MSI Z170A Gaming Pro Carbon - Recenzia

MSI Z170A Gaming Pro Carbon - Recenzia

 

Trh s technológiami je v dnešnej dobe naozaj presýtený. Akokoľvek zle to môže na prvý pohľad znieť, je táto skutočnosť pre koncového zákazníka len a len výhodná. Pokiaľ totiž nepríde tá či iná spoločnosť s naozaj inovatívnym výrobkom, nevtesná doňho horu funkcií, alebo si zaňho nebude pýtať oveľa nižšiu cenu, nikdy nevynikne nad konkurenciou a ťažšie presvedčí zákazníkov, aby siahli práve po jeho ponuke.

Samozrejme, v niektorých segmentoch sa sem-tam podarí spoločnostiam vytvoriť si vlastnú triedu, ako je sa to podarilo napríklad Apple s iPhonom alebo iPadom, ale ako ukazujú posledné roky, konkurencia rýchlo dobieha, čo zameškala a nakoniec sa rozdiely medzi výrobkami zase dostávajú na minimálnu úroveň. Akokoľvek môžu všetky produkty z jednej oblasti mať tie isté komponenty a vlastnosti, aj tak sa väčšinou stále dajú rozlíšiť podľa jedného dôležitého faktoru. Tým je vizuálne prevedenie a kvalita prevedenia, či už pri použití lepších materiálov, alebo dodržaní štandardov pri výrobe a skladaní. Presýtenosť sa najviac týka produktov v strednej cenovej kategórii a práve do nej spadá aj najnovšia matičná doska, ktorá sa mi dostala pod ruky. Doska od MSI s modelovým označením Z170A Gaming Pro Carbon stavia práve na pravidlo, ktoré som spomenul vyššie, a tak sa, hoci nemusí ponúknuť o toľko rozdielne výsledky od konkurencie, zameriava na estetiku.

Obal a jeho obsah

Krabica s matičnou doskou má úplne štandardný rozmer, s ktorým sa stretne každý, kto už kupoval dosku s rozmerom ATX. Celá je ladená do kombinácie čiernej s červenou, nekričí do sveta, ale pohľad po nej zase len tak neskĺzne. Môj názor je, že výrobky pre nadšencov a ľudí, čo sú ochotní priplatiť si za kvalitu a vizuálnu stránku výrobku, by nemali chodiť zabalené do kartónov z krabíc od banánov. To, našťastie, dodržuje MSI s takmer každým výrobkom, s ktorým som sa v posledných rokoch stretol. Futuristické auto na prednej strane mi pripomína superšportiaky od automobilky McLaren a pokiaľ to má sľubovať výkon dosky, tak sa neviem dočkať. Inak sa na zadnej strane nachádzajú základné informácie o použitých komponentoch, technológiách a funkciách, ktoré doska ponúka. Za prehľadnosť a nevtieravý dizajn určite palec hore.

Prvé dojmy a spracovanie

Po vytiahnutí z obalu ma teší pohľad na uhľovo čiernu dosku, na ktorej sa vynímajú hlavne chladiče s karbónovými motívmi a metalické chrániče vrchných PCIe 3.0 slotov. Inak sú na doske ešte bielou farbou zvýraznené priame prepojenia procesoru s RAM-kami a okrem jedného loga MSI na chladiči chipsetu a mene modelu nad vrchnými PCIe slotom takmer nie je poznať, kto túto matičnú dosku vyrobil. Za takýto prístup som osobne veľmi vďačný, pretože nezastávam názor, že ešte aj po kúpe a zaplatení za výrobok by mal zo mňa výrobca hardvéru profitovať formou bezplatnej reklamy. Ako som už spomenul, na doske sú prvé dva PCIe 3.0 sloty v kovovom prevedení, ktoré MSI nazýva Steel Armor. Nemal som to šťastie, aby mi ťažká grafická karta polámala plastové držiaky, ale vďaka vedomiu, že sú až 4-krát odolnejšie ako bežne používané a chránia aj proti nežiaducemu elektromagnetickému rušeniu (aspoň tak to uvádza výrobca), sa mi oveľa pokojnejšie zaspávalo. Takisto aj samotná doska pôsobí kvalitným dojmom a na rozdiel od niektorých nemenovaných konkurentov sa pri držaní za hranu takmer vôbec neprehýbala.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

Keďže nejde o 500-eurovú dosku, nedajú sa čakať zázraky, čo sa týka komponentov a funkcionality. Pre bežného nadšenca sa však na tomto kuse plastu vo formáte ATX skrýva stále viac ako dosť. Samozrejmosťou je socket pre Intel procesory šiestej generácie, 4 sloty pre najnovšie RAM-ky typu DDR4 a 3 PCIe x16 sloty. Okrem toho nemôže v rámci vnútornej konektivity chýbať ani:

– 6 SATA 6Gb/s portov
– 2 SATA Express porty
– 2 USB 3.1 porty pre predný panel počítača
– 4 PCIe x1 sloty
– 1 M.2 port

Čo sa týka vonkajších konektorov na zadnej strane dosky, Gaming Pro Carbon ponúka:

– PS2 port
– 4 USB 2.0 porty
– DVI-D a HDMI výstupy
– 3 USB 3.1 typ A + 1 USB 3.1 typ C
– MSI Gaming LAN
– Audio konektory + S/PDIF výstup

Na strednú cenovú kategóriu naozaj slušná ponuka, aj keď je vidieť ústupky, ktoré spoločnosť MSI musela urobiť, ako napríklad iba jeden M.2 slot. Pri jeho použití treba navyše počítať aj s automatickou deaktiváciou SATA portov číslo 5 a 6, pretože ich dráhy v prípade jeho použitia slúžia na prenos dát.

UEFI BIOS

Tak ako aj pri iných doskách od MSI slúži na základné nastavovanie a prípadné taktovanie systému MSI Click Bios 5. Pri jeho používaní som sa doteraz nestretol s žiadnymi problémami a menenie nastavení a pretraktovávanie v ňom bolo nadmieru jednoduché. Click Bios 5 podporuje aj veľké rozlíšenia a takzvaný „scaling“, keď ostávajú nápisy a grafika ostré a dobre čitateľné, aby nikto nemusel žmúriť na veľký monitor a nebol schopný rozlúštiť, či dáva do procesora 1,3- alebo 3,1-Volta. Ako drvivá väčšina BIOS-ov, aj Click BIOS 5 ponúka takzvaný EZ mód, kde sa ukrývajú len tie najjednoduchšie nastavania, od poradia bootovacích jednotiek cez informácie o procesore až po krivky výkonu ventilátorov. Tá pravá mágia sa skrýva až v pokročilých nastaveniach. Pretaktovanie procesoru, RAM-iek, doladenie každého jedného detailu, to všetko je vzdialené len pár klikov na myši. Pri testovaní tejto matičnej dosky sme, nanešťastie, nemali odomknutý procesor, na ktorom by sme sa vedeli vyhrať, ale pokiaľ je dostatočným ukazovateľom jednoduchosť pretaktovania RAM-iek, potom potlačenie procesora na hranicu možností bude iba banalitou.

Funkcionalita a pridaná hodnota

Čím sa Gaming Pro Carbon líši od šedého priemeru? Kvalitné prevedenie som už spomenul. Komponentovo sa väčšina výrobkov a obzvlášť, pokiaľ sú to matičné dosky, nelíši. Odlišujú sa však vizuálne a Gaming Pro ide v tomto smere do menšieho extrému, zakomponovaním RGB osvetlenia priamo do dosky. Farbami tak môže hrať nielen most medzi audiokonektormi a kvalitným Nahimic Audio Boost čipom (aj keď ten svieti iba na červeno), ale aj tri štvrtiny pravej hrany dosky. Osvetlenie síce nie je až také intenzívne a na vyniknutie efektu, by ho bolo dobré spárovať s párom LED pásov, ale aj snaha sa cení a nie každý výrobca má vo svojom arzenáli takú všestrannú dosku aj s RGB podsvietením. Pridaná hodnota tejto dosky, respektíve jej výrobcu, sa neskrýva iba vo svetielkach, ale aj v maličkostiach, ako je ponuka neobmedzeného programu RAMDisk zadarmo, ktorý normálne stojí vyše 30 eur, a vďaka nemu sa dá časť úložnej kapacity RAM-iek využívať ako pevný disk, ktorý je však mnohonásobne rýchlejší ako bežné SSD disky. Môžem povedať, že som RAMDisk vyskúšal, nainštaloval naň program na upravovanie videa a časy na prácu a export videa sa v mojom prípade zmenšili viac ako trojnásobne.

Naše hodnotenie

MSI Gaming Pro Carbon môže na prvý pohľad vyzerať ako šedá myška v záplave iných šedých myší, ale jej príjemná cena, solídna funkcionalita, kvalitné prevedenie a pridaná hodnota ju vyvyšujú nad priemer. Samozrejme, sú aj lepšie vybavené dosky za podobnú alebo aj nižšiu cenu, no určite neponúkajú také kvalitné prevedenie. Gaming Pro Carbon je jednoducho slušnou voľbou pre nadšencov, ktorí hľadajú všestranný výkon, jednoduché možnosti pretaktovania a navyše majú aj estetické cítenie.

Klady

 • všestranný výkon
 • kvalitné prevedenie
 • zabudované RGB LED
 • najnovší LAN NIC Intel I219-V
 • zvuková karta Realtek ALC1150 a Nahimic softvér
 • aplikácia RAM Disk zadarmo

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

MSI Z170A Gaming Pro Carbon 2016

 • Kategória: Základné dosky
 • Orientačná cena: 150 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSI Z170A Gaming Pro Carbon
 • Procesor: Intel Core i7 6700K
 • Pamäť: ADATA XPG Z1 DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: Fractal Design Kelvin S36
 • Pevný disk: SSD ADATA SP550 120GB
 • Grafická karta: Sapphire R9 380 DUAL-X NITRO OC
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650W
 • Skrinka: Fractal Design Define S - Window
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk