teplotami sme zostali rozhodne milo prekvapení aj vzhľadom na relatívne malý chladič, ktorý navyše v spodnej časti tela nemal priame nasávanie. K chladeniu nemáme tiež žiadne vážne výhrady.

Operačný systém

Notebook obsahuje Windows 10 Home. S operačným systémom sme nemali počas testovania žiadne zásadné problémy. Trend, keď výrobca predinštaloval do nového stroja desiatky absolútne zbytočných aplikácií, sa ASUS-u netýka. Notebook k nám prišiel s minimom predinštalovaného softvéru, len tak ďalej.

Batéria a výdrž

Herné notebooky sú známe nízkou výdržou batérie, preto sme boli prekvapení, že poskytnutý notebook má iba 4-článkovú Li-ion batériu s kapacitou 48Wh. Napriek tomu výdrž prekonala naše očakávania. Pri bežnej práci na úspornom režime s vypnutou WiFi a jasom displeja na minime sme sa dostali na slušné 4 hodiny a 5 minút. V prípade pozerania 1080p filmov cez Wi-Fi (z lokálneho NAS serveru) sme sa s vyváženým režimom dostali na 3 hodiny a 11 minút. Samozrejme, neodpustili sme si ani hry. Pri hraní náročného GTA V batéria vydržala jednu hodinu. Nezabudli sme ani na študentov v škole, ktorí hrajú na Wi-Fi menej náročné MOBA hry (DoTA II, League of Legends). Počas nich nám batéria vydržala jeden a pol hodiny, čo väčšinou stačí na dva zápasy.

Naše hodnotenie

Spoločnosť ASUS sa pokúsila vytvoriť cenovo dostupný ROG notebook, preto nie je prekvapením, že museli nastať určité kompromisy (napr. plastové telo, nižšia kapacita RAM). Na druhej strane, notebook má veľmi pekný dizajn spojený s ešte krajším displejom, na ktorý je radosť sa pozerať. Po výkonnej stránke notebook obdržal i veľmi slušný procesor, vďaka ktorému nebudete mať pri práci žiadne problémy. No opäť musíme podotknúť, že ako herný notebook neobdržal potrebnú grafiku. S cenou okolo 840€ notebook určite nepatrí medzi tie najdrahšie, a preto bude pre mnohých študentov s obmedzeným rozpočtom zlatou strednou cestou.

Klady

 • dizajn
 • IPS displej
 • výkonný procesor

Zápory

 • grafika
 • reproduktory

Informácie o produkte

ASUS GL552JX 2016

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 385 mm
 • Výška: 255 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 32 mm
 • Hmotnosť: 2600 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 840 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Andrea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk