Zalman ZM-M201R - Recenzia

Zalman ZM-M201R - Recenzia

 

Zalman je spoločnosť známa pre svoje počítačové skrinky, zdroje, chladiče či herné periférie. Práve na člena poslednej z týchto kategórií, hernú myš ZM-M201R s prekvapivo nízkou cenou, sa pozrieme v tejto recenzii.

Balenie

Myš je dodávaná v krabici s výrezom na čelnej strane, ktorý dovoľuje si myš ako-tak vyskúšať už aj v predajni (ak teda nenakupujete cez internet). Pekný detail. Okrem samotnej myši v plastovom obale sa v krabici nič iné nenachádza, ani len manuál. S ohľadom na cenu myši však ide o prekvapivo dobré balenie a nie je mu veľa čo vytknúť.

Dizajn a konštrukcia

Dizajn myš zdieľa so svojím väčším súrodencom ZM-M401R, a teda disponuje rovnakým, mierne pogumovaným povrchom, plastovými bočnými držadlami a na ľavej strane sa nachádza dvojica tlačidiel na krok vpred a vzad. Jej obojstranná konštrukcia umožňuje rovnaký úchop pre pravákov aj ľavákov. Okolo celého spodného okraja myši sa nachádza akýsi „kanálik“, pravdepodobne pozostatok po osvetlení LED jej väčšieho súrodenca. Na plastovom kábli USB sa v malom plastovom valčeku nachádza rušič hluku, ktorý by mal zaručiť nerušený signál, a teda aj bezchybnú funkcionalitu myši.

Spracovanie myši nepatrí medzi tie najlepšie, no pri bežnom používaní by ste s ním nemali mať závažné problémy. Hrany na spojoch medzi jednotlivými kusmi rámu sú síce dosť ostré, no len na miestach, kde sa počas používania myši nedotýkate. Výrobca sa pri spracovaní očividne sústredil len na tie dôležité časti a zvyšok ponechal len tak, pravdepodobne za účelom čo najväčšej redukcie nákladov na výrobu a následne aj ceny myši. Koliesko myši tiež disponuje znateľnou vôľou a pri prudkých pohyboch ho značne počuť.

Optický senzor myši disponuje rozlíšením 1000DPI, čo je pre mňa, a myslím si, že aj pre veľkú časť používateľov ideálne. Senzor svieti modrou farbou, oproti štandardnej červenej celkom netradičné riešenie. Toto osvetlenie takisto preniká cez priehľadný plast okolo kolieska na hornú stranu myši a dodáva jej nádych elegancie. Nepríjemnou nevýhodou takéhoto riešenia je však príliš silné presvitanie senzora z prednej strany myši. Myš pred sebou vyžaruje modré svetlo ako baterka, čo pri použití myši s notebookom nie je až taký problém, no s klasickým monitorom nastávajú problémy s odrazom svetla a tienením časti monitora. Že tento neduh neocenia ani oproti sediace osoby či profesori na prednáškach, hádam nemusím dodávať.

Dojmy z používania

Myš po zapojení počítač okamžite rozoznal a do pár sekúnd som už mohol myš naplno využívať. Tu sa prejavuje Plug&Play nátura tejto myši. Myš reaguje rovnako dobre na všetkých testovaných povrchoch, či už na plaste, dreve, látke alebo aj na skle. Dobrý dojem z jej používania len posilňuje jej ergonomický obojstranný dizajn. Ako pravák môžem povedať, že sa mi myš výborne držala v pravej aj v ľavej ruke, čo nie je samozrejmosťou ani u obojstranných myší oveľa vyšších cenových kategórií. Myš zostávala príjemne chladná a responzívna aj pri dlhom hraní a vydržala aj tvrdšie zaobchádzanie (no vrh do diaľky by som s ňou netrénoval). Celkovo na mňa myš veľmi príjemne zapôsobila, za tú cenu som očakával oveľa horší zážitok.

Naše hodnotenie

Zalman ZM-M201R je asi tá najlacnejšia herná myš, ktorú by som si naozaj vedel predstaviť používať deň čo deň. Áno, jej spracovanie nie je práve najlepšie, jej plastové telo a nízka hmotnosť jej na pocite kvality rozhodne nedodávajú a ani modrý „reflektor“ okolo kolieska nie je práve vítanou funkciou. No má to, čo by mala každá správna herná myš mať. Dobrú ergonómiu a skvelý pocit pri hraní. Či už máte veľmi malý rozpočet a plánujete nákup novej myši alebo len zháňate záložnú myš, ZM-M201R je skvelá myš, ktorá dokonale pokryje tieto potreby.

Klady

 • cena
 • ergonómia
 • obojstranný dizajn

Zápory

 • spracovanie
 • presvitanie senzora spredu myši

Informácie o produkte

Zalman ZM-M201R 2016

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 65 mm
 • Výška: 35 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 118 mm
 • Hmotnosť: 89 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 6 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Zalman

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk