Creative SoundBlasterX G5 - Recenzia

Creative SoundBlasterX G5 - Recenzia

 

Prestavujeme vám výbornú externú zvukovú kartu Creative SoundBlasterX G5, ktorá ponúka kvalitu, výkon, kompaktné rozmery, skvelé softvérové prevedenie a ešte mnoho ďalších výborných funkcií.

Technológie

Pre celkovú prehľadnosť podáme základné technológie heslovite s bližšími špecifikáciami.

 • Podsvietený potenciometer
  Ovládač hlasitosti je podsvietený a reaguje na intenzitu zvuku. Čím hlasnejšie hrajú reproduktory, tým intenzívnejšie svieti podsvietenie.
 • Parádny 3D herný zvuk
  G5 vysoko kvalitná externá zvuková karta so vstavaným SB-Axx1™ viacjadrovým procesorom pre hardvérovú akceleráciu zvuku. Obyčajné stereo slúchadlá tak transformujú v 3D virtuálny priestorový headset. Taktiež podporuje viackanálový obsah a 7.1 audio pre ultra realistický priestorový zvuk v slúchadlách.
 • Najlepší konzolový zvuk
  Vstavané audiofilské komponenty v G5-ke prinášajú najlepšiu kvalitu stereo reprodukcie vo svojej triede pre herné konzoly s vysokou kvalitou zvuku 24-bit/192kHz, 120dB USB DAC.
  S takou vysokou kvalitou zvuku dosiahnete pri prehrávaní hudby, sledovaní filmov či hraní hier ten najlepší zvukový zážitok s čo najlepšími detailmi. Budete vnímať pozície nepriateľov v reálnom čase a získate tak v boji výhodu.
 • Natívna 7.1 podpora priestorového zvuku
  Prenosná G5 podporuje virtuálne 7.1 kanálové audio pripojenie pre realistickú virtualizáciu cez BlasterX Acoustic Engine Pro, ktorý prináša efekty a zvuk s perfektnou presnosťou v slúchadlách.
 • Výkonné vysoko impedančné slúchadlá s dvojitým prepínačom impedancie
  Ak máte viacero slúchadiel, prepínač vám pomôže nastaviť správnu impedanciu, čo vám pomôže dosiahnuť najlepší zvukový zážitok a správnu hlasitosť.
 • Audiofilský zosilňovač Texas Instrument TI6120A2 – najlepší zosilňovač vo svojej triede vám umožní napájať každé slúchadlá na trhu. Prináša čisté detaily a úplne malé harmonické skreslenie so šumom (THD+N) z<0.005%. Použitý zosilňovač na výstupe reaguje veľmi rýchlo bez rizika rušenia. Keď je potrebný vysoký výkon, zosilňovač dokáže rýchlo reagovať, a tak nedôjde k vzniku prebytočného hluku.

Dizajn

Externá zvuková karta má hranatý dizajn, súčasťou ktorého je guma, matné i lesklé čierne plasty. Doplnkové farby tvoria pozlátené jack konektory a červený potenciometer spolu s podsvieteným červeným logom SoundBlasterX. Spodná časť je gumená a je na nej nápis SoundBlaster spolu so základnými údajmi o zariadení. Zadná časť obsahuje mikroUSB konektor, klasický USB konektor s maximálnym prúdom 100mA a optický vstup a výstup 3,5mm.

Predná časť obsahuje potenciometer na ovládanie zvuku, štvorpólový jack 3,5mm konektor pre slúchadlá a taktiež 3,5mm konektor pre mikrofón. Na pravej strane sa ešte nachádza prepínač ScoutMode, SBX a prepínač impedancie. Taktiež sú tu tri LED-ky, ktoré sú očíslované a zobrazujú aktuálne číslo profilu SBX.

Test

Ako prvé sme si prepojili PC a G5-ku cez pribalený mikroUSB kábel. Po stiahnutí softvéru SoundBlasterX z internetu a jeho nainštalovaní sme sa dostali k samotnému testovaniu. Softvérové spracovanie programu SBX sa nám veľmi páčilo. Všetko bolo prehľadné a rozumne usporiadané vo viacerých kartách. Hlavná karta ukazovala informácie o zariadení a hlavnú nastavenú hlasitosť, ktorá sa dala kolieskom či pohybom myši upravovať. V ďalších kartách boli nastavenia basov, kryštalizéra, priestorového zvuku, SmartVolume či DialogPlus.

VoiceFX – nastavili sme si rôzne mutácie hlasu ako hrubý, tenký, robotický. Mixovaný vstup sa dal ešte doladiť konkrétnym ekvalizérom do najmenšieho detailu.

SBX karta obsahovala video – zvukové ukážky nastavení a nastavenie rôznych prednastavených profilov na hranie hier, ako aj ručné nastavenie až troch profilov, ktoré sa dali prepínať tiež ručne na zvukovej karte. Táto funkcia nám umožňovala nastaviť si všetko podľa vlastných predstáv – od ekvalizéra, cez basy či priestorového zvuku, a to všetko sme si mohli priradiť na jeden z troch profilov.

ScoutMode – funkcia na zvýraznenie zvukov, napríklad na lokalizovanie nepriateľa. Pri hraní FPS hier sa náramne hodila. Pri zapnutom ScoutMode sme počuli každý zvuk výraznejšie a presnejšie sme vedeli, odkiaľ pochádza. Funkcia perfektne fungovala pri headsete aj pri reproduktoroch a veľmi sme si ju obľúbili.

Virtuálny 7.1 kanálový zvuk nám nefungoval pri reproduktoroch (išlo len stereo), ale iba pri headsete. Priestorový zvuk nebol až taký výrazný, ako sme si predstavovali, no malý rozdiel vo vnímaní zvuku sme postrehli. Prepínač impedancie nám prišiel vhod. Keď sme vyskúšali obyčajný headset, stačila nám impedancia na hodnote low. No keď sme pripojili silný a výkonný headset, použili sme polohu high, ktorá nám dodala vyššiu hlasitosť a zároveň vysokú kvalitu zvuku.

Celkovo sme boli s kvalitou zvuku nadmieru spokojní. 24-bitový audio kodek zaručoval čo najmenšie skreslenie amplitúdy zvuku. Vstavaný TexasInstruments zosilňovač bol mimoriadne výkonný a rýchlo sa dokázal prispôsobiť rôznym zariadeniam. Mal veľmi malé skreslenie a šum signálu. Potešila nás aj možnosť zapojenia optického vstupu a výstupu.

Takúto možnosť využijú len skutoční profesionáli a audiofili, ktorí si potrpia na najvyššiu kvalitu. Pribalený TOSLINK kábel tak eliminoval elektromagnetické rušenie a skreslenie zvuku, ktoré prebieha pri analógovom pripojení a metalickom kábli.

Naše hodnotenie

Externá USB zvuková karta je vhodná pre tých najnáročnejších používateľov. Ponúka veľmi vysokú kvalitu zvuku, optický vstup/výstup. Vstavaný vysoko výkonný zosilňovač dokáže poháňať tie najnáročnejšie zariadenia bez enormného šumu a straty kvality signálu. Vysoká kvalita zvuku si pýta aj vysokú cenu. Tentoraz sa cena zvukovky vyšplhala na hodnotu 130Eur, čo nie je vôbec málo. G5-ka má jednu veľkú výhodu a to tú, že je prenosná a zoberiete si ju so sebou kamkoľvek. Taktiež ponúka výborný a prepracovaný softvér SoundBlasterX .

Klady

 • Dizajnové spracovanie, červené podsvietenie
 • ScoutMode, SBX nastavenia
 • Množstvo konektorov, optický IN/OUT
 • Softvérové spracovanie

Zápory

 • Vysoká cena
 • Podpora len stereo výstupu LINE-OUT

Informácie o produkte

Creative SoundBlasterX G5 2016

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Šírka: 110 mm
 • Výška: 22 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 74 mm
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 130 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk