Fnatic Gear – RUSH G1 (Brown) - Recenzia

Fnatic Gear – RUSH G1 (Brown) - Recenzia

 

Azda každý aktívny hráč počítačových hier už aspoň raz počul o tíme Fnatic. Ich dlhoročné úspechy sú skutočne úctyhodné a z malého tímu prešli až k predaju herných periférií. Jednou z nich je aj klávesnica Rush G1, ktorá sľubuje intenzívny herný zážitok počas hrania kompetetívnych hier.

Klávesnica prichádza vo veľmi peknej krabici, ktorá je celá posiata obrázkami a technickými detailmi. Popravde, krabica je väčšia, ako by ste čakali. K nám do redakcie dorazila v štandardnom retail balení, v ktorom nájdeme klávesnicu, podložku, návod na rýchle použitie a v neposlednom rade aj pripínací mechanizmus na podložku.

Na prvý pohľad klávesnica pôsobí veľmi pekne a vyniká najmä minimalistickým dizajnom. Telo G1 je tvorené z veľmi kvalitného plastu, ktorý ma matnú povrchovú úpravu. Matná úprava je síce na pohľad pekná a na dotyk príjemná, no mastnota sa stáva veľkým problémom. Klávesy sú taktiež z rovnakého plastu a sú ergonomicky tvarované.

Veľmi zaujímavé je podsvietenie. Okrem agresívne vyzerajúcej červenej, v ktorej krásne vynikajú klávesy, je podsvietený aj plast pod klávesmi. Skutočne sa výrobca po dizajnovej stránke s produktom vyhral, azda jediným tŕňom v oku je absencia RGB podsvietenia. Ak by sa Fnatic Gear posnažili, mohli by vďaka RGB prilákať väčšie publikum.

Už pri prvom zapojení sme si všimli, že kábel je celkom dosť hrubý. Je to hlavne kvôli tomu, že na zadnej strane klávesnice môžete nájsť dvojicu USB portov. Porty nie sú len nabíjacie, ale aj dátové, takže nemusíte hľadať USB port na základnej doske. Ocenili by sme, keby boli rozmiestnené trocha ďalej od seba, a to najmä kvôli tomu, že po pripojení čo i len trocha väčšieho USB kľúča je zabraná aj časť druhého portu. A ten sa stáva nepoužiteľným.

Pravdepodobne hlavným dôvodom, prečo zaplatiť za klávesnicu niečo vyše 100 eur, sú mechanické spínače. K nám do redakcie sa dostala verzia s CherryMX Brown spínačmi, no existujú aj varianty s MX Blue a Red spínačmi. Spínače MX Brown sú výborné na hranie, najmä vďaka dobrej hmatovej odozve, ktorá je asi v polovici dráhy spínača. Na stlačenie klávesy stačí len 45cN, preto by nemal byť v hre žiaden problém.

Na klávesnici sa píše veľmi komfortne a ani pri skutočne rýchlom písaní nepociťujeme žiadne problémy. Niekomu môže robiť problém ľavý Shift, ktorý len polovičný, no dá sa na to zvyknúť. Veľkou výhodou je dodávaná lakťová opierka. Tá je veľmi príjemná na dotyk, no je tvorená len z jednej vrstvy plastu a v strede je vydutá smerom nahor, takže ak si opriete pravú ruku na toto miesto, podložka sa nepríjemne prehne smerom dnu. Taktiež nie je dotiahnutý upínací mechanizmus podložky. Ide totiž len o dve plastové svorky, ktoré spoja klávesnicu a samotnú opierku. Nevieme, čo si inžinieri vo Fnatic Gear mysleli, no nám je jasné, že onedlho dôjde k ujme.

Na webe Fnatic Gearu môžeme nájsť softvér pre tento druh klávesnice. Na prvý pohľad vyzerá veľmi jednoducho. Môže sa to možno zdať ako výhoda, no pri hernej klávesnici je prílišná jednoduchosť skôr mínusom ako plusom a G1 je výbornou ukážkou. Niežeby toho bolo v softvéri málo, no nájdeme len ten najnutnejší základ v podobe premapovania klávesov a vytvárania jednoduchých makier. Áno, presne tak, to je úplne všetko. Tvorba makier je jednoduchá, stačí zapnúť nahrávanie a stláčať požadované klávesy. Hneď ako zatúžite po niečom pokročilejšom, pravdepodobne ostanete na ocot.

Samozrejmosťou sú funkcie NKRO a antighosting. To v praxi znamená, že nezáleží, koľko klávesov stlačíte naraz, všetky budú správne zaregistrované. Na klávesnici nájdeme taktiež herný režim, ktorý spustíte pomocou skratky Fn + F12. Ten zapne naprogramované tlačidlá a vypne Windows tlačidlo.

Okrem štandardných funkcií nájdeme aj multimediálne funkcie. Tie sa spúšťajú pomocou tlačidla Fn + F1-6. Konkrétne ide o tlačidlá ovládajúce hudobný prehrávač – stlmiť zvuk, znížiť alebo zvýšiť hlasitosť, zastaviť alebo spustiť prehrávanie a nakoniec predošlý alebo nasledujúci track.

Naše hodnotenie

Fnatic Rush G1 je výborná herná mechanická klávesnica, ktorá svojim používateľom poskytne výborný herný zážitok. Spínače MX Brown sú výborné na hranie, no oceníte ich aj pri kancelárskej činnosti. Počas práce určite oceníte dva USB porty umiestnené vzadu na klávesnici. Pri použití herného režimu budete môcť využiť maximálny potenciál klávesnice v podobe preprogramovaných tlačidiel. Je trocha na škodu, že G1 neprichádza s lepším softvérom, ktorý by ju posunul na lepšie miesto v srdci hardcore gamera.

Ak sa rozhodnete zadovážiť si klávesnicu Rush G1, určite neoľutujete, pretože aj napriek maličkým mínusom poskytne to hlavné. Výborný herný zážitok!

Klady

 • ergonómia
 • cena/výkon
 • vzhľad
 • herný mód
 • prídavné USB

Zápory

 • softvér
 • zle vyriešená lakťová opierka

Informácie o produkte

Fnatic Gear – RUSH G1 2016

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 448 mm
 • Výška: 198 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 33 mm
 • Hmotnosť: 1275 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 110 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: FNATIC GEAR

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk