D-Link PowerLine AV500 - Recenzia

D-Link PowerLine AV500 - Recenzia

Viacerí z vás sa určite stretli s tým, že domáca Wi-Fi nepokryje priestor celého domu, prípadne je signál slabý a rýchlosť internetového pripojenia výrazne znížená. Nie každý však vie, že internetové pripojenie sa dá „predĺžiť“ pomocou tzv. extenderov. Súčasťou recenzie budú dva produkty z dielne D-Link – PowerLine AV500 a CPL AV 500 HD.

Balenie

Obe zariadenia obsahujú prakticky rovnaké súčasti, CPL AV 500 HD sa však dodáva vo väčšej krabičke. V oboch baleniach nájdete dva extendery, dva ethernetové káble, inštalačné CD a manuál.

Dizajn, prevedenie

Dizajn a prevedenie oboch zariadení sú rozdielne, a tak sa dostaneme k ich vzájomnému porovnaniu. Začnem tým jednoduchším extenderom, teda AV 500-kou. Extender si predstave ako malý biely kváder so zaoblenými hranami. Na jeho prednej strane sa nachádza trojica kontroliek, signalizujúca stav zariadenia, presnejšie zapnutie extendera, pripojenie ethernetového kábla do vášho modemu/routera a vytvorenie či uzavretie internetovej siete s notebookom a podobne. Zozadu sa nachádza európsky typ zástrčky, predovšetkým pre zásuvky typu C. Horná časť obsahuje logo výrobcu a zospodu je umiestnený ethernetový port a tlačidlo pre zašifrovanie internetového spojenia/pripojenia.

Tvar CPL AV 500 HD je podobný, ide znova o kváder so zaoblenými hranami, no je trochu väčší a predovšetkým hlbší. Na jeho prednej strane sa nachádza zásuvka typu F, pod ňou je znova trojica kontroliek plniacich rovnakú funkciu ako pri modeli AV500 a ešte pod kontrolkami je umiestnené logo výrobcu. Na zadnej strane sa nachádza zástrčka typu F. V spodnej časti je situovaný ethernetový port, tlačidlo pre šifrovanie spojenia je pri čelnom pohľade na extender na pravej hrane.

Použitie, porovnanie

V tejto kapitole len v krátkosti zhrniem využitie takýchto extenderov a porovnanie oboch modelov. Ako som už v úvode spomínal, účelom takýchto extenderov je „predĺženie“ internetového pripojenia na miesta v rámci domácnosti, kam už Wi-Fi signál nedosiahne, je slabý alebo je pripojenie pomalé. Ďalším spôsobom ich využitia je pripojenie nejakej Smart TV, blu-ray prehrávača, prípadne hernej konzoly v inej miestnosti, ako máte umiestnený modem/Wi-Fi router.

Zapojenie tohto extendera je úplne jednoduché a nepotrebujete k tomu žiadne znalosti z oblasti IT. Jednu krabičku stačí zapojiť do elektrickej siete a prepojiť ho ethernetovým káblom s modemom/routerom, druhú krabičku pripojíte do elektrickej siete v miestnosti, kde chcete využívať internetové pripojenia, a zariadenie prepojíte s extenderom pomocou ethernetového kábla. Internetové spojenie medzi všetkými zariadeniami sa uskutočňuje pomocou zdieľanej elektrickej siete v rámci domácnosti. Pre pokoj duše je ale dobré pripojenie zašifrovať, to platí hlavne pre ľudí v bytovkách, aj keď mi príde trochu sci-fi, aby vám nejaký sused „kradol“ internetové pripojenie cez elektrickú zásuvku.
Čo sa týka funkcií, oba extendery sú takmer totožné. CPL AV 500 HD však môžete využiť aj ako zástrčku, vďaka čomu ušetríte jedno miesto v predlžovacom kábli, čo sa môže hodiť. Podporu 10/100Mbps, 128-bitové šifrovanie či plug&play použitie majú totožné.

Testovanie

Ako metódu na otestovanie som využil najvzdialenejšiu elektrickú zásuvku v dome, pričom extender a Wi-Fi router delilo jedno poschodie. Na „meranom“ mieste bol signál Wi-Fi približne na polovičnej intenzite, takže tieto merania teda zároveň slúžili ako porovnanie rýchlosti Wi-Fi pripojenia a internetového pripojenia prostredníctvom elektrickej siete na danom mieste.

U oboch modelov som vykonal po 3 merania rýchlosti downloadu a uploadu, ktoré som spriemeroval. Na začiatku som však zmeral rýchlosť pripojenia na stolnom počítači, aby bolo možné priamo porovnať pokles rýchlosti na meranom mieste.

    Dowlnoad (Mbps)    Upload (Mbps) 
Referenčné meranie PC              42,37          4,09
Rýchlosť Wifi            31,62          4,04
PowerLine AV500            6,17          6,58
CPL AV500 HD            6,13          6,96

Z tabuľky možno vyčítať hneď niekoľko vecí. Ako prvé spomeniem približne rovnaké výsledky oboch extenderov, teda pokiaľ vám nejde o jedno miesto v zástrčke navyše, je jedno, ktoré zariadenie si kúpite. Zaujímavejším parametrom je však výkon v teste. Oba extendery na rovnakom mieste boli pri meraní downloadu približne o 80% pomalšie, ako dosiahlo Wi-Fi. Pri meraní uploadu si extendery však polepšili oproti Wi-Fi približne o 60%.
Posledné meranie, ktoré som do recenzie nezarátal, bolo overenie rýchlosti vo vedľajšej miestnosti, kde rýchlosť sťahovania dosahovala 24,67Mbps a rýchlosť odosielania dát 4,78Mbps.

Naše hodnotenie

Nadviažem na výsledky z predchádzajúcej kapitoly, z ktorých sa ukazuje, že internetové pripojenie, ktoré síce môžete teoreticky získať prostredníctvom extendera aj na vzdialenejšom mieste, nemusí byť dostatočne rýchle na pohodlnú prácu na internete. V prvom rade treba spomenúť, že na rýchlosť internetového pripojenia šíreného elektrickou sieťou bude vplývať viacero faktorov, ako jej rozvetvenosť, stav či množstvo spotrebičov zapojených do nej. Z toho dôvodu je potrebné brať výsledky meraní len informatívne, pretože možno na správny chod extenderov neboli vytvorené ideálne podmienky.

Z uvedených výsledkov je zrejmé aj to, že extender je výhodnejšie použiť pre pripojenie Smart TV, hernej konzoly alebo stolného počítača vo vedľajšej miestnosti, kde nie je z nejakých dôvodov možné natiahnuť kábel z Wi-Fi routera.

Čo dodať na záver? V podstate nemám nič vážne, čo by som obom extenderom vyčítal. Oba svoju úlohu splnili približne s rovnakým výsledkom. Aj keď som osobne čakal lepšie výsledky, do úvahy musím brať aj faktory, ako je vek domu a elektrickej siete v ňom alebo množstvo spotrebičov zapojených v sieti, ktoré mohli ovplyvniť výsledky meraní. Čo by bolo možné vyčítať, je mierne pískanie recenzovaného extendera PowerLine AV500.

Klady

  • kompaktné prevedenie
  • prenos internetu po elektrickej sieti
  • Plug&Play
  • možnosť šifrovania spojenia

Zápory

  • mierny piskot extendera AV500

Informácie o produkte

D-Link PowerLine AV500 2016

  • Kategória: Prepínače a smerovače
  • Farba: biela
  • Orientačná cena: AV500 od 37 €, CPL AV500 HD od 43,90 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: D-Link

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk