Trust GXT 353 Vibration Headset - Recenzia

Trust GXT 353 Vibration Headset - Recenzia

 

Dokonalý herný zážitok vyžaduje okrem kvalitného vizuálneho divadla aj perfektný zvuk. Preferencie hráčov sa líšia. Niekto preferuje hlasné domáce kino, ktoré robí radosť aj susedom, iní hráči dávajú prednosť slúchadlám. Tie totiž dokážu reprodukovať zvuk do najmenších detailov – ak máte kvalitné slúchadlá a nerušia pritom okolie. Slúchadlá Trust GXT 353 Vibration Headset sa od konkurencie odlišujú tým, že k reprodukcii zvuku pridávajú aj vibrácie.

Ide o špecifickú funkciu, ktorá nie je bežnou výbavou herných slúchadiel, a popravde, nespomíname si, kedy sme sa s niečím takýmto stretli naposledy. Vibrácie sú však prekvapujúco príjemné (subjektívne), vhodne dotvárajú atmosféru nielen akčných hier a ak vás budú otravovať, dajú sa vypnúť.

Obal a jeho obsah

Slúchadlá sú dodávané v pomerne rozmernej krabici. Vo vnútri toho veľa nenájdete – okrem samotných slúchadiel s mikrofónom a napevno pripojeným USB káblom obsahuje balenie nálepku a krátky manuál, ktorý informuje o tom, ako slúchadlá prepojiť s konzolou PlayStation 4.

Viac toho v balení nenájdete. Samotný obal však obsahuje všetky dôležité informácie, čo ocenia ľudia, ktorí na produkt náhodou natrafia v obchode. Pre vás, ak si prečítate celú recenziu, však budú dané informácie zbytočné.

Pre PlayStation 4 a počítače

Trust GXT 353 Vibration Headset sú slúchadlá, ktoré na obale aj na oficiálnom webe zdôrazňujú kompatibilitu s konzolou PlayStation 4. Na obale je spomenuté „Designed for PS4“, na webe nájdete v názve dodatok „Headset for PS4“. Výrobca nezavádza, ale táto informácia neprekvapí nikoho, kto má podrobnejší prehľad o herných konzolách.

Situácia je totiž taká, že Xbox One nepodporuje slúchadlá, ktoré sa pripájajú pomocou USB konektora. Je úplne jedno, o aký model ide, jednoducho takéto slúchadla nefungujú. Áno, ku konzole ich pripojíte a napr. aj Trust GXT 353 Vibration Headset začal svietiť, avšak Xbox One (S) neponúka možnosť, ako zvuk posielať do USB slúchadiel.

PlayStation 4 ponúka kompatibilitu s USB slúchadlami, treba iba upraviť nastavenia a zvoliť si ich ako zvukové zariadenie. Rovnako aj počítač. Vo výsledku teda Trust GXT 353 Vibration Headset môžete používať v kombinácii s PS4-kou alebo počítačom. V oboch prípadoch sa slúchadlá k zariadeniu pripoja pomocou USB kábla. Headset však neponúka žiadne exkluzívne funkcie pre žiadnu z platforiem. Spomíname to kvôli tomu, lebo oficiálny PlayStation headset od Sony napr. ponúka rôzne nastavenia zvuku pre jednotlivé hry alebo žánre. Dodajme, že kábel má dĺžku 3 metre.

Dizajn a spracovanie

Trust GXT 353 Vibration Headset sú na pohľad masívne slúchadlá. Ich dizajn pripomína slúchadlá ROCCAT Renga alebo SteelSeries Siberia 200 v tom zmysle, že ponúka veľké náušníky, do ktorých sa zmestia celé uši a hlavový oblúk, ktorý dopĺňa druhý oblúk. Dizajn všetkých troch slúchadiel je veľmi podobný. Zatiaľ čo SteelSeries a ROCCAT má odľahčené slúchadlá, Trust GXT 353 Vibration Headset sú o poznanie ťažšie a chvíľu sme si na ne museli zvykať.

Počas testovania sme slúchadlá používali počas 1 – 2-hodinových herných úsekov a počas dlhšieho hrania sme si ich museli dať z času na čas na chvíľu dole. Ergonómia je dobrá, ale nakoľko sú masívnejšie, treba si na ne chvíľu zvykať a spočiatku vás môžu mierne tlačiť na hlave. A to aj napriek tomu, že na slúchadlách sú umiestnené príjemné, jemné podušky. Na druhej strane, nebudete sa báť, že by sa vám rozpadli v rukách.

Slúchadlá sú zvonku podsvietené, ale ide skôr o kozmetický detail. Na ľavom slúchadle sa nachádza mikrofón, ktorý sa nám nepodarilo odopnúť, považujeme ho za pevnú súčasť konštrukcie. Na rovnakom slúchadle takisto nájdete ovládacie prvky – môžete ovládať hlasitosť a vypínať/zapínať mikrofón či vibrácie.

Vibrácie a kvalita zvuku

Vibrácie sú jednoznačne najzaujímavejšou vlastnosťou tohto headsetu. Ide o tzv. basové vibrácie, takže slúchadlá ich generujú automaticky na základe toho, aký zvuk práve počúvate. Výhodou tohto riešenia je, že vám budú slúchadlá vibrovať aj pri sledovaní filmov či počúvaní hudby a nielen pri hraní hier. Nevýhodou je, že vibrácie sú plne závislé na hlasitosti prehrávaného zvuku. Inak povedané, najvýraznejšie vibrácie pocítite, keď hlasitosť nastavíte na vysoké hodnoty a v takom prípade vám môže vysoká hlasitosť prekážať.

Vibrácie si môžete kedykoľvek vypnúť alebo zapnúť. Nie sú silné a ani pri vysokých hlasitostiach nespôsobia, že sa vám bude hlava prehnane triasť. Práve naopak, väčšinu času sú pomerne jemné a vnímate ich skôr podvedome. Nejde o efekt, ktorý by rušil. Aj vďaka tomu ide o užitočnú funkciu, ktorá môže posunúť zážitok z hrania na ďalšiu úroveň, ale treba dodať, že ide o subjektívny pocit. Letecké boje v novom Call of Duty sme si však s týmto headsetom užili, atmosféra bola aj vďaka jemným vibráciám výborná.

Slúchadlá majú 40mm meniče. Kvalita reprodukovaného zvuku je dobrá a zodpovedajúca cene. V priamom porovnaní so SteelSeries Siberia 200 má headset od SteelSeries mierne navrch pri počúvaní hudby. Zvuk je v prípade týchto slúchadiel o trochu „širší“. Avšak priamo v hrách si rozdiely takmer nevšimnete. Výhodou Trust GXT 353 Vibration Headset je vyššia maximálna hlasitosť. Pri väčšine herných slúchadiel s 3,5mm konektorom nám vadí, že maximálna hlasitosť je pomerne nízka. Trust GXT 353 Vibration Headset tento problém nemá a trúfame si tvrdiť, že najvyššia hlasitosť bude v prípade týchto slúchadiel vyhovovať každému. Menšiu pripomienku máme k mikrofónu, ktorý je pomerne tichý – určite je tichší v porovnaní s konkurenčnými headsetmi.

Naše hodnotenie

Slúchadlá Trust GXT 353 Vibration Headset prekvapili celkovou kvalitou. Na masívnu konštrukciu si budete chvíľu zvykať, ale slúchadlá majú príjemnú ergonómiu. Kvalita zvuku je dobrá a zodpovedajúca cene. Hlavným lákadlom týchto slúchadiel sú basové vibrácie, ktoré v praxi fungujú lepšie, ako sme očakávali. Niekto môže namietať, že ide o gýčový efekt, ale počas hrania sme si ho obľúbili. Uznávame však, že vibrácie nemusia osloviť každého.

Klady

  • kvalita spracovania
  • vibračný efekt je prekvapujúco fajn
  • vysoká maximálna hlasitosť

Zápory

  • nízka hlasitosť mikrofónu
  • spočiatku môžu tlačiť na hlave
  • slabé konštantné „syčanie“ pri nízkych hlasitostiach zvuku pri zapnutých vibráciách

Informácie o produkte

Trust GXT 353 Vibration Gaming Headset 2016

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk