SteelSeries Rival 700 - Recenzia

SteelSeries Rival 700 - Recenzia

 

Niet pochýb o tom, že dnešná doba napreduje míľovými krokmi. Platí to aj pre svet hardvéru. Výrobcovia sa snažia tromfnúť konkurenciu kadečím, no spoločnosť SteelSeries vytiahla eso z rukáva v podobe hernej myši Rival 700. Čím je taká výnimočná? Čítajte ďalej.

Balenie

Rival 700 sa dodáva v pomerne veľkej škatuľke, ktorá má otváranie zrezané šikmo a obe časti sú od seba oddelené oranžovým prúžkom, čo vyzerá naozaj dobre. Samotná škatuľka má na sebe ešte ochranný obal s peknou lesklou grafikou, technickými informáciami a popisom niektorých funkcií.

Obsah samotného balenia pozostáva z myši, technickej dokumentácie a dvojice prepojovacích káblov. Prečo sú dva, vysvetlím neskôr.

Dizajn, prevedenie

SteelSeries už dlhšiu dobu pri vývoji svojich herných periférií spolupracuje s profesionálnymi hráčmi a musím povedať, že Rival 700 vyšperkovali naozaj do dokonalosti. A to z hľadiska dizajnu, ergonómie, prevedenia, funkcií a tak ďalej. Dizajnovo je myš naozaj podarená, na jej tele sa strieda viacero dizajnových prvkov a viacero povrchov. Myš je oproti konkurenčným myšiam možno trošku užšia a vyššia, jej rozmery sú 124,85×68,46×41,97mm a hmotnosť 136g (bez kábla; s opletaným káblom 163g). Čo sa týka rôznych povrchov a ich dizajnových prvkov, oblasť ľavého a pravého tlačidla myši je matne čierna, chrbát myši je takisto matný, no vzorovaný, pripomínajúci malé trojuholníčky. Na chrbte myši nechýba podsvietené logo SteelSeries. Chrbát 700-ky je zaujímavo tvarovaný, jeho tvar nepripomína polkruh, resp. ovál, ale jeho bočné strany sú akoby skosené smerom nadol, čo zlepšuje ergonómiu. Boky myši majú pogumovaný povrch, z ktorého vystupujú malé kruhové plôšky, zabezpečujúce stabilitu myši v ruke. Z ergonomického hľadiska myš sedí v ruke veľmi dobre a vďaka dômyselne navrhnutým povrchom sa nešmýka.

Na myši sa nachádza celkovo sedem programovateľných tlačidiel, okrem klasických tlačidiel v podobe ľavého a pravého tlačidla myši, rolovacieho kolieska, tlačidla na zmenu CPI, ktoré sa nachádza pod kolieskom a dvojica tlačidiel na ľavom boku – tu nájdeme ešte jedno tlačidlo, nachádzajúce sa taktiež na ľavom boku približne pod predným bočným tlačidlom. Obe tieto tlačidlá ohraničuje malá lesklá časť, v ktorej je umiestnený OLED displej. Áno, čítate dobre, displej na hernej myši.

Prevedenie SteelSeries Rival 700-ky sa nesie v znamení modularity, resp. kustomizácie. Viacero častí myši je demontovateľných a nahraditeľných za iné voliteľné doplnky. V prvom rade je to prepojovací USB kábel, resp. dvojica USB káblov. Už na prvý pohľad si všimnete viacero rozdielov medzi nimi. Jeden je dlhší a má textilné opletanie, druhý je kratší a kábel má gumený obal. Dlhší kábel je dlhý 2m a je určený predovšetkým na zapojenie k stolovému počítaču. Kratší kábel je dlhý len 1m a je primárne určený na zapojenie k notebookom.

Oba káble majú dômyselnú koncovku, ktorá sa zapája zospodu v prednej časti myši. Vďaka dvojici káblov tak nemusíte neustále odpájať USB konektor z počítača, ale len jednoducho z myši odpojíte konektor a prenesiete si ju k inému zariadeniu. Samozrejme, dlhší kábel môžete použiť aj pri zapojení do notebooku, voľba je na vás.

Ďalším modulárnym prvkom modelu Rival 700 je chrbát myši, resp. jeho výmenné kryty. Kryt demontujete tak, že zo zadnej časti vysuniete gumenú krytku s textom RIVAL a kryt vytiahnete smerom nahor. Po uvedení myši na trh sa, samozrejme, počíta aj možnosťou dokúpenia alternatívnych výmenných krytov chrbtu myši, a to za cenu od 9,99€, zrejme v závislosti od vzoru a povrchu. Dokonca SteelSeries ponúka súbory na stiahnutie, pomocou ktorých si budete môcť nechať na 3D tlačiarni kryty s vlastnou potlačou, obrovský palec hore!

Ak sa pozriete na myš zospodu, pri klzných plôškach si všimnete malé výrezy, ktoré umožňujú ich odobratie a v prípade opotrebenia jednoduchú výmenu. Okrem toho je zaujímavejšia oblasť senzora myši, ten je lemovaný štvoricou skrutiek, ktoré môžete odskrutkovať a celý senzor vytiahnuť. Senzor je k myši pripojený pomocou konektora a v prípade vášho záujmu si môžete dokúpiť takýto modul s laserovým senzorom. O cene senzora, žiaľ, informáciu zatiaľ nemáme.

Technické okienko

SteelSeries Rival 700 je hernou myšou s optickým snímačom PixArt PMW3360, ktorého rozsah rozlíšenia je 100-16000DPI. Rival 700 zachytáva pohyb neuveriteľných 300 palcov za sekundu (IPS), pri nulovej hardvérovej akcelerácii, maximálnom zrýchlení 50G a odozvou Polling Rate na úrovni až 1ms (1000Hz). Životnosť tlačidiel je udávaná na úrovni 30 miliónov kliknutí.

To, čo ale významnou mierou Rival 700 odlišuje od ostatných herných myší, je OLED displej, modularita a vibračná odozva. Displej vám v spolupráci s herným softvérom a vybranými videohrami umožňuje zobrazovanie herných štatistík po každom odohratom kole, počet headshotov, úroveň zdravia či počet nábojov. Okrem toho, ku každej hernej situácii si môžete sami nakonfigurovať vlastný text, priradiť vlastnú ikonku či obrázok, nastaviť dĺžku trvania animácie alebo zobrazenia informácií na displeji. V súvislosti s hernými situáciami si môžete nastaviť aj vibračnú odozvu, v podobe vibračného vzoru a jeho intenzity, ktorá prináša do hier úplne nový rozmer notifikácií. V hre Counter Strike Global Offense si môžete vytvárať vibračné profily pre situácie ako je headshot, smrť, nabíjanie, zmenu zbrane, zdvihnutie bomby a podobne. Pre tieto herné situácie si môžete nastaviť aj podsvietenie kolieska a loga, presnejšie voľbu efektu, nastavenie farby, intenzity podsvietenia, a to pre koliesko a logo zvlášť.

Modularita vám zase umožňuje „vyskladanie“ si myši podľa vašich predstáv, a to v podobe voľby prepojovacieho kábla, výmenného krytu chrbtu myši či modulu so snímačom, ktorý môžete vymeniť za laserový.

Softvér

SteelSeries svoje herné periférie združuje do softvéru s názvom SteelSeries Engine 3. V tomto prípade sú však možnosti nastavenia o niečo pokročilejšie. Úvodná obrazovka softvéru má tri karty. My Gear, teda moje zariadenie, Library – knižnica a Gamesense. Pod nimi sú znázornené pripojené periférie, v našom prípade Rival 700. Na obrázok stačí jednoducho kliknúť a zobrazí sa vám ponuka nastavení myši.

Tu sa odohráva všetko podstatné a obrazovka je rozvrhnutá do štyroch častí. V ľavej časti sa nachádza prehľad jednotlivých tlačidiel a k nim priradených funkcií, macro editor a úplne dole záložka configs, pomocou ktorej sa dostane k spravovaniu pätice herných profilov. Pre každé z tlačidiel je možné nastaviť z niektorých funkcií na ovládanie myši, klávesnice, médií, makier, skratiek operačného systému, spustenie aplikácie či tlačidlo deaktivovať. Okrem toho je pre každé z tlačidiel možné nastaviť rôzne efekty na prehrávanie na displeji, ich dĺžku, či dokonca vibračnú odozvu a jej typ.

Ďalej tu nájdeme grafické zobrazenie myši, pričom na výber je z dvoch pohľadov, zhora a z ľavého boku. Na tomto zobrazení sa nachádza popis všetkých tlačidiel, pričom je možné na každé z tlačidiel kliknúť a priradzovať funkcie, podobne ako v prehľade. Oproti ostatným myšiam je zaujímavosťou možnosť nastavenia OLED displeja, ktorý je defaultne nastavený na vysvietenie loga výrobcu a textu steelseries. Displej ale môžete nechať vypnutý, nechať ho svietiť na bielo, dokonca si môžete nechať vysvietiť ľubovoľný text, ktorý ste napísali v editore. Aby toho nebolo málo, na displej si môžete nahrať obrázok či animáciu z počítača. Škoda len, že sa zobrazujú čiernobielo a trošku kostrbato. Pre logo na chrbte myši a scrollovacie koliesko je tu možnosť voľby full RGB podsvietenia a priradenie niektorého z efektov podsvietenia.

V poradí treťou funkciou je dvojica kruhov, v ktorých sa nastavuje hodnota CPI, v rozmedzí 100 – 16000CPI. Požadovanú hodnotu je možné napísať aj do malého okienka, nemusíte sa trápiť triafaním v stupnici, avšak hodnoty si musíte voliť po „stovkách“. Škoda, že je možné zvoliť výber len medzi dvoma úrovňami CPI.

V poradí štvrtým blokom funkcií je nastavenie zrýchlenia/spomalenia (acceleration/deceleration) uhla prichytávania (angle snapping) a polling rate, v rozmedzí 125 – 1000Hz.

Hlavne na účely podsvietenia je k dispozícii možnosť zapnutia/vypnutia live preview, keď sa vám nastavenia podsvietenia zobrazujú naživo.

To bola prvá karta, My Gear. Ďalšou v poradí je knižnica, kde si môžete pridávať aplikácie a priradzovať k nim jednotlivé profily.

Poslednou kartou je Gamesense, čo je špeciálna „fičúrka“, s ktorou zatiaľ spolupracuje len málo videohier. V ponuke je fixná trojica hier, Counter Strike Global Offence, Dota 2 a Minecraft. Zo zdroja blízkeho výrobcovi máme informáciu, že SteelSeries pracuje s hernými vývojármi na implementácii do ďalších titulov. Táto funkcia bola dokonca pridaná do Unity

Enginu, čo vývojárom uľahčí prácu. Myš s týmito hrami spolupracuje na úrovni podsvietenia, OLED displeja a vibrácií, v závislosti od hernej situácie.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk