Gigabyte Z170 Gaming K3 - Recenzia

Gigabyte Z170 Gaming K3 - Recenzia

 

Všetci sa zhodneme na tom, že výrobcov počítačových komponentov je veľmi veľa. Tento fakt je dobrou správou hlavne pre koncových používateľov, pretože s väčším počtom výrobcov prekvitá konkurencia a inovácia.

Čo už nie je až také bežné, je jeden výrobca ponúkajúci takmer všetky komponenty nutné na poskladanie počítača. Väčšinou ide o firmy zamerané špecificky na grafické karty a matičné dosky, na skrinky a doplnky, alebo ide o firmy, ktoré ponúkajú zdroje či periférie. Spoločnosť Gigabyte rozhadzuje svoje siete všetkými možnými smermi.

O Gigabyte som vedel, že majú v ponuke matičné dosky, grafiky a dokonca aj malé počítače do dlane s názvom Brix, ktoré sme si pred nedávnom mali možnosť v redakcii vyskúšať. Netušil som však, že ponúka aj zdroje, skrinky, myši, klávesnice, reproduktory a rad ďalších vecí. Bolo by zaujímavé poskladať celý počítač – okrem procesora, RAM a chladenia – z výrobkov od tej istej firmy. Nanešťastie, do testovacieho počítača zavítala „iba“ matičná doska zo série Gaming. Je zameranie firmy na toľko rôznorodých produktov zárukou menšej kvality alebo ich skúsenosti zo všetkých segmentov prinášajú, naopak, lepšiu funkcionalitu?

Obal a jeho obsah

Obal víta starou známou kombináciou čiernej a červenej, na ktorú som si už pri matičných doskách celkom zvykol. Základné informácie na prednej strane, ako podpora procesorov do socketu LGA 1151, USB 3.1, DDR4 pamäti a chipsetu Z170, by nemali nikoho prekvapiť. Zadná strana balenia ponúka o trochu bohatšie informácie. Tými najzaujímavejšími sú interný konektor typu M.2, ktorý sa už pomaly začína stávať štandardom, zabudované podsvietenie dosky, bez ktorého sa herné matičné dosky nezaobídu. Poteší taktiež osvedčený Killer Ethernet E2200. Okrem samotnej dosky sa v balení nachádza zadný kryt výstupov, zbierka rôznej dokumentácie s inštalačným CD, pozvánka a kód do hry World of Warships s prémiovým plavidlom, visačka na dvere s nápisom nerušiť (Gaming K3 nie je prvou matičnou doskou s takýmto vtipným prístupom, takže ma to až tak nedostalo), G konektor na externé výstupy skrinky a v neposlednom rade aj štyri SATA káble – dva s plochými konektormi na oboch koncoch a dva so zakončením do pravého uhla.

Kvalita spracovania a inštalácia

Gaming K3 sa cenovo neradí medzi prémiové produkty. Vlastne je to zatiaľ najlacnejšia matičná doska typu Z170, ktorú som mal možnosť vyskúšať. Na kvalite jej to však natoľko neuberá, hoci ma počas manipulácie a jej inštalácie prekvapilo pár drobností. Už dávnejšie som zistil, že aj keď majú dosky rozličné formáty, od najmenších, ako sú ETX, cez Micro ITX, až po E-ATX, a iné proprietárne formáty, samotné kategórie nemajú presne stanovené rozmery. Gaming M5 od spoločnosti MSI, ktorá sa tiež radí medzi ATX formát, je široká 24,4cm, zatiaľ čo Gaming K3 má na šírku 23,1cm. To sa síce nezdá byť veľa, doska tým však stratila oporné body na úplných krajoch a stredný oporný bod na pravej strane nebolo kvôli rozvrhnutiu úchytov na manažment káblov možné nainštalovať. Preto som pri inštalácii 24-pinového kábla na napájanie tŕpol a dúfal, že prehýbanie doske neublíži. Túto chybu nespôsobila matičná doska, iba je nutné poukázať na nutnosť vizualizácie celého počítača, skrinky, rozvrhnutia a vnútra predtým, než sa začnú nakupovať komponenty. Inak prebehla inštalácia dosky hladko, všetky konektory zapadli na svoje určené miesta bez väčšej námahy, a mohol som sa presunúť zaujímavejším činnostiam.

Rozvrhnutie dosky a funkcionalita

Čo všetko Gaming K3 ponúka a ako sa s ňou pracuje? Doska má až päť konektorov na ventilátory alebo pumpu vodného chladenia, z čoho sú tri výstupy určené na chladenie skrinky, jeden CPU_FAN a jeden CPU_OPT (ional). Takže starosti s rozdvojovaním konektorov alebo nutnosť napájať sa cez MOLEX zo zdroja som tentoraz nemal. Z hľadiska funkcionality sa snaží Gaming K3 nezaostať za drahšou konkurenciou. Tu sú jej najhlavnejšie prednosti:

Podpora šiestej generácie Intel® Core™/Pentium®/Celeron® procesorov pre LGA 1151 socket

 • Podpora Dual Channel DDR4 s taktom až 3466MHz
 • USB 3.1 (nie typ C)
 • Podpora 2-way AMD Crossfire
 • Gen3×4 M.2 konektor
 • 2 SATA Express konektory s rýchlosťou až 16Gb/s
 • 115dB SNR HD Audio so zabudovaným zosilovačom
 • Killer™ E2200 Gaming Networks
 • Programy EasyTune™ a Cloud Station™ pre jednoduchú prácu s počítačom
 • GIGABYTE UEFI DualBIOS™ Technology

Trochu zamrzí absencia podpory pre NVIDIA SLI a takisto aj fakt, že pri zapojení dvoch grafických kariet od AMD funguje vrchný PCIe slot ako ×8 a spodný ako ×4, kto však plánuje systém s dvoma a viacerými kartami, určite nebude pozerať na spodnejšiu časť ponuky matičných dosiek.

BIOS

Párkrát mal už hardvér, ktorý sa mi dostal do rúk, na mále. Išlo najmä o prípady, keď som sa snažil zistiť, čo všetko daný komponent zvládne, a vtedy často prestal spolupracovať počítač. V takom prípade príde vhod využiť BIOS. No pokiaľ by som v tých dobách pracoval s matičnou doskou od Gigabyte, možno by som mal o pár vrások a šedivých vlasov menej. Matičné dosky od spoločnosti Gigabyte totiž podporujú magickú vec, ktorá sa volá UEFI DualBIOS™, čo vo voľnom preklade znamená možnosť, ako bezpečne vrátiť BIOS do pôvodných a bezpečných hodnôt, aj keby na iných BIOS-och daný hardvér skončil. Vizuálne síce verzia od Gigabyte neočarí, ale je funkčný a po prvých pár kliknutiach som nemal problém nájsť všetko, k čomu som sa potreboval dostať.

Možnosti pretaktovania a výkon

Správna herná doska by mala dovoliť potlačiť hardvér (pokiaľ je toho schopný) ďalej, ako bol dodaný z výroby. Na tejto doske nemal procesor i7-6700k problémy udržať si po pár minútach zábavy v BIOS-e stabilných 4,6GHz, aj keď na vyšších hodnotách na dosiahnutie jeho 100% stability bolo treba zdĺhavé dolaďovanie a napájacie napätie. Takisto aj výkon RAM sa za pomoci XMP profilov vyšplhal na vyššie čísla, ako je bežné, chýbali mi ale špecifické nástroje na pretaktovanie, pretože po viacerých pokusoch s dolaďovaním ma už preklikávanie sa všedným vizuálom BIOS-u rýchlo omrzelo. Gaming K3 sa však nevystatuje možnosťami ultra jednoduchého pretaktovania, ale skôr rozumným skĺbením funkcií a technológií, vďaka čomu si jej používatelia užijú bezproblémovú prevádzku bez toho, aby zbankrotovali alebo si museli brať hypotéku.

Naše hodnotenie

Doska Gigabyte Z170 Gaming K3 sa nehrá na šampióna ani nesľubuje veci, ktoré by nedokázala splniť. Je jednoducho šikovným spojením základných funkcií, kvalitných komponentov a niekoľkých vychytávok, ktoré určite dokážu zjednodušiť alebo spríjemniť život bežného aj náročnejšieho používateľa. K3 si zaslúži aj výčitky za absenciu rozhrania USB 3.1 typ C, chýbajúcu podporu NVIDIA SLI alebo za nízke rýchlosti PCIe slotov pri paralelnom zapojení viacerých grafických kariet. Na jednu stranu poteší vedomie bezpečného BIOS-u, ktorý sa dá zachrániť po príliš agresívnych pokusoch o pretaktovanie, ako aj po napadnutí vírusmi, na druhú stranu by mohol byť vizuálne lepšie spracovaný a ponúknuť pár pomôcok a nástrojov špecificky pre tých, ktorí majú chuť taktovať. Za túto cenu však lepší a ucelenejší balík nezoženiete.

Klady

 • Cena
 • Dizajn a podsvietenie
 • Kovový chránič hlavného PCIe slotu
 • Dual BIOS

Zápory

 • Absencia NVIDIA SLI
 • Chýbajúca podpora USB 3.1 typ C

Informácie o produkte

Gigabyte Z170 Gaming K3 2016

 • Kategória: Základné dosky
 • Farba: Čierno-červená
 • Orientačná cena: 120 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Z170 Gaming K3
 • Procesor: Intel Core i7 - 6700 Skylake
 • Pamäť: ADATA XPG Z1 DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: Fractal Design Kelvin S36
 • Pevný disk: SSD ADATA SP550 128G
 • Grafická karta: Sapphire Nitro R9 380 OC
 • Zdroj: Fractal Design Integra M 750W
 • Skrinka: Fractal Design Define S - Window
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk