ROCCAT SKELTR - RECENZIA

ROCCAT SKELTR - RECENZIA

Dá sa povedať, že klávesnica Skeltr z dielne Roccat je akoby z iného sveta. Minimálne z blízkej budúcnosti. Hlavným dôvodom je skĺbenie herného sveta a sveta smartfónov či tabletov, ktoré sú čoraz väčšou mierou neoddeliteľnou súčasťou života väčšiny ľudí. Chcete vedieť viac? Čítajte.

Balenie

Skeltr sa dodáva v kartónovej škatuli, ktorá sa nachádza vo farebnom papierovom obale, zdobenom peknou grafikou a technickými informáciami o klávesnici. Obsah balenia je naozaj bohatý, okrem samotnej klávesnice sa v ňom nachádza odnímateľná lakťová opierka, prepojovacie káble, microUSB – USB a jack – jack (pre váš smartfón či tablet), pekne spracovaná technická dokumentácia a trojica samolepiek.

Dizajn, prevedenie

Dizajn klávesnice sa aj v dôsledku kooperácie so smartfónmi hemží množstvom otvorov, záhybov či oblých hrán. Pôsobí ale logickým dojmom, všetko má svoj zmysel a je zároveň aj účelné. Klávesnica má rozmery približne 520×185×35 a váži 942g.

Na klávesnici sa nachádza celkovo 116 tlačidiel, z toho je 5 makro tlačidiel, umiestnených ako samostatný zvislý panel na ľavej strane, 3 programovateľné, tzv. thumbster tlačidlá T1 –T3, ktoré sa nachádzajú presne pod medzerníkom, vďaka čomu je možné ich pohodlne ovládať pomocou palca ľavej ruky. Klávesy F1 – F12 sú rozdelené do troch bokov po štyri tlačidlá, pričom každé z nich plní aj sekundárnu, multimediálnu funkciu. Skeltr do redakcie prišla s US layoutom a rozložením klávesov typu QWERTY.

Netypickými pre ostatné klávesnice je štvorica tlačidiel, rozdelená do dvojíc, ktoré sa nachádzajú v hornej časti na jej bokoch. Na troch z nich sa nachádzajú piktogramy súvisiace s mobilným telefónom, štvrté obsahuje piktogram Swarm-u a plní funkciu spustenia herného softvéru. Zvyšné tri slúžia na ovládanie telefónu alebo tabletu prostredníctvom klávesnice.

Na klávesnici okrem tlačidiel nájdete aj porty či už pre headset (v ľavej hornej časti), ale aj akýsi dokovací slot pre telefón či tablet. Presnejšie pri pohľade na vrchnú hranu sa približne v polovici spolu s prepojovacím káblom nachádza USB port a 3,5mm jack, kde zapojíte už spomínaný telefón/tablet. Prepojovací USB kábel klávesnice má dĺžku 1,8m, je opletaný a jeho koniec je rozdelený na 4 výstupy, 2× USB a 2× jack. Dvojica USB slúži na chod klávesnice a podsvietenie, dvojica jack konektorov ponúka možnosť zapojenia headsetu. Na USB koncovkách kvitujem užitočnú maličkosť, akou je potlač na strane, ktorá smeruje nahor. Pochváliť musím aj suché pásky na kábloch, vďaka ktorým si môžete pohodlne regulovať dĺžku kabeláže.

Cez takmer celú vrchnú časť sa tiahne akýsi dômyselne navrhnutý žliabok, ktorý slúži ako stojan na vaše zariadenie, či už vodorovne, prekvapivo, aj zvislo (minimálne mobilný telefón to udrží zvislo bez problémov). Vnútro tohto žliabka či kolísky je pogumované, čo zabráni poškodeniu telefónu či tabletu. Pogumované sú aj nožičky umiestnené zospodu, zabezpečujúce zdvih klávesnice. Okrem toho, v spodnej časti nájdete aj dva otvory, do ktorých zacvakne lakťová opierka, ktorú nájdete v balení. Jej výška je približne 6cm. Čo sa farebného prevedenia týka, klávesnica sa vyrába v troch farebných prevedeniach: čiernom, šedom a bielom. Každá z týchto farieb je kombinovaná s čiernou – tá je základnou farbou. Každá z farebnej kombinácie sa dodáva s matnou povrchovou úpravou, ktorá na jednej strane zabezpečí lepší grip, no na strane druhej bude trochu náchylnejšia na nečistoty, ktoré budú viditeľnejšie predovšetkým na tmavších prevedeniach klávesnice.

Softvér

Aj v tomto prípade sa Skeltr môže spoľahnúť na podporu herného softvéru Roccat Swarm. Prostredie Swarmu je pre všetky periférie rovnaké a je rozdelené do troch celkov.

Prvý celok úplne zhora obsahuje prehľad vašich pripojených alebo aj v minulosti používaných periférií a prístup k Swarm Connect, AlienFX a Talk FX.

Druhý celok obsahuje nastavenia klávesnice a je rozdelený do štyroch častí. „Karta“ pripináčik, anglicky pin, kde si môžete pripnúť nastavenia z ostatných kariet, ktoré používate najčastejšie alebo vám najviac vyhovujú. Druhá karta, nastavenia, obsahuje súbor základných nastavení ako tzv. sound feedback, ktorý je podobný ako v recenzovanej Kove, LED feedback, čo značí priradenie efektov podsvietenia pre rôzne akcie ako svetelný efekt pre zmenu profilu, prechodu počítača do režimu spánku či jeho prebudenia. Z efektov, ktoré si môžete navoliť, spomeniem breathing, blinking, pulsing, heartbeat, flickering (keďže tieto efekty sa bežne vyskytujú aj pri ostatných herných perifériách, s ich prekladom by snáď nemal byť problém). Ďalej sa v tejto karte nachádzajú nastavenia písania, ako napr. oneskorenie, rýchlosť opakovania či rýchlosť blikania kurzoru. Zaujímavosťou je nastavenie bluetooth párovania s vaším zariadením, o tom ale trochu neskôr. Tretia karta slúži pre priradenie funkcií jednotlivým klávesom. Túto tému snáď nie je potrebné nejako rozpitvávať, azda je dobré spomenúť, že okrem primárnej funkcie je možné každému klávesu priradiť aj funkciu sekundárnu, a to pomocou tzv. Easy-Shift[+] – softvérovo zdvojnásobuje počet funkcií nielen na klávesniciach, ale aj myšiach. Posledná, štvrtá karta, ovláda podsvietenie klávesnice, a to v dvoch módoch, tzv. preset mode a custom mode (teda nejaký predprogramovaný a vlastný). Okrem samotných kláves je podsvietenie umiestnené aj do postranných častí v mieste, kde sú dva výrezy či akési okienka, ktoré naozaj pekne osvetľujú boky klávesnice. Čo sa samotného podsvietenia týka, ak si vyberiete preset mode, volíte si jeden zo siedmich režimov podsvietenia, fully lit, blinking, breathing, pulsing, heartbeat, fade fx a live heatmap. Pri každom z týchto režimov máte možnosť voľby rýchlosti svetelného efektu, jeho rýchlosti, farby, kontrast, farebný gradient a farebné efekty. Custom mode, teda vlastný mód, ponúkne možnosť priradenia farieb a efektov pre jednotlivé podsvietené plochy nezávisle od seba. V tomto prípade si však nemôžete upravovať kontrast. Ten nie je možné meniť ani na klávesnici pomocou klávesových skratiek.

Tretí, posledný celok obsahuje herné profily (je možné ich vytvoriť 5), profile manager a macro manager na vytváranie a editáciu vašich profilov a makier.

Súčasťou softvéru je aj Swarm Connect, ktorý slúži na pripojenie ku klávesnici pomocou mobilného telefónu či iného chytrého zariadenia, ovládanie či prehľad funkcií.

Funkcie

Táto kapitola bude venovaná predovšetkým funkciám, ktoré súvisia s podporu mobilných telefónov a tabletov. Prvou spomenutou vychytávkou bol dokovací slot umiestnený v hornej časti, slúžiaci na pripojenie vášho zariadenia. Je však škoda, že pri zapojení mobilného telefónu cez USB nie je možný prenos súborov medzi počítačom a telefónom, ale pripojenie slúži len pre dobitie telefónu. Zaujímavejšia je možnosť bezdrôtovej komunikácie prostredníctvom Bluetooth, ktorým Skeltr disponuje. Zariadenia stačí jednoducho spárovať a môžete využívať funkcie klávesnice. Pre mňa osobne je najzaujímavejšou možnosť písania v telefóne/tablete pomocou klávesnice. Táto funkcia sa aktivuje tlačidlom s ikonou mobilného telefónu a klávesnice, umiestneného vedľa tlačidla pre spustenie Swarmu. Na opačnej strane sa nachádzajú tlačidlá s ikonami slúchadla a mobilného telefónu s reproduktorom. Prvé z nich slúži na prijatie hovoru a druhé menované zasa na voľbu zvukového vstupu z počítača alebo zo zariadenia. Treba však povedať, že pre funkčnosť tejto funkcie je potrebné mať pripojené slúchadlá. Tieto funkcie zrejme nevyužijete v zápale boja, no počas surfovania po internete či práce za počítačom sú to užitoční pomocníci.

Naše hodnotenie

Herná klávesnica Roccat Skeltr a jej spolupráca s mobilnými telefónmi je výborným nápadom, na ktorom sa dá do budúcna určite stavať a túto ideu vylepšovať. Musím pochváliť, že Roccat pri realizácii tohto nápadu myslel aj na detaily a klávesnica je ideálnym skĺbením funkčnosti a dizajnu. Do budúcna by to možno chcelo popracovať trochu na káblovom manažmente prepojovacieho, dokovacieho slotu s mobilným telefónom či tabletom. Ďalej musím pochváliť pribalenú lakťovú opierku, ktorá nebýva vždy samozrejmosťou a vo veľa prípadoch by sa naozaj zišla. Samozrejmosťou nebýva ani možnosť stiahnutia kabeláže pomocou suchého zipsu, Skeltr má takto riešenú všetku kabeláž, dokonca aj kratučké USB a jack káble. Podsvietenie neurazí, ale ani nenadchne, nebolo by na škodu, keby disponovalo väčšou možnosťou nastavení či možnosť ovládať intenzitu podsvietenia na klávesnici.

S klávesnicou sa inak pracuje dobre, klávesy sú tiché, oceňujem prítomnosť tzv. thumbster kláves T1 – T3, ku ktorým je pohodlný prístup, takisto aj k makro klávesom na ľavej strane. Roccat má šikovne vyriešené zdvojnásobenie funkcií, keď môžete každému klávesu okrem jeho klasickej funkcie priradiť druhú, pomocou klávesu Easy-Shift[+]. Asi najväčšou nevýhodou klávesnice je absencia mechanických spínačov, ktoré by tu určite mali byť. A to či už vzhľadom na stúpajúci trend používania mechanických spínačov aj u herných klávesníc, ale aj na cenu, ktorá je naozaj privysoká a odradzujúca.

Klady

 • dizajn, prevedenie
 • lakťová opierka
 • zapojenie USB a slúchadiel na klávesnici
 • dokovací slot pre mobilný telefón/tablet
 • podsvietenie

Zápory

 • chýbajúce mechanické spínače
 • vysoká cena

Informácie o produkte

Roccat Skeltr 2016

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 520 mm
 • Výška: 185 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 35 mm
 • Hmotnosť: 942 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 179,99 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Roccat

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk