MSI GS73VR Stealth Pro - Recenzia

MSI GS73VR Stealth Pro - Recenzia

 

MSI GS73VR StealthPro je notebook na hranie nových, graficky najnáročnejších hier. Zároveň je štýlový a mobilný, a to vďaka hmotnosti okolo 2kg a hrúbke pod 2cm! Napriek tomu ponúkne hranie hier na vysokých grafických detailoch a jedinečné zážitky pre naozajstných fanúšikov. S rovnováhou medzi prenosnosťou a výkonom je ideálna voľba pre hráčov na cestách. Presvedčte sa, ako ultrabook obstál v našom náročnom teste!

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Dizajn ultrabooku je jednoliaty. Celá konštrukcia je postavená na plastových a zliatinových materiáloch, ktoré sú dostatočne pevné a zároveň, na prekvapenie, aj celkom ľahké. Plastová základňa obsahuje deväť gumičiek na vyvýšenie notebooku. Odvetrávacie mriežky sa nachádzajú po bokoch, v spodnej časti a prechádzajú až na palmrest – pre lepšie nasávanie vzduchu. Nachádzame tu aj dve mriežky pre reproduktory, umiestnené po oboch stranách v prednej spodnej časti notebooku. Na pravej hrane notebooku nájdeme konektor na nabíjanie, USB2.0, USB C, MiniDisplayPort, a HDMI konektor. Na ľavej hrane nájdeme RJ 45, tri USB3.0 porty, čítačku kariet a dva pozlátené audio jack konektory. Na prednej hrane vpravo sú umiestnené kontrolky aktivity disku, zapnutia a nabíjania tak, aby boli dobre viditeľné. Na vrchnej časti ultrabooku dominuje plnohodnotná klávesnica s numerickou časťou, potlačená striebristou farbou. Táto klávesnica je navyše podsvietená RGB svetlami LED s možnosťou stupňovania intenzity a možnosťou meniť farby v troch rôznych poliach klávesnice. Touchpad je matný, celoplošný a taktiež je aj orámovaný červeným rámom. V hornej pravej časti sa nachádza podsvietené hranaté zapínacie tlačidlo červenej farby. Na pravej strane opierky rúk sa nachádzajú informácie o ultrabooku na veľkej nálepke spolu s logom Intel Core i7.

Azda najhlavnejšiu časť GS73VR tvorí úzky, 17,3-palcový UltraHD displej. Displej má úzky rám, no do vrchnej časti za zmestila HD kamera a dvojica mikrofónov. Samotný okraj displeja je orámovaný matným plastom a na spodnej časti dominuje strieborný nápis MSI. Z vrchnej strany nájdeme ešte ďalší strieborný nápis MSI a nabielo podsvietené logo MSI GAMING SERIES. Celková hmotnosť ultrabooku sa zastavila na 2,43kg a jeho výška je 19,6mm. Stáva sa tak jedným z najtenších a najľahších notebookov vo svojej triede a ozajstnou mobilnou hernou stanicou.

DISPLEJ

4K UHD matný displej s rozlíšením 3840×2160pix a s uhlopriečkou 17,3-palca je vcelku impozantný. Ponúkne vám o 300% väčší pracovný priestor než FullHD rozlíšenie a zobrazí tak viac než 8 miliónov pixlov. Vďaka IPS technológii dokáže zobraziť 16,77-milióna farieb pri svietivosti 330cd/m². Reprodukcia farieb je tak skutočne verná a napomáha tomu aj slušný pozorovací uhol – 178 stupňov.

Vďaka technológii MSI TrueColor si môžete nastaviť aj korekciu farieb a prispôsobiť si tak obraz pre svoje oči pri rôznych činnostiach, ako je sledovanie filmov, písanie či hranie.

ROZHRANIE A KOMUNIKÁCIA

Tento ultrabook je celkom dobre vybavený komunikačným rozhraním. Obsahuje 3× USB 3.0, 1× USB 2.0, mini DisplayPort/Thunderbolt/USB C, HDMI port, Audio Jack a čítačku kariet. Bezdrôtovú komunikáciu zabezpečuje Wi-Fi b/g/n/ac a Bluetooth 4.1. Drôtové internetové pripojenie je zabezpečené Killer LAN. Mini DisplayPort a HDMI navyše podporujú prenášanie 4K signálu, a tak si môžete pripojiť svoj ultrabook aj na väčšiu televíziu bez prekážok.

KLÁVESNICA A TOUCHPAD

Na písanie a hranie je v notebooku osadená klávesnica SteelSeries. Klávesnica je plnohodnotná a obsahuje aj numerickú časť. Všetky klávesy sú potlačené striebristou farbou, a to kvôli dlhšej výdrži a lepšej viditeľnosti. Na klávesnici je možné zapnúť podsvietenie, regulovať intenzitu jasu a konfigurovať tri polia podsvietenia. Farby je možné vyberať z 16,7-milióna odtieňov. Všetky nastavenia nájdeme v softvéri SteelSeries Engine.

Touchpad je jednoliaty, matnej farby a orámovaný červeným rámikom. Keďže tlačidlá nie sú rozdelené, zvýšila sa tak plocha, o ktorú je možné pohybovať kurzorom. Povrch touchpadu je na dotyk drsnejší a pohyb prstov po ňom je celkom presný. Obe tlačidlá majú primerane dobrú odozvu. Dobrá odozva tlačidiel touchpadu u tohto typu nebýva zvykom, je skôr výnimkou.

HARDVÉR A VÝKON

Štvorjadrový procesor Intel Core i7 6700HQ s frekvenciou 2,6GHz so zapnutým turbo boostom 3,5GHz a integrovanou grafikou Intel HD 530, TDP 45W a podporou HyperThreading 2.0 je len začiatkom. Procesoru sekunduje 16GB RAM DDR4 s frekvenciou 2400MHz pre dostatočnú rezervu aj po spustení naozaj náročných aplikácií. A aby vám ten všetok výkon aj na niečo bol, MSI osadil tento ultrabook 6GB grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1060. Ale pozor, nejde o mobilný čip, ale o desktopový!

Na rýchlu odozvu je pripravený SSD disk Samsung s kapacitou 512GB, je osadený v M.2 slote a ponúka tak viac než dvojnásobne rýchlejšiu odozvu a rýchlosť prenosu dát ako SATA III. Na ukladanie dát je použitý 1TB 5400ot. harddisk značky HGST.

Aby sa všetok tento výkonný hardvér mal čím chladiť, MSI použil Cooler Boost Trinity technológiu, ktorá zahŕňa tri tiché, nízko profilové ventilátory so 41 lopatkami a veľkým množstvom chladiacich rúrok. Zaručuje tak pomerne chladné pracovné prostredie, akým je klávesnica a touchpad, a stabilný výkon pri hrách, čo je pri tomto notebooku to najdôležitejšie.

VÝDRŽ

65Wh, trojčlánková batéria tvoriaca približne 1/3 ultrabooku je presne to, čo potrebujete. Nebudete mať problém pozrieť si celý film alebo odohrať niekoľko kôl svojej obľúbenej hry bez prídavného napájania. Pri teste nám vydržalo prehrávanie filmu na 100% jase a 38% intenzite zvuku a zapnutým podsvietením kláves 80. Zvyčajná výdrž pri akejkoľvek činnosti sa pohybovala cez 60 minút pri maximálnom možnom výkone. Pri úspornom režime sa výdrž predĺžila o niekoľko desiatok minút.

TEST

Po zapnutí ultrabooku tlačidlom na palmreste sa nám spustil Windows 10 Home. Už na prvý pohľad nám bolo známe, že ide o model so 4K displejom. Obrovské rozlíšenie na nás pôsobilo majestátne, no na prečítanie textu sme museli naozaj ostriť na maximum. Pracovnú plochu a text sme si museli zväčšiť o 225% tak, akoby sme mali pocit, že robíme na klasickom notebooku a všetok text bol perfektne čitateľný.

Ako prvé sme sa pripojili na internet cez Wi-Fi, pripojili sme externý harddisk a zapli sme si film vo FullHD rozlíšení. Celková kvalita reproduktorov nás vôbec nepotešila a tiež ich priestorový zvuk. Reproduktory pri určitých aplikáciách zvláštne praskali a taktiež rezonovali. Nepomohla nám ani aktualizácia zvukového ovládača, programu Nahimic a OS.

Umiestnenie reproduktorov po okrajoch spodnej časti notebooku bola dobrá voľba, ale kvalita reproduktorov bola zlá. Zvuk sme si vďaka vstavanému softvéru NAHIMIC 2 mohli ihneď prispôsobiť podľa vlastného uváženia. Pri počúvaní hudby cez audio jack sme nezaznamenali žiadny problém. Notebook obsahoval ESS Sabre Hi-Fi prevodník 24bit/192kHz, a tak bol zvuk naozaj kvalitný pri použití akýchkoľvek slúchadiel. Po pozretí filmu sme veľmi neregistrovali, že sme ho pozerali na 4K displeji, i keď bola kvalita videa výborná. Film v 4K rozlíšení sme nemali, a tak sme si pustili pár upútaviek a videoklipov cez internet v UHD rozlíšení. Síce načítanie videa bolo nekonečné, výsledok stál za to, kvalita bola na veľmi dobrej úrovni a rozdiel medzi FHD a UHD rozlíšením sme naozaj spozorovali. Matný displej na celom notebooku vynikal a nevieme si to predstaviť, keby bol osadený lesklý displej. Taktiež pri pozeraní filmu nám vadili príliš silno svietiace indikačné LED-ky, umiestnené v pravom dolnom rohu notebooku.

Pri pracovaní sme objavili ďalšiu slabinu 4K rozlíšenia. Pracovná plocha bola síce roztiahnutá a prispôsobená, webové prehliadače taktiež. No po prepnutí cez alt + tab z hry, ktorá bola v menšom rozlíšení ako pracovná plocha, nám zostali tabuľky, webový prehliadač a iné rozpracované veci úplne rozhádzané a zmenšené.

Pri kancelárskych činnostiach, surfovaní po webe či pozeraní filmov sa na notebooku pracovalo výborne. IPS displej mal výborné pozorovacie uhly a vďaka MSI TrueColor sme si mohli farebnosť a jas prispôsobiť podľa vlastného uváženia pre rôzne činnosti ako Gaming, Office, AntiBlue a podobne.

Vzhľadom na výrobcom uvádzané výborné chladenie sme neustále zaznamenávali prehrievanie v zadnej pravej časti, a to aj pri nečinnosti. Prejavovalo sa to hlavne vysokými otáčkami ventilátora CPU, ktorý ako by nestíhal chladiť a bol veľmi hlučný. Ventilátory pre GPU boli v tomto prípade v pasívnom móde, a tak boli tiché.

Najdôležitejšie však je, že po úprave nastavení chladenia a rýchlosti otáčok všetkých ventilátorov v MSI Dragon Center (System Tuner) bol notebook absolútne tichý a zahrieval sa len minimálne – do 40 stupňov Celzia v pasívnom móde ventilátorov. Túto skutočnosť hodnotíme veľmi pozitívne!

Po nainštalovaní hier sme sa pustili do tej činnosti, na ktorú bol notebook stavaný – na hranie. Rýchlosť inštalácie bola aj napriek rýchlemu procesoru a SSD disku mierne pomalšia, než sme čakali, ale spúšťanie aplikácií bolo rýchle a ukážkové. 5400-otáčkový harddisk sme využívali len minimálne, keďže osadený SSD disk mal kapacitu 512GB – zmestilo sa nám tam všetko, čo sme potrebovali. Pri teste rýchleho SSD sme zaznamenali prístupovú dobu 0,051ms a priemerné čítanie 1063MB/s, čo sú skvelé hodnoty aj vďaka použitiu zapojenia PCI-E tretej generácie. Pri teste 1TB HDD sme zaznamenali prístupovú dobu 22,6ms a priemerné čítanie 74,7MB/s.

Po zapnutí Battlefieldu 1 BETA v prednastavenom 4K rozlíšení sme boli ohromení. Hra bežala svižne na stredných detailoch. Nadšenie nám, na naše prekvapenie, zotrvalo. Po zapojení dvoch ventilátorov pre GPU sa notebook ochladil natoľko, že FPS neklesalo a hra bola pomerne plynulá. Notebook mal v nečinnosti niečo cez 45 stupňov Celzia pri nulových otáčkach na CPU a pri plnom zaťažení 89 stupňov Celzia pri 5100 otáčkach. GPU malo pri plnom zaťažení 79 stupňov Celzia pri 5000 otáčkach. Najviac sa nám pozdávalo hranie v rozlíšení 1920×1080pix, keď sa framerate udržoval v každej hre približne okolo 50FPS a ostalo zachované aj pomerne vysoké rozlíšenie.

Pri hraní hier sa nám často stalo, že aplikácie prestali reagovať, alebo zhodilo celý OS do modrej obrazovky. Zasekával sa zvuk a niektoré aplikácie bežali na krátku dobu trhane. Pri prepínaní grafických nastavení v The Division nám hra padala. Taktiež pri prepnutí Battlefield 1 Beta do DirectX 12 zhavaroval celý ultrabook. Pri hre Need For Speed 2016 a Rise of the Tomb Raider v DirectX 12 sme absolútne žiadne problémy nezaznamenali.

Funkcia MSI SHIFT nám pomáhala pri pretaktovaní a ovládaní otáčok notebooku. Jednoducho po prepnutí cez FN+ F7 sme mali možnosť prepnúť medzi Turbo, Sport, Eco a Comfort módom. Každý z módov ponúkal iné vlastnosti. Rýchlosť KILLER LAN a WLAN pripojenia bola bezproblémová. Na žiadnej hre sme nezaregistrovali výrazné ani enormné lagy.

Fotoaparát mal dobré farby aj plynulosť obrazu, mikrofón nahrával zvuk bez problémov. Taktiež sme notebook použili na krátkodobý stream cez vstavaný program Xsplit Gamesater. Stream prebehol bez problémov a veľa výkonu a FPS notebooku neubral. Funkcia XBoost dokázala vytiahnuť zo zariadení USB 3.0 maximum a zvýšila tak prenosovú rýchlosť z externého HDD pri kopírovaní dát približne o 10%. Pomocou programu pre smartfóny MSI Dragon Dashboard sme mohli sledovať údaje o notebooku (aktivita, zaťaženie, teplota) v reálnom čase a taktiež bolo možné upravovať nastavenia ako sfarbenie displeja či upraviť podsvietenie klávesnice. Prenos medzi telefónom a notebookom bol rýchly, avšak nie všetky funkcie fungovali.

Očarila nás podsvietená klávesnica s regulovateľným jasom. Perfektne sa nám hodila pri nočnom hraní a veľké množstvo kustomizácií podsvietenia len k tomu dopomohlo. Nepáčilo sa nám, že intenzita jasu sa nedala regulovať priamo na klávesnici, ale iba cez aplikáciu. Taktiež pri písaní na klávesnici niekedy nereagovali správne tlačidlá. Buď na zatlačenie nereagovali, alebo sa znak napísal aj viackrát. Navyše, niektoré klávesy boli zvláštne vykrivené do jednej strany, akoby išlo o výrobnú chybu. Pri nastavení jednej farby pre všetky tri polia nám po niekoľkých minútach akoby vypadlo podsvietenie na pravej strane klávesnice a tento problém zasahoval takmer do polovice celej klávesnice. Pri nastavení prednastavených farieb sme taký problém nezaznamenali. Touchpad bol dobre spracovaný a na rozdiel od iných touchpadov s jedným tlačidlom tento reagoval bezchybne.

Zliatinový povrch notebooku bol naozaj úchvatný, všetky tie rámčeky, ohyby a tvary len dopĺňali jeho exkluzivitu. Udržať notebook na oko v perfektnom stave bolo ťažšie, pretože bolo vidno každý odtlačok prsta, ale jeho údržba bola rýchla. Stačilo pár pretrení handričkou a bol čistý.

Naše hodnotenie

MSI Stealth PRO je ľahký, tenký, elegantný a hlavne výkonný. Za cenu 2300 eur si snáď už viac priať ani nemôžete. Keď beriete na vedomie, že notebook je naozaj spracovaný na veľmi vysokej úrovni, a to či už po technickej, tak aj po hardvérovej stránke.

Chladenie plnilo svoju úlohu výborne, na úkor malej hrúbky ultrabooku bolo bravúrne navrhnuté a spracované. 5400-otáčkový harddisk by sme určite nahradili 7200-otáčkovým. Mimoriadne sme boli spokojní s 512GB super rýchlym SSD diskom Samsung. Klávesnica bola spracovaná naozaj dobre, bola výborne podsvietená, i keď by sme si priali ovládanie podsvietenia inak ako softvérovo. Spokojní sme neboli s kvalitou reproduktorov, ktoré náhodne praskali a rezonovali. Zvuk zo slúchadiel bol vynikajúci. Na nami testovanom notebooku bol osadený 4K displej. Moderné hry nám bežali pri tomto rozlíšení tesne pod hranicou 25FPS. Určite by sme pri kúpe radšej zvolili verziu GS73VR so 120Hz FullHD displejom.

Ako herný ultrabook MSI StealthPro u nás obstál, je možné na ňom hrať všetky nové hry bez akýchkoľvek problémov v rozlíšení FullHD, ktoré je v tejto dobe stále najviac rozšírené. Zamrzí ale vysoká cena a niektoré drobné problémy s hardvérom a softvérom.

Klady

 • dizajn, zliatinové prevedenie
 • výkon, hmotnosť, hrúbka
 • podsvietená klávesnica SteelSeries
 • výborné chladenie celého notebooku
 • množstvo vstavaných aplikácií

Zápory

 • častý pád OS, rôzne softvérové a hardvérové chyby
 • ozvučenie
 • cena

Informácie o produkte

MSI GS73VR Stealth Pro 2016

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 418 mm
 • Výška: 19,6 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 284 mm
 • Hmotnosť: 2430 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 2300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk