ADATA HC660 2TB - RECENZIA

ADATA HC660 2TB - RECENZIA

 

Obľúbené filmy, skvelá hudba, tony a tony fotiek z dovoleniek. Stále viac ľudí sa stretáva s problémom, ako mať prístup ku všetkým svojim dôležitým dátam nielen na hlavnom počítači, ale aj medzi zariadeniami. Samozrejme, že existujú služby ako OneDrive a Google Drive, tie sú ale limitované kapacitou a pripojením na internet. Na druhú stranu, domáce úložiská typu NAS sú skvelým riešením, ale čo ak by som chcel tieto dáta zobrať so sebou, a to či už na filmový večer k známym, alebo kvôli ich zdieľaniu s ľuďmi bývajúcimi inde ako pod mojou strechou? Najjednoduchšou možnosťou sú prenosné, 2,5palcové disky, ktoré ponúkajú úctyhodnú kapacitu za prijateľnú cenu, hoci treba myslieť aj na kompromisy, ktorým sú aj ony vystavené.

V dnešnej dobe, keď sú prenosné zariadenia stále ľahšie a tenšie, už nie je také netradičné, že okrem tabletov a smartfónov sú často aj notebooky osádzané rýchlymi SSD diskami s menšou kapacitou. Odhliadnuc od profi modelov, ktoré s cenou začínajú nad hranicou 1500 eur a u ktorých sa dá nájsť aj možnosť 1TB SSD disku, sa zdá byť otázka prenosnosti dát problémom. Našťastie je v ponuke množstvo externých HDD a ja som si tentoraz vzal na mušku model od spoločnosti Adata, pýšiaci sa označením HC660. Tento disk je predávaný v dvoch kapacitných variantoch, 1TB a 2TB. Keďže sme v Gamesite megalomani a nikdy nám nie je dosť, je samozrejmosťou, že sme sa na zúbok pozreli väčšiemu z týchto dvoch bratov.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Pri baleniach bežných spotrebiteľských výrobkov spoločnosti Adata sa takmer nedá nájsť nič, čo by stálo za zmienku. Na jednu stranu je to dobré, pretože sa nesnažia predať kus technológie iba ako pastvu pre oči, ktorá z hľadiska použiteľnosti úplne zlyháva. Na druhú stranu by sa okrem bieleho zovňajšku s pár informáciami a logom spoločnosti hodila na obal grafika, ktorá by zaujala. A hlavne by sa vyrovnala prednej strane disku, pretože matný kovový predok, ktorý je cez priesvitnú časť obalu vidieť, už, naopak, stojí za povšimnutie. Po rozbalení som však menej potešený, nakoľko zadná strana disku pozostáva z čierneho plastu. Hoci chápem pohnútky, ako snahu o ochranu povrchov, na ktoré bude disk pokladaný a dlhšia životnosť disku samotného, predsa len by som uvítal celokovové telo už len kvôli dizajnovému prvku. Inak je disk na svoje rozmery robustný a nemali by mu vadiť menšie pády alebo neupevnené prenášanie v batožine.

Komponenty a parametre

HC660 podporuje štandard USB 3.0 a napájanie, čo je pri 2,5-palcových diskoch štandard, a zvládne to jeden USB kábel. S hrúbkou iba 9,6mm ide o naozaj tenké zariadenie. Aj ostatné parametre sú naozaj nízke. Po opatrnom otvorení disku ma zdraví prekvapenie v podobe 2TB HDD značky Seagate s označením ST2000LM007. Tieto disky si na internete získali prevažne pozitívne ohlasy ako od používateľov, tak aj od recenzentov. Poteší vyrovnávacia pamäť s kapacitou 128MB, vďaka ktorej bežní používatelia až tak nepocítia frustráciu z nízkych prenosových rýchlostí. Limitáciou tohto kúsku je maximálna rýchlosť hlavy 5400RPM, čo sa, samozrejme, aj odrazilo v testovaní.

Testovanie

Disk bol najprv defragmentovaný a naformátovaný systémom NTFS a následne bol odzrkadlený operačný systém Windows 7 Pro a súbory zaberajúce 76,8GB, čo zodpovedá bežnému používateľskému počítaču. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD.

Ako je vidieť na výsledkoch, HC660 sa len tak-tak priblížil k prenosovým rýchlostiam udávaným výrobcom. Ten na svojich stránkach tvrdí, že prenos dát disk zvládne až rýchlosťou 140MB\s. Tento fígeľ ale používa množstvo spoločností a ide o výsledky dosiahnuté v laboratórnych podmienkach, takže zazlievať to spoločnosti Adata a Seagete, nemožno.

Naše hodnotenie

Adata HC660 je naozaj tenký, čo vyhovuje pri jeho prenášaní. Jeho povrch je podľa spoločnosti Adata navrhnutý s prihliadnutím na odolnosť, takže kovová časť je galvanicky ošetrená tak, aby sa z nej neodlamoval náter, a nebolo ju také jednoduché poškriabať. Tento parameter radšej nebol bližšie overovaný. Bežné prenášanie HC660 zvládol na jednotku a takisto ani pri dennom používaní nikdy nesklamal. S kapacitou až 2TB a cenou pohybujúcou sa tesne nad hranicou 120 eur je slušnou voľbou pre ľudí, ktorí potrebujú šikovného spoločníka na cesty, alebo iba nenápadné dátové úložisko na doma.

Klady

 • príjemný dizajn
 • obstojné výsledky
 • primeraná cena

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Adata HC660 2TB 2016

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 76 mm
 • Výška: 120 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,6 mm
 • Hmotnosť: 124 g
 • Farba: strieborná/čierna
 • Orientačná cena: 122 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ADATA

Zobraziť viac Kúpiť

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSI Z170A Gaming M5
 • Procesor: Intel Core i7 - 6700k Skylake
 • Pamäť: ADATA XPG Z1 DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: Fractal Design Kelvin S36
 • Pevný disk: SX930 120GB
 • Grafická karta: Sapphire Nitro R9 380 OC
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650W
 • Skrinka: Fractal Design Define S - Window
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk