Acer Aspire R13 – Recenzia

Acer Aspire R13 – Recenzia

 

Spoločnosť Acer predstavuje moderný dizajn, hardvér a inovatívne riešenie otáčania LCD displeja do prakticky akéhokoľvek uhla, kvôli čomu si získala so svojím modelom Aspire R13 niekoľko ocenení vrátane 2015 CES Innovation Award. O ultrabooku Aspire R13 sa dočítate viac v jeho recenzii.

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Aspire R13 využíva tenkú konštrukciu a prémiový dizajn s otáčateľným displejom do rôznych pozícií. Ultrabook je hrubý len 18mm a spája v sebe matné plasty, špičkový displej a povrch zo skla, ktorý zanecháva odtlačky prstov. Pri použití všetkých materiálov sa hmotnosť zariadenia ustálila na hodnote 1600g, čo je skutočne príjemná hodnota.

Z vrchnej časti vyzerá ultrabook, akoby mu chýbal rám okolo displeja, no je to spôsobené konštrukciou uloženia displeja, ktorá má len výrez v tvare U. Samotné uloženie displeja majú na starosti dva pánty, ktoré je možné otvoriť do približne 180-stupňového uhla, a dva úchyty Ezel Aero Hinge v strede displeja po oboch stranách, ktoré umožňujú otáčať displej o 360 stupňov.

Celkovo je možné Aspire R13 požívať v šiestich režimoch: Laptop (klasický režim zobrazenia bez otáčania displeja), Ezel (otvorenie LCD do výšky tak, aby sa dalo písať na klávesnici a obraz bol bližšie k vám), Stand (displej otočíte a natiahnete ho do tvaru stojana), Pad (displej pretočíte o 360 stupňov a z ultrabooku spravíte tablet), Tent (displej pretočíte o 360 stupňov a ultrabook postavíte v tvare písmena A) a Display (displej pretočíte o 360 stupňov a po otočení máte pred sebou len samotný displej bez klávesnice).

Na spodnej strane sa nachádza informačná nálepka a odvetrávacie mriežky a po bokoch stranách dva malé podlhovasté reproduktory. Ultrabook je vyvýšený pomocou štyroch gumičiek – predné gumičky sú nižšie a zadné gumičky vyššie, aby bol väčší prietok vzduchu.

Ľavá hrana zariadenia obsahuje audio jack 3,5mm, HDMI, USB 3.1 a dva USB 3.0 porty. Pravá hrana zariadenia obsahuje USB 2.0 port, zapínacie tlačidlo, napájací konektor a čítačku pamäťových kariet. Na prednej strane je umiestnený indikátor nabíjania a zapnutia zariadenia.

Umiestnenie zapínacieho tlačidla a hneď vedľa neho adaptéra nám prišlo ako veľmi zle navrhnuté, nakoľko pri nabíjaní zariadenia sa tlačidlo stláča veľmi zle. Zadná hrana obsahuje dve odvetrávacie mriežky pre ventilátory a chladiace sústavy notebooku.

Chladenie ultrabooku bolo dostatočné aj pri spustených náročných aplikáciách. Ultrabook sa zahrieval len zriedka a hladina zvuku bola nízka. Avšak škoda, že ventilátory boli zapnuté stále, aj pri nečinnosti.

DISPLEJ

O zobrazenie obsahu sa stará špičkový 13,3-palcový IPS panel s rozlíšením 2560×1440 pixelov. Displej je chránený ochranným sklom Corning Gorilla Glass. Aj napriek tomu, že je lesklý, má výborné pozorovacie uhly a verné zobrazenie farieb.
Svietivosť displeja je dostatočne silná aj na priamom slnečnom svetle, v tme je najnižšia intenzita jasu príjemne nízka. Displej je navyše dotykový a podporuje tak dotyk desiatich prstov. Dotykovú obrazovku využijete pri mnohých činnostiach alebo môžete ultrabook využívať ako tablet.

KLÁVESNICA A TOUCHPAD

Klávesnica zariadenia je mierne utopená v strede zariadenia a chýba jej numerická časť. Rozloženie kláves je rovnomerné a pri písaní vhodne rozmiestnené. Klávesnica je podsvietená bielymi LED svetlami, ktorých intenzita sa dá regulovať v troch stupňoch svietivosti.

Matný touchpad, umiestnený v strede zariadenia, je jednoliaty, jednotlačidlový a reaguje po jeho celej ploche. Odozva touchpadu je trochu dlhšia, no vzhľadom na použitú konštrukciu je primeraná.

HARDVÉR A VÝKON

Ak procesor je použitý úsporný CPU Intel 6500U z rodiny SkyLake s taktom 2,5 GHz so zapnutým TurboBoost do 3,1GHz. Operačná pamäť zariadenia je 8GB DDR3L s nízkym napájacím napätím.

Grafika je v tomto prípade len integrovaná Intel HD Graphics 520, ktorá zvládne staršie a menej náročné hry a, samozrejme, prehrávanie obsahu vo vysokom rozlíšení. Pri našom teste ultrabook zvládol hru Battlefield 4 v rozlíšení 1920×1080 pri minimálnych detailoch na približne 45FPS. Pri hre Need for Speed: Most Wanted 2013 sa situácia opakovala. Hry ako League of Legends bežali plynulo aj na vyšších detailoch a komplikácie nenastali ani pri zobrazení 4k obsahu. Intel HD 520 mal problémy zvyčajne so zobrazením efektov – s výbuchmi či dymom kolies.

Ako úložisko dát je použitý rýchly SSD disk M.2 Liteon s kapacitou 256GB, ktorý má priemerné čítanie 356MB/s a prístupový čas 0.082ms.

O ozvučenie sa stará dvojica reproduktorov s certifikátom Dolby. Reproduktory hrajú veľmi príjemne. Maximálna hlasitosť je dostatočne vysoká a kvalita reproduktorov je výborná, i keď im absentujú basy. Vďaka vstavanej aplikácii bolo možné nastaviť rôzne režimy zvuku, ktorými sa kvalita dala ešte vylepšiť.

Kvalita web kamery bola primeraná a obraz plynulý a dostatočne zreteľný aj pri videohovoroch.

Nechýbala tiež výbava ako 5GHz Wi-Fi 802.11acQualcomm Atheros, Bluetooth v 4.0, čítačka pamäťových kariet HDMI, USB 2.0 1×, USB 3.0 2×, USB 3.1 Type-C 1× a Combo Audio Jack.

OPERAČNÝ SYSTÉM

Vstavaný operačný systém je v tomto prípade Microsoft Windows 10 Home v českom vydaní. Pri práci so zariadením sme zaznamenávali časté zamŕzanie OS, či už išlo o inštaláciu rôznych programov, alebo o spúšťanie aplikácií, a to aj napriek tomu, že OS bol nainštalovaný na rýchlom SSD disku.

OS mal problém aj s pripojením na router značky ZTE – nedokázal sa pripojiť ani cez WPS kód a ani po tom, čo sme kód Wi-Fi routra zadali ručne. Pri pripájaní Aspire R13 na routre iných značiek nenastali žiadne problémy. Napriek niektorým zaváhaniam pracoval ultrabook svižne a štart OS trval menej ako desať sekúnd.

BATÉRIA A VÝDRŽ

O poháňanie ultrabooku sa starala 3315mAh batéria. Počas testu sme notebook podrobili rôznym záťažiam. Pri nabití na 100% kapacity batérie, pri zapnutom jase na 75% a so zapnutým Wi-Fi sme surfovali na internete, pozerali dva filmy na štyridsaťpercentnej intenzite zvuku. Po približne šiestich hodinách prevádzky zariadenia sa batéria vybila na 20%.

Pri samotnom surfovaní po internete bez vedľajších operácií sa výdrž batérie predĺžila ešte o približne hodinu, čo hodnotíme veľmi pozitívne.

Naše hodnotenie

Aspire R13 je skutočný skvost, čo sa týka jeho technickej stránky. Konštrukcia je výborná, no zanecháva odtlačky prstov na spodnej aj vrchnej strane. Zle navrhnuté je aj umiestnenie zapínacieho tlačidla, ktoré je hneď vedľa napájacieho konektora a pri nabíjaní zariadenia je jeho manipulácia sťažená. Pochváliť sa dá výborný LCD displej s vysokým WQHD rozlíšením, výborná výdrž batérie a ozvučenie v podobe Dolby reproduktorov.
Chladenie je síce tiché, no je neustále aktívne, a tak vás môže mierny šum rušiť. Vysoká je aj cena zariadenia, ktorá sa pohybuje pri hodnote 1200Eur. Pri takej vysokej cene si rýchlo rozmyslíte, či chcete byť štýlový, alebo siahnete po celkom inom zariadení.

Klady

 • Výborná konštrukcia, otáčateľný LCD
 • Podsvietená klávesnica
 • Kvalita reproduktorov
 • Výdrž batérie
 • Moderný hardvér

Zápory

 • Neustále zanechávanie odtlačkov prstov na celom zariadení
 • Nevyladenosť OS, sekanie OS
 • Výrazne vyššia cena
 • Umiestnenie zapínacieho tlačidla a napájacieho konektora

Informácie o produkte

Acer Aspire R13 2016

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 344 mm
 • Výška: 230 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 18 mm
 • Hmotnosť: 1600 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 1200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk