Lenovo Yoga Book - Recenzia

Lenovo Yoga Book - Recenzia

 

Yoga Book je zariadenie 2 v 1. Dokáže vynahradiť klasický tablet a notebook a skombinovať ich do jedného zariadenia. Dotyková podsvietená klávesnica s touchpadom či dotyková plocha reagujúca na stylus premení Android zariadenie vo viacúčelový kus techniky. Tenké, ľahké a štýlové zariadenie Yoga Book oslobodzuje vašu predstavivosť kdekoľvek a kedykoľvek.

Technológie

 • Najštíhlejší a najľahší tablet 2 v 1 na svete

Tablet Yoga Book sa pýši výnimočne štíhlym a ľahkým dizajnom. Váži len 690g a jeho hrúbka je 4,05mm, vďaka čomu je práca aj zábava na cestách mimoriadne pohodlná.

 • Štyri režimy práce s tabletom

Typický pánt s dizajnom náramkových hodín je vyrobený z najkvalitnejšej zliatiny. Je výnimočne pútavý a flexibilný. Prostredníctvom štyroch všestranných režimov sa s ľahkosťou prispôsobí vášmu každodennému režimu. Sledujte, surfujte, píšte, tvorte!

 • Klávesnica Halo

Ste pripravení pustiť sa do práce? Klávesnica Halo tabletu Yoga Book sa zobrazuje na podložke Create Pad podľa vašich potrieb. Klávesnica optimalizovaná softvérom je navrhnutá na dotykové ovládanie, vďaka ktorému prináša zážitok podobný písaniu na bežnej klávesnici.

 • Dokonalá presnosť

Stylus Real Pen zvládne písanie aj kreslenie. S 2048 úrovňami citlivosti na tlak je stylus Real Pen navrhnutý na zachytenie jemných nuáns každej línie. Hrot stylusu Real Pen môžete použiť na písanie a kreslenie na podložke Create Pad. Vďaka technológii Wacom EMR (elektromagnetická rezonancia) môžete všetky tieto činnosti vykonávať bez nabitia stylusu.

 • Odolná batéria, úsporný CPU

Vďaka výdrži batérie až 15 hodín ju stačí nabiť raz denne. Mohutná, 8500mAh batéria je určená na celodenné používanie, zatiaľ čo procesor Intel® Atom™ x5 maximalizuje účinnosť a umožňuje dlhšie používanie.

Dizajn

Knihový dizajn je postavený na dvoch častiach tabletu, ktoré sú hrubé približne štyri milimetre. Jedna časť tabletu v sebe ukrýva batériu, dotykovú plochu a zároveň klávesnicu, zatiaľ čo tá druhá 10,1-palcový displej. Obe časti nie je možné navzájom odpojiť, ale vďaka prepojeniu cez dva flexkáble a použitiu pántov s prevodmi, ktoré do seba perfektne zapadajú, je možné displej pretočiť o 360 stupňov. Pri držaní tabletu v rukách máte naozaj pocit, ako by ste v ruke držali knižku a nie tablet. A vďaka excelentnému dizajnu sa hrúbka tabletu v najširšej časti vyšplhala len na hodnotu 9,6mm a hmotnosť 690g, čo je v skutku výborné, najmä vzhľadom na to, čo tablet obsahuje.

Klávesnicová časť obsahuje dotykovú podsvietenú klávesnicu, kameru, prepínač na kreslenie a touchpad. V podstate celá plocha je zároveň dotyková a na dotyk zvlášť reagujú aj zvýraznené klávesy, záleží od prepnutého módu (kreslenie, písanie). Ľavá hrana obsahuje microUSB, HDMI porty, microSD čítačku kariet do 128GB a reproduktor. Pravá hrana obsahuje audio jack 3,5mm, reproduktor, zapínacie tlačidlo a tlačidlá na reguláciu hlasitosti.

Displejová časť obsahuje jemný FHD displej, senzory, kameru a dvojicu mikrofónov.

Test

Testovali sme model s Android 6.0 bez WWAN modulu. Pri testovaní tabletu sme sa bližšie pozreli na jeho rôzne časti, a to či už softvérového, alebo hardvérového charakteru. Telo tabletu je veľmi solídne spracované, každý diel do seba perfektne zapadá. Žiadna časť tabletu nevŕzga, tablet sa v rukách nešmýka a ani jeho povrch nezanecháva zbytočné odtlačky prstov. Jedna z najhlavnejších častí tabletu sú pánty. Prevody pántov do seba presne zapadajú. Ukrývajú v sebe dva flexkáble, a tak dokážeme pretočiť LCD displej o 360 stupňov. To umožňuje použitie tabletu v rôznych pozíciách (písanie ako na klasickom notebooku, pozeranie – keď je tablet pretočený do tvaru A, písanie – keď je tablet rozložený do 180 stupňov a tabelový režim, kde bol displej celý pretočený na druhú stranu).

OS Android 6.0 pracuje veľmi stabilne, pri teste sme nezaznamenali žiadne oneskorenie reakcií či zaváhanie systému. Lenovo obohatil Android o možnosti zobrazenia kompatibilných aplikácií na jednej obrazovke vedľa seba, čím posunul hranicou multitaskingu o niečo ďalej.

Pri dlhodobom pracovaní s tabletom sme ocenili jeho nízku hmotnosť a hrúbku. Medzi ďalšími dôležitými vlastnosťami tabletu sa nachádzala aj jeho výdrž. Výrobcom uvádzaná výdrž bola na hranici 15 hodín. Nám sa tablet podarilo udržať pri živote niečo vyše osem hodín pri 70% jase, zapnutej Wi-Fi, surfovaní po webe, pozeraní videí a rôznych podobných činnostiach. Výdrž batérie vzhľadom na hrúbku zariadenia je naozaj výborná, a to aj vďaka použitiu rýchleho a úsporného Intel procesora.

Zaujalo nás umiestnenie zadnej kamery, ktorá sa nachádza v pravom hornom rohu klávesnicovej časti tabletu. Predná kamera je umiestnená v strede hornej časti LCD displeja. Kvalita oboch kamier je postačujúca. Síce obom kamerám chýba stabilizácia obrazu, fotky i videá sú dostatočne kvalitné.

LCD displej má výborné pozorovacie uhly, jemné FullHD rozlíšenie a výborný pomer kontrastu a jasu. Displej má horší pomer veľkosti LCD k telu. Po vertikálnej osi sú rámy hrubé 20mm a po horizontálnej osi 15mm, čo nám prišlo ako dosť veľa vzhľadom na pokročilú technológiu, ktorá bola pri tomto výrobku uplatnená.

Po hardvérovej výbave sa nám páčili všetky súčiastky ako LCD displej, WLAN, klávesnica/podložka, CPU či GPU. Akurát nás zamrzela absencia obojstranného USB konektora typu C – v zariadení sa nachádza stále veľmi používaný, avšak nie veľmi praktický microUSB konektor. Konektor sa používa aj na nabíjanie, aj na pripájanie ostatných zariadení cez OTG kábel, a tak sme nemohli robiť obe činnosti naraz.

Páči sa nám kvalita a aj umiestnenie stereo reproduktorov s podporou Dolby Atmos. Reproduktory sú umiestnené po oboch stranách klávesnicovej časti a hrajú naozaj čisto a hlasno. Napomáha tomu technológia Atmos, ktorá z reproduktorov vyťažila maximum a zážitok so sledovania videa, filmu či počúvania hudby je tak naozaj výborný.

Azda najhlavnejšia časť tabletu je klávesnicová časť, ktorá plní niekoľko úloh. Po aktivovaní dotykových klávesov je možné dotykom písať text. Podsvietené klávesy nabielo s reguláciou jasu spolu s dotykovým touchpadom tvoria celok s názvom HALO keyboard. Dotyk klávesov pri písaní má hmatovú odozvu v podobe vibrácií. Halo klávesnica dokáže automaticky rozpoznávať slangy, písané vety, text automaticky dopĺňať na základe predikcie. Táto dotyková podložka navyše plní aj druhotnú funkciu.

Za použitia pribaleného stylusu s vymeniteľnými hrotmi od firmy Wacom v spojení s elektromagnetickou rezonanciou sa klávesnicová podložka zmení na digitálny zápisník. Všetky poznámky, návrhy či kresby sa pri písaní po podložke prenášajú priamo na LCD displej tabletu. Pri výbere hrotu s čiernym atramentom sme si položili čistý kancelársky papier na klávesnicovú časť a všetky ťahy perom, ktoré boli zaznamenané na papier, sa presne na vlas preniesli na obrazovku v digitálnej podobe. Použitím plastového hrotu sme mohli písať aj priamo na klávesnicovú časť tabletu bez potreby papiera. V balení sme našli dokonca aj podložku s magnetkami na prichytenie papiera. Po upevnení papiera sa nám lepšie písalo aj kreslilo a podložka dokázala rovnako presne prenášať ťahy perom ako bez jej použitia.

Pri používaní tabletu sme mali azda jediný problém, a to ten, že po jeho zavretí (ako knižka) a následne pri otváraní sme museli použiť obe ruky, aby sme klávesnicovú časť a displej od seba oddelili. Vďaka použitiu magnetov sme mali naozaj problém s otváraním tabletu. V prednej časti nebol žiadny výbežok a ani pozdĺžna priehlbina, kam by bolo možné zaprieť prsty pre uľahčenie otvárania tela tabletu.

Naše hodnotenie

Yoga Book je výborné a exkluzívne zariadenie, ktorému nebude ľahké nájsť konkurenciu. Tablet je elegantný, ľahký, tenký, má dostatok výkonu na beh aplikácií a zároveň batériu s veľkou kapacitou. Dotyková podložka tvorí klávesnicu, touchpad a kresliacu plochu zároveň. Vďaka použitiu prevodových pántov je tablet možné používať až v štyroch rôznych pozíciách. Klávesnicová a displejová časť od seba nie je možné oddeliť, ale 360 stupňové pánty toto obmedzenie plne vynahrádzajú.

Za cenu cez 500 eur si môžete kúpiť solídny, 15,6-palcový notebook. Ak však preferujete ľahučký a hlavne mobilný „tabletobook“ veľkosti zošita s Windowsom, Lenovo myslel aj na vás. Za príplatok 50 eur si môžete zaobstarať YogaBook vo verzii s OS Windows 10 či už s WWAN, alebo bez WWAN modulu. Azda jedinou chybou tohto tabletu je absencia drážky či výstupku na prednej hrane tabletu.

Klady

 • dizajn, kvalita prevedenia
 • výkon, výdrž batérie
 • Halo Keyboard
 • reproduktory s DolbyAtmos
 • Wacom stylus s vymeniteľnými hrotmi

Zápory

 • vyššia cena

Informácie o produkte

Lenovo Yoga Book 2016

 • Kategória: Tablety
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 256,6 mm
 • Výška: 170,8 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,6 mm
 • Hmotnosť: 690 g
 • Farba: zlatá, šedá, čierna
 • Orientačná cena: 510 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk