Roccat Tyon - Recenzia

Roccat Tyon - Recenzia

Koľko tlačidiel je na počítačovej myši už príliš veľa? Viacero spoločností vyrábajúcich herné myši zastáva názor, že okrem kolieska, pravého a ľavého tlačidla, páru tlačidiel na palec a možno ešte jedného na rýchlu zmenu citlivosti potrebujú hráči oveľa viac. Osobne som takmer celý svoj počítačový život strávil iba s myšami s klasickým rozložením a ich používanie mi pripadalo absolútne postačujúce. Dokázalo ale toto „myšisko“ zmeniť môj názor, hlavne s menom, ktoré v preklade z hindčiny znamená „nezmenený“?

Obal a jeho obsah

Myška je bezpečne uložená v obale z hrubšieho papiera. Prvou odlišnosťou je formát škatule, ktorá nemá formu obyčajného kvádra, ale je na jednej strane mierne skosená. Celý vonkajšok je takisto pokrytý asi všetkými informáciami, ktoré sa k myši vzťahujú, takže hneď na prvý pohľad viem, že ide herný kúsok s RGB podsvietením, množstvom tlačidiel, s podporou makro príkazov, rozlíšením až 8200DPI a ergonomickým dizajnom. Uf, množstvo informácií hneď zo začiatku, a to som vymenoval asi iba tretinu nápisov z prednej strany. Viac sa ukrýva na zadnej strane. Dobre, to je už určite všetko. Chyba! Predná strana je odklápateľná, takže ma zahltí posledných pár anglických nápisov ako ENDLESS CONTROL, MMO APPROVED a ROCCAT TALK FX. To už ale vidím samotný výrobok ukrytý pod plastovým krytom a radšej idem nájsť spôsob, ako ho z tohto, informáciami hýriaceho obalu vyslobodiť. Našťastie, tento proces je jednoduchý, aj keď ma pri vyťahovaní ešte prekvapila tenká príručka s inštalačným manuálom.

Prvé dojmy a spracovanie

Po pár minútach, keď som si o myši Roccat Tyon naštudoval takmer všetko (nielen za pomoci balenia, ale aj internetu), som si trúfol pripojiť ju k počítaču. Myška začala okamžite striedať farby s efektom dýchania, čo je celkom prekvapením, pretože väčšinu podsvietených periférií, ktoré som doposiaľ používal, buď vôbec nesvietili, až pokým neboli nastavené, alebo žiarili základnou farbou. Po stiahnutí driverov, Roccat Talk pre komunikáciu viacerých Roccat zariadení pripojených k tomu istému počítaču a driveru špecificky pre model Roccat Tyon sa na mňa vyrútila ďalšia záplava informácií v spojení s horou nastavení. Možno sa mi to iba zdá, ale toľko informácií som v takej dobe nevstrebával od čias, keď som ešte pozeral Televízne Noviny. Našťastie, je iba otázkou pár minút, kým som sa v programe na nastavovanie parametrov a vlastností myšky zorientoval. Konečne nastal ten okamih, keď som ju konečne chytil do ruky a začal používať. Takmer okamžite skladám spoločnosti Roccat poklonu, pretože aj moja ruka, na ktorú sa vzťahujú prívlastky ako „veľká“, „medvedia“, alebo dokonca aj „ozrutná“, na myši sedí pohodlne a nemám problém ovládať všetky tlačidlá. Aj keď, ako spomeniem neskôr, v niektorých prípadoch ide ovládanie až príliš jednoducho.

Vizuál, materiál a rozvrhnutie

Bez podsvietenia vyzerá Tyon na prvý pohľad z diaľky ako obyčajná myš, samozrejme, odhliadnuc od loga a mena spoločnosti vyobrazenom v striebornej farbe a nadmerného počtu tlačidiel. Pokiaľ som dobre počítal, tak aj s kolieskom sa na takú malú plochu zmestilo až 12 rozličných ovládacích plôch. Samotná myš je zložená z tvrdších plastov, pravá a ľavá strana z čisto čierneho a lesklejšieho, aj keď hrboľatého materiálu a stred zase z matného, na pocit zamatového a hladkého plastu v tmavošedom prevedení. Dookola spodnej časti myši sa ešte ťahá priesvitný pásik, cez ktorý svieti RGB podsvietenie.

Okrem základných tlačidiel je na prednom konci po oboch stranách ďalší pár tlačidiel. Za kolieskom, smerom k dlani sa ukrýva takzvaný Fin Switch, ktorým sa dá klikať do dvoch smerov. Na ľavej strane je ďalej joystick s kódovým označením X-Celerator, ktorý je treba pri prvej inštalácii nakalibrovať a dá sa ním v hrách ovládať napríklad otáčanie vežičky tanku, rýchlosť automobilov alebo plyn v lietadlách a vrtuľníkoch. No a pod X-Celeratorom sú ešte dve tlačidlá fungujúce vo Windowse ako dopredu a späť a nakoniec zázrak menom Easy-Switch. Ten je na myši pre prípad, že by niekomu tých ostatných 11 tlačidiel nestačilo, a tak sa pri jeho držaní prepne profil tlačidiel na čokoľvek, čo si hráč nastaví.

Softvér a vychytávky

Program sa mi zo začiatku zdal byť neprehľadný, čomu nepomohla ani absencia možnosti zväčšiť si jeho okno na celú obrazovku. V mnohých prípadoch je totiž modré a šedé písmo na čiernom podklade ťažšie čitateľné. Našťastie všetky neduhy veľmi rýchlo vyvážili možnosti, ktoré tento program ponúka.

Sám naozaj nie som žiaden „profi-MLG-dávač“, ale keď som si po pár dňoch naozaj ponastavoval všetko tak, ako mi to vyhovovalo a ako som si to takmer vždy predstavoval, s ťažkým srdcom som sa chytal mojej doterajšej lacnej myšky. Na tejto myši sa naozaj dá nastaviť neskutočné množstvo vecí. Od tých bežných ako DPI a citlivosť cez odozvu kolieska pri všetkých možných pohyboch, preprogramovanie všetkých tlačidiel a nastavenie makro príkazov, zvukové signály pri zmene parametrov, alebo menení profilov až po nastavenie farieb, ktoré sú rozdelené do dvoch sektorov, koliesko a spodný okruh. To všetko sa dá uložiť do piatich profilov a tie následne ostanú v pamäti myšky, čiže po pripojení k inému počítaču a stiahnutí driverov netreba už nič upravovať.

Nedá mi ešte nespomenúť „vychytávku“, nad ktorou som ale poriadne krútil hlavou. Keď som sa prepol na kartu s názvom R.A.D., zistil som, že tieto písmená znamenajú Roccat Achievements Display a cieľom tejto karty je trackovanie celkového používania myšky ako počet kliknutí, vzdialenosť, ktorá ňou bola prešmýkaná po stole, alebo koľkokrát s ňou použil hráč funkciu Easy-Shift. Trackovanie a štatistiky by som ešte chápal, ale odpísal ma fakt, že pri určitých hodnotách sa používateľovi zapíše splnený achievement, ktorým sa môže pochváliť asi najskôr svojim kamarátom používajúcich Roccat zariadenia, alebo nádejnej frajerke, ak by náhodou nebolo na rande o čom hovoriť.

Ergonómia a život s profi myšou

Moje ruky nepatria k tým najmenším a vo veľa prípadoch som práve kvôli ich rozmerom trpel. Preto som bol nútený používať vlastnú myš, pokiaľ som nechcel chodiť zo zamestnania domov s napuchnutým zápästím. Tak ako ma Tyon spočiatku sklamal prílišnou komplikovanosťou softvéru, tak si ma od prvej chvíle získal svojou ergonómiou povrchu, rozmermi a rozložením. Ruka mi medzi všetky tie tlačidlá zapadla úplne presne a nemusel som ju nijako vykrúcať, aby som omylom nestláčal niektoré tlačidlo. O niečo horšie to už bolo pri snahe stlačiť špecifický spínač. Prvý týždeň sa mi úplne bežne stávalo, že miesto zmeny pohľadu som za jazdy vyskočil z dopravného prostriedku (čo pri lietaní v rámci lúpeže v GTA V nie je vôbec príjemné a ťažko sa to vysvetľuje spoluhráčom) alebo som namiesto prebitia zbrane hodil oslepujúci granát (CS:GO, zase raz ťažké vysvetliť mŕtvemu tímu). Po prvých strastiach sa však konečne dostavili úspechy a ja som sa naučil spoliehať na Tyon stále viac a viac. Počas používania som si takisto všimol, že ani pri tých najnáročnejších herných posedeniach sa mi ruka na myši nadmerne nepotila, aj keď s týmito testami by bolo asi lepšie počkať na leto.

Naše hodnotenie

Osobne naozaj nemusím neintuitívny a prekomplikovaný softvér. Čo ale môžem, sú herné periférie, ktoré naozaj zlepšujú herný zážitok a dokážu s trochou snahy posunúť hráčove schopnosti na novú úroveň. Na ovládací panel od Roccatu som si, našťastie, čoskoro zvykol a naučil sa v ňom orientovať, keď som cítil, že pri hraní istej hry by mi mohli pomôcť jemne odlišné nastavenia. Na čo som si, naopak, len ťažko zvykal, boli chvíle, keď som bol od tejto plne nastavenej myši odlúčený a musel som si vystačiť s minimálnym počtom tlačidiel a neexistujúcimi možnosťami nastavenia. Takéto naviazanie si odo mňa nevyslúžil doposiaľ žiaden kúsok hardvéru. Klobúk dole, Roccat!

Klady

 • Nastaviteľnosť
 • RGB podsvietenie
 • Kvalitné prevedenie
 • Počet a rozloženie tlačidiel
 • Rozmery pre stredné aj väčšie ruky

Zápory

 • Neprehľadný softvér

Informácie o produkte

Roccat Tyon 2016

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 80 mm
 • Výška: 45 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 126 mm
 • Hmotnosť: 128 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Roccat

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk