Steelseries Apex 350 - Recenzia

Steelseries Apex 350 - Recenzia

 

V dnešnej recenzii sa bližšie pozrieme na zaujímavú hernú klávesnicu od známeho výrobcu herného príslušenstva Steelseries s označením Apex 350. Ide o drôtovú, membránovú klávesnicu s prispôsobiteľným RGB podsvietením, množstvom programovateľných klávesov a prepracovaným softvérom so širokými možnosťami nastavenia.

BALENIE

Škatuľa s klávesnicou ničím veľmi neprekvapuje. Okrem samotnej klávesnice v nej nájdeme krátky návod a pár vymeniteľných gumených podložiek, s ktorými sa dá zväčšiť sklon klávesnice. Klávesnica teda neumožňuje nastavenie sklonu vyklápacími nožičkami, čo je len dobre, keďže tie sa zvyknú lámať. Gumené podložky majú navyše dosť veľkú styčnú plochu s podkladom, na ktorom je klávesnica položená, vďaka čomu nehrozí jej posunutie ani pri použití väčšej sily, ako napríklad pri hraní.

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Klávesnica ponúka neutrálny dizajn, hoci ide o herné príslušenstvo. Nenachádzajú sa tu žiadne výrazné či rušivé dizajnové prvky. Celá klávesnica je tvorená z plastu a pri pohľade z bočnej strany jej profil vzdialene pripomína tvar kvapky vody. Jej hrúbka sa tak zmenšuje v smere od zadnej strany k prednej časti. Celistvosť bočných strán ruší len tenký pás priesvitného plastu, cez ktorý pri používaní vyžaruje svetlo podsvietenia. V zadnej časti klávesnice sa nachádza dvojica USB portov a kábel s dĺžkou 1,8m. Kábel je zakončený dvojicou USB koncoviek. Klávesnica však bez problémov funguje aj po zapojení jednej z nich. Druhá koncovka slúži ako prídavné napájanie v prípade využitia USB portov nachádzajúcich sa v zadnej časti klávesnice.

Aj keď je celá klávesnica zhotovená z plastu, konštrukcia je dostatočne pevná a pri silnejšom pritlačení sa nič výrazne neprehýba ani nevŕzga. Plast má na väčšine povrchu matnú textúrovanú úpravu, vďaka čomu na ňom nevidno nečistoty ani odtlačky prstov. Plastová časť medzi blokmi klávesov je naopak lesklá a hladká. Tu sú odtlačky vidieť najviac, no dajú sa celkom ľahko zotrieť. Horšie je to so škrabancami, na ktoré je takýto druh plastu veľmi háklivý, a aj pri šetrnom zaobchádzaní sa po krátkom čase objavia. Našťastie sú viditeľné len pri silnom svetle a pri pohľade z ostrého uhla.

Klávesy sú rozdelené do logických blokov podľa svojich funkcií. Už na prvý pohľad je jasné, že sa ich tu nachádza viac ako na klasickej klávesnici a aj za to vďačí svojim väčším rozmerom. Šírka klávesnice je 56cm a dĺžka 22cm. Jej výška v najvyššom bode dosahuje až 5,2cm. Pre úplnosť ešte uvedieme hmotnosť, ktorá je 1330gramov.

Samotné klávesy majú pogumovaný povrch, vďaka čomu sa na nich prsty nešmýkajú ani v prípade spotených rúk po niekoľkohodinovom používaní. Taktiež ich ovládanie je veľmi dobré. Majú nízky zdvih, ich stláčanie je presné i pohodlné a hlučnosť pri používaní je tiež celkom nízka. Pri porovnaní napríklad so zapustenými klávesnicami u novších notebookov je o niečo menej hlučná.

Rozloženie klávesov je štandardné, navyše sú tu programovateľné klávesy a klávesy pre ovládanie multimédií. Klávesy sú podľa svojej funkcie zoskupené do samostatných blokov. Blok na ľavom okraji obsahuje dva stĺpce po siedmich klávesoch. Štyri z nich sú predefinované na rýchle prepínanie profilov nastavení klávesnice. Zvyšné majú označenie MX1 až MX10 a je možné k nim priradiť akúkoľvek funkciu prostredníctvom ovládacieho softvéru. Napravo od týchto klávesov sa nachádza blok so štandardným QWERTY rozložením. Na prvý pohľad vám padne do oka medzerník s dvojnásobnou dĺžkou. Jediným klávesom, na ktorý som si musel osobne zvykať, bol ľavý Enter. Ten má síce klasickú šírku, no dĺžku má rovnakú ako susedné klávesy. Blok QWERTY kláves podporuje aj tzv. Anti-Ghosting technológiu. Tá dovoľuje použitie až 6 klávesov naraz. Musia patriť do vybranej dvadsiatky najčastejšie používaných pri hraní. Funkciu podporujú: 1, 2, 3, 4, 5, Q, W, E, R, A, S, D, F, ľavý Ctrl, ľavý Shift, medzerník a štvorica smerových klávesov. Pri stlačení a držaní viacerých kláves na klávesnici sa bude v systéme javiť ako stále stlačený iba ten kláves, ktorý bol stlačený posledný v poradí.

Nad QWERTY blokom je umiestnený rad dvanástich funkčných klávesov, nad ktorými sa nachádza rovnako dvanásť ďalších na programovanie. Tieto mierne vystupujú nad výšku funkčných klávesov a v porovnaní s nimi majú polovičnú dĺžku. Ďalej vpravo nájdeme bloky so systémovými klávesmi, numerický blok a blok so šípkami. V tomto prípade nie sú smerové šípky štyri, ale je ich šesť. Pridané sú smery vľavo hore a vpravo hore. Na úplne pravej strane sa v jednom stĺpci nachádzajú klávesy pre ovládanie multimédií, nechýba ani prepínanie skladieb či ovládanie hlasitosti.

SOFTVÉR

Všetky nastavenia sa uskutočňujú prostredníctvom ovládacieho softvéru Steelseries Engine 3. Pre niekoho môže byť miernou nevýhodou absencia slovenčiny či češtiny. Hlavná ponuka softvéru pozostáva z troch záložiek. Prvá záložka MY GEAR obsahuje zoznam všetkých podporovaných a spárovaných zariadení výrobcu. MY LIBRARY môže obsahovať zoznam programov, pri spustení ktorých sa automaticky nastaví zvolený profil klávesnice. Klávesnica umožňuje uloženie najviac štyroch rozličných profilov. V prípade pridania viacerých programov musia niektoré zdieľať jeden spoločný profil s nastaveniami. Z prostredia záložky MY LIBRARY sa dá dostať aj k nastaveniam jednotlivých profilov klávesnice. Nastavenia sú takmer neobmedzené. Podsvietenie klávesnice je rozdelené do piatich samostatných blokov, pričom každý z nich môže svietiť inou farbou. Keďže je klávesnica podsvietená RGB diódami, na výber má viac než 16 miliónov farieb. Podsvietenie pri jednotlivých blokoch je možné dokonca úplne vypnúť, preto trochu zamrzí nemožnosť nastavenia intenzity podsvietenia pre každý blok jednotlivo. Intenzita sa dá nastaviť len pre všetky bloky spoločne. Podsvietenie nemusí byť ani statické, k dispozícii je aj dynamický efekt plynulého prechodu medzi zvolenými farbami.

V rovnakom prostredí ako nastavenie podsvietenia sa uskutočňuje aj priradenie funkcií jednotlivým klávesom. Zmeniť funkciu sa dá nielen programovateľným, ale takmer všetkým klávesom, teda okrem multimediálnych a klávesov na prepínanie uložených profilov. Ku každej klávese sa tak dá priradiť akákoľvek funkcia ovládateľná klávesnicou. Medzerník môže napríklad slúžiť ako Enter. Jednotlivé klávesy sa dajú dokonca vypínať. Okrem jednoduchej zmeny funkcie sa môže ku každej z nich priradiť makro. Editor makier umožňuje ich záznam stáčaním klávesov vo zvolenom poradí i nastaviť čas medzi jednotlivými stlačeniami.

Posledná, tretia záložka je venovaná funkcii GAMESENSE. Tá umožňuje zobrazenie stavu v hre zmenou podsvietenia predefinovaných blokov s klávesmi. Pri poklese zdravia hráča pod zvolenú úroveň môže blok s funkčnými klávesmi začať blikať. Farby či udalosti, pri ktorých sa táto funkcia aktivuje, aj ktoré bloky klávesov budú blikať, je možné ľubovoľne meniť. Funkcia zatiaľ podporuje len tri hry: Counter Strike: Global Offensive, Dota 2 a Minecraft. Našťastie, Steelseries poskytuje nástroje pre vývojárov, ktoré umožnia implementovanie funkcie GAMESENSE aj do ich hier. Časom sa tak tento krátky zoznam môže ešte rozrásť. Táto funkcia však slúži skôr ako doplnok, keďže pri hraní sa človek sústredí primárne na monitor a blikanie pri intenzívnej prestrelke v CS:GO niekedy ani nepostrehne. Všetky nastavenia klávesnice je možné po prihlásení sa uložiť v Cloude, vďaka čomu je možné klávesnicu s vlastnými nastaveniami používať na viacerých zariadeniach.

Naše hodnotenie

Klávesnica Steelseries Apex 350 vás zaujme svojím kvalitným spracovaním, skvelou ergonómiou pri používaní a širokými možnosťami prispôsobenia či nastavenia. Miernym mínusom sú trochu väčšie rozmery. Ak plánujete nákup novej klávesnice, Apex 350 stojí určite za povšimnutie. Odporúčaná cena sa pohybuje na úrovni 109€.

Klady

 • Kvalitná konštrukcia
 • Pohodlie pri písaní
 • RGB podsvietenie
 • Možnosti prispôsobenia

Zápory

 • Väčšie rozmery

Informácie o produkte

SteelSeries Apex 350 2016

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 560 mm
 • Výška: 52 mm
 • Hmotnosť: 1330 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 109 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SteelSeries

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk