E-blue Mazer Mechanical 729 - Recenzia

E-blue Mazer Mechanical 729 - Recenzia

 

Dizajn klávesnice je založený na vysokom zdvihu klávesov a dynamickom vzhľade. Klávesy nie sú iba vysoké, no sú doslova umiestnené nad klávesnicou, čo vyvoláva dojem, akoby sa vznášali. Spínače sú mechanické a vďaka takémuto vyhotoveniu ich možno priamo vidieť.

Efektnosť dizajnu podčiarkuje hliníková doska, ktorá pokrýva takmer celú prednú plochu klávesnice. Nie, nie je to iba napodobnenina, ide o skutočný leštený kov, čo cítiť aj pri dotyku. Cítiť to tiež na hmotnosti, no našťastie ide o hliník a nie o olovo, takže hmotnosť celého zariadenia zostala na príjemnej úrovni približne 1,2kg.

Čo však zaujme najviac, sú svetelné efekty v repertoári tohto produktu. Už pri prvom zapojení do PC sa vám klávesnica predvedie v plnej kráse. Každý kláves dokáže vytvoriť šesť farebných odtieňov podsvietenia. Vďaka tomu sú možné rôzne kombinácie a výrobca sa evidentne tomuto aspektu spracovania venoval s veľkým dôrazom. Obrazce, ktoré podsvietenie dokáže vytvoriť, sa dajú meniť pomocou klávesov umiestnených nad šípkami, a intenzita podsvietenia, prípadne aj smer, ktorým sa farebným svetlom vytvorený obrazec pohybuje, je možné meniť priamo na šípkach.

Tým sa však možnosti nekončia. Tieto parametre podsvietenia si dokonca možno naprogramovať podľa vlastného vkusu. Môžete si tak napríklad svetelne či farebne zvýrazniť klávesy WASD, alebo klávesy na ovládanie v konkrétnej hre. V tomto smere sa fantázii medze nekladú a môžete si nastaviť prakticky akúkoľvek kombináciu podsvietenia klávesov, a to je praktické.

Pri prehliadaní prednastavených režimov sme sa tak trochu zľakli, že klávesnica neovláda režim, v ktorom by prosto svietila bez akéhokoľvek náznaku svetelného pohybu či blikania, no nakoniec sme našli aj taký. Režimy, v ktorých bliká či pulzuje, sú totiž efektné, no v praxi sú skôr na ohurovanie návštev a možno zastrašovanie vašich priateľov a nepriateľov na nejakom gamingovom podujatí. Pri reálnom hraní, ktoré sa často odohráva v tme, však isto privítate režim stabilného podsvietenia, tak ako my.

Vráťme sa ešte znovu k použitým spínačom. Sú jednoznačne určené pre hráča, pretože sú presné a používajú sa celkom príjemne, no sú dosť hlučné. Znamená to, že ich zvuk sa v žiari boja stratí, no ak by ste chceli klávesnicu používať aj mimo hier v tichej miestnosti, jej hlučnosť nepatrí medzi najnižšie. Nám by sa páčil aj trochu nižší zdvih klávesov či jednofarebný režim podsvietenia, no je to vec vkusu.

Funkcie

Z funkcií sa nám páčilo, že výrobca myslel aj na ovládanie OS, takže horné funkčné klávesy dostali tiež dodatočné funkcie spojené s multimédiami. Môžete teda ovládať napríklad prehrávanie videa, systémovú hlasitosť, ale aj spustiť mailového klienta či webový prehliadač.

Samozrejmosťou je možnosť uzamknutia náhodného stlačenia klávesu Windows. Isto viete, aké je to nepríjemné, ak práve nakopávate zadky nepriateľom v nejakej hre, brnknete do nesprávneho klávesu a omylom sa vrátite do operačného systému. V záchvate následnej zúrivosti už doslúžilo množstvo klávesníc, no táto isto medzi ne patriť nebude.

Mimoriadne nás potešilo, že je tu zabudovaná vnútorná pamäť, takže si prístroj zapamätá posledný stav podsvietenia pri vypnutí počítača a nemusíte ho odznovu nastavovať. Keby ste si mysleli, že je to samozrejmosť, nie, nie je. Existujú aj „zábudlivé“ klávesnice.

Naše hodnotenie

Výrobca hovorí o životnosti spínačov viac ako 50 miliónov stlačení. Je to dosť aj na dva životy, takže v tomto smere isto netreba mať žiadne obavy. Otázka je, ako sa „vznášajúce sa“ klávesy vyrovnajú s prípadným rozliatím energetického nápoja alebo prašnosťou. Kovové vyhotovenie zabezpečí vyššiu odolnosť pri tvrdšom zaobchádzaní a efekty podsvietenia spojené s dynamickým dizajnom robia z klávesnice kúsok, za ktorým sa zrejme väčšina hráčov obzrie ako fanúšik áut za výkonným športiakom. Pre niekoho môže byť nevýhodou vyššia hlučnosť klávesov, no ide o mechanickú klávesnicu a tie nie sú nikdy tiché. Nechýbala nám ani podpora slovenských znakov a popisy klávesov používajú celkom zaujímavý a originálny font. Môžeme teda povedať, že ak hľadáte klávesnicu, ktorá bude ohurovať vaše návštevy dynamickým a pôsobivým dizajnom, kvázi vznášajúcimi sa klávesmi, podsvietením v štýle Las Vegas, a navyše vydrží aj vaše návaly zúrivosti pri hraní, tu určite nešliapnete vedľa!

Klady

 • dynamický dizajn
 • bohaté možnosti podsvietenia
 • programovateľné podsvietenie
 • hliníková predná časť
 • vnútorná pamäť
 • blokovanie klávesu Win
 • opletený dlhý kábel

Zápory

 • vysoká hlučnosť
 • potenciálne zraniteľné spínače

Informácie o produkte

E-blue Mazer Mechanical 729 2016

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 475 mm
 • Výška: 191 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 43 mm
 • Hmotnosť: 1150+5 g
 • Farba: strieborná
 • Orientačná cena: 73 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: E-blue

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk