Xbox One S 2TB White - Recenzia

Xbox One S 2TB White - Recenzia

 

Býva to zvykom, že po určitom čase prichádzajú menšie verzie konzol. Také, ktoré spotrebujú menej energie, majú menšie rozmery a vyzerajú elegantnejšie. A zatiaľ čo Playstation 4 svoju revíziu viac-menej nepotrebuje (aj napriek hlučnému ventilátoru), tak kritizovaná veľkosť a vzhľad Xboxu One ho jednoznačne potreboval. A to aj napriek tomu, že o rok tu príde Project Scorpio. To však má byť high-end konzola, ktorá ma koexistovať popri súčasnej ponuke Xboxu. A tak prichádza Xbox One S, jeden z najlacnejších 4K Blu-ray prehrávačov na trhu!

Áno, skutočne. Ak máte k dispozícii 4K televíziu, tak nad pôvodným Xbox One ani nerozmýšľajte a smerujte k S verzii. Tá totiž okrem upscalu hier do 4K (natívne 4K bude až vecou Scorpia) dokáže prehrávať 4K Blu-ray filmy, a dokonca z hľadiska takýchto prehrávačov patrí medzi najlacnejšie zariadenia na trhu. Čisto z technických špecifikácií je taktiež dôležité spomenúť podporu HDR, ktoré rozšíri spektrum farieb u podporovaných hier a u podporovaných televízorov. Prvé hry, ktoré by mali mať možnosť HDR využiť, budú Forza Horizon 3 a Gears of War 4.

Odhliadnuc od toho, zmenšili sa aj rozmery konzoly. Marketingové materiály hovoria, že o 40%, no podstatné sú dojmy a tie sú vynikajúce. Nielenže je konzola kompaktnejšia a menšia vo všetkých možných rozmeroch, ale dokonca sa podarilo konečne zabudovať napájanie do tela konzoly, a tak odpadla potreba mať pri konzole obrovský napájací "brick." A aby toho nebolo málo, konzola sa dá pomocou pribaleného stojana konečne postaviť vertikálne.

Všetko sa to dosiahlo vďaka jednoduchému pokroku v technológiách. Za tie roky sa postupne menil výrobný proces čipov a vďaka tomu nemá Xbox One S APU od AMD vyrábané v 28nm ale 16nm FinFET procesom, čo na jednej strane umožnilo výrazné zníženie spotreby konzoly a na druhej strane umožnilo vyššie takty grafického čipu. Takt sa zvýšil z 853Mhz na 914Mhz a umožňuje relatívne zvýšenie výkonu v niektorých hrách. Do tejto kategórie hier spadajú hlavne tie, ktoré majú odomknutý framerate, alebo mali na pôvodnej konzole väčšie problémy udržať si stabilných 30FPS. Je to jemné zlepšenie, no nie je konzistentné a nepokrýva všetky hry, takže sa naň až tak spoliehať netreba.

Na čo sa však spoliehať môžete, je to, že konzola je približne rovnako tichá ako pôvodná verzia konzoly, nakoľko vďaka veľkosti ventilátora je jeho práca takmer nepočuteľná. Pozitívne hodnotím aj ďalšie zmeny. Zmena z lesklého na matný dizajn je výborná, nahradenie dotykového tlačidla zapínania za fyzické zabezpečí minimalizáciu nechcených stlačení tohto tlačidla a IR blaster vpredu je výborným riešením pre tých, ktorí chcú konzolu používať ako mediálne centrum.

Totižto Xbox One S, rovnako ako jeho predchodca, disponuje dvoma HDMI portami vzadu. Jeden je HDMI In, do ktorého sa zapája satelitný prijímač a druhým je HDMI out na zapojenie do televízie. Čo však vzadu chýba, je port pre Kinect. Je zrejmé, že z lode nazvanej Kinect už vyskočili všetci obyvatelia Microsoftu a ani samotný Xbox tím už neverí jeho prínosom, a tak sa rozhodli vyhodiť z dizajnu konzoly port na jeho zapojenie. To znižuje spotrebu konzoly a umožňuje zmenenie PCB a celkových rozmerov. No ak patríte stále medzi jeho fanúšikov, tak si môžete zaobstarať redukciu na USB port, do ktorého si môžete zložitým spôsobom Kinect zapojiť.

V redakcii sa nám ukázala konzola s 2TB pevným diskom, a musím povedať, že kapacita je konečne na solídnej úrovni. Používateľovi je dostupných 1,6TB, čo ako-tak postačuje na všetky hry a aplikácie, ktoré máte vo svojej konzole. Preto trochu nerozumiem rozhodnutiu Microsoftu zastaviť výrobu 2TB verzií a označiť ich ako "limitovanú edíciu." V dobe 50+ GB hier je 500GB žalostne málo a 1TB začína byť celkom nedostatočné. Na druhej strane, aj k Xbox One S sa dá pripojiť externý pevný disk, stačí, keď využíva rozhranie USB 3.0.

Balenie konzoly obsahovalo okrem konzoly aj gamepad, HDMI kábel, napájací kábel a podstavec na postavenie konzoly vertikálne. Chýba však headset na jednoduchú in-game komunikáciu.

A práve gamepad sa dočkal veľmi zaujímavých vylepšení. Je biely, čo je vzhľadom na farbu konzoly viac ako logické. No zmena farby nie je všetko. Gamepad je už na prvý pocit pevnejší, nič nevŕzga a nejakým spôsobom, ktorý si doteraz neviem vysvetliť, mi pripadá luxusnejší. Či je to štruktúrovaným povrchom vzadu, alebo materiálom, z ktorého je vyrobený, to neviem presne. Faktom však zostáva, že Microsoft zúročil svoje skúsenosti a priniesol vylepšenú verziu už aj tak výborného gamepadu.

Ďalšie zmeny sa nachádzajú vo vnútri. Tou najdôležitejšou je pridanie podpory Bluetooth. Takže odteraz si môžete gamepad pripojiť k počítaču jednoducho, bez potreby kúpy donglu, ako to bolo potrebné predtým. Alebo si ho pripojíte pomocou klasického microUSB kábla a je to vybavené. Gamepad má taktiež 3,5mm port na pripojenie slúchadiel.

Príchod Xbox One S konzoly znamenal aj oficiálny príchod Windows 10 ako operačného systému do konzoly. Samozrejme, nejde o exkluzívnu funkciu S konzoly a taktiež nejde o plnohodnotný operačný systém, no jeho integráciou sa zjednotil dizajn, a hlavne je na ceste hromada aplikácií pre konzolu vďaka UWP systému.

Pre koho je teda konzola určená? Skôr pre tých, ktorí boli pri upgrade konzoly trpezliví a ešte sa pre novú konzolu nerozhodli. Dôvodov, prečo by si terajší majiteľ mal kúpiť S verziu, je veľmi málo. Zvýšenie FPS v niektorých hrách je zanedbateľné, menšie rozmery zasa nie sú dôvodom zaplatiť za konzolu 299€. A 4K upscale je síce fajn, no kto to s 4K hraním na konzole myslí vážne, tak asi radšej počká na Project Scorpio, ktoré má vyjsť na budúci rok.

Naše hodnotenie

Každopádne Xbox One S je výbornou evolúciou konzoly, ktorá si pri vydaní vyslúžila krútenie hlavami kvôli svojim rozmerom. Pekný dizajn, viaceré logické vylepšenia, zníženie spotreby a 4K výstup sú výborným krokom. Vylepšený gamepad je ten najlepší, ktorý Microsoft do dnešného dňa vydal. Malé nedostatky nie sú nijako závažné a nič vám nebráni v tom, aby ste po novej konzole siahli.

Klady

 • dizajn a rozmery
 • vylepšenia gamepadu
 • 4K Blu-ray a podpora HDR
 • integrovaný "power brick"

Zápory

 • v balení chýba headset
 • napájanie Kinectu je komplikované a nepraktické

Informácie o produkte

Xbox One S 2TB White 2016

 • Kategória: Herné konzoly
 • Operačný sytém: Vlastný
 • Šírka: 430 mm
 • Výška: 114,3 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 292 mm
 • Hmotnosť: 5400 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 399€ 2TB verzia/349€ 1TB verzia/299€ 500GB verzia €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk