SteelSeries Rival 500 - Recenzia

SteelSeries Rival 500 - Recenzia

 

FPS, RPG, RPG, MOBA... Na hráčov si spoza každého rohu brúsi zuby toľko žánrov, takých rozlične hrateľných hier, až sa z toho oči pretáčajú. A tak si pri niektorých tituloch hráči vystačia so základnými dvoma tlačidlami (ľavé a pravé), v niektorých prípadoch spolu s kolieskom, no pri niektorých hrách by sa hodilo aj päť a viac tlačidiel. Ako nájsť myš, ktorá by ponúkala množstvo tlačidiel na ľahko dosiahnuteľných miestach a nevyzerala pritom ako mutant, a navyše by aj fungovala tak, ako má? Spoločnosť SteelSeries sa rozhodla vstúpiť na trh myší s nadmernými počtom tlačidiel a ich prevedenie nesie názov Rival 500.

Kto už uvažoval nad kúpou kvalitných herných periférií, sa so SteelSeries už určite stretol, a niet sa čomu diviť. Periférie tejto značky sa snažia ohúriť hráčov už takmer 10 rokov a za ten čas sa zo spoločnosti, ktorá prvotne vyrábala iba podložky pod myši, stala plnohodnotná konkurencia na trhu značkám ako Razer, Logitech alebo Corsair. V SteelSeries dávajú veľký dôraz na kvalitu, ale za tú treba, samozrejme, platiť niečo navyše. Už dlhšie som nemal pod rukou kvalitný kúsok ponúkajúci viac ako päť tlačidiel, a tak som nijak dlho nečakal a s chuťou sa pustil do testovania.

Obal a jeho obsah

Krabica, v ktorej je Rival 500 uložený, nie je príliš preplnená informáciami a ani sa nesnaží horko-ťažko upútať pozornosť kupujúceho načačkaným vzhľadom. Jej čierno-oranžové prevedenie ulahodí oku a už od začiatku napovedá, že to dôležité nie je na povrchu, ale sa ukrýva vnútri. Po vybalení a zbežnom prelistovaní zbierky manuálov a brožúrok neostáva v obale nič a na tom nie je nič zlé.

Prvé dojmy a spracovanie

Už na prvý pohľad je vidno, že kto vyžaduje od myši možnosť naváženia s presnosťou na desatiny gramu, pre toho Rival 500 nebude. Od prvého dotyku mám pocit, že v rukách držím poctivú myš, ktorá v sebe ukrýva viac, než na povrchu nechá vidieť. Doposiaľ som nemal možnosť sa stretnúť s naozaj dobre rozloženými tlačidlami. Rival 500 disponuje veľmi príjemným a vskutku prémiovým povrchom. V zadnej časti sa skvie nárazník z mäkkej gumy s nápisom Rival, ale pokiaľ by som disponoval 3D tlačiarňou, určite by som tento kúsok upravil podľa svojho gusta, aby som sa ním mohol chváliť na LAN párty a aby bola moja myš ľahko odlíšiteľná. Takisto poteší aj zabudované RGB osvetlenie.

Rozvrhnutie

Najbližšie sa k úspešnej ergonómii myší s viacerými tlačidlami priblížila asi ponuka od spoločnosti Roccat, hoci aj tá v niektorých smeroch pokrivkávala. Hybrida menom Razer Naga MMO radšej ani nebudem spomínať, pretože ohlasy, ktoré som počul od nešťastlivcov, ktorí sa rozhodli pre tento kúsok, boli v drvivej väčšine negatívne. V SteelSeries sa síce rozhodli ponúknuť drvivú väčšinu tlačidiel na dosah palca, ktorý normálne buď iba prekáža, alebo obsluhuje len dve tlačidlá – dopredu a dozadu, no k ich rozloženiu pristupovali naozaj inovatívne. Teraz je v dosahu palca až šesť tlačidiel, ktorých pozície sú oveľa prirodzenejšie ako pri iných myšiach. Po krátkej chvíli som si na ne úplne prirodzene zvykol. Palec hore si takisto Rival 500 zaslúži za zabudovaný mechanický vypínač spodných dvoch tlačidiel, ktorého prepnutie jednoducho odstaví najspodnejšie tlačidlá, ak ich hráč neplánuje využívať a radšej získa priestor na pohodlné odloženie palca. Osobne som žiadne tlačidlá nevypínal. Pri mojej veľkej ruke som definitívne uvítal veľkosť Rivalky a pri polohe ruky s dlaňou na myši som mal dostupné všetky tlačidlá v prípade potreby.

Softvér a vychytávky

Dobrou správou číslo jedna je, že SteelSeries zamakali na prehľadnom softvéri a nebrali ho iba ako dodatočnú vec, ktorú len tak hala-bala pribalia ku kvalitnej myši. SteelSeries Engine 3 sa dokáže postarať o všetok hardvér od tejto spoločnosti a pri Rival 500 si cez tento program jednoducho nastaví všetky dôležité vlastnosti aj menej skúsený používateľ. Od podsvietenia cez zmenu funkcií tlačidiel až po nahranie vlastných makier je všetko otázka pár klikov. Osobne som v tomto programe nikdy netápal a nemusel sa zamýšľať, čo že som to vlastne plánoval docieliť. Podsvietenie spomínam len okrajovo, nakoľko je pri prémiových myšiach už takmer samozrejmosťou. RGB nastavenie funguje v dvoch zónach, jednak svieti SteelSeries logo na konci myši a takisto aj koliesko. Možno by som uvítal aj podsvietenie dookola celej myši, ale nie je to veľký nedostatok. Nedá mi nespomenúť fakt, ktorý ma pri myši, ako je Rival 500, nadmieru prekvapil až zarazil. Rivalka totiž nepodporuje takzvané „onboard“ profily. Pri bežnom domácou používaní je absencia možnosti vziať si nastavenia a profily v myške so sebou nepatrná, ale existuje veľká šanca, že po takto vybavenej myši siahne osoba, ktorá je zvyknutá chodiť na LAN párty, alebo hráva na cestách. A v tom prípade je to už o niečo horšie. Samozrejme, nastaviť myš by nemalo trvať dlhšie ako 15 minút, a to aj pri započítaní vytvárania makier, ale určite by som, a iní dúfam tiež, zabudovanie pamäti aspoň na jeden profil uvítal.

Ergonómia

Aj napriek trinástim funkčným tlačidlám nie je myš Rival 500 prekombinovaná a po navyknutí som nemal pri používaní žiadne problémy. Povrch je veľmi príjemný aj na dlhodobé herné podujatia a pri pravom a ľavom tlačidle sľubuje SteelSeries použitie výnimočne kvalitných plastov, ktoré by mali zaručiť dlhoročné používanie. Malá výčitka smeruje k použitiu gumeného kábla, ktorý je o niečo „lepkavejší“, ako býva zvykom. Stalo sa mi preto, že som v zápale boja musel silnejšie potiahnuť myš, lebo jej kábel kládol väčší odpor, než som očakával. Opletený kábel by pri výrobe stál iba pár centov navyše, ale určite by zlepšil herný zážitok a zvýšil moju dôveru v jeho trvácnosť. SteelSeries o tejto myši hovorí, že je určená na MMO a MOBA hry. Nakoľko sa do vôd MMO už dlhšie nepúšťam, dal som dal Rival 500 vyskúšať dlhoročnému hráčovi WoW. Po pár dňoch som ho musel takmer páčidlom dostať od počítača a hrania nového datadisku, aby sa so mnou podelil o svoje pocity. Človek, ktorý bol dlhé roky zvyknutý na hotkeys a makrá na klávesnici, si v priebehu dňa dokázal zvyknúť na ovládanie pomocou myši, hoci z jeho strany bolo počuť pár výčitiek navyše. Rezonuje najmä tá, že s jeho menšími rukami nebolo používanie tejto myši až také príjemné a musel používať takzvaný pazúrí hmat, aby sa dostal ku všetkým tlačidlám. Veľkosť rúk je už ale pri výbere myší jedným z podstatných kritérií.

Naše hodnotenie

SteelSeries Rival 500 dokáže otočiť na myšiu vieru dlhoročných zástancov makro klávesníc a to je podľa mňa malý zázrak. Jej používanie bolo nadmieru príjemné a tých pár nedostatkov, ktoré som na nej počas testovania našiel, som musel hľadať naozaj dlho. Hlavnými faktormi pri výbere tejto špecifickej myši sú tri veci. Po prvé sa nehodí pre ľavákov, po druhé ani pre tých s menšími rukami či kratšími prstami a po tretie, rozmýšľať nad jej kúpou by mal iba niekto, kto si je naozaj istý, že na myši potrebuje minimálne 10 tlačidiel a jednoduchú možnosť, ako ich nastavovať. Inak ma osobne, aj ľudí, ktorí ju mali možnosť držať v ruke, príjemne prekvapila svojou kvalitnou konštrukciou, príjemným dizajnom a možnosťami prispôsobenia. Zhrňujúco, ide o skvelú alternatívu k ovládaniu MMO a MOBA hier klávesnicou, ktorá za na Slovensku dostupnú cenu ponúka značnú funkcionalitu.

Klady

 • nastaviteľnosť
 • RGB podsvietenie
 • kvalitné prevedenie
 • ergonomické rozloženie tlačidiel
 • skvelý softvér na prispôsobenie

Zápory

 • iba pre pravákov s väčšími rukami
 • neprenosnosť profilov

Informácie o produkte

SteelSeries Rival 500 2016

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 78,34 mm
 • Výška: 43,34 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 118,75 mm
 • Hmotnosť: 129,7 g
 • Farba: matná čierna
 • Orientačná cena: 80 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SteelSeries

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk