iPAD - ako to vlastne je?

Revolúcia alebo marketingová bublina?
Niektorí boli optimisti a čakali úplne nový zážitok, zarytí pesimisti ho odsúdili hneď po ohlásení. Aká je teda pravda? Nuž, tá je niekde uprostred. Logo Apple na výrobku ho dopredu predurčuje ako predmet zúrivých diskusií na fórach zväčša rozdelených na dva tábory.

Za ich účasti vznikli nespočetné oslavné ódy, ale taktiež posmešné videá o (ne)funkčnosti iPadu. Tak, či onak sa iPad predáva ako teplé rožky. Ak máme byť presní a ste numerofil, v prvých dvoch hodinách od začiatku predaja sa číslo vyšplhalo na 50 000 a dokonca dňa to bolo až 300 000 kusov. Ľudia precestovali polku sveta, aby si uchmatli ten svoj. Len máloktorí predajcovia sa môžu popýšiť tak vysokým záujmom.

Redakcia Gamesite mala to šťastie a dostala príležitosť vyskúšať si túto technologickú celebritu, konkrétne model Wi-Fi. Zamerajme sa teda na jednotlivé zložky novinky.

Dizajn

Apple. Je vôbec nutné pokračovať? Ak ste sa už niekedy stretli s ich výrobkom, viete prečo si túto otázku kladieme. Jedna z vecí, ktorá sa nedá spoločnosti s logom nahryznutého jablka odoprieť je cit pre detail a celková vizuálna dokonalosť. Nič nevyčnieva, nedosadá, či nemá funkčnosť. Každá krivka je elegantná. Mnoho ľudí si kupuje zariadenia od Apple práve pre vzhľad, s ktorým sa môžu hrdo chváliť. U iPadu tomu nebolo inak. Ten sa vzhľadovo vrátil do éry prvého iPhonu. Zadnú stranu tvorí pevný hliníkový kryt s decentným čiernym logom a plní funkciu, ktorú si rozoberieme neskôr. Po otočení sa naskytne pohľad na veľkú lesklú plochu multitouch displeja. Ten je orámovaný dosť hrubými okrajmi. Ako som spomínal, každá vec má svoje opodstatnenie. Môže sa zdať, že ide o zbytočné plytvanie miestom a displej mohol byť ešte väčší. Po chvíli používania však zistíte, že ak tu neboli, bolo by problematické samotné držanie zariadenia. Je to teda riešenie ergonómie a nie len hlúpy a nepremyslený krok. Na spodku sa nachádza známe tlačidlo Home. iPad zdieľa rovnaké rozmiestnenie tlačidiel s iPhonom a iPodom Touch, teda na vrchu je tlačidlo pre vypnutie/zapnutie a na boku je dvojica tlačidiel hlasitosti. Jedinou zmenou je prepínač. Ten nemá funkciu zmeny režimu, ale slúži na uzamknutie rotácie obrazu na základe akcelerometra. Samozrejmosťou je vstup pre klasický Apple konektor, reproduktor a zabudovaný mikrofón. Všetko zabalené pevného hlinkového tela. Po vizuálnej stránke teda nie je čo vytknúť.

Spracovanie

Budem sa opakovať, no jediné čo môžeme povedať je „Apple“. Platí presne to isté ako v prípade dizajnu. Nemusíte sa obávať, že nájdete zle odliaty plast, či chybný výlisok. Každý diel krásne dosadá a zariadenie má len minimum škár, kde by sa mohol usadiť prípadný prach. Ak iPad vezmete do rúk, cítite robustnosť. Hliníkový kryt s váhou 0,68 kilogramu nie je hrubším alobalom, ale poctivým kusom, ktorý ho spoľahlivo ochráni pri bežnom používaní. Plní však aj inú funkciu. Ide ruka v ruke s reproduktorom, ktorému tvorí krásnu ozvučnicu. Či už pri pozeraní videa alebo hraní hier, výraz „plechový zvuk“ nie je namieste. Cítite vibrácie basov bez rušiacich rezonancií a zvuk je kvalitnejší ako z mnohých notebookov. Pod povrchom bije srdce A4 procesora. Ten poskytuje dostatočný výkon a povestná rýchlosť sa prejavuje ešte viac. Pokiaľ vlastníte, alebo ste držali v rukách iPhone, tak verte, že iPad je ešte rýchlejší. Dostupné sú modely so 16, 32 a 64GB SSD (Solid-State Drive) pamäťou a modely Wi-Fi a 3G. Čo je dôležité spomenúť je výdrž batérie. Pri mobilných zariadeniach, akým iPad bezpochyby je, je tento parameter kľúčovým. Výrobca udáva 10 hodín. To bohato postačuje na služobné cesty, kedy večer prídete na hotelovú izbu a iPad pripojíte na noc do nabíjačky, no nám sa podarilo s batériou vydržať ešte dlhšie. Zaujímavý fenomén, keďže výrobcovia zvyknú údaje skôr preháňať ako uberať. Veľké plus pre Apple.

Displej

Keďže ide o zariadenie ovládané výhradne dotykom, displej je pochopiteľne hlavnou a kľúčovou časťou. So svojimi 24,28 centimetrami mu môže závidieť nie jeden chlap . Rozlíšenie je 1024 x 768 pixelov a jemnosťou len trochu zaostáva za iPhonom. Dokonalá odozva a presnosť ovládania je samozrejmosťou. Prst netreba pretlačiť až na druhú stranu ako to niekedy býva u "touch" zariadení iných výrobcov, stačí iba jemný dotyk. Prečo ale používať jeden prst keď ich máme desať (údaj platný pre zdravého jedinca Homo sapiens sapiens)? Všetky síce nevyužijete, ale vďaka funkciám multitouch si pomôžete dvoma, či troma. Aj tu bola aplikovaná podobná vrstva odpudzujúca mastnotu ako pri iPhone 3GS.

 

 

Funkcie

iPad beží na iPhoneOS, podobne ako iPhone a iPod Touch. Vhodnejšie je prirovnávať ho práve ku iPodu Touch, keďže z iPadu sa nedá telefonovať a posielať sms (nie oficiálne). Vďaka tejto kompatibilite máte prístup k už existujúcej početnej databáze aplikácii na iPhone/iPod Touch prostredníctvom AppStore. V súčasnosti vznikajú ich “XL“ verzie, ktoré majú upravené rozlíšenie pre potreby iPadu. Staršie a neupravené aplikácie je možné spúšťať v pôvodnej veľkosti, alebo ich jednoducho priblížiť. Podporované formáty zostali bohužiaľ nezmenené, takže avi súbor si stále nepozrieme. Po skonvertovaní je však pozeranie príjemným zážitkom vďaka kvalitnému displeju a reproduktoru. Ak ste predchádzajúci krok nestihli a ste v dosahu signálu (pri 3G verzii oveľa menší problém), stále máte možnosť prezerania videí z Youtube, prípadne si ich streamovať priamo z počítača. Práve natívna aplikácia Youtube prešla rukami chirurgov z Apple a je prehľadnejšia. Väčší displej poskytuje komfort pri hľadaní a prezeraní videí a zaujímavo a hlavne veľmi prakticky sú implementované gestá. Podobne ako pri fotografiách sa pohybom dvoch prstov k sebe prehrávané video minimalizuje a ukáže popis, komentáre a informácie a pohybom od seba sa naspäť maximalizuje. Ako majiteľ iPhonu som túto drobnosť veľmi ocenil a často využíval. Hudobný prehrávač je taktiež o čosi väčší a poskytuje viacero informácií. Prehliadanie fotiek a ich prezentácia je jednoduchá a pribudla aj možnosť fotorámiku, ktorá sa nachádza na hlavnej obrazovke vedľa odomykajúceho posuvníka. Obľúbenou a „in“ funkciou je GPS. Dnes, kedy ju majú už aj slipy, nemôže iPad zaostávať. K nemu dostal pre lepšiu orientáciu aj kompas. Tieto funkcie v kombinácii s rozmerným displejom poskytujú výborný prehľad a poslúžia ako pomocník na cestách, na ktoré je iPad určený. Na prípadné pripojenie klávesnice slúži bluetooth.

{gallery}/recenzie/iPad.recenzia.Mortus/{/gallery}

Na čo teda všetci tí ľudia nadávajú a odsudzujú ho, keď doteraz sme nenapísali nič zlé? Najčastejším “argumentom“ je fráza: "a môj notebook dokáže...." iPad nemal, nemá a nebude mať byť náhradou notebookov. Nachádza sa niekde medzi. A keď už sa tak chceme zamyslieť nad tým, čo dokáže a nedokáže, položme si otázku čo všetko využívame a nie čo by sme chceli, aby obsahoval. Mobilné zariadenie má byť MOBILNÉ, teda musí byť čo najľahšie, najtenšie a pritom mať primeranú obrazovku. S hrúbkou 1,34 centimetra a uhlopriečkou 24,63 centimetrov je táto podmienka viac ako splnená. Výdrž batérie je taktiež nadštandardná. A čo funkcie?
"Nemá multitasking!" Steve Jobs nedávno prezentoval príchod nového OS 4.0 prinášajúci aj spomínaný multitasking. Nepôjde o spôsob, na ktorý sme zvyknutý z počítačov, ale ten by bol pri tomto druhu zariadení aj tak zbytočný a nevyužívaný. Už dávno pred týmto oznámením sa objavili prvé aplikácie pre multitasking na iPhone s jailbreakom, no po ich vyskúšaní som si uvedomil, že ho vôbec nepotrebujem a v nijakom smere mi nechýba. Načo aj? Multitasking má zmysel pri tvorení zložitých súborov, kedy používate viacero programov naraz, a nie keď ste na cestách a chcete si len rýchlo prezrieť mail, skontrolovať Facebook, či skrátiť si chvíle hudbou. Takže si to zhrňme. Aké funkcie využívate, keď ste v pohybe? Kontrola mailu, prezeranie obrázkov, videa a hudby, rýchly a pohodlný prístup na internet. To všetko iPad vie. Pod jednou podmienkou a tou je pripojenie. Bez neho je iPad ako ryba na suchu. V ére rozmachu mobilných sieti a dátových balíkov za pár eur by však nebolo fér hovoriť o nedostatku.
"Nevie to prehrať nič!" Súhlasím. Video je síce potrebné konvertovať, ale pár minút nikoho nezabije. Osobne si radšej počkám na konverziu a užijem si 7-10 filmov (testovania hovoria o viac ako 13 hodinách), ako pozrieť si jeden na notebooku, ktorý následne milo oznámi, že by ho už bolo dobré dobiť. Nemusíte byť učiteľ matematiky, aby ste si vyrátali, čo sa oplatí viac.
"Veď to nezobrazí ani Flash!" Nejde o uzatvorenosť Apple alebo o to, že nebolo možné podporu Flash implementovať, ale sám Steve Jobs vysvetlil, že Flash nie je určený pre mobilné zariadenia a nahradiť by ho malo HTML5. S týmto tvrdením súhlasil aj Microsoft.
"Za tú cenu mám taký notebook, že.....!" Ale iPad nie je notebook. Je to webpad, čiže zariadenie na rýchly prístup k digitálnemu obsahu a nie niečo, čo vyžaduje 2 minúty na štart a držanie na kolenách. Cena sa z jedného pohľadu môže zdať vysoká, no v porovnaní s podobnými konkurentmi ako je Kindle DX je primeraná. Nehovoriac o tom, že ich predbieha o niekoľko generácií.

Po všetkých týchto otázkach ma napadá len jediné mínus. Absencia USB. Nie preto, že by som si s ponúkanou kapacitou nevystačil, minimálnych 16GB je až dosť, ale kvôli rýchlemu prístupu k médiám, ak nie je poruke počítač. Ide však o prvú generáciu a pravdepodobne o rok sa dočkáme novej verzie, ktorá možno požiadavky vyslyší.

Verdikt

iPad sa vtesnal do máloobsadenej kategórie na trhu. Nie je to notebook, no ani netbook. Je to štýlové zariadenie, s ktorým máte rýchly prístup k informáciám. Pohotový operačný systém, dlhá výdrž batérie a kvalitné zhotovenie ho robia ideálnym spoločníkom na cesty. Nie je to zariadenie pre každého, ale tým, ktorí ho využijú poskytuje presne to, čo sa od neho očakáva. Hodí sa na neho veta: "Aj zváračku nevyužije každý, no mnohí by sa bez nej neobišli."

{gallery}/novinky/ipad/{/gallery}

ohromná výdrž batérie
zhotovenie
displej
rýchlosť

chýba USB, Card reader
nutnosť pripojenia pre dokonalé využitie(WIFI, 3G)
nechutne zapackaný display

90%

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk