Logitech G910 Orion Spectrum - Recenzia

Logitech G910 Orion Spectrum - Recenzia

 

Pokiaľ si poviete, že ste už o modeli G910 počuli, tak sa nemýlite. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o prvý model s označením Orion Spark, kde sme po prvýkrát mali možnosť okúsiť niečo, čo robilo túto klávesnicu znovu o trošku odlišnejšou a unikátnou. Tým sú novo navrhnuté mechanické spínače, na ktorých Logitech pracoval už veľmi dlhý čas – tieto spínače nesú názov Romer-G.

Orion Spectrum je založený na svojom predchodcovi Orion Spark, ktorého recenziu sme vám priniesli tu. Cieľ a význam Spectrum bol založený na odklone od názorov časti komunity, ktorá mala výhrady k niekoľkým aspektom klávesnice. To je veľmi chvályhodný cieľ, ktorý indikuje, že firma si nesedí na ušiach a snaží sa počúvať svojich zákazníkov. Podarila sa im táto snaha?

Aké zmeny nás čakajú?

To, čo sa zmenilo, môžeme zhrnúť do dvoch hlavných bodov:

1. Zmenený tvar kláves

Klávesy už nemajú niekoľko rôznych tvarov (od klasických s priehlbinou cez vypuklé až po rôzne špeciálne tvary). Všetky sú tvarované klasicky, s priehlbinou.

2. Rovnomerná opierka na zápästia

Ani opierka už nie je tvarovaná rôznorodo ako klávesy. Teraz je opierka len jedna (Orion Spark mal v balení dve rôzne – podľa veľkosti), je rovnomerná, bez viditeľne väčšej a širšej ľavej časti, ktorá sledovala „potreby“ hráčov.

Klávesnica stále poskytuje funkcie ako 113-klávesový antighosting, programovateľné tlačidlá a profily a RGB podsvietenie. Pod kapotou klávesnice driemu mechanické spínače Romer-G, ktoré sľubujú rýchlejšiu odozvu vďaka kratšej aktivačnej dráhe a odozve.

Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť o Romer-G spínačoch a zákulisí ich výroby viac, tak okrem oficiálnej stránky vám odporúčame video v podaní sympatickej dvojice chalanov z LinusTechTips, ktorí mali možnosť nazrieť priamo do procesu výroby.

Klávesnica si zachovala svoj známy „hráčsky“ dizajn, ktorému dominujú rôzne tvary evokujúce modernejší dojem z klávesnice. Telo je plastovej, no robustnej konštrukcie, vďaka čomu klávesnica nie je extrémne ťažká (avšak ťažšia ako obyčajné membránové klávesnice). Kábel je dostatočne dlhý, len je škoda, že nie je opletený, čo môže pôsobiť luxusnejším dojmom, a v niektorých prípadoch to prispieva aj k dlhšej životnosti kábla. Na vrchnej časti nájdeme ARX dock s možnosťou mať svoj telefón, prípadne tablet (je rovnako kompatibilný s veľkými tabletmi) po ruke bez obáv, čo sa týka stability klávesnice. Nakoniec nechýbajú dedikované multimediálne klávesy a otočný volič pre hlasitosť.

Zadnej strane dominuje vysoký počet pogumovaných plôch na redukciu nechcených posuvov na stole, ktoré nájdeme rovnako aj na nožičkách, takže o „grip“ sa nemusíme obávať aj pri zdvihnutej pozícii. Nanešťastie sme sa nedočkali implementácii troch možností nastavenia výšky, ako to bolo u modelov G610.

Programovateľné klávesy je stále možné obdariť veľkým množstvom rovnakých funkcií a makier, pričom je možné tieto nastavenia uchovávať až v troch rôznych profiloch, ktoré je možné prepínať pohodlne tlačidlami M1 – M3. To a mnoho viac sme rozobrali v recenzii na Orion Spark.

Skúsenosti s používaním

Písanie

Hoci ide o hernú klávesnicu, píše sa na nej veľmi pohodlne. Zo začiatku to môže byť zvláštny pocit, ide predsa o odlišný druh spínačov, no ten rýchlo opadne a ostane len príjemný pocit z používania. Ak prechádzate z membránových klávesníc na mechanické, tak si na to rýchlo zvyknete a onedlho pocítite výhody.

Aj keď už niekoľko rokov píšem na klávesnici so spínačmi Cherry MX Blue, tak si písanie na tejto klávesničke celkom pochvaľujem. Samozrejme, pokiaľ sa nedostanem do hry, to je potom rešeto a hranie ide takpovediac samo.

Hranie

Hranie bolo fantastické a rozdiel v reakciách (spínača, ale aj mojich vlastných) bol obrovský a okamžitý. Reakcie sa mi výrazne zlepšili – pri stláčaní som mal väčšiu istotu. Skúsim uviesť pár príkladov:

 • Hra na štýl skákačky, v ktorej je mnoho za sebou nasledujúcich skokov – normálne by som pri jednom-dvoch nestihol dostatočne skoro zareagovať a stlačiť kláves pre skok dostatočne rýchlo, no to je s G910 minulosťou.
 • Predstavte si situáciu, keď musíte ako o život ťukať na jeden kláves – skúšal som jednoduchý tester a dokázal som za rovnaký čas dosiahnuť približne o 40% viac stlačení, čo je fantastický výsledok.
 • Situácia v obľúbenej FPS hre Counter Strike – poznáte to, sú hráči, ktorí sa radi ocitajú na miestach, ako je hrana strechy alebo balkónu, na plote a podobne. Vďaka tomu, ako je hra dizajnovaná, človek nespadne, pokiaľ nepôjde priďaleko zo stredu textúry – zaregistroval som, že som sa dokázal práve po takýchto hranách posúvať ďalej a presnejšie, čo mi v nejednej situácii veľmi pomohlo.
 • Riadenie v hrách ako je GTA – veľmi príjemné, mal som lepšie reakcie, dokázal som napríklad šikovnejšie kľučkovať pomedzi autá.
 • FPS hry celkovo – omnoho jemnejšie pohyby, lepšie reakcie a omnoho lepší zážitok.

Zážitok a skúsenosť s Romer-G spínačmi pre niekoho, kto doteraz mal iný druh spínačov, hodnotím vynikajúco – pri používaní si vedie Spectrum fantasticky, no od mechanických spínačov by som nečakal o nič menej než špičkový zážitok.

Naše hodnotenie

Cena stanovená výrobcom je na úrovni 199€, no primárne je jej cieľovou skupinou každý náruživý hráč, ktorý je ochotný za najrýchlejšie reakcie zaplatiť prémiovú sumu.

Logitech nezabúda ani na bežných smrteľníkov, a preto môžeme v ponuke nájsť hneď niekoľko dizajnov s mechanickými spínačmi – G410 bez numerického bloku, G810 s jednoduchým základným dizajnom 104 klávesov s Romer-G spínačmi, klávesnice G610 so spínačmi MX Red a Brown (recenzia tu), a v neposlednom rade G910 Orion Spark, ktorý ostáva v predaji a je určený pre tých, ktorí ocenia prevedenie ako u pôvodného modelu.

Logitech s Romer-G spínačmi priniesol nový zážitok s mechanickými klávesnicami, ktorý je úctyhodný. Konkurencii to zabralo veľmi dlhý čas, pokiaľ prišli s alternatívou (Cherry MX Silver) k neprekonateľným Romer-G spínačom. A aj keď by som chybičku-dve na klávesnici našiel, tak to nie je nič podstatné, čo sa v budúcnosti nebude dať odstrániť.

Klady

 • Romer-G spínače
 • množstvo programovateľných a multimediálnych klávesov
 • herné funkcie
 • RGB podsvietenie
 • intuitívny a veľmi dobre spracovaný softvér
 • ARX aplikácia a dock

Zápory

 • cena
 • úprava programovateľných tlačidiel, profilov, makier a podsvietenia jedine použitím softvéru
 • chýbajúca interná pamäť (všetky nastavenia sa spoliehajú na prítomnosť Logitech Gaming Software)

Informácie o produkte

Logitech G910 Orion Spectrum 2016

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 505 mm
 • Výška: 210 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 34 mm
 • Hmotnosť: 1500 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 199 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Logitech

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk