Roccat Kova - Recenzia

Roccat Kova - Recenzia

 

Herná myš Roccat Kova je priamym nástupcom Kova [+], na rozdiel od ktorej ale ponúka viacero funkcií, vynovený dizajn či vylepšené parametre. Všetko to znie sľubne, no aká je nová Kova v skutočnosti?

Balenie

Myš je dodávaná v papierovej škatuľke, na ktorej je zaujímavá asi len pekná grafika a množstvo technických informácií na každej strane. Vo vnútri sa nachádza plastový obal, v ktorom je uložená myš. Okrem myši sa v balení nachádza zaujímavo spracovaný technický sprievodca inštaláciou a technická dokumentácia.

Dizajn, prevedenie

Dizajn a aj samotné prevedenie je asi prvá rozdielna vec, ktorou sa Kova odlišuje od svojho predchodcu. Dočítal som sa, že nová Kova svojím dizajnom pripomína športové auto. A s tým sa dá len súhlasiť. Množstvo oblých hrán, záhybov, výrazných dizajnových prvkov a skoro až futuristický dizajn. Toto všetko vývojári skĺbili do tohto modelu Kova, ktorý okrem nového dizajnu disponuje aj novou kostrou. Pozitívne vnímam, že výrobca ponechal „obojručné“ ovládanie. Treba podotknúť, že v prípade Kovy nejde len o nejaké papierové ovládanie pre ľavákov a pravákov, myš je navrhnutá tak, že ľavá strana je zrkadlovým obrazom pravej strany. Aj vďaka tomu sa na myši nachádza celkovo 12 tlačidiel, pričom pomocou technológie Easy-Shift[+] je možné počet funkcií zdvojnásobiť. Pokiaľ ide o používanie, Kova sedí v ruke ako uliata. Prístup ku všetkým tlačidlám je bezproblémový, dokonca aj k tým postranným. Mierne výhrady mám k plastovému prevedeniu. Trochu otravné mi prišlo aj hlasné klikanie tlačidiel.

Rozmery myši sú 66×38×131mm a jej hmotnosť je 99g. Myši by trochu prospelo, keby mala o pár gramov viac. K počítaču ju pripojíte pomocou 1,8m dlhého, opletaného USB kábla.

Nová Kova sa predáva v dvoch farebných vyhotoveniach (bielom a šedom). Do redakcie myš dorazila v bielom prevedení, ktoré sa vo všeobecnosti radí k elegantnejšiemu. Biela farba je matná a pôsobí tak aj na dotyk, vďaka čomu sa nešmýka. Nevýhodou je však náchylnosť k rýchlemu zašpineniu.

Softvér

K herným perifériám prislúcha aj patričný softvér. Roccat pre svoje produkty opäť použil softvér Roccat Swarm. Prostredie Swarmu je rozdelené do troch častí.

V prvej časti sa nachádzajú periférie, ktoré aktuálne používate alebo ste ich prípadne používali v minulosti. Program si teda pamätá configy všetkých vašich herných zariadení. Druhá časť obsahuje samotné nastavenia a pozostáva z ďalších štyroch častí: „pripináčik“, nastavenia, priradenie tlačidiel a pokročilé nastavenia. Do karty pripináčik (anglicky pin) si môžete pripnúť nastavenia z ostatných kariet, ktoré najčastejšie používate alebo vám najviac vyhovujú. Druhá karta, nastavenia, obsahuje súbor základných nastavení, ako napr. vertikálna scrollovacia rýchlosť, rýchlosť dvojkliku či nastavenie DPI. Názov časti, priradenie tlačidiel, hovorí za všetko. V ľavej časti je graficky znázornená myš s číselným popisom všetkých tlačidiel. Vpravo priraďujete štandardné funkcie pre všetkých 12 tlačidiel + 12 ďalších Easy-Shift[+] funkcií. Poslednou kartou sú pokročilé nastavenia, kde nájdete napr. voľbu polling rate, orientáciu myši pre praváka/ľaváka, zapnutie/vypnutie podsvietenia či nastavenie svetelných efektov. Zaujímavosťou je tzv. zvuková podpora (v programe sound feedback), čo v praxi znamená, že ak si napr. aktivujete DPI switch, pri zmene úrovne vám mužský hlas z prostredia Swarmu oznámi, na akej úrovni máte DPI prepnuté. Podobné je to aj s reguláciou hlasitosti či zmenou profilu. Tretia časť prostredia Swarmu sú herné profily, kde je možné si vytvoriť päticu vlastných profilov, pričom nechýba manažér profilov (vytváranie obrázkov pre profil, import profilov, priradenie mena či programov) a ani manažér makier.

Prostredie Swarmu je možno jednoduché a účelné, no je škoda, že neponúka niečo viac, hlavne niečo nápaditejšie.

Technické okienko

„Srdcom“ novej Kovy je optický senzor Pro-Optic Sensor R6 s natívnym rozlíšením 3500DPI, ktoré je automaticky „pretaktovateľné“ až na úroveň 7000DPI. Kova ponúka voľbu DPI v rozmedzí 250 – 7000, pričom si môžete vytvoriť 5 vlastných úrovní (pokojne aj jednu či dve). Z ďalších parametrov spomeniem 72MHz Turbo Core V2 32-bitový ARM MCU procesor s 512kB vstavanej pamäte, ktoré slúžia na uloženie vašich nastavení. Myš podporuje nastavenie polling rate v rozmedzí 125 – 1000Hz, čas odozvy 1ms či 2G akceleráciu. Na myši sa nachádza aj podsvietené koliesko a oblúk na zadnej časti, pričom farbu podsvietenia môžete meniť na oboch. K dispozícii je plná škála RGB farieb (16,8-milióna), no podsvietenie je obmedzené len na niekoľko základných možností. Plné podsvietenie, dýchanie a blikanie. Ku každej voľbe je možné nastaviť rýchlosť a zapnutie/vypnutie tzv. color flow, teda tok farebného spektra. Zaujímavejší potenciál majú funkcie AlienFX a Talk FX, ktoré vznikli v spolupráci s Alienware. Tie umožňujú vo väčšej miere využiť podsvietenie herných periférií a prostredníctvom farieb vás upozorňujú na kritickú úroveň zdravia, zásah, krvácanie a podobne. No je potrebné spomenúť, že túto funkciu musí podporovať aj videohra.

Zoznam podporovaných titulov nájdete na https://steamcommunity.com/groups/alienwarefx.

Naše hodnotenie

Nový dizajn, nová kostra, zlepšenie parametrov a funkcií. Napriek tomu to stále nie je ono. Nehovorím, že na novej Kove je vyslovene niečo zlé, ale vedel by som si predstaviť pár doladení. Jedným zo slabších miest je herný softvér, ktorý by mohol byť sofistikovanejší či graficky zaujímavejší. V súvislosti so softvérom spomeniem aj podsvietenie myši, ktoré je v porovnaní s konkurenciou na trochu slabšej úrovni. Kova toto všetko aspoň vynahrádza funkciami AlienFX a Talk FX, ktoré umožňujú pokročilejšie nastavenia podsvietenia vo vybraných hrách. Najviac ma zamrzelo prevedenie myši, ktoré pôsobí veľmi plastovo a krehko. Čo by však mohlo vadiť skúsenejším hráčom, je úroveň DPI. Snímač ponúka DPI len na úrovni 3500, no myš je schopná túto hodnotu zdvojnásobiť. Z tohto dôvodu si treba uvedomiť, že nejde o skutočných 7000DPI, ale len softvérovo navýšených. Chcem ale pochváliť nový dizajn, ktorý je modernejší a zároveň prispôsobený pre obojstranné ovládanie myši. Výborne to Roccat vyriešil aj s ergonómiou, Kova sadne do ruky ako uliata ľavákovi i pravákovi, pričom prístup ku všetkým tlačidlám je bezproblémový. Mne osobne sa páčila funkcia sound feedback, ktorá hlasovo oznamuje prepnutú úroveň DPI, nakoľko sa pri piatich úrovniach môžete ľahko stratiť.

Roccat Kova je solídna herná myška, ktorá však mohla ponúknuť aj trochu viac.

Klady

 • obojstranné ovládanie
 • ergonómia
 • Easy-Shift[+]
 • dizajn
 • „sound feedback“

Zápory

 • možnosti podsvietenia
 • chudobnejší softvér
 • prevedenie

Informácie o produkte

Roccat Kova 2016

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 66 mm
 • Výška: 38 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 131 mm
 • Hmotnosť: 99 g
 • Farba: biela/čierna
 • Orientačná cena: 53 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Roccat

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: AndRea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk