MSI GE72 6QF Apache Pro - Recenzia

MSI GE72 6QF Apache Pro - Recenzia

 

Spoločnosť MSI nemusíme na trhu počítačového hardvéru nikomu predstavovať. S ich rokmi overenými matičnými doskami a grafikami sa stretávame deň čo deň, no v poslednom čase čoraz častejšie vídame aj prenosné herné mašiny pod záštitou veľkého „G“, ktoré si pomerne rýchlo vybudovali hráčsku základňu fanúšikov.

Kolegovia z MSI v Brne nás do poslednej chvíle nechávali v napätí. Mašiny boli rozlietané po celej republike, a tak sme stále poriadne nevedeli, čo sa nám dostane do rúk. Jedno však bolo jasné, náš herný stroj bude postavený na v poradí šiestej generácii procesora Intel Core, ktorá je v poslednej dobe dosť často skloňovaná s akronymom „Skylake“.

Konštrukcia

Dostal sa k nám po zuby vyzbrojený 17-palcový model GE72 (6QF Apache Pro). Kto si pod slovom Apache Pro predstavil HTTP server alebo príslušníka indiánskeho kmeňa so špeciálnym výcvikom, musíme ho sklamať (aj keď HTTP server vám na ňom bezproblémovo pobeží). Tvorcovia z MSI tým apelujú na americkú útočnú helikoptéru, ktorá je vzorom jeho vysokého výkonu a mobility. A celkom sa im to podarilo, aj čo sa týka spotreby a cenovej kategórie.

Na hranie s občasnou potrebou presunúť sa z internátu do prednáškovej miestnosti a naspäť je to ideálny rozmer. Hmotnosť je trošku vyššia a spolu s adaptérom prekračuje hranicu troch kilogramov, čo sa nám však pozitívne odzrkadľuje na kvalite konštrukcie.

Veko je kovové, brúsené s jemným agresívnym vzorom, ktorý je uprostred doplnený znakom hernej série so svietiacim písmenom G, ktoré hypnotizuje každého fanúšika kvalitného hardvéru rovnako ako svietiace jabĺčko na MacBookoch.

Zadnú stranu obývajú dva výfuky umiestnené po stranách – pre procesor a grafiku samostatne –, ktoré sú však pripravené popri hraní ohriať večeru. Po stranách sú tiež porty a mechanika, okrem USB 3.1 typu C viac-menej obvyklá konfigurácia.
Otvorením veka sa naskytne pohľad na štýlovú klávesnicu od SteelSeries, zapustenú v kovovom šasi, pod ktorou sa rozprestiera kopec miesta na opretie dlaní a pomerne veľký touchpad. Dizajn fajn, použiteľnosť slabšia, o tom potom.

... sedemnásť a pocit... FullHD

Nad klávesnicou sa rozprestiera 17-palcový IPS displej s veľmi slušným farebným podaním, ktoré sa zachováva aj pri pohľade z boku až do 170 stupňov a 45 stupňov z vrchu. Zvýšenej svietivosti nerobí problém ani priame slnko (aj keď to trochu zabolí batériu). Ak ste radi obklopení sériou monitorov, Apache Pro je vybavený technológiou Matrix Display, umožňujúcou súčasne vysielať obraz na dve obrazovky do rozlíšenia 4K pomocou jedného HDMI 1.4 a jedného Mini DisplayPort 1.2.

14 nanometrov, epizóda dva

Na „inteláckej“ tick-tock sínusoide sme sa opäť raz dostali pod čiaru a dožili sme sa novej mikroarchitektúry označenej Skylake, postavenej na 14-nanometrovom výrobnom procese. Vďaka nej sme sa taktiež dočkali zníženia spotreby, mierneho navýšenia výkonu a otvorenia nových možností na pretaktovanie.

Procesor i7-6700HQ síce nemá odomknutý násobič, no sám od seba si modifikuje frekvenciu až po 3,5GHz na štyroch fyzických jadrách doplnených o štyri virtuálne, a to vďaka Hyper-Threadingu. Procesoru okrem 6MB vyrovnávacej pamäte sekunduje šestnásť gigabajtov operačnej pamäte typu DDR4-2133MHz, prenosové rýchlosti sa priblížili až k 29GB/s pri čítaní a 32GB/s pri zapisovaní.

O grafickú stránku sa postarala karta nVidia Geforce GTX 970M, ktorú výrobcovia s obľubou využívajú v herných notebookoch podobnej cenovej kategórie. Postačí na všetky nové tituly a s dobrým chladením si bez problémov trúfne na grafické nastavenia triedy ultra pri FullHD rozlíšení. 4K je trochu iná vec, pri hraní na externých 4K monitoroch už bude pri najvyšších nastaveniach v niektorých prípadoch zaostávať.

Peknú konfiguráciu dopĺňa aj špičková sieťovka od známeho producenta herného hardvéru KILLER E2400 a gigabitový ethernet s inteligentnou správou priority paketov, ktorú si vie užívateľ sám nastaviť. S dobrou linkou sme bez problémov naťahovali hry pomocou troch rôznych klientov rýchlosťou dokopy 500MB/s a súčasne plnohodnotne využívali notebook. Zvládať to prestával len sekundárny terabajtový pevný disk na dáta, čo nám, našťastie, neprekážalo, keďže beh systému zabezpečuje 128 gigabajtový SSD. Ten sa so sekvenčným čítaním dosahujúcim až 550MB/s stará o rýchle štarty a svižné reakcie systému.

Systém a vychytávky

Spoločnosť MSI nezabudla ani na softvérovú časť zariadenia. Windows 10 v Home edícii dopĺňa pár užitočných aplikácií na správu notebooku. Zopár z nich dostalo aj hardvérové tlačidlo a vpravo nad klávesnicou sa nachádza ovládanie podsvietenia klávesnice a špeciálne tlačidlo, ktoré na dobu, kým ho opäť nestlačíte, aktivuje chladič CPU aj GPU na 100%. Zvyšné šikovné nastavenia má na starosti tlačidlo „Fn“ v kombinácii s klávesmi F1 – F12 a smerovými šípkami.

Okrem klasických funkcií sa tu dá ovládať ECO mód na šetrenie energie a SHIFT mode – zmena módu medzi komfortným, ekologickým a športovým. Jednotlivé módy obmedzujú maximálny výkon grafickej karty, dynamické pretaktovanie – Turbo Boost – a nastavenie maximálnej prípustnej teploty. Vlastnú aplikáciu má aj sieťová karta, klávesnica a zvukovka.

Zostava v záťaži – Witcher 3, Battlefield 4...

Najlepšie je, samozrejme, otestovať systém naostro, pod tlakom. Benchmarky naznačujú, že sa notebook radí medzi hernú špičku, priemerný herný notebook necháva ďaleko za sebou a skôr sa chytá na desktopové herné zostavy.

Išli sme na neho zostra, ako prvú výzvu sme pred notebook postavili známu hru Witcher 3. Prekvapivo, ani všetok anti-aliasing a renderovanie vlasov nepredstavovalo pre notebook až taký problém, snímky za sekundu sa držali okolo tridsiatky, čo je stále bezproblémovo hrateľné. Samozrejme, kvôli optimálnemu zážitku je vhodné na niektorých miestach ubrať a užiť si predsa len o niečo plynulejší herný zážitok.

Druhý prišiel na rad už tradičný Battlefield, tentoraz v štvrtom vydaní. FullHD, ultra nastavenia a stabilných 80FPS, v niektorých scénach hodnota atakovala až 120FPS, bolo to jednoducho bezproblémové hranie na najvyšších nastaveniach aj na 60FPS serveroch.

Ani fanúšikovia racingoviek sa nemusia obávať, nový Need For Speed Most Wanted si na ultra nastaveniach priadol bezpečne na hornej hranici vertikálnej synchronizácie 60FPS bez toho, aby sa zariadenie dostalo na hodnotu 80°C.

Samotná distribúcia tepla je vďaka viacerým teplovodivým mostom a dvom chladičom dosť dobrá a notebook sa zvláda chladiť aj pri tých najnáročnejších hrách, aj keď z času na čas je počuť, že chladenie beží na 100%. Izolácia je na niektorých miestach trošku horšia a teplo generované hardvérom sa dostáva k ruke operujúcej WASD klávesy. Jemne sa zahrieva pod dlaňou a neskôr v spolupráci s náruživým hraním začnú byť aj klávesy pomerne teplé na dotyk.

Slabšia výdrž

Vysoký energetický výdaj najviac bolí batériu. Samozrejme, ak sa niekde ide hrať, predpokladá sa prítomnosť elektrickej zásuvky. Asi sa dobrovoľne nikto nechce vzdávať výkonu zbytočným hraním na batérii. Batéria sama o sebe nie je nijako slávna, pri bežnom používaní – Facebook, YouTube a pod. – sa výdrž pohybuje okolo troch hodín. Pri hernom nasadení sa zníži približne na hodinu.

2+1

Čo rozhodne musíme pochváliť, je zvukový systém od spoločnosti DYNAUDIO. Konfigurácia je 2+1, teda dva stereo reproduktory doplnené o subwoofer. Umiestnené sú v prednej časti zariadenia a využívajú podložku ako akustické jadro.

Výsledkom je až prekvapivo dobrý zvuk, ktorému nechýba pestrosť. Vedia sa presadiť aj výšky so stredom, no nechýbajú ani nízke tóny.

Okrem prehrávania multimédií vie notebook aj slušne nahrávať. Pripravený je celý balík na nahrávanie zvuku, videa či samotné streamovanie herných zápasov.

Klávesnica a touchpad

Dlhoroční používatelia rôznych typov klávesníc sú zvyknutí na nejaké štandardy. Dupľovane, ak denne človek vystrieda dva notebooky a dve desktopové klávesnice. Tá, ktorá sa usídlila v notebooku a podpisuje sa pod ňu herný gigant SteelSeries, je dizajnovo super, má krásne konfigurovateľné trojsektorové RGB podsvietenie s možnosťou indikovania herných entít. Mechanika stláčania je tiež príjemná aj napriek neobvykle nízkemu zdvihu vzhľadom na to, že je to herná klávesnica.

Vynechali sme niečo? Áno, absolútne nezvyčajné, a ba priam iritujúce rozloženie!

Chápeme snahu tvorcov prispôsobiť klávesnicu v čo najväčšej miere hráčom, problém je umiestnenie kláves. Osobne namiesto ľavého Shiftu dvojnásobného rozmeru radšej prijmem tlačidlo ampersandu, kde si môžem nabindovať hernú funkciu navyše, ako ho presunúť dole vedľa medzerníka, kde schytáva každý pokus o stlačenie tlačidla Alt Gr, ktoré podsadol. Milovníci multitaskingu prišli aj o ľavý Win (pričom natívna aplikácia obsluhy notebooku dovoľuje túto funkciu zakázať a softvér od SteelSeries nastaviť na klávesu makro, ale čo už). „Poteší“ aj zväčšené tlačidlo bodkočiarky, ktoré pre vás s radosťou otvorí hernú konzolu v tú najnevhodnejšiu chvíľu pri prepínaní zbrane, či zle umiestnené tlačidlo „delete“, čo (ne)ocenia najmä programátori. Ak hodláte notebook využívať popri hraní aj na vývoj, písanie či nejakú inú serióznejšiu aktivitu, bude vás to stáť istú dávku trpezlivosti.

Touchpad vyzerá pekne, škoda, že nefunguje ako clickpad. Je to vec, na ktorú sa dobre zvyká a od ktorej sa ťažko odvyká. Kvôli optimálnemu fungovaniu sa bolo treba pošprtať v nastaveniach. Zo začiatku bol horšie použiteľný, po doladení a nastavení citlivosti, sily dotyku a po aktivácii scroolovania to bolo v poriadku.

Naše hodnotenie

MSI GE72 6QF Apache Pro je vydarená herná mašinka s príťažlivým dizajnom, skvelým výkonom a šikovnými funkciami. Má síce svoju cenu, ale skúsenejší hráči vedia, že hrubý výpočetný výkon nie je všetko, čo robí herný notebook dokonalým a v spoločnosti MSI sú si toho vedomí. Snaha dokonale vyladiť každý aspekt herného stroja im takmer vyšla a do obchodov sa dostáva produkt, ktorý má potenciál rozvíriť vody konkurencie. Škoda neobvyklého rozloženia klávesnice a slabšej výdrže batérie.

Klady

 • Slušný výkon
 • Príťažlivý dizajn
 • Šikovné funkcie
 • Spracovanie
 • Dobrý zvuk
 • Najnovšie technológie

Zápory

 • Slabšia výdrž batérie
 • Rozloženie klávesnice

Informácie o produkte

MSI GE72 6QF Apache Pro 2016

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Orientačná cena: 1830 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk